دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

دیابت بارداری می‌تواند هم بر مادر و هم بر جنین تأثیرات منفی داشته باشد

همیشه اوقات پیشگیری از دیابت بارداری ممکن نیست. برخی ریسک فاکتورها احتمال ابتلاء به دیابت بارداری در طول حاملگی را در زنان افزایش می‌دهند. به هر حال حفظ وزن در محدوده سالم پیش از تشکیل نطفه و پس از آن، خوردن غذاهای خوب، و ورزش منظم در طول بارداری می‌توانند خطر مزبور را کاهش دهند. هر زنی که در مورد ابتلاء خود به دیابت بارداری نگران بوده یا در ریسک بالاتری برای ابتلاء به آن قرار داشته باشد باید با پزشک در این مورد مشورت کند. بر مبنای اعلام CDC دیابت بارداری سالانه تقریباً در 2 تا 10 درصد بارداری‌های ایجاد شده بروز می‌نماید. دیابت بارداری می‌تواند هم بر مادر و هم بر جنین تأثیرات منفی داشته باشد.

نوروپاتی دیابتی ممکن است در قسمت‌های مختلفی از بدن بروز کند اما بیشتر از سایر جاها در پاها و دست‌ها شیوع دارد

دیابت زمانی ایجاد می‌شود که بدن فرد انسولین کافی برای پردازش قند موجود در خون تولید نمی‌کند. این اختلال می‌تواند به عوارض متعدد شامل درد پا منجر شود. وقتی مردم دچار دیابت به درد پا مبتلاء می‌شوند، این درد ممکن است نتیجه آسیب وارد شده بر عصب باشد. صدمات عصب می‌تواند در صورتی بروز کند که شخص دچار دیابت تحت درمان قرار نداشته یا قادر به کنترل سطح قند خون خود نباشد. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی دیابت" بیش از 30 میلیون نفر در شرایط ابتلاء به دیابت در ایالات متحد امریکا زندگی می‌کنند. برخی از این بیماران از اختلال مبتلابه خود آگاهی ندارند که این موضوع آنان را در معرض خطر عوارضی چون درد پا قرار می‌دهد.

دیابت اینسیپیدوس علاج ندارد، اما درمان می‌تواند باعث کاهش تشنگی و کاهش برون‌ده ادراری شود

دیابت اینسیپیدوس یک اختلال ناشایع است که سبب ایجاد عدم تعادل در مایعات بدن می‌شود. این عدم تعادل شخص مبتلاء به دیابت اینسیپیدوس را بسیار تشنه می‌کند، حتی وقتی که وی مایعات نوشیده باشد. این بیماری در عین حال باعث تولید حجم زیادی ادرار می‌شود. اگرچه اصطلاحات "دیابت ملیتوس" و "دیابت اینسیپیدوس" طنین مشابهی دارند، آنها اختلالات یکسانی نیستند. دیابت ملیتوس - که به اشکال دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 ظاهر می‌شود - شکل شایع‌تر دیابت محسوب می‌شوند. دیابت اینسیپیدوس علاج ندارد، اما درمان می‌تواند باعث کاهش تشنگی و کاهش برون‌ده ادراری شود.

خوردن برخی غذاها و محدود کردن بعضی غذاهای دیگر می‌تواند به مردم مبتلاء به دیابت در مدیریت قند خون کمک کند

خوردن برخی غذاها و محدود کردن بعضی غذاهای دیگر می‌تواند به مردم مبتلاء به دیابت در مدیریت قند خون کمک کند. رژیم غذایی سرشار از سبزیجات، میوه، و پروتئین‌های سالم می‌تواند فواید قابل توجهی برای مردم دچار دیابت داشته باشد. متخصصان مراقبت‌های پزشکی مثل دکترها یا متخصصان تغذیه می‌توانند با مردم دچار دیابت نوع 1 یا دیابت نوع 2 برای یافتن مفیدترین گزینه‌های غذایی برای بیماران کار کنند. زندگی با دیابت به معنی اجبار به احساس محرومیت نیست. مردم می‌توانند روش ایجاد تعادل در وعده‌های غذایی خود را بیاموزند و گزینه‌های غذایی سالم را ایجاد کنند که کماکان شامل اقلامی باشد که آنها از خوردنشان لذت می‌برند.

اگر کسی به کمای دیابتی فرو رود زنده است اما نمی‌تواند بیدار شود یا به شکل ارادی به اشارات، صداها یا دیگر انواع تحریک پاسخ گوید.

کمای دیابتی یکی از عوارض مهلک دیابت است که سبب ایجاد حالت ناهشیاری می‌شود. اگر کسی دچار دیابت باشد، افزایش بسیار زیاد سطح قند خون (هیپرگلیسمی) یا کاهش بسیار زیاد سطح قند خون (هیپوگلیسمی) می‌تواند به کمای دیابتی منجر شود. اگر کسی به کمای دیابتی فرو رود زنده است اما نمی‌تواند بیدار شود یا به شکل ارادی به اشارات، صداها یا دیگر انواع تحریک پاسخ گوید. در صورت عدم درمان کمای دیابتی می‌تواند کشنده باشد. پیش از ایجاد کمای دیابتی، شخص معمولاً نشانه‌ها و علایم بالا رفتن یا افت سطح قند خون را تجربه می‌کند. برخی از مردم به ویژه افراد دچار دیابت طولانی مدت، به اختلالی به نام بی‌خبری هیپوگلیسمی مبتلاء می‌شوند و فاقد نشانه‌های هشدار دهنده افت قند خون هستند.

نشانه‎ها و علایم کتواسیدوز دیابتی معمولاً به سرعت و گاهی از اوقات در طول 24 ساعت بروز می‌کنند

کتواسیدوز دیابتی یک عارضه جدی دیابت است که زمانی ایجاد می‌شود که بدن مقادیر بالایی از اسیدهای خون به نام کتون‌ها را تولید می‌کند. کتواسیدوز دیابتی وقتی ایجاد می‌شود که بدن قادر به تولید هورمون انسولین به میزان کافی نباشد. در شرایط کمبود انسولین بدن برای تولید انرژی لازم برای سلول‎ها به جای قند چربی‌ها را تجزیه می‌کند. این فرآیند باعث انباشت اسیدهایی در جریان خون می‌شود که کتون نام دارند و در نهایت در صورت عدم درمان این وضعیت به کتواسیدوز دیابتی ختم می‌شود. نشانه‎ها و علایم کتواسیدوز دیابتی معمولاً به سرعت و گاهی از اوقات در طول 24 ساعت بروز می‌کنند. در مورد برخی افراد این نشانه‌ها و علایم شاید نخستین نشانگر ابتلاء به دیابت باشد.

رژیم غذایی کم‎کربوهیدرات برای مردم دچار افزایش میزان کلسترول، بیماری کلیه یا بیماری قلبی توصیه نمی‌شود.

مطالعات متعددی عنوان کرده‎اند که رژیم غذایی کم‎کربوهیدرات کنترل قند خون، مقاومت به انسولین و وزن را بهبود می‎بخشد. بسیاری از مردم مصرف 21 تا 70 گرم در روز کربوهیدرات‎ها را رژیم کربوهیدرات تلقی می‎کنند، اما هیچ تعریف استانداردی در این مورد وجود ندارد. بر مبنای اعلام مقاله مربوط به مطالعه پایین بودن سطح کربوهیدرات‌ها می‎تواند به افراد دچار دیابت نوع 2 کمک کند اما غالب داده‌ها برگرفته از مطالعات کوتاه مدت بوده‌اند، و اگرچه این مورد به طور خاص پیش‌دیابت را مخاطب قرار نمی‌دهد، آسان است که گمان کنیم همان نتایج در مورد افراد دچار پیش‌دیابت نیز مصداق دارد. رژیم غذایی کم‎کربوهیدرات برای مردم دچار افزایش میزان کلسترول، بیماری کلیه یا بیماری قلبی توصیه نمی‌شود. مردم پیش از اعمال هر گونه تغییر عمده در رژیم غذایی خود باید با پزشک مشورت کنند.

مقالات دیگر...