دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بالا بودن اسید معده - علل، علایم، عوارض جانبی و درمان

بالا بودن اسید معده، بلوک کننده‌های H2، سندرم زولینگر-الیسون، عفونت هلیکوباکتر پیلوری، انسداد خروجی گاستریک، نارسایی مزمن کلیه، اولسر پپتیک، بیماری ریفلاکس معده به مری، نئوپلازی اندوکرین چند گانه نوع 1

چند اختلال مختلف می‌توانند باعث بالا رفتن میزان اسید معده شوند

مقالات دستگاه گوارش
تغییر اندازه و نوع قلم متن

♦ چه چیز باعث افزایش اسید معده می‌شود؟
♦ علایم بالا بودن اسید معده کدامند؟
♦ عوارض جانبی بالا بودن اسید معده کدامند؟
♦ ریسک فاکتورهای بالا بودن اسید معده کدامند؟
♦ گزینه‌های درمانی برای بالا بودن اسید معده کدامند؟
♦ خلاصه• دکتر سورب ستهی، دکتر جیل سیلیدی-شولمن
• ترجمه محمدقاسم رافعی


وظیفه یا کار معده کمک به هضم غذایی است که شخص می‌خورد. یک راه انجام این کار استفاده از اسید معده است که به نام اسید گاستریک شناخته می‌شود. جزء اصلی اسید معده اسید هیدروکلریک است.
جدار داخلی معده ما به شکل طبیعی اسید معده را ترشح می‌کند. این ترشح توسط برخی هورمون‌ها و نیز سیستم عصبی کنترل می‌شود.
گاهی از اوقات احتمال ترشح بیش از حد اسید توسط معده وجود دارد، که این باعث بروز علایم ناخوشایندی می‌شود.


چه چیز باعث افزایش اسید معده می‌شود؟
چند اختلال مختلف می‌توانند باعث بالا رفتن میزان اسید معده شوند. اغلب، این اختلالات به تولید بیش از حد هورمون گاسترین منجر می‌شوند. گاسترین هورمونی است که به معده می‌گوید که اسید معده بیشتری تولید کند.
برخی از علل دارای بیشترین شیوع عبارتند از:
• بیش‌ترشح اسید ریباند. بلوک کننده‌های H2 نوعی دارو هستند که می‌توانند میزان اسید معده را کاهش دهند. گاهی از اوقات، افراد متوقف کننده مصرف این داروها ممکن است با افزایش اسید معده مواجه شوند. اگرچه این مورد محل مناقشه است، شواهدی در دست است که بر مبنای آنها متوقف کردن مصرف مهار کننده‌های پمپ پروتون (PPIs) نیز باعث بروز چنین اتفاقی می‌شوند.
سندرم زولینگر-الیسون. در این سندرم نادر تومورهای موسوم به گاسترینوماها در لوزالمعده و روده کوچک شکل می‌گیرند. گاسترینوماها باعث تولید مقادیر بالایی از گاسترین می‌شوند، که سبب افزایش اسید معده می‌گردد.
عفونت هلیکوباکتر پیلوری. اچ. پیلوری نوعی باکتری است که می‌تواند در محیط معده تجمع کرده و باعث اولسر شود. برخی افراد دچار اچ. پیلوری همچنین ممکن است دچار افزایش اسید معده شوند.
• انسداد خروجی گاستریک. وقتی مسیر معده به روده مسدود می‌شود، این می‌تواند به افزایش اسید معده منجر گردد.
• نارسایی مزمن کلیه. در برخی موارد نادر مردم دچار نارسایی کلیه یا افرادی که مورد دیالیز قرار می‌گیرند ممکن است مقادیر بالایی گاسترین تولید کنند، که این به افزایش تولید اسید معده منجر می‌شود.
در عین حال به خاطر سپردن این مورد مهم است که برخی اوقات یک علت خاص را نمی‌توان برای افزایش اسید معده شناسایی کرد. وقتی علت بروز وضعیت مورد بحث نامشخص بشد به آن زیر عنوان ایدیوپاتیک اشاره می‌شود.


علایم بالا بودن اسید معده کدامند؟
برخی علایم نشان دهنده بالا بودن میزان اسید معده عبارتند از:
• ناراحتی شکم، که ممکن است در صورت خالی بودن معده بدتر شود
تهوع یا استفراغ
نفخ
• سوزش سر دل
اسهال
• کاهش میزان اشتها
کاهش وزن غیر قابل توضیح
علایم بالا بودن اسید معده بسیار شبیه به علایم مربوط به دیگر اختلالات دستگاه گوارش است.
همیشه ایده خوبی است که در صورت مواجه شدن با علایم مداوم یا برگشت کننده گوارشی مردم به پزشک مراجعه کند. پزشک می‌تواند در همکاری با شخص در مورد تشخیص علایم مبتلابه وی و ایجاد یک پلن درمانی کار کند.


عوارض جانبی بالا بودن اسید معده کدامند؟
بالا بودن میزان اسید معده می‌تواند ریسک ابتلاء به دیگر اختلالات سلامت مرتبط به معده شامل موارد زیر را افزایش دهد:
اولسر پپتیک. اولسر پپتیک زخمی است که ممکن است زمانی ایجاد شود که اسید گاستریک شروع به زدودن جدار داخلی معده می‌کند.
بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD). بیماری ریفلاکس معده به مری اختلالی است که در آن اسید معده به عقب برگشته وارد مری می‌شود.
• خونریزی دستگاه گوارش. این شامل خونریزی در هر نقطه از دستگاه گوارش می‌شود.


ریسک فاکتورهای بالا بودن اسید معده کدامند؟
برخی از ریسک فاکتورهای بالقوه برای بالا بودن اسید معده شامل موارد زیر است:
• داروها. اگر شخص برای کاهش تولید اسید معده داروهایی مصرف کرده و سپس مصرف این داروها را متوقف کند، وی ممکن است دچار افزایش اسید معده ریباند شود. به هر حال، این مشکل به مرور زمان خود به خود برطرف می‌گردد.
• عفونت هیلکوباکتر پیلوری. دچار بودن به عفونت باکتری اچ. پیلوری در معده می‌تواند به افزایش اسید معده منجر شود.
• ژنتیک. در حدود 25 تا 30 دصد مردم مبتلاء به گاسترینوماها - تومورهایی که در لوزالمعده یا دودنوم شکل می‌گیرند - دچار یک اختلال ژنتیکی موسوم به نئوپلازی اندوکرین چند گانه نوع 1 (MEN1) هستند.


گزینه‌های درمانی بالا بودن اسید معده کدامند؟
بالا بودن اسید معده اغلب با استفاده از مهار کننده‌های پمپ پروتون (PPIs) درمان می‌شود. این داروها بر روی کاهش تولید اسید معده عمل می‌کنند.
این داروها در مقایسه با بلوک کننده‌های H2 قابلیت بیشتری دارند. آنها عموماً از طریق خوراکی مصرف می‌شوند اما در موارد شدید بیماری امکان استفاده از آنها به صورت تزریق داخل وریدی نیز وجود دارد.
اگر بالا بودن اسید معده در شما نتیجه عفونت اچ. پیلوری باشد، در کنار مهار کننده پمپ پروتون آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد شد. آنتی‌بیوتیک برای کشتن باکتری وارد عمل می‌شود در حالی که مهار کننده پمپ پروتون باعث کاهش تولید اسید معده می‌گردد.
گاهی اوقات ممکن است عمل جراحی شامل برداشتن گاسترینوماها در افراد دچار سندرم زولینگر - الیسون توصیه شود. به علاوه، افراد دچار اولسرهای شدید ممکن است به عمل جراحی برای خارج کردن قسمتی از معده (گاسترکتونومی) یا عصب واگوس (واگوتومی) نیاز داشته باشند.
اگر سوزش سر دل یکی از علایم مبتلابه شخص باشد، وی می‌تواند برای کاهش علایم از برخی تغییرات برنامه غذایی شامل موارد استفاده کند.
• خوردن غذای کمتر در هر وعده و افزایش تعداد موارد غذا خوردن
• پیروی از یک رژیم غذایی کم-کربوهیدرات
• محدود کردن مصرف الکل، کافئین، و نوشابه‌های گازدار
• اجتناب از غذاهای مسبب بدتر شدن سوزش سر دل


خلاصه
اسیده معده کمک می‌کند تا ما غذا را تجزیه و هضم کنیم. گاهی از اوقات، امکان دارد که اسید معده بیش از مقدار نرمال تولید شود. این وضعیت می‌تواند به بروز علایمی مثل درد شکم، تهوع، نفخ و سوزش سر دل منجر گردد.
بالا رفتن میزان اسید معده علل متعددی می‌تواند داشته باشد. مثال‌هایی در این مورد عفونت اچ. پیلوری، سندرم زولینگر-الیسون، و اثرات ریباند ناشی از ترک مصرف دارو را شامل می‌شود.
در صورت عدم درمان، اسید معده ممکن است به پیامدهایی مثل زخم معده یا GERD منجر گردد. در صورت مواجه شدن با علایم گوارشی مداوم، برگشت کننده یا نگرانی‌آور، مردم باید به پزشک مراجعه کنند./


Source:
Healthline
What to Know About High Stomach Acid
Medically reviewed by Saurabh Sethi, M.D., MPH
On May 11, 2020
New —
Written by Jill Seladi-Schulman, Ph.D.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.