دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

انسولین چیست؟

مقالات دیابت

دیابت چیست
علایم دیابت
آمار، واقعیات و افسانه‎های دیابت
تشخیص دیابت
دیابت نوع 1
دیابت نوع 2
عوارض دیابت
انسولین چیست؟
کشف انسولین
مشهورترین افراد دیابتی
درمان‎های دیابت
دیابت - پایش شخصی قند خون
برنامۀ غذایی برای دیابت
ورزش و دیابت
هیپوگلیسمی
هیپرگلیسمی
گرفتن انسولین
• پمپ انسولین


انسولین یک هورمون است؛ یک پیام‌رسان شیمیایی تولید شده در بخشی از بدن که دارای تأثیر بر بخش دیگری است. انسولین پروتئینی است که مسؤول تنظیم سطح گلوکز خون به عنوان بخشی از فرآیند سوخت و ساز است.
کارخانۀ بدن انسولین را در لوزالمعده تولید می‎کند، و این هورمون توسط سلول‎های بتای خود مقدمتاً در پاسخ به گلوکز ترشح می‎شود.
سلول‎های بتای لوزالمعده به طور کامل برای تحریک "حسگرهای سوخت" تحریک شده توسط گلوکز طراحی شده‎اند.
وقتی سطح گلوکز در پلاسمای خون بالا می‎رود، جذب و سوخت و ساز توسط سلول‎های بتا در لوزالمعده تقویت می‎شود، که این منجر به ترشح انسولین می‎گردد.
انسولین دو حالت عمل در بدن دارد – یک عملکرد تحریکی و یک عملکرد مهاری.
• انسولین روند جذب گلوکز و سنتز چربی را تحریک می‎کند
• انسولین مانع از تجزیه لیپیدها، پروتئین‎ها و گلیکوژن می‎شود، و مسیر گلوکز (گلیکوژنز) و تولید اجرام کتون (کتوژنز) را مهار می‎کند.

لوزالمعده چیست؟
لوزالمعده دستگاه مسؤول کنترل قند خون در بدن است. لوزالمعده بخشی از سیستم گوارش است و در ناحیۀ شکم، پشت معده و در مجاورت دودنوم - قسمت ابتدایی رودۀ کوچک - قرار دارد.
پانکراس (لوزالمعده) دو جزء کارکردی اصلی دارد:
• سلول‎های برون‎ریز - سلول‎هایی که آنزیم‎های گوارشی را به واسطۀ مجرای لوزالمعده وارد روده می‎کنند.
• غدد درون‎ریز لوزالمعده - جزایر سلولی هستند که به نام ایزلت لانرگانز در "دریای" بافت برون‎ریز شناخته می‎شوند. ایزلت‎ها هورمون‎هایی مثل انسولین و گلوکاگون را برای کنترل سطح قند خون به درون جریان خون می‎فرستند.
ایزلت‎ها بسیار عروقی (تغذیه شده توسط رگ‎های خونی) هستند و برای پایش مواد مغذی در خون تخصصی شده‎اند. سلول‎های آلفای ایزلت‎ها گلوکاگون ترشح می‎کنند در حالی که سلول‎های بتا - فراوان‎ترین نوع سلول‎های ایزلت - انسولین ترشح می‎کنند.
ترشح انسولین در پاسخ به افزایش گلوکز دو مرحله دارد - یک مرحله که در فاصلۀ 5 تا 10 دقیقه پس از افزایش سطح گلوکز انجام می‎شود و مرحلۀ دوم که 30 تا 60 دقیقه بعد انجام می‎گیرد.

انسولین چگونه گلوکز را تنظیم می‎کند؟
سطح گلوکز به دقت توسط انسولین کنترل می‎شود به طوری که نرخ تولید گلوکز در کبد متناسب با نرخ کاربرد آن توسط سلول‎ها است. در دیابت، هیپرگلیسمی به این معنی است که از دست رفتن گلوکز از طریق ادرار نیز نیازمند تحقق این توازن است.
در افراد سالم نقش گلوکوز پایدار نگه داشتن سطح قند خون از طریق ایجاد اطمینان در ترشح مقدار کافی آن از کبد است. سطح پایین انسولین سبب ترشح گلوکز می‎شود در حالی که انسولین بیشتر تولید گلوکز را از طریق ارسال پیام به کبد برای ذخیره کردن گلوکز به عنوان گلیکوژن، مهار می‎کند.
اهمیت انسولین در حفظ سطح گلوکز خون در اساس به علت این تأثیر ذخیره‌سازی و ترشح کبد است. جذب گلوکز توسط سلول‎ها ممکن است بدون انسولین انجام شود - این هورمون صرفاً به این جذب از طریق جمع‎آوری مولکول‎های نقل و انتقال دهندۀ گلوکز به غشاء سلولی شتاب می‎دهد.
اگر کبد دچار فقدان انسولین باشد، گلوکز را با سرعتی بیش از آنچه بافت‎ها قادر به متابولیزه کردن آن باشند به درون جریان خون می‎فرستد.

نوشته مارکوس مک‎گیل
ترجمه نادر اکبری


Source:
What Is Insulin?
Written by Markus MacGill. Last updated: 5 January 2016.

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

درمان تستوسترون می‌تواند سبب ایجاد لخته در خون شود

چرا قهوه می‌تواند باعث طول عمر ‌شود؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.