دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا دهانشویه برای سلامت ما خطرناک است؟

خشکی دهان, میکروبیوم, کلرهگزیدین, هالیتوز, جینجیویت, بیماری لثه, نفس بدبو

همه کس عوارض جانبی برشمرده در زیر را تجربه نمی‌کند

دهانشویه که در عین حال "شوینده دهان" یا "شستشوگر دهان و دندان" نیز نامیده می‌شود معمولاً حاوی ترکیبات آنتی‌باکتریال برای تمیز کردن فضای بین دندان‌ها و همچنین ترکیبات دیگری است که به آن طعم و بو می‌دهند. برخی انواع دهانشویه نیز حاوی الکل به عنوان یک جزء فعال هستند حال آنکه مابقی فاقد الکلند. در مورد بعضی افراد دهانشویه‌ ممکن است برخی عوارض جانبی ناخوشایند ایجاد کند. این عوارض جانبی ممکن است بر فواید استفاده از دهانشویه‌ها به عنوان یک محصول غیر نسخه‌ای برای استفاده به صورت روزانه چربش داشته باشد. دیگران ناراحتی‌هایی را در مورد رنگ‌ها و روایح شیمیایی موجود در بعضی دهانشویه‌ها ابراز داشته‌اند.

ورم گونه: علل، تشخیص و درمان

پریکورونیت, هیپوتیروئیدیسم, سندرم کوشینگ, غدد فوق کلیوی, سندرم سیوگرن, هیپوتیروئیدیسم

ناحیه دچار ورم می‌تواند به شناسایی مشکل توسط پزشک کمک نماید

ورم یک گونه یا هر دو ممکن است به دلایل مختلف از صدمات صورت گرفته تا عفونت یا مشکلات جدی‌تر زمینه‌ای سلامت بروز کند. ناحیه دچار ورم می‌تواند به شناسایی مشکل توسط پزشک کمک نماید. برای مثال، عفونت ممکن است باعث ایجاد ورم صرفاً در یک گونه شود. در ادامه مثال‌هایی از علل ورم بر مبنای ناحیه دچار مشکل فهرست شده است. اختلالات منجر به ورم در یک گونه عبارتند از: صدمه صورت، آبسه دندان، سنگ‌های بزاقی، عفونت، مثل سلولیت، تومور غده بزاقی

پریکورونیت، ورم بافت لثه دندان عقل

ورم گره‌های لنفاوی, آنتی‌بیوتیک, پنی‌سیلین, آسپیرین, استامینوفن, ایبوپروفن, جراح, ماکسیلوفاسیال

پریکورونیت ممکن است زمانی بروز کند که دندان عقل تا حدودی درآمده باشد

پریکورونایتیس [پریکورونیت] یک اختلال دندان است که در آن بافت لثه در اطراف دندان عقل، سومین و آخرین ردیف دندان‌های مولار که مردم در اواخر سال‌های نوجوانی یا اوایل سال‌های 20 زندگی درمی‌آورند متورم می‌شود. پریکورونیت ممکن است زمانی بروز کند که دندان عقل تا حدودی درآمده باشد (از لثه بیرون بزند). این وضعیت راهی برای ورود باکتری به اطراف دندان ایجاد کرده و باعث عفونت می‌شود. در موارد پریکورونیت، غذا یا پلاک (باریکه‌ای باکتریایی که پس از غذا خوردن روی دندان باقی می‌ماند) ممکن به زیر لثه در اطراف دندان راه یابد. اگر این باکتری همان جا باقی بماند، می‌تواند باعث تحریک لثه شده و به پریکورونیت منجر گردد. 

5 غذا برای کمک به سفید کردن دندان‌ها

شیر, کاسئین, کلسیم فسفات, اسید لاکتیک, جوش شیرین, روغن خردل, هیدروژن پروکساید

رنگ گرفتن دندان یک اتفاق شایع است

رنگ گرفتن دندان یک اتفاق شایع است و این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که لایه خارجی دندان‌ها یا مینای دندان دچار تغییر رنگ می‌شود. محصولات مختلفی برای سفید کردن دندان در بازار وجود دارد. مردم می‌توانند از میان خمیر دندان، نوارها یا ژل‌های سفید کننده دندان محصول مورد نظر خود را انتخاب کنند. دندانپزشک نیز ممکن است به شکل تخصصی سفید کردن دندان‌ها را برای شخص انجام دهد. اما درمان‌های مزبور ممکن است گران‌قیمت باشند. آنها همچنین دارای مواد شیمیایی هستند که ممکن است برای دندان‌ها و لثه‌ها مفید نباشند.

سیالولیتیازیس یا سنگ غده بزاقی: علل، علایم، تشخیص و درمان

سندرم سیوگرن, لوپوس, بیماری خودایمنی, اشعه درمانی, نقرس, دخانیات, تروما, عکسبرداری اشعه X, MRI

سیالولیتیازیس اصطلاح پزشکی برای تبیین سنگ‌های غده بزاقی است

سیالولیتیازیس اصطلاح پزشکی برای تبیین سنگ‌های غده بزاقی است. این سنگ‌ها یا کالکولی، اغلب از جنس کلسیم هستند اما در عین حال ممکن است دارای منیزیم، پتاسیم و آمونیم نیز باشند. دهان ما دارای سه غده بزاقی است که امکان تشکیل سنگ‌ در آنها هست: پاروتید، ساب‌مندیبولار، ساب‌لینگوال، و غدد بزاقی کوچک. بسته به درازی، بزرگی، و کندی جریان بزاق، احتمال ایجاد سنگ غده بزاقی در غده بزاقی ساب‌مندیبولار بیشتر است. کودکان به ندرت دچار سیالولیتیازیس می‌شوند. سیالولیتیازیس عموماً در مردان 30 تا 60 ساله دیده می‌شود.

آبسه دندان: علل، تشخیص، درمان و پیشگیری

 پریودونتال, آبسه پریاپیکال, آبسه پریودونتال, درد, ورم, ورم گره‌های لنفاوی, دشواری بلع,

اگر کسی دچار آبسه دندان شود این اختلال خود به خود برطرف نخواهد شد.

آبسه دندان یک محفظه پر از چرک است که در اطراف ریشه دندان دچار عفونت ایجاد می‌شود. همه افراد، از کودکان گرفته تا سالمندان، ممکن است دچار آبسه دندان شوند. اگر کسی دچار آبسه دندان شود این اختلال خود به خود برطرف نخواهد شد. شخص نیاز به درمان توسط دندان‌پزشک یا اندودونتیست خواهد شد - متخصصی که می‌تواند برای سلامت دندان به شخص کمک کند. در صورت عدم درمان عفونت مورد بحث می‌تواند به وراء فک، به سمت گردن، سر یا دیگر نقاط بدن گسترش پیدا کند.

مشکلات دندان و اقدامات دندانپزشکی در زنان باردار

داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی, ایبوپروفن , ورم لثه، عفونت دندان

در طول بارداری زنان در ریسک بالاتری برای مشکلاتی نظیر سوراخ شدن دندان و جینجیویت قرار دارند

هیچ کس دوست ندارد پیش دندانپزشک برود، اما این کار در دوره بارداری با چالش‌های منحصر بفردی مواجه است: احتمال درد گرفتن پشت شما وجود دارد، لثه‌های شما ممکن است بیش از حد حساس باشند، هر نوع طعم خمیر دندان یا پولیش ممکن است نامطبوع حس شود و... اما باردار بودن عذر موجهی برای نادیده گرفتن طولانی مدت نظافت نیست. حفظ بهداشت دهان و دندان شما اهمیت دارد زیرا عدم انجام این کار می‌تواند به مشکلات بزرگ‌تری منجر گردد. اما در حالی که پاکسازی و نظافت دندان در دوره بارداری ایمن محسوب می‌شود، در مورد دیگر اقدامات معمول برای دندان، مثل نیاز به کشیدن دندان، چه می‌توان گفت؟ 

مقالات دیگر...