دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

لثه سیاه - هفت علت سیاه شدن لثه

ملانین، ملانوسیس سیگاری‌ها، ملانوز سیگاری، نیکوتین، مینوسایکلین، جینجیویت اولسراتیو نکروز دهنده حاد، جینجیویت،  استرس، غدد ادرنال، غدد فوق کلیوی، دهیدراسیون، سندرم پیوتز - جگرز، بیماری ادیسون، سیاه شدن لثه، اختلالات ژنتیکی، لثه سیاه

تغییر رنگ لثه می‌تواند نشان دهنده یک مشکل زیربنایی سلامت باشد، بنابراین مردم باید برای مشخص شدن علت تغییر رنگ لثه به پزشک مراجعه کنند.

مقالات دندان‌پزشکی

رنگ لثه از فردی به فرد دیگر متفاوت است. لثه سیاه و دیگر تغییرات رنگ لثه ممکن است بر اثر یک اختلال پزشکی، دارو، سیگار یا دیگر عوامل مرتبط به سبک زندگی ایجاد شود.
لثه‌ها بافت‌های مستحکمی هستند که دندان‌ها را سر جای خود محکم نگه می‌دارند. رنگ لثه ممکن است طیفی از قرمز یا صورتی تا قهوه‌ای یا سیاه را شامل شود.
سلامت مناسب دندان برای سلامت کلی مردم حیاتی است. تغییر رنگ لثه می‌تواند نشان دهنده یک مشکل زیربنایی سلامت باشد، بنابراین مردم باید برای مشخص شدن علت تغییر رنگ لثه به پزشک مراجعه کنند.


• علل سیاه شدن لثه
• درمان لثه سیاه
• پیشگیری از لثه سیاه
• دورنما


علل سیاه شدن لثه
طیفی از اختلالات شامل موارد زیر می‌توانند باعث سیاه شدن لثه‌ها شوند:

1. ملانین
بدن به شکل طبیعی ملانین تولید می‌کند، ماده‌ای که رنگ پوست، مو، و چشم‌ها را به آنها می‎بخشد. هر قدر میزان ملانین در بدن کسی بیشتر باشد، مو، پوست یا چشم‌های وی رنگ تیره‌تری خواهند داشت.
لثه سیاه یا قهوه‌ای تیره ممکن است به علت وجود ملانین زیاد در بدن شخص باشد. اگر لثه‌های کسی همیشه بسیار تیره رنگ بوده‌ باشد آنگاه هیچ دلیلی برای نگرانی در این مورد وجود ندارد.
به هر حال اگر رنگ لثه در یک فاصله زمانی کوتاه تغییر کند یا اگر لک‎های سیاه روی لثه‌ها ایجاد شده باشد، این موضوع احتمالاً ارتباطی به ملانین ندارد و می‌تواند نشان دهنده یک مشکل پزشکی باشد.

2. دخانیات
مصرف دخانیات می‌تواند باعث تغییر رنگ لثه‌ها شود. این وضعیت زیر عنوان ملانوسیس سیگاری‌ها (ملانوز سیگاری) شناخته می‎شود.
سلول‌هایی تخصصی در بدن به نام ملانوسیت، ملانین تولید می‌کنند. نیکوتین موجود در تنباکو می‎تواند باعث شود تا ملانوسیت‌ها به میزان بیش از حالت نرمال ملانین تولید کنند.
امکان سیاه یا قهوه‌ای شدن لثه‌ها بیشتر است. تغییر رنگ ممکن است به صورت لکه ظاهر شود یا بر کل داخل دهان تأثیر بگذارد. امکان آن وجود دارد که داخل گونه‌ها و لب پایینی نیز دچار تغییر رنگ شوند.
تحقیقات به وجود ارتباط میان ترک دخانیات و کاهش تغییر رنگ لثه پی برده‌اند. این یافته عنوانگر آن است که لکه‌های تیره‌تر روی لثه‌ها که ناشی از مصرف دخانیات باشد برگشت‌پذیر است.

3. دارو
مینوسایکلین برای درمان آکنه و برخی عفونت‌ها مثل کلامیدیا به کار می‌رود. یک عارضه جانبی ناشایع مینوسایکلین رنگدانه دادن یا تغییر رنگ است که برخی از اوقات ممکن است در دهان بروز کند.
مردم باید در مورد تغییر رنگ لثه بر اثر مصرف دارو با پزشک مشورت کنند، زیرا داروهای جایگزین برای این مورد در دسترس است.

4. تاتوی آمالگام
تاتوی آمالگام ممکن است در هر جایی از دهان ایجاد شود اما معمولاً در مجاورت دندان پر شده بروز می‌کند. این عارضه به شکل یک لکه سیاه، خاکستری یا آبی رنگ درون دهان به نظر می‌رسد.
آمالگام مخلوطی از فلزات است که برای پرکردن و تاج دندان به کار می‌رود. اگر ذرات مواد مورد اشاره تخریب شوند، این می‌تواند خود را زیر پوست لثه نشان دهد.
به طور معمول برای تاتوی آمالگام نیازی به درمان نیست زیرا این وضعیت هیچ مشکلی برای سلامت ایجاد نمی‌کند.

5. جینجیویت اولسراتیو نکروز دهنده حاد
جینجیویت اولسراتیو نکروز دهنده حاد یک عفونت لثه است که زیر عنوان دهان‌چاله نیز شناخته می‌شود. این بیماری باعث ایجاد تب، لثه دردناک، و بوی بد نفس می‎شود. اگر یک لایه از بافت مرده روی لثه‌ها جمع گردد یک عفونت می‌تواند سبب سیاه یا قهوه‌ای شدن لثه شود.
دهان‌چاله از رشد سریع باکتری‌ها در دهان و معمولاً بر اثر جینجیویت ایجاد می‌شود. باکتری‌ها ممکن است بر اثر فقر بهداشت دهان، استرس، فقدان خواب، یا رژیم غذایی ناسالم انباشته شوند.
علایم اولیه دهان‎چاله شامل خونریزی لثه، بدنفسی، افزایش میزان بزاق دهان، و احساس ناخوشی است. امکان بروز اولسر لثه در حاشیه دندان‌ها وجود دارد.
درمان این اختلال سرراست است. دندان‎پزشک دهان را تمیز کرده و ممکن است آنتی‌بیوتیک تجویز کند.
آب کشیدن دهان با دهانشویه طبی و تمیز نگه داشتن دندان‌ها و لثه‌ها از تکرار عفونت پیشگیری می‌کند.

6. بیماری ادیسون
بیماری ادیسون غدد ادرنال (غدد فوق کلیوی) را که طیفی از هورمون‎ها را تولید می‌کنند، درگیر می‌کند. بیماری مزبور مانع تولید هورمون به میزان کافی از سوی غدد مورد اشاره می‌شود.
علایم اولیه شامل موارد زیر است:
• خستگی
• احساس بیش از حد تشنگی
کاهش وزن غیر ارادی
• فقدان اشتها
• تضعیف عضلات
وقتی بیماری ادیسون تشدید می‌شود بیمار ممکن است دچار تیرگی لثه‌ها و لب‌ها شود. اصطلاح پزشکی برای این وضعیت بیش‌رنگدانگی است.
در کنار آسیب زدن به لب‌ها و لثه‌ها، بیماری ادیسون می‌تواند باعث ایجاد لکه‎های تیره پوستی در دیگر نقاط بدن شود. شایع‌ترین محل بروز این لکه‌ها روی زانوها، بند انگشتان، خطوط کف دست، و اطراف جای زخم است.
اغلب موارد بیماری ادیسون بر اثر وجود مشکلی در سیستم ایمنی ایجاد می‎شود. این مشکل باعث می‌شود تا بدن به غدد ادرنال حمل کرده و به آنها آسیب برساند.
در صورت عدم درمان بیماری ایسون می‌تواند به عوارض شدید منجر گردد. اگر میزان هورمون‌های فوق کلیوی بیش از حد افت کند این وضعیت می‌تواند به بحران ادرنال منجر شود.
علایم بحران ادرنال شامل دهیدراسیون شدید، تنفس سطحی و سریع، خواب‎آلودگی و پوست رنگ پریده و چسبناک است. بحران ادرنال یک موقعیت اورژانسی پزشکی محسوب می‌شود.

7. سندرم پیوتز - جگرز
سندرم پیوتز - جگرز یک اختلال ژنتیکی است که می‌تواند ریسک ایجاد پولیپ یا سرطان را افزایش دهد.
یکی از اولین علایم این اختلال بروز کک و مک آبی تیره یا قهوه‎ای تیره است. این کک و مک‌ها ممکن است در دهان و همچنین روی پوست انگشتان دست و پا بروز کنند.
کک و مک‌های پیوتز - جگرز به طور معمول در دوران کودکی ظاهر شده و با بالا رفتن سن ناپدید می‌شوند. یک علامت کلیدی دیگر در این مورد خونریزی و انسداد روده است که این مورد نیز معمولاً در دوران کودکی بروز می‌کند.
تست ژنتیک می‌تواند وجود سندرم پیوتز - جاگرز را در شخص نشان داد.

درمان لثه سیاه
درمان سیاه شدن لثه به علت زیربنایی بروز آن بستگی دارد. اختلالاتی مثل عفونت لثه یا بیماری ادیسون به طور معمول نیاز به دارودرمانی دارند.
امکان معکوس کردن روند تغییر رنگ لثه بر اثر مصرف دخانیات وجود دارد. مردم می‌توانند برای ترک دخانیات با پزشک مشورت کنند.
دندان‌پزشکان زیبایی می‎توانند سفید یا روشن کننده لثه را برای رفع مشکل تجویز کنند. به هر جهت، سفید کننده می‎تواند باعث آسیب دیدن لثه شود و باید صرفاً از سوی متخصص صاحب صلاحیت داده شود.

پیشگیری از لثه سیاه
مردم می‌توانند از طریق مسواک زدن منظم، نخ کشیدن دندان به صورت روزانه و کاهش مصرف قند بهداشت دندان را در حد خوب حفظ کنند.
این روند باید با مراجعه منظم به دندان‌پزشک همراه باشد. حفظ بهداشت مناسب دندان بهترین راه برای سالم نگه داشتن دندان و لثه است.
مردم در عین حال باید برای نظافت لثه خود به طور منظم از یک مسواک نرم مویی استفاده کنند.

دورنما
علل سیاه شدن لثه معمولاً قابل درمان است. اختلالات ژنتیکی اغلب طیفی از علایم را ایجاد می‌کنند که می‌توان به کمک دکتر یا دندان‌پزشک به تشخیص آنها پرداخت.
توجه به تغییرات رنگ لثه‌ها می‎تواند به فرد در پی بردن زودهنگام به هر مشکل سلامت و درمان آن کمک کند./


• کلیر سیسونس، دکتر کریستین فرانک
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Medical News Today
What causes black gums?
Last reviewed Wed 11 April 2018
By Claire Sissons
Reviewed by Christine Frank, DDS

نظرات (1)

  1. آسیه

لثه‌های من کم کم سیاهه چن ساله نمیدونم علتش چیه یه ساله کم کم قلیون میکشم حتما باید به پزشک مراجعه کنم

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 2 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.