دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

9 علت بی‌حسی چانه

بی‌حسی چانه، سندرم چانه بی‌حس، بیهوشی، تروما یا آسیب‌دیدگی، کشیدن دندان، آبسه، عفونت، نوروپاتی دیابتی، مالتیپل اسکلروزیس

بی‌حسی چانه عموماً یک نشانه وجود اختلالی در عصب‌های صورت است

مقالات دندان‌پزشکی

سندرم چانه بی‌حس
• بیهوشی
تروما یا آسیب‌دیدگی
• کشیدن دندان
• آبسه یا عفونت
• دستگاه‌ها دندانی نامتناسب
نوروپاتی دیابتی
مالتیپل اسکلروزیس
• مشکلات دیگر
• خلاصهبی‌حسی چانه عموماً یک نشانه وجود اختلالی در عصب‌های صورت است. مختل شدن کارکرد این عصب‌ها می‌تواند باعث علایمی در چانه یا طرفین صورت شود که بی‌حسی را شامل می‌گردد.
این علل بی‌حسی چانه طیفی وسیع دارند. برآمدگی‌های کوچک یا آسیب‌دیدگی سبب ورم می‌توانند به بی‌حسی موقتی در چانه منجر شوند. در برخی موارد بی‌حسی چانه ممکن است نشانه‌ای از اختلال یا عفونتی جدی‌تر باشد.
بی‌حسی درازمدت چانه که سندرم چانه بی‌حس نامیده می‌شود ممکن است نشان دهنده اختلالات زمینه‌ای سلامت شامل سرطان باشد.
مردم دچار بی‌حسی مزمن چانه باید برای تشخیص کامل وضعیت به پزشک مراجعه کنند. دکتر می‌تواند اختلالات زیربنایی را شناسایی و درمان لازم را توصیه کند.

1. سندرم چانه بی‌حس
سندرم چانه بی‌حس (NCS) یک اختلال نورولوژیک نادر است. این بیماری باعث آسیب‌دیدگی عصب ذهنی مسؤول کنترل چانه و لب پایینی می‌شود.
افراد مبتلاء به سندرم چانه بی‌حس ممکن است دچار بی‌حسی یا حس سوزن سوزن شدن چانه شوند به شکلی که گویی این ناحیه به خواب رفته است. گاهی از اوقات چانه ممکن است دچار بی‌حسی کامل شود. علایم ممکن است در لب‌ها، دندان‌ها یا لثه‌ها نیز بروز کنند.
سندرم چانه بی‌حس عموماً نشانه یک اختلال زیربنایی مثل سرطان است. این اختلال به سرطان‌های فهرست شده در زیر مرتبط شده است:
سرطان ریه
سرطان پستان
سرطان پروستات
• سرطان کلیه
• سرطان تیروئید
لوسمی (لوکمی)
• ملانوما (ملانوم) بدخیم
• سرطان سر یا گردن
• لنفوما (لنفوم)
یک مطالعه منتشر شده در "سینتسیس" می‌نویسد در آنجایی که سندرم چانه بی‌حس یک علامت سرطان در بزرگسالان است، سرطان پستان برای 64 درصد موارد و لنفوما (لنفوم) برای 14 درصد موارد لحاظ می‌شود.
بسیاری از پزشکان نیز سندرم چانه بی‌حس را به عنوان یک زنگ خطر در مورد برگشت یا گسترش سرطان لحاظ می‌کنند. درک این موضوع که سندرم چانه بی‌حس با سرطان متاستاتیک مرتبط شده است می‌تواند به پزشکان در تشخیص زودهنگام بیماری کمک کند.
در برخی موارد، علایم ممکن است نتیجه یک تومور خوش‌خیم باشد که رشد سلول‌های غیر سرطانی محسوب می‌گردد.
اگر کسی دچار بی‌حسی در چانه خود شود، پزشک احتمالاً یک معاینه بالینی کامل انجام داده و سؤال‌های متعددی مطرح می‌کند. وقتی پزشک بتواند برخی اختلالات دیگر را از تشخیص خارج سازد، ممکن است تست‌هایی را در مورد سرطان در دستور کار قرار دهد.
اگر کسی پیشتر با تشخیص ابتلاء به سرطان مواجه شده باشد، آنگاه پزشکان تست‌هایی را برای بررسی گسترش احتمالی بیماری انجام خواهند داد.
تست برای سرطان عموماً شامل تست‌های خون و تست‌های تصویربرداری مثل CT اسکن و MRI است.

2. بیهوشی
بی‌حسی چانه در عین حال ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی برخی اشکال بیهوشی به ویژه موارد استفاده شده در دندان‌پزشکی بروز کند.
کسی که برای کار دندان‌پزشکی بی‌حسی موضعی می‌گیرد ممکن است دچار حس مور موری موقتی در چانه شود یا ممکن است به طور کامل حس خود را در ناحیه چانه از دست بدهد. این اثرات وقتی ماده بی‌حس کننده تجزیه شده و از بدن خارج می‌گردد از بین می‌رود.
در برخی از مردم ممکن است اثرات ماده بی‌حس کننده مخصوص دندان‌پزشکی زمان بیشتری ادامه یابد اما هر گونه بی‌حسی باید پس از پایان اقدام به سرعت برطرف گردد.

3. تروما یا آسیب‌دیدگی
برخی اوقات امکان بی‌حس شدن چانه بر اثر صدمه یا تروما در ناحیه فک وجود دارد. سقوط از بلندی یا اصابت ضربه می‌تواند باعث صدمه به بافت‌های صورت شده به ورم منجر گردد. التهاب می‌تواند بر عصب‌های صورت فشار آورده به بی‌حسی چانه بینجامد.
درمان هر گونه زخم یا جراحت می‌تواند به کاهش بی‌حسی کمک کند. این کار احتمالاً بی‌حسی را نیز برطرف خواهد کرد. علایم ادامه یابنده می‌توانند یک نشانگر آسیب دیدگی عصب باشند.

4. کشیدن دندان
گاهی اوقات شخص ممکن است پس از کشیدن دندان دچار درد عصب یا بی‌حسی در ناحیه چانه شود. کشیدن دندان می‌تواند باعث تروما در ناحیه مورد اشاره گردد که می‌تواند به التهاب یا آسیب در عصب‌های اطراف بینجامد. این مورد بیشترین شیوع را در مورد دندان عقل دارد.
وقتی ناحیه مورد بحث التیام می‌یابد، درد یا بی‌حسی باید فروکش کند.

5. آبسه یا عفونت
آبسه دندان یا آبسه لثه یک محفظه چرکی است که در بافت‌های لثه انباشته می‌گردد. وقتی آبسه بزرگ می‌شود ممکن است باعث التهاب شود و بر عصب ذهنی فشار بیاورد و به علایمی مثل مور مور یا بی‌حسی چانه منجر شود.
درمان آبسه باید فشار روی عصب را تخفیف داده و باعث فروکش علایم شود. در صورت عدم درمان آبسه ممکن است پیشرفت کرده و عفونت را در دیگر نقاط بدن مثل استخوان یا حتی مغز گسترش دهد.

6. دستگاه‌ها دندانی نامتناسب
گاهی از اوقات ممکن است مشکلات عصب‌های چانه بر اثر نامتناسب بودن ایمپلنت‌های دندانی، تعویض‌ها یا دندان‌های مصنوعی بروز کند. این ممکن است باعث ایجاد فشار یا حرکت دندان یا فک شود که می‌تواند عملکرد دیگر بافت‌ها و عصب‌ها را مختل کند.
هر کسی که بر اثر مشکلات دندان دچار بی‌حسی چانه باشد باید به پزشک مراجعه کند. اطمینان از درست بودن ایمپلنت‌ها و دندان‌های مصنوعی به برطرف شدن علایم کمک می‌کند.

7. نوروپاتی دیابتی
دیابت یک بیماری مزمن است که در آن بدن قادر به تولید انسولین به میزان کافی یا کاربرد درست آن نیست. این وضعیت به افزایش قند خون منجر می‌شود که می‌تواند طیفی از اختلالات مثل آسیب دیدن عصب‌ها یا نوروپاتی دیابتی ایجاد کند.
بیماری مزبور ممکن است در هر عصبی ایجاد گردد. علایم عموماً در دست یا پا بروز می‌کنند اما نوروپاتی دیابتی می‌تواند سر را نیز درگیر کند.
اگر نوروپاتی ناشی از دیابت به یک عصب در سر لطمه بزند، می‌تواند باعث ایجاد طیفی از مشکلات شامل تغییرات بینایی، درد یا بی‌حسی صورت یا مشکلات کنترل عضلات گردد.
بسته به محل بروز آسیب، دکتر می‌تواند برای کنترل التهاب یا درمان علایم دارو تجویز کند.
"انستیتو ملی بیماری‌های دیابت و گوارش و کلیه" می‌نویسد که بسیاری از نوروپاتی‌های ناحیه صورت که شامل فشردگی عصب نیستند نیازی به درمان ندارند. مردم به طور معمول در طول چند هفته خود به خود بهبود پیدا می‌کنند.

8. مالتیپل اسکلروزیس
مالتیپل اسکلروزیس اختلالی است که در آن سیستم ایمنی به غلاف محافظ پوشاننده الیاف عصبی در بدن حمله می‌کند. این وضعیت ممکن است در هر عصبی در سراسر بدن بروز کند.
وقتی سیستم ایمنی به عصب‌های کنترل کننده چانه یا صورت هجوم می‌برد، بی‌حسی یا مور مور در چانه امکان بروز دارد. مالتیپل اسکلروزیس هیچ علاجی ندارد، اما درمان می‌تواند به کند شدن علایم بیماری یا سرعت ریکاوری از این حملات کمک کند.

9. مشکلات دیگر
برخی مشکلات دیگر نیز ممکن است باعث بی‌حسی چانه شوند اگرچه آنها از شیوع کمتری برخوردارند. دیگر احتمالات در این مورد عبارتند از:
آنمی سلول داسی شکل
واسکولیت
امیلوئیدوز
سیفلیس
بیماری لایم
سندرم سیوگرن
• سارکوئیدوز

خلاصه
برخی حوادث کوچک مثل ترومای چانه یا دیگر قسمت‌های صورت، ممکن است باعث فشرده شدن عصب‌ها و مسبب التهاب موقت شوند که این وضعیت به بی‌حسی ناحیه اطراف چانه منجر می‌شود.
هر کسی که دچار علایم مزمن یا بی‌حسی چانه بدون دلیل آشکار شده باشد باید به پزشک مراجعه کند.
موارد شدید آسیب‌دیدگی منجر به بی‌حسی چانه ممکن است به طور کامل از بین نروند. پزشکان می‌توانند راه‌هایی را برای کاهش درد ناشی از عصب یا درمان دیگر علایم توصیه کنند./


• دکتر نانسی هاموند، جون جانسون
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Medical News Today
9 numb chin causes
Medically reviewed by Nancy Hammond, MD
On March 26, 2020
New —
Written by Jon Johnson

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

دویدن حافظه را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.