دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پریکورونیت، ورم بافت لثه دندان عقل

ورم گره‌های لنفاوی, آنتی‌بیوتیک, پنی‌سیلین, آسپیرین, استامینوفن, ایبوپروفن, جراح, ماکسیلوفاسیال

پریکورونیت ممکن است زمانی بروز کند که دندان عقل تا حدودی درآمده باشد

مقالات دندان‌پزشکی

در این مقاله:
پریکورونیت چه علتی دارد؟
• علایم پریکورونیت کدامند؟
• پریکورونیت چگونه تشخیص داده می‌شود؟
• پریکورونیت چگونه درمان می‌شود؟پریکورونایتیس [پریکورونیت] یک اختلال دندان است که در آن بافت لثه در اطراف دندان عقل، سومین و آخرین ردیف دندان‌های مولار که مردم در اواخر سال‌های نوجوانی یا اوایل سال‌های 20 زندگی درمی‌آورند متورم می‌شود.


پریکورونیت چه علتی دارد؟
پریکورونیت ممکن است زمانی بروز کند که دندان عقل تا حدودی درآمده باشد (از لثه بیرون بزند). این وضعیت راهی برای ورود باکتری به اطراف دندان ایجاد کرده و باعث عفونت می‌شود. در موارد پریکورونیت، غذا یا پلاک (باریکه‌ای باکتریایی که پس از غذا خوردن روی دندان باقی می‌ماند) ممکن به زیر لثه در اطراف دندان راه یابد. اگر این باکتری همان جا باقی بماند، می‌تواند باعث تحریک لثه شده و به پریکورونیت منجر گردد. اگر پریکورونیت شدید باشد، ورم و عفونت ممکن است به ورای فک و گونه‌ها و گردن سرایت کند.


علایم پریکورونیت کدامند؟
علایم پریکورونیت می‌تواند موارد زیر را شامل شود:
درد
• عفونت
• ورم بافت لثه (به علت انباشت مایع)
• طعم بد در دهان (به علت نشت چرک از لثه)
ورم گره‌های لنفاوی در گردن
• مشکل داشتن برای باز کردن دهان


پریکورونیت چگونه تشخیص داده می‌شود؟
دندان‌پزشک دندان عقل را معاینه می‌کند و به بررسی وضعیت درآمدن آن می‌پردازد، و اینکه آیا به شکل نیمه کاره درآمده است یا خیر. دندان‌پزشک ممکن است برای ارزیابی وضعیت تنظیم دندان عقل به شکل متناوب از اشعه X استفاده کند. دندان‌پزشک همچنین هر گونه علایمی مثل ورم و عفونت را ثبت خواهد کرد و به بررسی وضعیت وجود حاشیه‌های لثه در اطراف دندان عقل خواهد پرداخت.


پریکورونیت چگونه درمان می‌شود؟
اگر پریکورونیت محدود به دندان عقل باشد (برای مثال، اگر درد و ورم گسترش نیافته باشند)، درمان شامل شستشوی دهان با آب‌نمک گرم خواهد بود. در عین حال شخص باید مطمئن شود که ریزه‌های غذا در تورفتگی حاشیه لثه‌ها گیر نکرده‌اند.
اگر دندان‌ها، فک، و گونه متورم و دردناک شده باشد شخص باید بلافاصله به دندان‌پزشک مراجعه کند. دندان‌پزشک می‌تواند عفونت را با آنتی‌بیوتیک درمان کند و به طور معمول در این مورد از پنی‌سیلین استفاده می‌شود مگر اینکه شخص نسبت به این دارو دچار آلرژی باشد. مردم می‌توانند برای تسکین درد از داروهایی مثل آسپیرین، استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنند. احتمال تجویز داروی ضد درد از سوی دندان‌پزشک وجود دارد.
اگر درد و التهاب شدید باشد یا اگر پریکورونیت بازگشت کند، ممکن است استفاده از جراحی دهان برای خارج کردن فلپ لثه یا دندان عقل ضرورت یابد. دندان‌پزشک می‌تواند شخص را به جراح ماکسیلوفاسیال ارجاع دهد. استفاده از لیزر کم‌توان برای کاهش درد و التهاب همراه پریکورونیت امکان‌پذیر است./پریکورونیت، ورم بافت لثه دندان عقل
دکتر ایوان فریسبی
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source
WebMD Medical Reference
Dental Health and Pericoronitis
Reviewed by Evan Frisbee, DMD
On January 21, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.