دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

مفهوم مدفوع در سلامت افراد دچار بیماری التهابی روده

 کلوستریدیوم دیفیسیل, مدفوع سفت, درد هنگام دفع مدفوع, سندرم روده تحریک‌پذیر

تغییر در عادات روده می‌تواند در مورد بسیاری از مشکلات مرتبط به بیماری التهابی روده سرنخی در اختیار شما قرار دهد

مقالات دستگاه گوارش

در این مقاله:
مدفوع قرمز رنگ
مدفوع سیاه
• مدفوع شل و ول با بوی تند
• مدفوع سفت
درد در هنگام دفع مدفوع
• اگر دچار علایم گوارشی ادامه‌دار یا تازه شده‌اید به پزشک مراجعه کنیدهر چند ما در صحبت از آن احتیاط می‌کنیم، هر کسی دفع مدفوع دارد.
اگر شما فردی باشید که در شرایط ابتلاء به یک بیماری التهابی روده (IBD)، شامل بیماری کرون و کولیت اولسراتیو به زندگی خود ادامه می‌دهد، ترس از صحبت در مورد مسائل مرتبط به توالت صرفاً ناشی از پرداختن به مبحثی خجلت‌آور نیست - این موضوع در عمل می‌تواند به مدیریت کردن اختلال مبتلابه شما کمک کند. تغییر در عادات روده می‌تواند در مورد بسیاری از مشکلات مرتبط به بیماری التهابی روده سرنخی در اختیار شما قرار دهد.


مدفوع قرمز رنگ
دیدن مدفوع به رنگ قرمز باید به عنوان علامت هشدار تلقی شود زیرا می‌تواند نشانه‌ای از وجود خونریزی در جایی از دستگاه گوارش معده‌ای – روده‌ای باشد.
از سوی دیگر خوردن غذاهای سرخ‌رنگ مثل چغندر قند می‌تواند باعث قرمز رنگ شدن مدفوع گردد، و گاهی از اوقات خون قاعدگی ممکن است با خونریزی دستگاه گوارش اشتباه گرفته شود.
اگر شما غذای قرمز رنگی نخورده و در دوره پریود خود هم نباشید، این موضوع مهم خواهد بود که وجود خون در مدفوع یا صرفاً روی کاغذ توالت و نیز احساس درد در هنگام دفع را ثبت کنید.
اگر کسی دچار بیماری التهابی روده باشد خون در مدفوع به ویژه اگر شخص دچار درد و کاهش وزن باشد می‌تواند نشانه عود بیماری تلقی گردد.
اگر شخص دچار خونریزی بدون درد بوده و روی کاغذ توالت خون رنگ قرمز روشن داشته باشد وی ممکن است دچار هموروئید داخلی باشد. اگر شخص در اطراف سوراخ مقعد خود دچار درد بوده و همچنین خون به رنگ قرمز روشن را روی کاغذ توالت ببیند، وی ممکن است دچار هموروئید خارجی و شقاق مقعد باشد.


مدفوع سیاه
مدفوع سیاه می‌تواند نشانه‌ای از خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی، مثل مورد خونریزی مری، معده و ابتدای روده کوچک تلقی شود.
گاهی از اوقات بیماری کرون می‌تواند بر دستگاه گوارش فوقانی تأثیر گذاشته و باعث خونریزی شود. مصرف پپتو-بیسمول، زغال فعال شده، مکمل‌های آهن، یا خوردن غذاهای دارای رنگ تیره نیز می‌تواند باعث تیره رنگ شدن مدفوع شود.
شخص باید تیره رنگ شدن مدفوع خود را به پزشک اطلاع دهد به ویژه اگر دچار حس خستگی مفرط یا تنگی نفس نیز شده باشد. اینها می‌توانند نشانه‌هایی از آنمی کمبود آهن ناشی از خونریزی به مرور زمان باشند.


مدفوع شل و ول با بوی تند
کلوستریدیوم دیفیسیل (سی. دیف) یک عفونت باکتریایی دستگاه گوارش تحتانی است که در بیماران دچار بیماری التهابی روده به ویژه پس از مصرف آنتی‌بیوتیک شایع است. این عفونت در عین حال باعث ایجاد بویی متمایز در مدفوع می‌شود.
شخص باید پزشک متخصص دستگاه گوارش خود را در مورد این علایم به ویژه اگر پس از مصرف آنتی‌بیوتیک بروز کرده باشند باخبر کند:
• شروع دور تازه اسهال
درد شکم
تب
تهوع
سی. دیف ممکن است مشابهاً با عود بیماری التهابی روده همراه بوده یا احتمال آن هست که به عود بیماری منجر شود.


مدفوع سفت
مدفوع سفت می‌تواند یک نشانه یبوست باشد. دفع مدفوع سفت ممکن است مشکل بوده، مدفوع شبیه به سنگریزه به نظر برسد و شخص را وادار به زور زدن کند.
علل یبوست شامل موارد زیر است:
• فقدان مصرف فیبر به میزان کافی
دهیدراسیون
• کند شدن حرکت روده یا تحرک سیستم گوارش شخص
• مصرف برخی داروها
افراد دچار بیماری التهابی روده بیشتر احتمال دارد که دچار اسهال شوند تا یبوست، اما از آن غفلت نباید کرد. مدفوع رشته‌ای یا یبوست می‌تواند نشانه‌ای از محدودیت روده‌ای در افراد دچار بیماری کرون باشد.
اگر کسی منظماً دچار یبوست می‌شود باید با پزشک مشورت کند. مردم در عین حال می‌توانند با سیراب نگه داشتن بدن، ورزش، و خوردن غذاهای با فیبر زیاد مثل میوه تازه، سبزیجات و آجیل از یبوست اجتناب کنند.
اگر کسی با تحمل فیبر دچار مشکل باشد می‌تواند با استفاده از میوه و سبزیجات در معجون‌ها یا سوپ فیبر مورد نیاز بدن خود را تأمین کند.


درد در هنگام دفع مدفوع
درد گهگاهی در زمان دفع مدفوع می‌تواند در شرایط ابتلاء به بیماری التهابی روده نرمال باشد اما اگر کسی مداوماً در هنگام دفع مدفوع دچار درد گردد یا اگر ناگهان با افزایش علایم مواجه شود، این می‌تواند نشانه‌ای از عود بیماری التهابی روده یا سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) باشد.
بسیاری از افراد دچار بیماری التهابی روده در عین حال به سندرم روده تحریک‌پذیر مبتلاء هستند که به شکل کلاسیک درد و نفخ ایجاد می‌کند. سندرم روده تحریک‌پذیر می‌تواند اسهال یا یبوست یا هر دو را ایجاد کند، و گاهی از اوقات تشخیص اینکه علایم ناشی از کدام‌یک از آنهاست دشوار است.
رویکردهای درمانی متعددی شامل رژیم غذایی، ورزش، مدیریت استرس، و گاهی از اوقات دارودرمانی در مورد سندرم روده تحریک‌پذیر وجود دارد.
زنان اغلب درست پیش از شروع پریود خود دچار کرامپ و مدفوع شل و ول می‌شوند.
این وضعیت عموماً نرمال است اما اگر درد در کوران پریود از بین نرود و مانع از پرداختن به تحصیل یا کار شود شخص ممکن است دچار اندومتریوزیس (اندومتریوز) باشد، اختلالی که در آن بافت اندومتریال جایی در خارج رحم رشد می‌کند.
اگر چنین به نظر می‌رسد که علایم مبتلابه شخص به پریود وی مرتبط است، موضوع باید با متخصص زنان مطرح شود.


اگر دچار علایم گوارشی ادامه‌دار یا تازه شده‌اید به پزشک مراجعه کنید
این موضوع مهم است که شما منظماً مدفوع خود را بررسی کنید و از بروز هر گونه تغییر عمده و ادامه‌دار در آن آگاه باشید.
گاهی از اوقات هر افزایشی در علایم به سرعت برطرف می‌گردد اما اگر علایم ادامه یابند، شخص باید پیش از مواجه شدن با وخامت عود بیماری به پزشک مراجعه کند. شخص ممکن است به افزایش میزان دارو، چرخشی کامل در نوع درمان و برخی راهنمایی‌های غذایی نیاز داشته باشد.
از صحبت با پزشک خود در مورد علایم مربوط به روده احساس خجالت نکنید، زیرا پزشک احتمالاً پیشتر در مورد آن بسیار شنیده است. عوامل بسیار زیادی وجود دارند که باعث تقویت علایم روده‌ای معده‌ای می‌شوند و راه‌های بسیاری شامل دارودرمانی و تغییرات مربوط به سبک زندگی وجود دارند که برای آرامش بیماران مفید هستند./مفهوم مدفوع در سلامت افراد دچار بیماری التهابی روده
سینتیا تیلور چاووستی، دکتر جِیمی هوریگان
ترجمه محمدقاسم رافعی

Source:
Helathline
What Your Poop Means About Your Health When You Have IBD
Medically reviewed by Cynthia Taylor Chavoustie, MPAS, PA-C —
Written by Jamie Horrigan, MD
on August 1, 2020

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.