دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

یک اختلال درازمدت مرتبط به دیابت که می‎تواند به ایجاد اسهال درازمدت (و یبوست) منجر شود نوروپاتی اتونومیک نامیده می‎شود

هیچ‎کس صحبت در مورد اسهال را دوست ندارد. بیش از آن، هیچ‎کس دلش نمی‎خواهد دچار اسهال شود. بدبختانه، اسهال در اغلب اوقات پاسخ طبیعی بدن برای خارج کردن مواد زائد در مایعات در مواقعی است که عفونتی باکتریایی، انگلی یا ویروسی مطرح است. در هر حال موارد دیگری نیز می‎توانند به اسهال در انسان منجر شوند و برخی از چیزهایی که می‌‏توانند سبب ایجاد اسهال شوند به ویژه مرتبط به افراد دچار دیابت هستند. در برخی موارد مثل بیماری یا استفاده از الکل‎های قندی، اسهال زمان درازی ادامه پیدا نمی‎کند. اسهال گرایشی به بند آمدن در هنگام رفع بیماری یا هنگامی که فرد مصرف الکل قندی را متوقف می‎کند از خود نشان می‎دهد.

اگرچه مردم دچار دیابت به طور معمول از پدیده سحرگاهی آگاهی دارند، این وضعیت برای هر کسی در عمل اتفاق می‎افتد. به هر جهت، تأثیر آن بر افراد دچار دیابت و افراد غیر مبتلا به این بیماری متفاوت است.

برخی از مردم دچار مشکل بالا بودن بیش از حد سطح قند خون در هنگام صبح هستند. اما این وضعیت چه تأثیراتی بر سلامت فرد دارد؟ بالا بودن سطح قند خون در هنگام صبح دو علت اصلی دارد: پدیده سحرگاهی و اثر سوموگیئی. اغلب مردم وقتی در خوابند، بدن آنان نیاز اندکی به انسولین دارد. به هر جهت در طول این برهۀ زمانی هر انسولینی که فرد در طول ساعات شبانگاهی گرفته باشد سبب می‎شود تا سطح قند خون به شدت دچار افت یا کاهش شود. بدن به صورت خودکار برای آماده شدن جهت روز در پیش رو قند خون ذخیره شده (گلوکز) را آمادۀ مصرف می‎کند. به علاوه هورمون‎هایی که به شکل فعال حساسیت بدن را نسبت به انسولین کاهش می‎دهند نیز ترشح می‎شوند.

در حدود نیمی از زنان دچار دیابت بارداری پس از بارداری دچار دیابت نوع 2 می‎شوند

دیابت بارداری می‎تواند باعث بروز طیفی از مشکلات در طول باردرای شود. خوشبختانه زنان می‎توانند با پیگیری یک رژیم غذایی سالم از عوارض مورد اشاره پیشگیری کنند. حال سؤال این است: برای اجتناب از ابتلاء به دیایت بارداری کدام غذاها را باید خورد و از خوردن کدام غذاها باید خودداری کرد؟ دیابت بارداری وقتی ایجاد می‎شود که بدن زنان قادر به تولید انسولین کافی در طول بارداری نباشد. این کمبود به افزایش قند خون منجر می‎شود. بالا رفتن سطح قند خون در صورت عدم مدیریت کامل می‎تواند عوارضی برای مادر باردار و فرزند آیندۀ وی به دنبال داشته باشد.

مردم دچار دیابت باید برای کاهش شانس ابتلا به نفروپاتی دیابتی سطح گلوکز خون خود را تحت کنترل قرار دهند. در عین حال حفظ فشار خون در سطح سالم نیز امری حیاتی محسوب می‎شود.

مشکلات کلیوی در بین مردم دچار دیابت نسبتاً شایع است. دلیلش آن است که دیابت به شریان‎های خونی در بدن آسیب می‎زند و کلیه‌ خون را از آن شریان‎ها فیلتر می‎کند. تخمین زده می‎شود که   چهل درصد درصد مبتلایان به دیابت نوع 2 دچار نفروپاتی می‎شوند. نفروپاتی قابلیت آسیب رساندن به بیماران دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 را دارد. نفروپاتی دیابتی یک علت مهم بیماری درازمدت کلیوی و مرحلۀ آخر بیماری کلیوی (ESRD) است، که هنگامی مطرح است که دیگر کلیه‎ها کارآیی خود را برای رفع نیازهای روزمرۀ بدن از دست می‎دهند. نفروپاتی دیابتی دارای 5 مرحله است و ESRD مرحلۀ نهایی آن محسوب می‎شود. در سطح ایالات متحد آمریکا نفروپاتی دیابتی شایع‌ترین علت ESRD است و 40 تا 55 درصد موارد این بیماری به طور مستقیم به نفروپاتی دیابتی مرتبط است. فردی که دچار ESRD شده باشد ناگزیر از انجام دیالیز است.

دو وعده مصرف غلات کامل در روز می‎تواند شانس توسعۀ پیش‎دیابت را کاهش دهد و نشان داده شده است که بدین وسیله ریسک ابتلاء به دیابت نوع 2 نیز تا 21 درصد کاهش پیدا می‎کند.

اعمال کنترل بر نوع غذاهای مصرف شده نه فقط کمک می‎کند که بیماران دچار دیابت بیماری خویش را تحت کنترل قرار دهند بلکه بر میزان انرژی روزانۀ آنان نیز مؤثر است. در این مقاله به فهرستی از غذاها که بیماران دیابتی باید از خوردن آنها اجتناب کنند و نیز فهرست غذاهایی که مصرف آنها برای این گروه از بیماران مفید است پرداخته خواهد شد. ابتلا به دیابت مانع مصرف غذاهای مورد علاقۀ مردم توسط آنها نمی‎شود. به هر جهت، این بدان معنی است که مردم باید این غذاها را به میزان کمتر و با فاصلۀ زمانی بیشتر مصرف کنند. "انستیتو پزشکی" توصیه می‎کند که مصرف کربوهیدرات برای اغلب مردم باید بین 45 تا 65 درصد مجموع کالری دریافتی آنان باشد. این مقدار بالای مصرف کربوهیدرات شامل رژیم غذایی بر پایۀ گیاه است، که در مطالعات دارای طراحی مناسب و درازمدت فواید آن برای مدیریت دیابت به اثبات رسیده است.

اگرچه رژیم غذایی کتوژنیک ممکن است به عنوان راهی برای کاهش وزن خواستارانی داشته باشد، آگاهی در مورد عوارض جانبی آن اهمیت دارد

مردم اغلب اوقات بوی تند همراه تنفس  را به غذایی که فرد خورده یا بهداشت ضعیف دندان و دهان ارتباط می‎دهند. اما این بو می‎تواند حرف‌های بیشتری برای گفتن داشته باشد. اگر نفس کسی بوی استون یا لاک‌پاک‎کن ناخن بدهد، این بوی می‎تواند علایمت اختلالات سلامت شامل دیابت باشد. بویی که از دهان فرد خارج می‎شود می‌تواند شاخصی از سلامت کلی وی باشد. در این مقاله به موردی پرداخته می‎شود که در آن نفس فرد بویی شبیه به استون دارد و نیز به این موضوع که این بو در پیوند با سلامت فرد چه می‎گوید.

یک بیمار معمولی دچار دیابت نوع 1 ممکن است در طول زندگی خود نیاز به بیش از 60.000 مورد تزریق انسولین داشته باشد، که شامل 2 تا 3 بار تزریق روزانه می‎شود

ابتلا به دیابت وابسته به انسولین به معنی وابستگی مادام‌‏العمر به تزریق‎های روزانۀ انسولین است. در کنار مردم مبتلا به دیابت نوع 1، آن دسته از بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 که به داروهای خوراکی دیابت جواب نمی‎دهند نیز ناچارند انسولین بگیرند. یک بیمار معمولی دچار دیابت نوع 1 ممکن است در طول زندگی خود نیاز به بیش از 60.000 مورد تزریق انسولین داشته باشد، که شامل 2 تا 3 بار تزریق روزانه می‎شود. "از زمان معرفی انسولین برای درمان دیابت، روش‎های دیگر برای تحویل انسولین مورد تحقیق بوده است." این نقل قولی از یک مقالۀ منتشر شده در لنست در 1940 است، و تحقیقات در این مورد تا به امروز ادامه دارد.

مقالات دیگر...