دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

5 غذا برای کمک به سفید کردن دندان‌ها

شیر, کاسئین, کلسیم فسفات, اسید لاکتیک, جوش شیرین, روغن خردل, هیدروژن پروکساید

رنگ گرفتن دندان یک اتفاق شایع است

مقالات دندان‌پزشکی

در این مقاله:
• توت فرنگی
• هندوانه
• آناناس
• پاپایا (عنبه هندی)
شیر
• چقدر طول می‌کشد تا غذاها دندان را سفید کنند؟
• آیا راه‌های طبیعی دیگری برای روشن کردن رنگ دندان در دست است؟
• خلاصهرنگ گرفتن دندان یک اتفاق شایع است و این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که لایه خارجی دندان‌ها یا مینای دندان دچار تغییر رنگ می‌شود.
محصولات مختلفی برای سفید کردن دندان در بازار وجود دارد. مردم می‌توانند از میان خمیر دندان، نوارها یا ژل‌های سفید کننده دندان محصول مورد نظر خود را انتخاب کنند. دندانپزشک نیز ممکن است به شکل تخصصی سفید کردن دندان‌ها را برای شخص انجام دهد.
اما درمان‌های مزبور ممکن است گران‌قیمت باشند. آنها همچنین دارای مواد شیمیایی هستند که ممکن است برای دندان‌ها و لثه‌ها مفید نباشند.
اگر کسی در صدد سفید کردن دندان خود بدون استفاده از مواد شیمیایی باشد ممکن است دنبال مداوهای طبیعی بگردد. یک گزینه در این مورد خوردن غذاهایی است که به شکلی طبیعی دندان‌ها را سفید می‌کنند.
در حالی که برخی شواهد در مورد کارآیی این غذاها وجود دارد اثرات مورد اشاره عمدتاً روایی و نظری محسوب می‌شوند. با وجود این امتحان آنها ضرری برای شخص در بر ندارد.


توت فرنگی
توت فرنگی حاوی اسید مالیک است. گفته می‌شود که این اسید دارای ترکیبات سفید کننده است که می‌توانند به روشن کردن رنگ گرفتگی دندان کمک کنند.
اسید مالیک در عین حال باعث افزایش میزان تولید بزاق در افراد دچار خشکی دهان می‌شود. بزاق دهان با شستن و روفتن غذا و مواد زائد، که یک علت شایع تغییر رنگ دندان است، از دندان در برابر پوسیدگی آن محافظت می‌کند.

هندوانه
میزان اسید مالیک در هندوانه بیش از توت فرنگی است. اسید مالیک می‌تواند نقشی در سفید کردن دندان‌ها و تقویت تولید بزاق ایفاء کند.
برخی افراد نیز می‌گویند که بافت فیبروزی هندوانه باعث تراش دندان می‌شود، که به جدا کردن رنگ گرفتگی آن کمک می‌کند. به هر حال این ادعا دارای هیچ‌گونه پشتوانه تحقیق علمی نیست.

آناناس
دندان‌های ما با یک پوسته یا غلاف، لایه‌های شامل پروتئین‌های بزاقی پوشانده شده‌اند. این لایه پوسته‌ای از دندان‌ها محافظت می‌کند اما در عین حال باعث جذب رنگدانه‌های غذا می‌شود. وضعیت مزبور می‌تواند به رنگ گرفتن دندان منجر گردد.
غلاف بزاقی دندان همچنین به باکتری‌ها چیزی برای چسبیدن به آن می‌دهد. اگر باکتری‌ها روی دندان انباشته شوند، می‌توانند باعث ایجاد پلاک و تغییر رنگ دندان گردند.
به هر حال آناناس به شکل طبیعی باعث حل شدن پوسته می‌شود. آناناس حاوی یک آنزیم پروتئولیتیک به نام بروملین است. آنزیم‌های پروتئولیتیک می‌توانند پروتئین‌ها، شامل انواع موجود در رویه دندان را تجزیه کنند.

پاپایا (عنبه هندی)
پاپایا مثل آناناس حاوی یک آنزیم پروتئولیتیک است.
آنزیم موجود در پاپایا پاپین نامیده می‌شود. این آنزیم همچنین پروتئین‌های فاسد کننده لایه پوسته یا مینای دندان را تجزیه می‌کند. این روند به کاهش رنگ دندان کمک کرده و از آن در برابر شکل‌گیری پلاک محافظت می‌کند.

شیر
اسید لاکتیک موجود در شیر نیز می‌تواند مینای دندان را سفید کند. همچنین گفته می‌شود که شیر باعث تحریک تولید بزاق می‌شود که می‌تواند به شستن و روفتن باکتری‌های مسبب ایجاد پوسیدگی کمک کند.
کاسئین، یک پروتئین موجود در شیر، نیز از رنگ گرفتن دندان پیشگیری می‌کند. کاسئین به استفاده از کلسیم فسفات برای ترمیم پوسیدگی دندان و پیشگیری از انباشت پلاک کمک می‌کند.
یک مطالعه مربوط به سال 2014 نیز نشان داد که کاسئین یه پلی‌فنول‌های موجود در چای می‌چسبد، که مانع از چسبیدن تانین‌ها به دندان و ایجاد رنگ روی آن می‌شوند.
دیگر محصولات شیر مثل پنیر و ماست نیز حاوی اسید لاکتیک و کاسئین هستند و می‌توانند اثرات مشابهی ایجاد کنند.


چقدر طول می‌کشد تا غذاها دندان را سفید کنند؟
زمان لازم برای اثربخشی غذاهای مورد اشاره در روشن کردن رنگ دندان مشخص نیست. هیچ تحقیقی در مورد پنجره زمانی مورد بحث وجود ندارد. به هر حال، در مقایسه با محصولات تجاری مداوای طبیعی معمولاً زمان طولانی‌تری نیاز دارد.
این اثربخشی همچنین به رنگ اصلی دندان نیز بستگی دارد. اگر دندان‌های شخص به شکل قابل ملاحظه‌ای رنگدار شده باشند، مشاهده نتایج به زمان طولانی‌تری نیاز خواهد داشت. همین مورد در بحث خوردن غذاهای باعث رنگ گرفتن دندان نیز مصداق دارد.


آیا راه‌های طبیعی دیگری برای روشن کردن رنگ دندان در دست است؟
در کنار خوردن غذاهای نام برده شما همچنین می‌توانید از درمان‌های طبیعی برای سفید کردن دندان در محیط خانه استفاده کنید:

مسواک زدن و نخ کشیدن منظم
مسواک زدن و نخ کشیدن هر روزه یکی از بهترین راه‌ها برای سفید نگه داشتن دندان است.
توصیه می‌شود که روزانه دو بار دندان خود را مسواک بزنید. مسواک زدن قسمت خارجی، داخلی و بالای سطح دندان باید 2 دقیقه ادامه یابد. این کار باعث جدا شدن زوائد و باکتری‌های موجب پوسیدگی از دندان‌ها می‌شود.
برای خارج کردن باکتری‌ها و پلاک تشکیل شده در فواصل بین دندان‌ها از نخ دندان استفاده کنید.

مسواک زدن با جوش شیرین
جوش شیرین مداوای محبوبی برای سفید کردن دندان‌ها است. جوش شیرین در حالت طبیعی حالت خورنده دارد بنابراین می‌تواند به شکل مکانیکی رنگ‌‌ها را از دندان بزداید. در واقع جوش شیرین یک جزء رایج در خمیر دندان‌های سفید کننده است.
برای استفاده از جوش شیرین برای سفید کردن دندان از نسبت مساوی آب و جوش شیرین برای تهیه خمیر استفاده کنید. برای نظافت زدن دندان به مدت 1 دقیقه از مسواک استفاده نمایید.

مسواک زدن با روغن خردل و نمک
ترکیب روغن خردل و نمک مداوای سنتی آیورودیک برای سفید کردن دندان است.
ایده پشت این رویکرد آن است که روغن خردل باعث زدودن پلاک و رنگ می‌شود. این ترکیب را می‌تواند به شخصه در عملی موسوم به روغن‌گیری انجام داد. بر مبنای نظر هواداران روش مزبور روغن‌گیری میزان پلاک و باکتری‌ها را کاهش می‌دهد.
برای افزایش اثر سفید کنندگی می‌توان نمک را به روغن خردل اضافه کرد. گفته می‌شود که بافت فرساینده نمک به شکل مکانیکی رنگ روی دندان را جدا می‌کند. نمک همچنین اسیدیته بزاق را افزایش می‌دهد که می‌تواند اثر ضد میکربی داشته باشد.
یک راه استفاده از این مرهم ترکیب 1 قسمت نمک و سه قسمت روغن خردل است. ترکیب حاصل شده را به مدت 1 دقیقه روی دندان خود بمالید و سپس از دهان بیرون بریزید.

آبکشی با هیدروژن پروکساید
هیدروژن پروکساید یک عامل سفید کننده طبیعی است. این ترکیب اغلب در محصولات سفید کننده تجاری به کار می‌رود.
برای استفاده از آن به عنوان یک سفید کننده دندان، میزان مساوی آب و هیدروژن پروکساید را مخلوط کنید. محلول حاصل را به مدت سی ثانیه قرقره کرده و سپس بیرون بریزید.
یک گزینه دیگر تهیه خمیر با استفاده از هیدروژن پروکساید و جوش شیرین به جای آب است.

مصرف غذاهای رنگ دهنده دندان را کاهش دهید
شما می‌توانید با محدود کردن میزان مصرف غذاها و نوشابه‌‎های رنگ دهنده به دندان از تغییر رنگ دندان‌ها پیشگیری کنید. این غذاها شامل موارد زیرند:
• توت‌های سیاه
• سس‌های بر پایه گوجه فرنگی
• ادویه کاری
• قهوه
• چای سیاه
• شراب قرمز
• کولای تیره
• آب میوه
• نوشابه‌های انرژی‌زا
در زمان نوشیدن نوشابه‌های موجب رنگ گرفتن دندان برای کاهش ریسک مزبور از نی استفاده کنید. در عین حال می‌توانید برای کاهش بیشتر ریسک مورد اشاره در زمان نوشیدن قهوه یا چای به آنها شیر اضافه کنید.


خلاصه
توت فرنگی، هنداونه، و فرآورده‌های لبنی می‌توانند به سفید کردن دندان کمک کنند. این غذاها دارای ترکیباتی سفید کننده هستند.
آناناس و پاپایا نیز دارای آنزیم‌های پروتئولیتیک هستند که پروتئین‌های مسبب رنگ گرفتن دندان را از روی آن پاک می‌کنند.
با وجود این صرف خوردن این غذاها نمی‌تواند باعث زدودن رنگ از روی دندان شما شود. کماکان مهم خواهد بود که خوردن غذاهای مسبب رنگ گرفتن دندان را محدود کرده و بهداشت دهان و دندان را مراعات کنید.
شما همچنین می‌توانید از مداواهای طبیعی مثل جوش شیرین و هیدروژن پروکساید استفاده کنید./5 غذا برای کمک به سفید کردن دندان‌ها
دکتر جنیفر آرچیبالد، کیرستن نونز
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Healthline
5 Foods That Help Whiten Teeth
Medically reviewed by Jennifer Archibald, DDS —
Written by Kirsten Nunez
On January 11, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

منیزیم گلیسینات: کاربردها، فواید و عوارض جانبی

جایگزین‌های وایاگرا - قرص‌ها، داروهای گیاهی و دیگر درمان‌ها

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.