دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مزه فلز در دهان موقع سرفه کردن - علل و درمان

بیماری لثه، بیماری پریودونتال، سرماخوردگی، عفونت سینوس، سینوزیت، آنتی‌بیوتیک‌، لیتیم، سوءهاضمه، گاستریت، بیماری ریفلاکس معده به مری، سندرم روده تحریک‌پذیر، سرطان، بارداری، دیس‌گوسیا

بسته به علت، مزه فلز ممکن است در کنار علایم دیگری ظاهر شود

مقالات دندان‌پزشکی

مزه فلز در دهان موقع سرفه کردن - علل و درمان
• دکتر النا بیگرز، آرون کندولا
• ترجمه هستی فراست‌فر


♦ علل و علایم مزه فلز در دهان موقع سرفه کردن
♦ درمان مزه فلز در دهان موقع سرفه کردن
♦ چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
♦ دورنمامزه فلز در دهان موقع سرفه کردن ممکن است بر اثر برخی درمان‌های پزشکی یا یک بیماری زمینه‌ای مثل بیماری لثه بروز کند.
مزه فلز یا متالیک ممکن است در برخی موارد مثل اوقات غذا خوردن یا نوشیدن چیزی بروز کند. این مزه می‌تواند نامطبوع بوده و خوردن و آشامیدن را با مشکل مواجه کند.
بسته به علت، مزه فلز ممکن است در کنار علایم دیگری ظاهر شود. برای مثال، یک مورد عفونت ممکن است باعث علایم شبه تب گردد.
در اکثریت موارد مزه فلز در موقع سرفه کردن پس از درمان علت زمینه‌ای برطرف خواهد شد.


علل و علایم مزه فلز در دهان موقع سرفه کردن
اختلالات برشمرده در زیر می‌توانند در دهان شخص هنگام سرفه کردن مزه متالیک ایجاد کنند.

بیماری لثه
بیماری لثه یا بیماری پریودونتال عفونت بافت لثه در دهان است.
جمع شدن باکتری در دهان می‌تواند باعث ایجاد بیماری لثه شود. رعایت بهداشت دهان در شرایط مناسب معمولاً برای پیشگیری از انباشت باکتری کافی است. مصرف دخانیات دیگر علت محتمل برای بیماری لثه است.
برخی علایم دیگر بیماری لثه شامل موارد زیر است:
• بوی بد نفس
ورم لثه‌های ناسور
• خونریزی لثه
• مشکل جویدن
• حساسیت دندان
در موارد شدیدتر، این اختلال می‌تواند باعث فرسایش لثه و دندان و لق شدن یا افتادن آنها شود.

سرماخوردگی
سرماخوردگی نتیجه عفونت بینی، گلو، و ریه‌ها است. عفونت‌های راینوویروس می‌توانند باعث سرماخوردگی شده و این اختلال می‌تواند به سهولت دیگران را مبتلاء کند.
اکثریت مردم دچار سرماخوردگی علایم خفیف شامل گلودرد، آبریزش بینی یا گرفتگی بینی و سرفه را تجربه می‌کنند. برخی از افراد نیز دچار تب می‌شوند.
سرماخوردگی می‌تواند بر بویایی تأثیر بگذارد، که به نوبه خود بر حس چشایی اثر گذاشته بالقوه باعث ایجاد مزه فلز در دهان موقع سرفه کردن می‌شود.

عفونت سینوس
عفونت سینوس می‌تواند باعث ایجاد فقدان بویایی شود، که به نوبه خود سبب فقدان طعم در غذا و مزه فلز در دهان موقع سرفه کردن می‌شود.
سینوس‌ها فضاهای خالی در پشت گونه‌ها و پیشانی هستند که به بینی متصلند. عفونت سینوس، یا سینوزیت، می‌تواند باعث ایجاد التهاب در سینوس‌ها شود. این التهاب طیفی از علایم ایجاد می‌کند.
دیگر علایم عفونت سینوس شامل موارد زیر است:
• خروج یک ماده سبز رنگ و رقیق از بینی
• گرفتگی بینی
• سرفه
• خستگی
• تب
• گلودرد
• بوی بد نفس
درد دندان
سردرد
عفونت سینوس متفاوت از رینیت است که صرفاً بر معبرهای بینی تأثیر می‌گذارد.

برخی انواع دارو
برخی داروها می‌توانند باعث ایجاد مزه فلز در دهان موقع سرفه کردن شوند. برای مثال، آنتی‌بیوتیک‌ها و لیتیم هر دو دارای این عارضه جانبی هستند.
اگر عوارض جانبی دارو باعث تأثیر منفی بر زندگی روزمره بوده یا موجب مشکلاتی در نوشیدن و خوردن شود، شخص باید به پزشک مراجعه کند. این موضوع مهم است که مردم پیش از مشورت با پزشک نسبت به قطع مصرف دارو اقدام نکنند.

سوءهاضمه
سوءهاضمه به گروهی از علایم اشاره دارد که بر سیستم گوارش شامل مری، معده و روده تأثیر می‌گذارند. سوءهاضمه می‌تواند عامل ایجاد موارد زیر باشد:
• درد معده
• حالت اشباع شدگی ناخوشایند پس از خوردن غذا
سیری زودرس
سوءهاضمه بیماری نیست. برخی اختلالات سلامت مثل گاستریت، بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)، و سندرم روده تحریک‌پذیر می‌توانند باعث ایجاد سوء هاضمه شوند. سوءهاضمه در عین حال می‌تواند یک علامت GERD باشد.
در موارد دیگر غذاها، نوشیدنی‌ها یا استرس می‌توانند باعث سوءهاضمه شوند.

درمان سرطان
درمان‌های سرطان می‌توانند بر چگونگی عملکرد حس‌های ما تأثیر بگذارند و جریان نرمال بزاق دهان را تغییر دهند. شیمی درمانی و اشعه درمانی می‌توانند مزه فلز در دهان موقع سرفه کردن ایجاد کنند.
در حدود 80 درصد مردمی که تحت درمان برای سرطان قرار دارند تغییراتی در مزه غذاها را تجربه می‌کنند. به طور مشخص درمان‌های سرطان می‌توانند باعث ایجاد تغییرات نامطبوع در طعم غذایی مثل نمک، ترشی، یا غذاهای شیرین شوند.
مشخصاً گوشت ممکن است مزه فلز دهد در حالی که مزه غذاهای دیگر ممکن است ملایم‌تر از وضعیت نرمال باشد.

بارداری
برخی زنان باردار به علت دیس‌گوسیا یا تحریف حس چشایی دچار مزه فلز در دهان موقع سرفه کردن می‌شوند.
افراد دچار دیس‌گوسیا تغییراتی را در حس چشایی خود تجربه می‌کنند. مزه گرایشی به نمکی، ترشیده یا فبزی بودن از خود نشان می‌دهد. برخی اوقات غذاها ممکن است اساساً فاقد مزه شوند.
هورمون‌های بارداری می‌توانند باعث ایجاد دیس‌گوسیا گردند. دیس‌گوسیا بیشترین شیوع را در سه ماهه اول بارداری دارد، و حس چشایی معمولاً در سه ماهه دوم بارداری به حالت نرمال برمی‌گردد.


درمان مزه فلز در دهان موقع سرفه کردن
درمان مزه فلز در دهان موقع سرفه کردن بستگی به علت دارد. درمان برخی موارد آن ساده است حال آنکه مابقی موارد ممکن است زمان بیشتری طول بکشند.
بیماری لثه معمولاً با رعایت بهداشت مناسب دهان برطرف می‌شود. این شامل مسواک زدن کامل به صورت هر روزه و استفاده از دهانشویه در صورت ضرورت است. ترک دخانیات نیز می‌تواند کمک کند.
آنتی‌بیوتیک‌ها خط مقدم درمان عفونت‌های باکتریایی را تشکیل می‌دهند. برای مثال، دکتر می‌تواند برای درمان عفونت سینوس آنتی‌بیوتیک تجویز کند. پزشک در عین حال ممکن است داروهایی مثل دکونژستانت‌ها یا آنتی‌هیستامین‌ها را برای کمک به رفع علایم تجویز نماید.
برای درمان اکثریت موارد سوءهاضمه داروهای غیر نسخه‌ای بسیار مؤثرند. برای مثال آنتاسیدها به غلبه بر اسید معده که باعث بروز علایم می‌شود کمک خواهد کرد.
در موارد شدیدتر داروهای نسخه‌ای ممکن است ضرورت یابند. برای مثال، مهار کننده‌های پمپ پروتون مشخصاً برای افراد دچار سوزش سر دل کارآیی دارند.
اگر مزه متالیک نتیجه درمان سرطان باشد این موضوع حیاتی است که مردم از خوددرمانی اجتناب نمایند. شخص باید از مصرف هر گونه ویتامین، مکمل، یا دیگر محصولات بدون مشورت قبلی با پزشک امتناع ورزد. این موارد می‌توانند در درمان اختلال ایجاد کنند.
مردم ممکن است متوجه شوند که غذا خوردن با قاشق و چنگال پلاستیکی و استفاده از ظروف شیشه‌ای به جای فلزی به کاهش مزه فلز کمک می‌کند. مرکبات، قند، و نمک نیز ممکن است به تغییر مزه متالیک در دهان کمک کنند.
نیاز است تا مردم پیش از اضافه کردن هر گونه قند یا نمک اضافی به غذای خود با تیم درمانی مشورت کنند.
مردم باید از تغییر مصرف داروی مسبب مزه متالیک بدون مشورت با پزشک خودداری نمایند.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
مزه فلز در زمان سرفه کردن می‌تواند علامت اختلالی نیازمند مراقبت پزشکی باشد. برای مثال، بروز علایم همراه شبه تب می‌تواند نشان دهنده وجود عفونتی باشد که با داروهای نسخه‌ای قابل درمان است.
اکثریت مردم برای موارد خفیف مثل سرماخوردگی نیازی به مراقبت پزشکی ندارند. به هر حال، سالمندان باید در صورتی که علایم سرماخوردگی شدید شده یا بیش از چند روز ادامه یابد به پزشک مراجعه کنند.
اگر یک دارو یا درمان سرطان علت مشکل مورد بحث باشد، همیشه پیش از ایجاد هر گونه تغییری به پزشک مراجعه کنید. دکتر می‌تواند داروی مورد استفاده را تغییر دهد یا توصیه برای تغییرات محتمل دیگر ارائه دهد.


دورنما
مزه فلز در دهان موقع سرفه کردن در زمان سرفه کردن می‌تواند یک عارضه جانبی برخی درمان‌ها یا داروها باشد. این اختلال همچنین ممکن است به عنوان یک علامت برخی اختلالات زمینه‌ای سلامت بروز کند.
مزه فلز باید پس از خاتمه درمان برطرف شود. درمان علت زمینه‌ای مسبب مزه متالیک باید این علامت را برطرف سازد./


Source:
Medical News Today
What causes a metallic taste when coughing?
Medically reviewed by Alana Biggers, M.D., MPH
On May 12, 2020
New —
Written by Aaron Kandola

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.