دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

دیابت نوع 1: علل و علایم

مقالات دیابت

دیابت چیست
علایم دیابت
آمار، واقعیات و افسانه‎های دیابت
تشخیص دیابت
دیابت نوع 1
دیابت نوع 2
عوارض دیابت
انسولین چیست؟
کشف انسولین
مشهورترین افراد دیابتی
درمان‎های دیابت
دیابت - پایش شخصی قند خون
برنامۀ غذایی برای دیابت
ورزش و دیابت
هیپوگلیسمی
هیپرگلیسمی
گرفتن انسولین
• پمپ انسولین

در حالی که دیابت نوع 2 اغلب اوقات قابل پیشگیری است، این وضعیت در مورد دیابت نوع 1 مصداق ندارد. دیابت نوع 1 نوعی بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی، سلول‎های لوزالمعده را تخریب می‎کند.
به طور معمول دیابت نوع 1 در دوران کودکی یا در اوایل بزرگسالی بروز می‎کند. دیابت نوع 1 به عنوان دیابت نوجوانی یا دیابت ملیتوس وابسته به انسولین (IDDM) نیز شناخته می‎شود، اما در واقع این بیماری می‎تواند در هر سنی آغاز شود.
دیابت نوع 1 حدود 5% تا 10% کل موارد دیابت را در سطح جهان شامل می‎شود.

دیابت نوع 1 چیست؟
در دیابت نوع 1 لوزالمعده یا اصلاً قادر به تولید انسولین نیست یا مقدار کمی از آن را تولید می‎کند. انسولین هورمون کنترل کنندۀ قند خون محسوب می‎شود.
تولید انسولین برای کنترل گلوکز خون تدریجاً ناکافی می‌شود زیرا سلول‎های بتا در لوزالمعده به تدریج نابود می‎شوند. روند تخریب بدون علامت است تا اینکه میزان سلول‌های تخریب شده به حدی می‎رسد که دیگر مقدار انسولین تولید شده برای کنترل قند خون کفایت نمی‎کند.
اگر دیابت نوع 1 در دوران بزرگسالی بروز کند، امکان اشتباه گرفتن آن با دیابت نوع 2 وجود دارد. در صورت تشخیص صحیح، این بیماری به عنوان دیابت خودایمنی بزرگسالی پنهان شناخته می‎شود.

علل دیابت نوع 1
تخریب تدریجی سلول‎های بتا در لوزالمعده که در نهایت به آغاز بیماری دیابت نوع 1 منجر می‎شود، حاصل خرابکاری خودایمنی است. چرخش سیستم ایمنی علیه سلول‎های خود بدن ممکن است به تحریک یک عامل محیطی صورت گیرد که مردم به صورت ژنتیکی نسبت به آن آسیب پذیر هستند.
اگرچه علت‎شناسی دیابت نوع 1 ناروشن است، اعتقاد بر آن است که این بیماری نتیجۀ فعل و انفعال عوامل متعددی است.
• آسیب‌پذیری ژن‎ها – که برخی از آنها در میان متجاوز از 90% بیماران دچار دیابت نوع 1 دیده می‎شود.برخی جمعیت‎ها – برای مثال اسکاندیناوی‎ها و ساردنیایی‎ها – احتمال بیشتری دارد که دارای ژن‎های آسیب پذیر در مقابل این نوع بیماری باشند.
• خودآنتی‎ژن‌ها پروتئین‎هایی هستند که گمان می‎رود در طول چرخش‎های نرمال سلول‎های بتای لوزالمعده یا براثر جراحاتی مثل موارد مربوط به عفونت، ترشح یا رها می‎شوند. پروتئین‎های خودآنتی‎ژن
باعث یک فعالیت سیستم ایمنی می‎شوند که نتیجۀ آن تخریب سلول‎های بتا است.
ویروس‎ها – کوکساکیویروس، ویروس روبلا، سیتومگالوویروس، ویروس اپشتین – بار و رتروویروس‎ها در میان مجموعۀ ویروس‎هایی قرار دارند که با دیابت نوع 1 مرتبط دانسته شده‎اند.
• رژیم غذایی – خردسالان دارای مصرف مواد لبنی، نیترات‎های زیاد در آب نوشیدنی و کمبود مصرف ویتامین D نیز با توسعۀ دیابت نوع 1 مرتبط دانسته شده‎اند.

زندگی با دیابت نوع 1
دیابت نوع 1 نیازمند درمان با انسولین به صورت همیشگی است و یک پمپ انسولین یا تزریق روزانۀ انسولین برای تمام طول عمر بیمار در جهت تحت کنترل نگه داشتن قند خون مورد نیاز است. دیابت نوع 1 زیر عنوان دیابت وابسته به انسولین شناخته می‎شود.
پس از تشخیص دیابت نوع 1 در فرد، متخصصان مراقبت‎های پزشکی به بیمار آموزش می‎دهند که چگونه با دستگاه بررسی قند خون نشانه‎های هیپوگلیسمی، هیپرگلیسمی و دیگر پیامدهای دیابت را به صورت شخصی پایش کند. اکثر بیماران در عین حال آموزش می‎بینند تا دوزهای انسولین خود را تنظیم کنند.
همانند دیگر اشکال دیابت، در دیابت نوع 1 نیز تغذیه و فعالیت جسمانی و ورزش ویژگی‎های مهم مدیریت سبک زندگی بیماری هستند.

نوشتۀ مارکوس مک‎گیل
ترجمۀ محمدقاسم رافعی

Source:
Type 1 Diabetes: Causes and Symptoms
Written by Markus MacGill. Last updated: 5 January 2016.

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

درمان تستوسترون می‌تواند سبب ایجاد لخته در خون شود

چرا قهوه می‌تواند باعث طول عمر ‌شود؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.