دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

دیابت اینسیپیدوس

دیابت اینسیپیدوس، دیابت ملیتوس، دیابت نوع  1 ، دیابت نوع 2، هورمون آنتی-دیورتیک ،  وازوپرسین، هیپوفیز ، هیپوتالاموس ، فاسکارنت ، فوسکاویر، اینسیپیدوس دیپسوژنیک ، دسمومپرسین ، دهیدراسیون ،  هیدروکلروتیازید

دیابت اینسیپیدوس علاج ندارد، اما درمان می‌تواند باعث کاهش تشنگی و کاهش برون‌ده ادراری شود

مقالات دیابت

• علایم دیابت اینسیپیدوس
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• علل دیابت اینسیپیدوس
• ریسک فاکتورهای دیابت اینسیپیدوس
• عوارض دیابت اینسیپیدوس
• تشخیص دیابت اینسیپیدوس
• درمان دیابت اینسیپیدوس
• سبک زندگی و درمان خانگی


دیابت اینسیپیدوس یک اختلال ناشایع است که سبب ایجاد عدم تعادل در مایعات بدن می‌شود. این عدم تعادل شخص مبتلاء به دیابت اینسیپیدوس را بسیار تشنه می‌کند، حتی وقتی که وی مایعات نوشیده باشد. این بیماری در عین حال باعث تولید حجم زیادی ادرار می‌شود.
اگرچه اصطلاحات "دیابت ملیتوس" و "دیابت اینسیپیدوس" طنین مشابهی دارند، آنها اختلالات یکسانی نیستند. دیابت ملیتوس - که به اشکال دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 ظاهر می‌شود - شکل شایع‌تر دیابت محسوب می‌شوند.
دیابت اینسیپیدوس علاج ندارد. اما درمان می‌تواند باعث کاهش تشنگی و کاهش برون‌ده ادراری شود.


علایم دیابت اینسیپیدوس
نشانه‌ها و علایم دیابت اینسیپیدوس شامل موارد زیر است:
• تشنگی شدید
• تولید مقادیر زیاد ادرار رقیق
• نیاز مکرر به برخاستن از خواب در طول شب برای ادرار کردن
• ترجیح نوشیدنی‌های سرد
اگر این بیماری در شخص شدید باشد امکان تولید ادرار به مقدار حدود 19 لیتر در روز در صورت نوشیدن مایعات زیاد وجود دارد. یک فرد بزرگسال سالم روزانه به طور میانگین 1 تا 2 لیتر ادرار تولید می‌کند.
نوزادان یا کودکان خردسال مبتلاء به دیابت اینسیپیدوس دچار نشانه‌ها و علایم زیر می‌شوند:
• خیس و سنگین شدن پوشک
• خیس کردن بستر خواب
• مشکلات خواب
تب
استفراغ
یبوست
• تأخیر رشد
کاهش وزن

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورت مواجه شدن با تشنگی بیش از حد و ادرار کردن زیاد مردم باید به پزشک مراجعه کنند.

علل دیابت اینسیپیدوس
دیابت اینسیپیدوس هنگامی ایجاد می‌شود که بدن قادر به برقراری تعادل کامل میان مایعات بدن نیست.
وقتی سیستم تنظیم مایعات در بدن به خوبی کار می‌کند، کلیه‌ها به حفظ این تعادل کمک می‌کنند. کلیه‌ها مایعات را از جریان خون خارج می‌کنند. این مایع زائد به طور موقت در مثانه به عنوان ادرار ذخیره می‌شود تا شخص نسبت به ادرار کردن اقدام کند. بدن در عین حال می‌تواند خود را از شر مایعات اضافی با تعریق، تنفس یا اسهال خلاص کند.
یک هورمون به نام هورمون آنتی-دیورتیک (ADH) یا وازوپرسین، به کنترل تُند یا کُند شدن خروج مایعات کمک می‌کند. هورمون مزبور در بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس ساخته شده و در غده هیپوفیز که غده کوچکی در پایه مغز است ذخیره می‌شود.
اگر کسی دچار دیابت اینسیپیدوس باشد، بدن وی نخواهد توانست تا میزان مایعات بدن را متعادل کند. علت این اختلال بسته به نوع دیابت اینسیپیدوس مبتلابه شخص متفاوت است:
• دیابت اینسیپیدوس مرکزی. آسیب دیدن غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس بر اثر عمل جراحی، تومور، ضربه به سر یا بیماری می‌تواند از طریق صدمه زدن به تولید، ذخیره و رهش ADH معمول باعث دیابت اینسیپیدوس مرکزی شود. یک بیماری ژنتیک ارثی نیز می‌تواند سبب ایجاد این اختلال شود.
• دیابت اینسیپیدوس نفروژنیک. دیابت اینسیپیدوس نفروژنیک هنگامی ایجاد می‌شود که نقصی در توبول‎های کلیه وجود دارد. آنها ساختارهایی در کلیه‌ها هستند که باعث می‌شود تا آب دفع یا بازجذب شود.
نقص مزبور ممکن است ناشی از یک اختلال ارثی یا اختلال مزمن کلیه باشد. برخی داروها مثل لیتیم یا داروهای ضد ویروسی مثل فاسکارنت (فوسکاویر) نیز می‌تواند باعث ایجاد دیابت اینسیپیدوس نفروژنیک شوند.
• دیابت اینسیپیدوس بارداری. دیابت اینسیپیدوس بارداری نادر است. این بیماری صرفاً در طول بارداری و وقتی آنزیم ساخته شده توسط جفت، ADH مادر را نابود می‌کند، ایجاد می‌شود.
پلی‌دیپسی اولیه. این بیماری که زیر عنوان دیابت اینسیپیدوس دیپسوژنیک نیز شناخته می‌شود، می‌تواند باعث تولید مقادیر زیاد ادرار رقیق شود. علت زیربنایی بیماری مزبور نوشیدن مقادیر بسیار زیاد مایعات است.
پلی‌دیپسی اولیه ممکن است به علت صدمه دیدن مکانیسم تنظیم تشنگی در هیپوتالاموس ایجاد شود. این اختلال همچنین با بیماری‌های روانی مثل اسکیزوفرنی (شیزوفرنی) مرتبط شده است.
برخی از اوقات هیچ علت آشکاری برای دیابت اینسیپیدوس نمی‌توان یافت. به هر حال، در بعضی مردم این اختلال ممکن است در نتیجه واکنش خودایمنی ایجاد شود که باعث می‌شود تا سیستم ایمنی بدن به سلول‌های موجب وازوپرسین آسیب برساند.

ریسک فاکتورهای دیابت اینسیپیدوس
دیابت اینسیپیدوس نفروژنیک که در زمان تولد یا کمی پس از آن بروز می‌کند به طور معمول یک علت ارثی دارد که به طور دایمی توانایی کلیه‌ها را برای تغلیظ ادرار تغییر می‌دهد. دیابت اینسیپیدوس نفروژنیک به طور معمول دچار جنس مذکر می‌شود اگرچه زنان می‌توانند ژن این بیماری را به فرزند خود انتقال دهند.

عوارض دیابت اینسیپیدوس

دهیدراسیون
دیابت اینسیپیدوس می‌تواند به دهیدراسیون منجر شود. دهیدراسیون می‎تواند سبب ایجاد موارد زیر گردد:
خشکی دهان
• تغییر در انعطاف‌پذیری پوست
• تشنگی
خستگی مفرط

عدم تعادل الکترولیتی
دیابت اینسیپیدوس می‌تواند سبب ایجاد عدم تعادل در الکترولیت‎ها شود - مواد معدنی در خون مثل سدیم و پتاسیم، که باعث حفظ تعادل مایعات در بدن می‌شوند. علایم عدم تعادل الکترولیت در بدن شامل موارد زیر است:
• ضعف
تهوع
• استفراغ
• کمبود اشتها
کرامپ عضله
• گیجی

تشخیص دیابت اینسیپیدوس
برخی تست‌ها که پزشکان برای تشخیص دیابت اینسیپیدوس به کار می‌برند عبارتند از:
• تست محرومیت از آب. در شرایط مراقبت تحت نظر پزشک و تیم مراقبت پزشکی، از شخص خواسته می‌شود تا برای چند ساعت از نوشیدن مایعات خودداری کند. برای پیشگیری از دهیدراسیون در طول محدود شدن مصرف مایعات، ADH به کلیه‌ها امکان می‌دهد تا مقدار مایع از دست رفته در ادرار کاهش یابد.
در شرایط توقف مصرف مایعات، پزشک تغییرات ایجاد شده در وزن بدن، برون‌ده ادراری، و غلظت ادرار و خون بیمار را اندازه‌گیری می‌کند. همچنین ممکن است پزشک میزان ADH را در خون اندازه‌گیری کرده یا در طول تست به شخص ADH صناعی بدهد. این تست نشان می‌دهد که آیا بدن شخص مقدار کافی ADH تولید می‌کند و آیا کلیه‌ها می‌توانند به میزان مورد انتظار به ADH پاسخ دهند.
MRI. اسکن MRI می‎تواند برای جستجو در مورد ناهنجاری‌هایی داخل غده هیپوفیز یا نواحی مجاور آن مفید باشد. این تست غیر تهاجمی است.
• غربالگری ژنتیک. اگر در خانواده شخص افرادی دیگر نیز دچار تولید ادرار بیش از حد باشند دکتر ممکن است انجام غربالگری ژنتیکی را در دستور کار قرار دهد.

درمان دیابت اینسیپیدوس
گزینه‌های درمانی برای اغلب انواع دیابت اینسیپیدوس شامل موارد زیر است:
• دیابت اینسیپیدوس مرکزی. در صورت خفیف بودن بیماری، شاید شخص صرفاً نیاز به افزایش میزان مصرف مایعات داشته باشد. اگر بیماری نتیجه ناهنجاری در غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس باشد، پزشک نخست باید به برطرف کردن ناهنجاری مورد اشاره اقدام کند.
به طور معمول این شکل از بیماری با استفاده از یک هورمون صناعی به نام دسموپرسین درمان می‎شود. دسمومپرسین صناعی جانشین فقدان ADH و باعث کاهش میزان ادرار می‌شود. مردم می‌توانند دسموپرسین را به صورت اسپری بینی یا قرص خوراکی یا آمپول تزریقی دریافت کنند.
اغلب مردم کماکان مقداری ADH تولید می‌کنند، اگرچه مقدار آن ممکن است روز به روز متفاوت باشد. به همین ترتیب، مقدار دسموپرسین مورد نیاز فرد نیز دستخوش تغییر است. گرفتن دسموپرسین به میزان بیش از حد نیاز می‌تواند سبب احتباس آب و به طور بالقوه عامل کاهش جدی سطح سدیم خون باشد.
داروهای دیگری مثل ایندومتاسین و کلرپروپامید نیز ممکن است تجویز شود. این داروها می‌توانند میزان دسترسی به ADH را در بدن افزایش دهند.
• دیابت اینسیپیدوس نفروژنیک. از آنجا که در این شکل از دیابت اینسیپیدوس کلیه‌ها در پاسخ به ADH درست عمل نمی‌کنند، دسموپرسین کمک کننده نخواهد بود. در عوض پزشک به بیمار یک رژیم غذایی کم-نمک را برای کمک به کاهش مقدار ادرار تولید شده توسط کلیه‌ها تجویز می‌کند. در عین حال ضروری است تا برای پیشگیری از دهیدراسیون بیماران آب کافی بنوشند.
درمان با استفاده از داروی هیدروکلروتیازید می‌تواند باعث بهبود علایم شود. اگرچه هیدروکلروتازید نوعی دارو است که به طور معمول باعث افزایش برون‌ده ادراری می‌شود (داروی دیورتیک)، این دارو در برخی افراد می‌تواند میزان خروج ادرار را برای مردم مبتلاء به دیابت اینسیپیدوس نفروژنیک کاهش دهد.
اگر علایم مبتلابه بیمار ناشی از مصرف دارو باشد، متوقف کردن داروهای مورد اشاره می‌تواند کمک کننده باشد. قطع مصرف هر دارویی باید به تجویز پزشک انجام شود.
• دیابت اینسیپیدوس بارداری. درمان اغلب زنان مبتلاء به این نوع دیابت با استفاده از هورمون دسموپرسین صناعی صورت می‌گیرد.
• پلی‌دیپسی اولیه. هیچ نوع درمان خاصی برای این نوع دیابت اینسیپیدوس وجود ندارد مگر کاهش مصرف مایعات. اگر اختلال مزبور به یک بیماری روانی مرتبط باشد درمان بیماری مورد اشاره می‎تواند باعث کاهش دیابت اینسیپیدوس شود.

سبک زندگی و درمان خانگی
در صورت ابتلاء به دیابت اینسیپیدوس:
• مانع کم‌آبی بدن خود شوید.
• از یک پوشش هشدار پزشکی استفاده کرده یا یک کارت مربوط به این هشدار را در کیف یا جیب خود داشته باشید./


مایو کلینیک
• ترجمه هامیک رادیان


Source:
Mayo Clinic
Diabetes insipidus
Feb. 16, 2019

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

درمان تستوسترون می‌تواند سبب ایجاد لخته در خون شود

چرا قهوه می‌تواند باعث طول عمر ‌شود؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.