دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

علایم دیابت

مقالات دیابت

دیابت چیست
• علایم دیابت
آمار، واقعیات و افسانه‎های دیابت
تشخیص دیابت
دیابت نوع 1
دیابت نوع 2
عوارض دیابت
انسولین چیست؟
کشف انسولین
مشهورترین افراد دیابتی
درمان‎های دیابت
دیابت - پایش شخصی قند خون
برنامۀ غذایی برای دیابت
ورزش و دیابت
هیپوگلیسمی
هیپرگلیسمی
گرفتن انسولین
• پمپ انسولین

این امکان وجود دارد که فرد دچار دیابت شود و فقط علایم بسیار خفیفی از آن را داشته یا اصلاً فاقد علامت باشد. چنین مواردی سبب بی‌اطلاع ماندن فرد از بیماری خود و عدم تشخیص بیماری خواهد شد. این وضعیت در مورد نیمی از افراد دچار دیابت نوع 2 اتفاق می‎افتد.
وضعیتی موسوم به پیش‎دیابت که اغلب اوقات به دیابت نوع 2 ختم می‎شود نیز هیچ علامتی از خود نشان نمی‎دهد. دیابت نوع 2 و علایم آن به کندی توسعه پیدا می‎کنند.
دیابت نوع 1 می‎تواند بدون علامت باشد اما احتمال آن کم است. برخی از علایم آن که در زیر فهرست شده‎اند ممکن است ناگهان بروز کنند و با تهوع، استفراغ و درد شکم همراه باشند.
این موضوع اهمیت دارد که به محض مشاهدۀ هر گونه علامتی دال بر دیابت یا مشاهدۀ هر یک از علایم مندرج در زیر فرد به دکتر مراجعه کند – تشخیص کامل و مدیریت وضعیت احتمال بروز عوارض جدی را کاهش می‎دهد.
شایع‎ترین علایم در این مورد مربوط به هیپرگلیسمی (افزایش سطح قند خون)، و مخصوصاً علایم کلاسیک دیابت است: تکرر ادرار و تشنگی. خستگی مزمن مرتبط به کم‎آبی بدن و مشکلات خوردن نیز می‌توانند به بالا رفتن فشار خون مرتبط باشند.
"بنیاد بین‎المللی دیابت" چهار علامت که فرد را ملزم می‎کند تا در اسرع وقت برای تشخیص دیابت تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد چنین ذکر می‎کند:

علایم شایع دیابت
شایع‎ترین علایم و نشانه‎های دیابت عبارتند از:

تکرر ادرار
آیا شما بیش از اوقات معمول برای ادرار کردن راهی دستشویی می‎شوید؟ آیا متوجه شده‎اید که بخش زیادی از اوقات روز شما صرف رفتن به دستشویی می‎شود؟ وقتی مقدار بسیار زیادی گلوکز (قند) در خون شما وجود داشته باشد شما بیش از اوقات معمول نیاز به ادرار کردن خواهید داشت.
اگر انسولین در شما نامؤثر باشد، یا اصلاً انسولینی وجود نداشته باشد، کلیه‎ها دیگر نمی‎توانند گلوکز را فیلتر کرده و به جریان خون برگردانند. کلیه‌ها آب را برای رقیق کردن گلوکز از خون خواهند گرفت – که این به نوبۀ خود موجب پر شدن مثانه می‎شود.

تشنگی بیش از حد
اگر شما بیش از میزان معمول اردار می‎کنید، نیاز به جایگزینی مایع از دست رفته از طریق ادرار خواهید داشت. آنگاه شما بیش از میزان معمول مایعات می‌نوشید. آیا شما اخیراً دچار پرنوشی غیر معمول مایعات شده‌اید؟

گرسنگی شدید
از آنجا که انسولین در خون شما دارای کارکرد بهینه نیست، یا بر اثر عدم وجود آن، و در نتیجه به دلیل عدم دریافت انرژی توسط سلول‌ها، بدن شما ممکن است یافتن منابع بیشتر برای غذا – انرژی را امتحان و جستجو کند. شما دچار گرسنگی خواهید شد.

افزایش وزن
افزایش وزن می‎تواند نتیجۀ مصرف غذای بیشتر (بر اثر گرسنگی شدید) باشد.

کاهش وزن غیر معمول
این مورد در میان بیماران دچار دیابت نوع 1 شایع است. از آنجا که بدن قادر به تولید انسولین نیست و در نتیجه توانایی مصرف قند به عنوان منبع انرژی را ندارد، بدن در جستجوی منابع دیگر تأمین انرژی برمی‎آید. بافت عضلانی و چربی‎ها برای تأمین انرژی مصرف می‎شوند. از آنجا که دیابت نوع 1 دارای آغاز بیشتر ناگهانی و دیابت نوع 2 بیشتر دارای شروع تدریجی است، کاهش وزن در دیابت نوع 1 بیشتر به چشم می‎خورد.

افزایش خستگی مزمن
اگر هورمون انسولین در شما درست کار نکند، یا اگر اصلاً انسولینی وجود نداشته باشد، قند وارد سلول‌ها نمی‌شود و در نتیجه به آنها انرژی نمی‎رسد. این موضوع باعث ایجاد خستگی و بی‎حالی می‎گردد.

تحریک‌پذیری
تحریک‎پذیری می‎تواند به علت فقدان انرژی ایجاد شود.

تاری دید
این می‎تواند به علت بیرون کشیده شدن بافت از دورن عدسی چشم باشد. این موضوع بر توانایی تمرکز بینایی چشم شما تأثیر می‎گذارد. بدون درمان کامل، این وضعیت می‎تواند خطرناک باشد. در موارد شدید کوری یا مشکلات درازمدت بینایی امکان بروز دارند.

بریدگی‎ها و کبودی‌ها به طور کامل یا سریع بهبود پیدا نمی‎کنند
آیا شما احساس می‎کنید که بریدگی‎ها و کبودی‎ها در شما دیرتر از معمول بهبود می‎یابند؟ وقتی میزان قند در بدن شما زیاد باشد، توانایی بدن برای التیام کاهش پیدا می‎کند.

بیشتر شدن میزان عفونت‎های مخمری و پوستی
وقتی میزان قند در بدن افزایش پیدا می‎کند، توانایی بدن برای بهبود پیدا کردن از عفونت‎ها کاهش می‎یابد. به ویژه زنان دیابتی برای خلاصی از دست عفونت‎های مثانه و واژن دچار مشکل می‌شوند.

خارش پوست
احساس خارش پوست گاهی اوقات یکی از علایم دیابت است.

لثه‎ها قرمز رنگ / یا متورم هستند – لثه‌ها از دندان بیرون زده‎اند
اگر لثه‎های شما دچار حالت افتادگی شده‎اند، قرمز و یا متورم هستند، این می‎تواند نشانه‎ای از دیابت باشد. امکان از دست دادن دندان‎ها در صورت فاصله گرفتن لثه‎ها از آنها وجود دارد.

عفونت / بیماری مکرر لثه
هماننند موارد پیشتر اشاره شده در مورد علایم لثه، فرد ممکن است به طور مکرر دچار عفونت یا بیماری لثه شود.

اختلالات جنسی در مردان
اگر شما بالای پنجاه سال سن دارید و به طور مکرر یا مدام دچار اختلال جنسی (اختلال نعوظ) می‎شوید، این نیز می‎تواند یک علامت ابتلا به دیابت باشد.

حالت بی‎حسی یا مورمور به ویژه در دست و پا
اگر میزان قند در بدن شما به میزان زیادی افزایش یابد، امکان صدمه دیدن عصب‌ها و مویرگ‎هایی که به آنها غذا می‎رسانند وجود دارد. شما ممکن است دچار بی‎حسی یا مورمور در دست و پا شوید.

تشخیص دیابت
دیابت را اغلب اوقات با انجام تست ادرار می‎تواند تشخیص داد، که وجود گلوکز بیش از حد در بدن توسط آن مشخص می‎شود. این آزمایش معمولاً با آزمایش خون پشتیبانی می‎شود که سطح گلوکز خون را اندازه‎گیری می‎کند و می‎تواند تأیید کند که آیا علایم موجود در بدن نتیجۀ دیابت است یا خیر.
اگر شما نگران وجود برخی علایم برشمرده در بالا در خود هستید، به شما توصیه می‎شود که با پزشک مشورت کنید.

نوشتۀ تیم سردبیری اخبار پزشکی امروز
ترجمه هامیک رادیان


Source:
Diabetes’ symptoms
Written by The MNT Editorial Team. Last updated: 5 January 2016.

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

درمان تستوسترون می‌تواند سبب ایجاد لخته در خون شود

چرا قهوه می‌تواند باعث طول عمر ‌شود؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.