دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تب و گاستروانتریت: چه ارتباطی وجود دارد

اشیریشیا کولی, سالمونلا, ایبوپروفن, استامینوفن, دهیدراسیون

اشیریشیا کولی, سالمونلا, ایبوپروفن, استامینوفن, دهیدراسیون

مقالات دستگاه گوارش

در این مقاله:
◄ آیا گاستروانتریت باعث تب خفیف می‌شود؟
◄ آیا احتمال انتقال بیماری به دیگری در شرایط دچار شدن به تب خفیف وجود دارد؟
◄ چگونه از تب همراه گاستروانتریت خلاص شویم؟
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
◄ خلاصهگاستروانتریت یک اختلال شایع است که باعث آشوب معده، در کنار اسهال و گرفتگی شکم می‌شود. اما علایم گاستروانتریت به معده محدود نمی‌شود. احتمال ابتلاء به تب خفیف نیز در آن وجود دارد.
تب خفیف عموماً نشانه‌ای از آن است که بدن ما در حال مقابله با علت بروز علایم مورد اشاره است و معمولاً علتی برای نگرانی ندارد. اما اگر دمای بدن مداوماً افزایش یابد، شخص باید در صدد استفاده از کمک‌های پزشکی برآید.

آیا گاستروانتریت باعث تب خفیف می‌شود؟
گاستروانتریت متقدمتاً باعث علایم مرتبط به معده شامل موارد زیر می‌شود:
• کرامپ معده
تهوع
استفراغ
به طور معمول علایم سریع ظاهر می‌شوند و باعث سه بار یا بیشتر دفع مدفوع در روز می‌گردند.
گاستروانتریت همچنین می‌تواند باعث ایجاد تب گردد. معمولاً این تب خفیف‌تر از 39 درجه سانتی‌گراد (102 درجه فارنهایت) است. اگر تب بیشتر از این حد باشد، گاستروانتریت احتمالاً مرتبط به ویروس نیست و شخص باید به پزشک مراجعه کند.
دچار بودن به تب (حتی تب خفیف) معمولاً بدین معنی است که بدن در حال پاسخ دادن به بیماری است. بالا رفتن حرارت بدن تکثیر ویروس یا باکتری را دشوارتر می‌کند. افزایش دمای بدن در عین حال می‌تواند سیستم ایمنی را برای کشتن ویروس‌ها یا باکتری‌ها تحریک کند.
برخی از شایع‌ترین علل ویروسی گاستروانتریت شامل نوروویروس‌ها (شایع‌ترین علت ویروسی) و روتاویروس‌ها است. اما باکتری‌ها نیز می‌توانند باعث گاستروانتریت شوند. مثال‌هایی در این مورد اشیریشیا کولی (ئی. کولی) و سالمونلا را شامل می‌شود.

آیا تب همراه گاستروانتریت شایع است؟
اسهال شایع‌ترین علامتی است که در گاستروانتریت بروز می‌کند. به هر حال، تب ممکن است تقریباً در تمامی انواع گاستروانتریت ایجاد شود. شخص همیشه در شرایط ابتلاء به گاستروانتریت دچار تب نمی‌شود اما این موضوع محتمل است.

آیا احتمال انتقال بیماری به دیگری در شرایط دچار شدن به تب خفیف وجود دارد؟
تب نشان دهنده ابتلاء به یک ناخوشی است. پزشکان به طور معمول دمای بالاتر از 38 درجه سانتی‌گراد (100.4 درجه فارنهایت) را تب تلقی می‌کنند. اگر دمای بدن کسی بالاتر باشد شخص دچار تب است و احتمال انتقال بیماری به دیگری وجود دارد.
گاستروانتریت می‌تواند بسیار قابل انتقال یا مسری باشد. این بیماری می‌تواند در صورت تماس با مدفوع یا استفراغ گسترش یابد. عدم شستشوی کامل دست یا تمیز کردن سطوح می‌تواند باعث گسترش گاستروانتریت ویروسی یا باکتریایی شود.
شخص ممکن است در صورت مواجه بودن با علایم، بیماری را به دیگری انتقال دهد. تا زمان کاهش دمای بدن و بهبود علایم شخص باید فاصله‌گیری فیزیکی را برای دور نگه داشتن دیگران از بیماری رعایت کند.
حتی زمانی که تب به زیر 38 درجه سانتی‌گراد می‌رسد و علایم شکمی فروکش می‌کنند، شخص کماکان می‌تواند بیماری مزبور را به خردسالان، افراد بسیار پیر یا دچار اختلال در سیستم ایمنی بدن منتقل کند.
به همین دلایل فکر خوبی است که رعایت نظافت و بهداشت دست و تمیز کردن سطوح بالقوه ناایمن ادامه یابد. همچنین شخص می‌تواند مدت بیشتری از افراد دچار آسیب‌پذیری پزشکی دوری کند. بر مبنای علایم مبتلابه شخص، وی می‌تواند از پزشک در مورد مدت زمان امکان انتقال بیماری توسط خود پرسش کند.

تب چه مدت در گاستروانتریت ادامه پیدا می‌کند؟
علایم تب به فاصله 4 تا 5 روز از زمان ابتلاء به بیماری فروکش می‌کند. اگر تب به شدت بالا باشد یا بیش از زمان ذکر شده ادامه یابد، شخص باید به پزشک مراجعه کند.

چگونه از تب همراه گاستروانتریت خلاص شویم؟
گاستروانتریت معمولاً یک اختلال خودمحدود شونده است. اکثر افراد به فاصله 4 تا 5 روز از زمان آغاز بیماری بهبود می‌یابند.
درمان تب در شرایط ابتلاء به گاستروانتریت ممکن است چالش برانگیز باشد. معده شخص ممکن است به قدری دچار آشوب شود که بلعیدن قرص‌های کاهش دهنده تب برای وی دشوار باشد. اگر شخص نتواند مایعات و داروها را تحمل کند، می‌تواند از داروهای غیر نسخه‌ای کاهش دهنده تب مثل ایبوپروفن و استامینوفن استفاده کند.
دیگر راه‌های کاهش ناراحتی ناشی از تب عبارتند از:
• نوشیدن مایعات خنک، مثل آب، نوشابه‌های انرژی‌زای کم‌قند یا محلول‌های سیراب‌سازی مجدد بدن حاوی الکترولیت
• خوردن بستنی
• گرفتن دوش آب خنک (اما نه سرد)
• استفاده از کمپرس خنک
• پوشیدن لباس‌های راحت دارای منافد برای هوا خوردن پوست ساخته شده از پارچه طبیعی مثل لباس‌های نخی
نوشیدن مایعات خنک در صورت امکان نه فقط به پایین آمدن حرارت بدن کمک می‌کند بلکه می‌تواند دهیدراسیون را نیز به حداقل برساند. دهیدراسیون می‌تواند به عنوان یک عارضه جانبی خطرناک ناشی از گاستروانتریت بروز کند. تهوع و استفراغ مکرر ممکن است مانع از نوشیدن آب کافی شوند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
گاهی از اوقات گاستروانتریت می‌تواند باعث بیماری شدید شامل دهیدراسیون شدید گردد. نشانه‌هایی که بر اثر وجود آنها در گاستروانتریت شخص باید به دکتر مراجعه کند عبارتند از:
• وجود خون یا مخاط در مدفوع (در صورت زیاد بودن مقدار آنها شخص باید به اورژانس مراجعه کند)
• تب بالای 39 درجه سانتی‌گراد (102 درجه فارنهایت)
درد شکم شدید
• اسهال شدید که در طول 3 روز یا بیشتر متوقف نمی‌شود
• اسهال مرتبط به سفر که ممکن است شدید نباشد اما بیش از 7 روز طول بکشد
• نشانه‌های دهیدراسیون شدید مثل سردرد، سرگیجه، ادرار تیره، و پایین آمدن میزان تمرکز

خلاصه
گاستروانتریت می‌تواند ناخوشایند باشد و تب خفیف ممکن است به عنوان یک علامت در آن بروز کند. تب بالای 38 درجه سانتی‌گراد می‌تواند نشان دهنده یک علت باکتریایی باشد. استراحت و حفظ تعادل مایعات در صورت امکان می‌توان کمک کننده باشد.
رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی یا اجتماعی و مراعات بهداشت دست و موازین بهداشت برای پیشگیری از انتقال بیماری به دیگران لازم است. اگر تب به بالای 39 درجه سانتی‌گراد (102 درجه فارنهایت) برسد شخص باید به پزشک مراجعه کند./تب و گاستروانتریت: چه ارتباطی وجود دارد
دکتر سینتیا تیلور چاووستی، ریچل نل
ترجمه فرهنگ راد

Source:
Healthline
Fever and Gastroenteritis: What’s the Connection?
Medically reviewed by Cynthia Taylor Chavoustie, MPAS, PA-C —
Written by Rachel Nall, MSN, CRNA
On August 3, 2022

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.