plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آنچه باید در مورد ایمپلنت دندان بدانیم

تقویت سینوس, اصلاح خط‌الرأس, ایدز, استئوپوروزویس, پوکی استخوان, ویروس HIV

ایمپلنت در مقایسه با دندان مصنوعی که دندان‌های مصنوعی قابل خارج کردن هستند مزایایی دارد

ایمپلنت‌های دندان ساختارهایی صناعی هستند که جراح دندان آنها را در استخوان فک شخص قرار می‌دهد. مردم ممکن است در صورت از دست دادن یک دندان یا تعداد بیشتری از آن به ایمپلنت دندان نیاز پیدا کنند. ایمپلنت دندان ساختاری است که جایگزین یک دندان از دست رفته می‌شود. با دستگاه‌هایی شبیه به پیچ‌گوشتی جراح ایمپلنت را در استخوان فک قرار می‌دهد و این ایمپلنت نقش لنگر را برای دندان مصنوعی موسوم به تاج بازی می‌کند. دستگاهی به نام ابیوتمنت دندان مصنوعی را به ایمپلنت دندان متصل می‌کند. تاج دندان به صورت اختصاصی متناسب با دهان و رنگ دندان متقاضی ساخته می‌شود. تاج دندان دارای نمای ظاهری، حس و عملکردی مشابه دندان طبیعی است.

شقاق یا ترک برداشتن زبان

پسوریازیس پوسچولار, سندرم ملکرسون-روزنتال, سندرم داون, کاندیدا آلبیکانس, آنتی‌بیوتیک موضعی

شقاق زبان ممکن است یک ریشه ژنتیکی داشته باشد

زبان انسان معمولاً هموار بوده و فاقد شیارهای قابل ملاحظه است. شقاق زبان باعث می‌شود تا شخص دچار یک مورد یا بیشتر شیار قابل توجه در بخش رویی زبان خود گردد. شقاق زبان نه دردناک است و نه مُسری. به هر حال، اختلالاتی مثل زبان جغرافیایی یا گیر کردن غذا لای شیارهای زبان ممکن است دردناک باشند. شقاق زبان اختلالی شایع محسوب می‌شود. تقریباً 50 درصد مردم در ایالات متحد آمریکا دچار این مشکل هستند و تعداد مبتلایان در دیگر کشورهای سراسر دنیا بسیار قابل توجه است. شقاق زبان ممکن است دلیل واضحی نداشته باشد، اما برخی از مردم ممکن است دچار یک اختلال زمینه‌ای باشند که برای از تشخیص خارج شدن آن باید به پزشک مراجعه کنند.

پاپیلیت زبانی گذرا یا آماس دروغگویی

غذاهای اسیدی, یبوست, آلرژی غذایی, پاپیلوماویروس انسانی, قرقره آب‌نمک, زیلاکتین

نام پزشکی واقعی آماس دروغگویی پاپیلیت زبانی گذرا است

آماس دروغگویی برآمدگی‌های کوچک قرمز یا سفید رنگی هستند که روی زبان ظاهر می‌شوند. این برآمدگی‌ها ممکن است دردناک و ناراحت کننده باشند. حتی با وجودی که آنها به سرعت ظاهر می‌گردند به طور معمول در طول چند روز و اغلب بدون نیاز به درمان برطرف می‌شوند. نام پزشکی واقعی آماس دروغگویی پاپیلیت زبانی گذرا است، اما این اختلال پس از شیوع این افسانه که آنها بر اثر دروغ گفتن بروز می‌کنند "آماس دروغگویی" نام گرفت. آماس دروغگویی به صورت برآمدگی‌های متورم قرمز یا سفید رنگ روی زبان ظاهر می‌شوند.

علل ایجاد نقطه یا لکه سیاه رنگ داخل گونه

امالگام, ملانوزیس دودی‌ها, سرطان دهان, سندرم پوتز-جگرز, بیماری ادیسون, بیوپسی, تست خون

یافته شدن یک لکه یا نقطه تیره رنگ در دهان کمتر محتمل است که نشانه‌ای از سرطان باشد

مشاهده یک نقطه یا برآمدگی سیاه رنگ داخل گونه می‌تواند نگران کننده باشد، اما لزوماً نشانه مشکلی جدی محسوب نمی‌شود. انواع اختلالات بی‌‌ضرر مثل خال‌ها، بیش‌رنگدانگی، و نشت مواد پر کردن دندان می‌توانند باعث تغییر رنگ دهان شوند. در موارد بسیار نادر بروز نقاط سیاه رنگ درون دهان می‌تواند نشانه‌ای از نوعی سرطان به نام ملانوما (ملانوم) باشد. بر مبنای اعلام "بنیاد سرطان دهان" ملانوم دهان برای حدود 1.6 درصد موارد سرطان‌های سر و گردن، و کمتر از 1 درصد کل ملانوماها لحاظ می‌شود.

آبسه دندان: علل، تشخیص، درمان و پیشگیری

ترک دندان, آبسه پریاپیکال, آبسه پریودونتال, درد فک, ورم گره‌های لنفاوی, فلوراید

هر کسی، از کودکان گرفته تا سالمندان، ممکن است دچار آبسه دندان شود

آبسه دندان یک محفظه پر از چرک است که در اطراف ریشه دندان دچار عفونت ایجاد می‌شود. همه افراد، از کودکان گرفته تا سالمندان، ممکن است دچار آبسه دندان شوند. اگر کسی دچار آبسه دندان شود این اختلال خود به خود برطرف نخواهد شد. شخص نیاز به درمان توسط دندان‌پزشک یا اندودونتیست خواهد شد - متخصصی که می‌تواند برای سلامت دندان به شخص کمک کند. در صورت عدم درمان عفونت مورد بحث می‌تواند به وراء فک، به سمت گردن، سر یا دیگر نقاط بدن گسترش پیدا کند. دندان در قسمت بیرون نوعی جسم سخت است اما داخل آن با یک ماده خمیری متشکل از عصب، بافت همبند و رگ‌های خونی پر شده است.

تاول زبان: علل، انواع و درمان

 کاندیدیازیس دهان , لیکن پلان, پمفیگوس ولگاریس, سندرم سیوگرن, بیماری بهجت, سرطان دهان

علت تاول ممکن است جراحتی ساده بوده یا یکی از مشکلات زمینه‌ای سلامت باشد

دچار شدن به تاول یا زخم روی زبان می‌تواند آزارنده و نگران کننده باشد. علت تاول ممکن است جراحتی ساده بوده یا یکی از مشکلات زمینه‌ای سلامت باشد. برخی از زخم‌ها خود به خود از بین می‌روند در حالی که مابقی نتیجه اختلالات نیازمند درمان محسوب می‌شوند. هر کسی که در مورد این ضایعات نگران یا دچار علایم اضافی است باید به پزشک مراجعه کند. تاول زبان ممکن است زخم شانکر بوده یا علامتی از طیفی از اختلالات باشد. زخم‌های شانکر جراحت‌های سفید یا مایل به زرد هستند که داخل دهان - روی قسمت داخلی لب‌ها، لثه‌ها یا زبان - ظاهر می‌شوند.

پریکورونیت، ورم بافت لثه دندان عقل

اشعه X,  پنی‌سیلین, آسپیرین, استامینوفن, ایبوپروفن, جراح ماکسیلوفاسیال, لیزر کم‌توان, دندان

استفاده از لیزر کم‌توان برای کاهش درد و التهاب همراه پریکورونیت امکان‌پذیر است

پریکورونایتیس [پریکورونیت] یک اختلال دندان است که در آن بافت لثه در اطراف دندان عقل، سومین و آخرین ردیف دندان‌های مولار که مردم در اواخر سال‌های نوجوانی یا اوایل سال‌های 20 زندگی درمی‌آورند متورم می‌شود. پریکورونیت ممکن است زمانی بروز کند که دندان عقل تا حدودی درآمده باشد (از لثه بیرون بزند). این وضعیت راهی برای ورود باکتری به اطراف دندان ایجاد کرده و باعث عفونت می‌شود. در موارد پریکورونیت، غذا یا پلاک (باریکه‌ای باکتریایی که پس از غذا خوردن روی دندان باقی می‌ماند) ممکن به زیر لثه در اطراف دندان راه یابد. اگر این باکتری همان جا باقی بماند، می‌تواند باعث تحریک لثه شده و به پریکورونیت منجر گردد. اگر پریکورونیت شدید باشد، ورم و عفونت ممکن است به ورای فک و گونه‌ها و گردن سرایت کند.

مقالات دیگر...