دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

برخی اوقات این امکان هست که تاول خونی درون دهان بر اثر وجود یک اختلال اصلی یا زیربنایی مثل نارسایی کلیوی یا کمبود میزان پلاکت‌های خون شکل گرفته باشد

تاول‎ خونی در دهان می‎تواند ناخوشایند و ناراحت کننده باشد. اغلب اوقات این تاول‎ها بر اثر آسیب‌ دیدگی‎های تصادفی در بافت‎های دهان ایجاد می‎شوند. به‌ هر جهـت مــمـکن اســت تـاول‎های خونی دهان دلایـل دیگری داشته باشند، مخصوصاً اگر به طور مکرر بروز کنند یا التیام نیابند. کارهایی هست که فرد دچار تاول خونی در دهان می‎تواند برای تسکین علایم یا تقویت فرآیند التیام آن انجام دهد. تاول خونی یک ناحیۀ برآمده در پوست یا جراحتی درون دهان است که با خون و دیگر مایعات پر شده است. بسیاری از تاول‎های خونی درون دهان هنگامی بروز می‌کنند که رگ‎های خونی درست در زیر پوست دچار پارگی می‎شوند. خون تراوش کرده از رگ خونی زیر پوست به دام می‎افتد و سبب ایجاد تاول خونی می‎شود.

واکنش آلرژیک خفیف می‎تواند سبب ابجاد خارش در دهان شود. اگر کسی دچار تب باشد، وی ممکن است در عین حال از سندرم آلرژی دهان (OAS) رنج ببرد، که باعث خارش یا ورم دهان، صورت، زبان، یا گلو پس از خوردن سبزیجات و میوه‎های خام می‎شود

دلایل بسیاری برای ایجاد خارش در لثه وجود دارد که از جملۀ آنها می‎توان به واکنش‌های آلرژیک و مشکلات مربوط به دندان‌ها اشاره کرد. علل محتمل خارش لثه کدامند و آیا خارش لثه نشانۀ هشداردهنده‎ای است که به پیشگیری از دیگر مشکلات سلامت کمک می‎کند؟ درمان خارش لثه در اغلب موارد ساده است، و بهداشت مناسب دندان و دهان می‎تواند از بروز بسیاری از مشکلات پیشگیری کند. در بعضی موارد خارش لثه می‎تواند نشانه‎ای از وجود مشکلی جدی مثل بیماری لثه باشد، بنابراین در صورت تداوم علایم خارش لثه فرد باید به دندان‌پزشک مراجعه کند.

بوی بد دهان یک مشکل شایع است که می‎تواند سبب بروز اختلالات روان‌شناختی قابل توجهی شود

بوی بد دهان که هالیتوز یا فیتور اُریس نیز نامیده می‎شود مبتلابۀ حدود 25 درصد مردم در سطح جهان است. هالیتوز به طور بالقوه علل متعددی می‎تواند داشته باشد اما در اغلب موارد این علت به بهداشت دهان مرتبط است. هالیتوز می‎تواند سبب بروز نگرانی زیاد، خجلت و اضطراب شود اما به طور معمول نسبتاً به آسانی قابل رفع است. بوی بد دهان یک مشکل شایع است که می‎تواند سبب بروز اختلالات روان‌شناختی قابل توجهی شود. علل متعددی برای این وضعیت وجود دارد و نیز درمان‎های بسیاری برای آن در دسترس است. هر کسی ممکن است دچار مشکل بوی بد دهان گردد. تخمین زده می‎شود که یک چهارم مردم مداوماً دچار مشکل بوی بد دهان هستند.