دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

گلایکوسوریا به علت بالا بودن سطح قند خون یا صدمات کلیه ایجاد می‌شود

مقالات دیابت
تغییر اندازه و نوع قلم متن

گلایکوسوریا چیست؟
• علایم گلایکوسوریا
• علل گلایکوسوریا
• درمان گلایکوسوریا
• خلاصهگلایکوسوریا [گلیکوزوریا، گلیکوزوری] وضعیتی است که در آن میزان قند یا گلوکز ادرار در شخص بیش از میزانی است که باید باشد. گلایکوسوریا به علت بالا بودن سطح قند خون یا صدمات کلیه ایجاد می‌شود.
گلایکوسوریا یک علامت شایع دیابت نوع 1 و نیز دیابت نوع 2 است.
گلایکوسوریای کلیوی زمانی بروز می‌کند که کلیه‌ها آسیب دیده باشند. گلایکوسوریای کلیوی اختلال نادری است که وقتی بروز می‌کند که سطح قند خون شخص نرمال است اما در عین حال کلیه‌ها قادر به حفظ گلوکز نیستند. در نتیجه گلوکز (قند) در مقادیر بالا به داخل ادرار نشت می‌کند.
این مقاله به بحث در مورد علایم، علل و درمان گلایکوسوریا و ارتباط آن با دیابت اختصاص دارد.

گلایکوسوریا چیست؟
در حالت معمول ادرار فاقد قند است. علت آن است که کلیه‌ها قند را در هنگام عبور آن از بدن از خون بازجذب می‌کنند.
گلایکوسوریا زمانی بروز می‌کند که میزان گلوکز ادرار بیش از آن چیزی است که باید باشد.
وقتی میزان گلوکز در خون زیاد باشد، کلیه‌ها قادر به بازجذب کامل آن نخواهند بود. وقتی چنین اتفاقی رخ دهد، بدن گلوکز را از طریق ادرار از بدن دفع می‌کند. برای اینکه چنین اتفاقی رخ دهد، غلظت قند خون به طور معمول باید به بالای 180 میلی‌گرم / دسی‌لیتر (10 میلی‌مول / لیتر) برسد.
گاهی از اوقات گلایکوسوریا ممکن است در شرایطی بروز کند که شخص دارای سطح گلوکز خون نرمال یا حتی زیر سطح نرمال است. این وضعیت عنوانگر وجود گلایکوسوریای رنال (کلیوی) است، که مشکلی مربوط به چگونگی کارکرد کلیه‌ها است. قند ممکن است به صورت منفرد یا در کنار مواد دیگری مثل آمینو اسیدها و اسید اوریک وارد ادرار شود.
یک مثال از این اختلال سندرم فانکونی / Fanconi syndrome است، اختلالی ژنتیکی یا اکتسابی که شامل رهش مقادیر زیادی از مواد مختلف از طریق ادرار است.
مردم دارای سطح قند خون نرمال اما مصرف کننده مهار کننده‌های SGLT-2، مثل اینووکانا /Invokana و جاردیانس / Jardiance، برای نوع مشخصی از دیابت، نیز ممکن است دارای گلوکز در ادرار خود باشند.

علایم گلایکوسوریا
شخص ممکن است زمان درازی دچار گلایکوسوریا باشد اما هیچ علامتی را تجربه نکند. تست ادرار ممکن است پیش از آنکه شخص متوجه ابتلاء خود به گلایکوسوریا شود وجود این وضعیت را در او کشف کند. در بسیاری موارد، این وضعیت هشداری برای بیماری دیابتی است که پیشتر تشخیص داده نشده است.
پزشکان با گرفتن یک نمونه ادرار می‌توانند مقدار گلوکز موجود در ادرار را اندازه‌گیری کنند.
در صورت عدم تشخیص و درمان، گلایکوسوریا می‌تواند باعث ایجاد علایم زیر شود:
• گرسنگی شدید
• تشنگی شدید یا دهیدراسیون
• نشت اتفاقی ادرار
• افزایش تکرر ادرار
• ادرار کردن در طول شب
شخص دچار دیابت ممکن علایم اضافی شامل موارد زیر را تجربه کند:
خستگی مفرط
• مشکلات بینایی
• طولانی شدن زمان درمان برای بریدگی‌ها و زخم‌های کوچک
کاهش وزن غیر قابل توضیح
• تیره شدن پوست در ناحیه زیر بغل، گردن، یا دیگر نواحی دچار چین‎خوردگی پوست
دیابت بارداری ممکن است مشابه دیابت نوع 2 به نظر برسد. در هر حال، این نوع دیابتی اغلب فاقد علامت بوده و از طریق غربالگری روتین دوره بارداری مشخص می‌شود.
در صورت مواجه شدن با علایم غیر معمول مردم باید با پزشک مشورت کنند.

علل گلایکوسوریا
اختلالات و وضعیت‌های تأثیرگذار بر سطح قند خون به طور معمول مسؤول ایجاد گلایکوسوریا هستند. شایع‌ترین علل گلایکوسوریا دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 است.

دیابت نوع 2
وقتی کسی دچار دیابت نوع 2 باشد، لوزالمعده وی قادر به ترشح انسولین کافی نیست یا اینکه انسولین وی عملکرد مؤثر ندارد. در نتیجه، بدن قادر به کنترل مناسب سطح گلوکز نخواهد بود. وقتی خیزش قند خون ایجاد شود، این می‌تواند باعث گردد که گلوکز خون وارد ادرار شود و گلایکوسوریا ایجاد کند.

دیابت نوع 1
دیابت نوع 1 بر اثر تخریب پیشرونده سلول‌های خاصی در لوزالمعده اتفاق می‌افتد، که نتیجه این روند کاهش تولید انسولین در بدن است. وقتی میزان انسولین در بدن کافی نباشد، بدن قادر به کنترل میزان قند نخواهد بود. مردم دچار دیابت نوع 1 نیاز به درمان روزانه با انسولین دارند تا سطح قند خون آنان کنترل شود.

دیابت بارداری
در طول بارداری زنان ممکن است دچار رهش گلوکز در ادرار شوند. علت آن است که در طول بارداری کلیه‌ها اجازه می‌دهند تا گلوکز بیشتری از بدن خارج گردد. این بدان معنی است که گلایکوسوریا واسطه مناسبی برای تشخیص دیابت بارداری نیست. در عوض، پزشکان دیابت بارداری را با استفاده از آزمایش‌های خون تشخیص می‌دهند.

بیماری کلیه
گلایکوسوریای رنال اختلالی ژنتیکی یا اکتسابی است. این نوع گلایکوسوریا وقتی ایجاد می‌شود که کلیه‎های آسیب دیده قادر به فیلتر کردن کامل قند یا مواد دیگر از ادرار نیستند.

درمان گلایکوسوریا
اگر گلایکوسوریا در شخص به علت یک اختلال زیربنایی مثل دیابت ایجاد شده باشد، شخص باید برای تدوین یک پلن درمانی با پزشک کار کند.
گزینه‌های درمانی محتمل برای دیابت شامل موارد زیر است:
• تغییر رژیم غذایی برای افزودن سبزیجات و میوه‌های تازه، غلات کامل و پروتئین‌های فاقد چربی
• انجام ورزش به شکل منظم
• مصرف داروهای خوراکی یا تزریقی برای دیابت نوع 2
• تزریق روزانه انسولین برای تمامی مردم دچار دیابت نوع 1 و برخی بیماران مبتلاء به دیابت نوع 2
• پیگیری وضعیت سطح قند خون برای درک چگونگی تأثیرگذاری غذا، درمان و فعالیت جسمانی بر این وضعیت
وقتی مردم بتوانند سطح قند خون خود را تنظیم کنند گلایکوسوریا دیگر بروز نمی‌کند.

بارداری
بر مبنای اعلام "فدراسیون بین‌المللی دیابت"، دیابت بارداری تقریباً مبتلابه 16.2 درصد زنان باردار است. شیوع این نوع دیابت بر مبنای گروه‌های نژادی و قومی مختلف شرایط متفاوتی دارد.
دیابت بارداری و گلایکوسوریا پس از خاتمه بارداری از بین می‌روند. در هر حال، شخص بیشتر محتمل است که پس از دچار شدن به دیابت بارداری در ادامه زندگی به دیابت نوع 2 مبتلاء شود.
به همین دلیل مردم باید برای کاهش خطر ابتلاء به دیابت نوع 2 اقداماتی مثل ورزش منظم، داشتن برنامه غذایی متعادل و حفظ وزن در محدوده سالم را در دستور کار قرار دهند.

خلاصه
همیشه اوقات امکان پیشگیری از گلایکوسوریا [گلیکوزوریا، گلیکوزوری] وجود ندارد اما گلایکوسوریا خود به خود به طور معمول یک علت بزرگ برای نگرانی نیست. در عوض، متخصصان مراقبت‌های پزشکی درمان اختلال زیربنایی مثل دیابت یا مشکلات کلیه را در مد نظر قرار می‌دهند.
اگرچه امکان پیشگیری از دیابت نوع 1 وجود ندارد، مردم گاهی از اوقات می‌توانند از دیابت نوع 2 با محدود کردن مصرف قند، خوردن غذا به شکل متعادل، ورزش منظم و حفظ وزن در محدوده سالم پیشگیری کنند./


• جِنا فلچر، دکتر ماریا پری‌لیپکین
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Medical News Today
What to know about glycosuria
Last reviewed Sun 25 August 2019
By Jenna Fletcher
Reviewed by Maria Prelipcean, MD

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.