دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

نفروپاتی دیابتی چیست؟

اختلال کلیوی، دیابت، دیابت نوع 2، دیابت نوع 1، نفروپاتی دیابتی، دیالیز کلیه، پیوند کلیه، پیوند گلومرولی، ESRD، مرحلۀ آخر بیماری کلیوی (ESRD)،  نرخ فیلتراسیون گلومرولی یا GFR

مردم دچار دیابت باید برای کاهش شانس ابتلا به نفروپاتی دیابتی سطح گلوکز خون خود را تحت کنترل قرار دهند. در عین حال حفظ فشار خون در سطح سالم نیز امری حیاتی محسوب می‎شود.

مقالات دیابت

• تام سیمور، دکتر سوزان فالک
• ترجمه هامیک رادیان

نفروپاتی دیابتی به نوعی بیماری کلیوی اشاره دارد که در افراد مبتلا به دیابت بروز می‎کند. کلیه‎ها به تنظیم مقدار مایعات و املاح در بدن کمک می‎کنند، که این به نوبۀ خود به کنترل فشار خون و ترشح انواع مختلف هورمون کمک می‎نماید.
نفروپاتی اصطلاحی است که برای مواقعی به کار می‎رود که آسیب کلیوی ظاهر می‎شود، که در نهایت می‎تواند به نارسایی کلیه منجر گردد. در این مقاله به ارتباط میان دیابت و نارسایی کلیه پرداخته خواهد شد.
مطالب این مقاله:
• نفروپاتی دیابتی چیست؟
• علل
• علایم و مراحل
• درمان
• پیشگیری
• دورنما

نفروپاتی دیابتی چیست؟
مشکلات کلیوی در میان مردم دچار دیابت نسبتاً شایع است. دلیل این موضوع آن است که دیابت به شریان‎های خونی در بدن آسیب می‎زند و کلیه‌ها خون را از آن شریان‎ها فیلتر می‎کنند. تخمین زده می‎شود که 40 درصد مبتلایان به دیابت نوع 2 دچار نفروپاتی می‎شوند.
نفروپاتی قابلیت آسیب رساندن به بیماران دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 را دارد. نفروپاتی دیابتی یک علت مهم بیماری درازمدت کلیوی و مرحلۀ آخر بیماری کلیوی (ESRD) است، که هنگامی مطرح است که دیگر کلیه‎ها کارآیی خود را برای رفع نیازهای روزمرۀ بدن از دست می‎دهند.
نفروپاتی دیابتی دارای 5 مرحله است و ESRD مرحلۀ نهایی آن محسوب می‎شود. در سطح ایالات متحد آمریکا نفروپاتی دیابتی شایع‌ترین علت ESRD است و 40 تا 55 درصد موارد این بیماری به طور مستقیم به نفروپاتی دیابتی مرتبط است. فردی که دچار ESRD شده باشد ناگزیر از انجام دیالیز است.

علل
نفروپاتی دیابتی وقتی بروز می‎کند که کلیه نشت‌دار شده به آلبومین (پروتئینی که در کبد ساخته می‎شود) امکان می‎دهد که وارد ادرار گردد. بیماری با افزایش مقدار آلبومین در ادرار رو به وخامت می‎رود.
نفروپاتی دیابتی به کندی توسعه پیدا می‎کند و بیشتر در افرادی شایع است که به مدت 20 سال یا بیشتر دچار دیابت بوده‎اند.
احتمال توسعۀ نفروپاتی دیابتی در مردم مبتلا به دیابت که سطح گلوکز خون آنها بالا است بیشتر است. دکترها در عین حال اعتقاد دارند که نفروپاتی به شکل مستقیم تحت تأثیر فشار خون بالا (هیپرتانسیون) است، که می‎تواند باعث شود تا مردم به سرعت بیشتری وارد مراحل بیماری نفروپاتی دیابتی شوند.
دیگر ریسک فاکتورهای نفروپاتی دیابتی شامل موارد زیر است:
سیگار کشیدن
• سن، چرا که این بیماری در افراد مسن شایع‎تر است
• جنس، زیرا این بیماری در میان مردان بیشتر شیوع دارد
• نژاد، زیرا نفروپاتی دیابتی در آمریکایی‎های آفریقایی تبار و آمریکایی‎های مکزیکی تبار شایع‎تر است
چاقی

علایم و مراحل
اگرچه نفروپاتی دیابتی به این معنی است که کلیه‎ها دیگر از کارآیی کامل برخوردار نیستند، فرد دچار این بیماری در مراحل اولیۀ آن ممکن هیچ‌گونه علامتی را تجربه نکند.
به هر جهت، در مراحل اولیۀ بیماری، تغییراتی در فشار خون و تعادل مایعات در بدن رخ می‎دهد. به مرور زمان، این روند می‎تواند باعث ایجاد تجمعی از مواد زائد در خون شده و فرد را بسیار بیمار کند.
ناخوشی شدید به طور معمول در پیرامون مرحلۀ چهارم یا پنجم نفروپاتی دیابتی رخ می‎دهد و علایم آن موارد زیر را شامل می‎شود:
ورم مچ پا، زیر زانو یا دست‎ها به دلیل احتباس آب
• تیره‎تر شدن ادرار به علت وجود خون در ادرار
تنگی نفس
• خستگی مزمن به علت فقدان یا کمبود اکسیژن در خون
تهوع یا استفراغ
• احساس طعم متالیک یا فلز
مرحلۀ نفروپاتی دیابتی با گسترۀ آسیب کلیه و نرخ فیلتراسیون گلومرولی یا GFR تعیین می‎شود. GFR می‎تواند میزان کارآیی کلیه‎ها را به دکتر نشان دهد. پایین بودن GFR نشان دهندۀ مشکلات کلیوی خواهد بود.
• مرحلۀ 1: آسیب کلیوی وجود دارد اما هنوز عملکرد کلیه نرمال است؛ GFR بالای 90.
• مرحلۀ 2: کلیه‎ها آسیب دیده و بخشی از کارآیی خود را از دست داده‎اند؛ GFR بین 60 تا 89.
• مرحلۀ 3: از دست رفتن کارآیی کلیه به شکل خفیف تا شدید؛ GFR بین 30 و 59.
• مرحلۀ 4: فقدان یا ناکارآیی شدید در عملکرد کلیه؛ GFR بین 15 و 29.
• مرحلۀ 5: نارسایی کلیوی؛ GFR کمتر از 15.

درمان
درمان زودهنگام می‎تواند آغاز نفروپاتی دیابتی را به تعویق انداخته یا از آن پیشگیری کند. از آنجا که این بیماری در مراحل اولیه علامتی ندارد، مردم دچار دیابت باید به شکل سالانه برای بررسی عوارض کلیوی مورد غربالگری قرار گیرند.
غربالگری شامل یک تست ادرار ساده است که مشخص می‎کند پروتئین‏ها در ادرار وجود دارند یا خیر. به هر جهت، وجود پروتئین در ادرار لزوماً به معنی ابتلا فرد به بیماری کلیوی نیست، زیرا این وضعیت بر اثر عفونت دستگاه ادراری نیز امکان وقوع دارد.
مقصد اولیه در درمان حفظ و کنترل سطح گلوکز خون و فشار خون است. گاهی از اوقات، این عمل ممکن است نیازمند استفاده از دارو باشد.
مهار کننده‌های آنزیم تبدیل آنژیوتنسین (ACE) یا بلوک کننده‎های گیرندۀ آنژیوتنسین (ARBs) برای کمک به پایین آوردن فشار خون و همچنین محافظت از عملکرد کلیه و پیشگیری از صدمات بعدی کمک کننده نشان داده‎اند.
برخی داروهای جدید دیابت شامل مهار کننده‎های هم‎ترابر سدیم - گلوکز (مهار کننده‎های SGLT-2) و آگونیست‌های پپتید شبه گلوکاگون (GLP) - 1 نیز ممکن است باعث محافظت از کلیه‎ها شوند.
اگر نفروپاتی دیابتی به مرحلۀ نهایی خود و ESRD توسعه یافته باشد تنها دو گزینۀ درمانی یعنی دیالیز کلیه و پیوند کلیه در دسترس خواهد بود.

دیالیز کلیه
دیالیز کلیه اقدامی پزشکی است که در آن مواد زائد از خون جدا شده و از بدن خارج می‎گردند. دیالیز در واقع نقش جایگزین را برای کلیه‎های سالم بازی می‎کند.
فردی که نیازمند دیالیز کلیه می‎شود معمولاً برای بقیۀ عمر خویش وابسته به این اقدام درمانی خواهد بود مگر اینکه امکان پیوند کلیه برای وی میسر باشد.
سه نوع دیالیز وجود دارد:
• همودیالیز، که در آن خون از یک رگ خونی در ناحیۀ ساعد گرفته و توسط ماشین دیالیز فیلتر می‎شود. جلسات دیالیز حدود 4 ساعت ادامه دارد و به طور معمول 3 بار در طول هر هفته انجام می‎شود.
• دیالیز گردشی مداوم صفاقی، که در آن مایع از طریق کاتتر به شکم منتقل می‎شود. مایع به‌مدت چندین ساعت در آنجا می‎ماند تا فرآورده‌های زائد فیلتر شود و بعد تخلیه می‎گردد، که این کار به 30 تا 40 دقیقه زمان نیاز دارد.
• دیالیز صفاقی خودکار، که در آن فرد به مدت 8 تا 10 ساعت در طول شب و هنگامی که در خواب است به ماشین دیالیز متصل باقی می‎ماند. ماشین روند تخلیۀ مایع را کنترل می‎کند.

پیوند کلیه
در صورتی که نفروپاتی دیابتی به مرحلۀ نهایی خود رسیده باشد این امکان وجود دارد که دکتر انجام پیوند کلیه را توصیه کند. به هر جهت انجام پیوند کلیه به در دسترس بودن اهدا کننده بستگی دارد که ممکن است امری زمان‎بر باشد.
انسان می‎تواند حتی با  یک کلیۀ سالم به زندگی ادامه دهد، بنابراین برای برخی از بیماران یافتن اهدا کنندۀ کلیه یک گزینه محسوب می‎شود. در هر حال این امکان هنوز هست که بدن کلیۀ تازه دریافت شده را پس بزند. انجام پیوند با استفاده از کلیۀ یک عضو خانواده معمولاً بهترین شانس را برای پذیرش کلیه توسط بدن در اختیار بیمار قرار می‎دهد.
جراحی پیوند کلیه تحت بهیوشی عمومی انجام می‎شود و به 3 تا 4 ساعت زمان نیاز دارد. بر مبنای آمار در حدود 20 درصد کلیه‌های پیوند شده توسط بدن پس زده می‎شوند.

پیشگیری
مردم دچار دیابت باید برای کاهش شانس ابتلا به نفروپاتی دیابتی سطح گلوکز خون خود را تحت کنترل قرار دهند. در عین حال حفظ فشار خون در سطح سالم نیز امری حیاتی محسوب می‎شود.
تغییرات متعددی در مورد سبک زندگی وجود دارد که با اعمال آنها مردم می‎توانند سطح گلوکز و فشار خون خود را در محدودۀ تحت کنترل نگه دارند که برخی از آنها شامل موارد زیر است:
• تغذیۀ سالم از مواد مغذی دارای میزان کم هیدروکربورات‌ها و دیگر قندها
• ورزش منظم
• اجتناب از مصرف الکل و سیگار
• بررسی مداوم سطح گلوکز خون

دورنما
دورنما برای مردم دچار نفروپاتی دیابتی به مرحلۀ بیماری در آنان بستگی دارد. هر قدر درمان زودتر آغاز شود، دورنما بهتر خواهد بود.
اگر نفروپاتی دیابتی به مرحلۀ ESRD رسیده باشد، این بیماری به برخی ناخوشی‎های بسیار جدی شامل نارسایی کلیه یا بیماری‎های قلبی عروقی منجر خواهد شد. بیماری قلبی عروقی یکی از عوامل پیشتاز بروز مرگ و میر در افراد دچار بیماری کلیوی و نیز بیماران دیابتی است.
درمان کامل می‎تواند از توسعۀ نفروپاتی دیابتی پیشگیری کند یا آن را به تأخیر بیندازد. مردم دچار دیابت باید گام‎های اولیه را برای پیشگیری از این اختلال بردارند، زیرا ممکن است توسعۀ نفروپاتی دیابتی به مراحل نهایی آن به حدود 20 سال زمان نیاز داشته باشد.


Source:

What is diabetic nephropathy?
Last reviewed Fri 13 October 2017
By Tom Seymour
Reviewed by Suzanne Falck, MD, FACP

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

افزایش سرانجام بد در بارداری با آسیب کلیوی مربوط به گذشته

چرا چشم‌های من زردند؟ بررسی علل زردی چشم در کودکان و بزرگسالان

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.