دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ایروفیجیا (ایروفاژی)، یا آروغ زدن و آشوب معده بر اثر بلع هوای زیاد

ایروفیجیا، ایروفاژی، آروغ زدن، آشوب معده ، آپنه خواب، CPAP، آدامس، ریفلاکس اسید، سوزش سر دل، لق بودن دندان‌های مصنوعی

ایروفاژی یک علامت شایع در افسردگی محسوب می‌شود

مقالات دستگاه گوارش
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• علل ایروفاژی کدامند؟
• علایم ایروفاژی
• درمان ایروفاژیایروفیجیا (ایروفاژی) زمانی اتفاق می‌افتد که شما مقدار زیادی هوا می‌بلعید، آنقدر که برای ایجاد آروغ زدن مکرر یا آشوب معده کافی باشد. ایروفاژی می‌تواند به صورت یک عادت عصبی بروز کند اما در عین حال امکان بروز آن بر اثر چیزی که شخص می‌خورد، می‌جود یا در نتیجه تند تند حرف زدن وجود دارد.

علل ایروفاژی کدامند؟
شخص زمانی دچار ایروفاژی می‌شود که به قدری هوا می‌بلعد که باعث ایجاد نفخ و ناراحتی معده می‌شود. جویدن آدامس می‌تواند باعث بدتر شدن این وضعیت گردد.
پزشکان بیشتر مواقع ایروفاژی را به عنوان یک نشانه مشکلات دیگری مثل یک مورد ناخوشی می‌بینند که بر سیستم گوارش تأثیر منفی می‌گذارد، یا نتیجه یک اختلال روان‌شناختی مثل اضطراب یا افسردگی.
در صورتی که کسی دچار آپنه خواب باشد و از دستگاهی به نام CPAP برای کمک به تنفس در زمان خواب استفاده کند نیز ممکن است دچار ایروفاژی شود. این دستگاه جریان هوا را به داخل بینی و دهان می‌دمد، بنابراین احتمال بلعیدن هوا به میزانی بیش از حالت نرمال وجود دارد.
تقریباً یک چهارم افراد بزرگسال و در حدود 7 درصد کودکان دچار ایروفاژی می‌شوند.


علایم ایروفاژی
شایع‌ترین علایم ایروفاژی شامل موارد زیرند:
• آروغ زدن مکرر، گاهی اوقات چند بار در دقیقه
نفخ شکم یا ورم شکم
درد شکم
این مشکلات ممکن است تا 12 سال یا بیشتر در شخص ادامه پیدا کنند. علایم ایروفاژی شبیه به علایم دیگر ناراحتی‌های معده مثل ریفلاکس اسید، یا تحریک جدار معده، یا سندرم روده تحریک‌پذیر است.
پزشک می‌تواند علت وضعیت پیش آمده را مشخص سازد. در عین حال ممکن است پزشک پرسش‌هایی در مورد دچار بودن شخص به عصبانیت یا احساس افسردگی مطرح کند. مردم دچار مشکلات افسردگی یا اضطراب اغلب به سرعت بیشتری عمل بلع را انجام می‌دهند و ایروفاژی یک علامت شایع در افسردگی محسوب می‌شود.


درمان ایروفاژی
هیچ دارو یا اقدام درمانی که علاج ایروفاژی باشد وجود ندارد اما شخص می‌تواند در وهله اول با ایجاد تغییراتی در رفتارهای موجب بلع بیشتر هوا علایم مبتلابه خود را کاهش دهد. برای مثال، پزشک ممکن است مقابله با استرس را برای کمک به کاهش تکرر بلع هوا توصیه کند. یا ممکن است شخص نیاز داشته باشد که از جویدن آدامس یا آب نبات سفت خودداری نماید، که باعث کاهش میزان هوای بلعیده شده می‌گردد.
اگر ایروفاژی در شخص به علت افسردگی یا اضطراب باشد، شخص ممکن است به دارو یا روان‌درمانی نیاز پیدا کند. اگر ریفلاکس اسید یا سوزش سر دل باعث بلع سریع‌تر می‌شوند آنتاسیدها می‌توانند کمک کننده باشند.
آیل اهل دخانیات هستید؟ ایروفاژی یک علت دیگر برای ترک دخانیات است، زیرا دود کردن می‌تواند به بلع هوا منجر شود. همچنین لق بودن دندان‌های مصنوعی عامل دیگری برای بلع هوای بیشتر است، بنابراین اگر دندان مصنوعی دارید از مناسب بودن وضعیت آن مطمئن شوید.
اگر شما از دستگاه CPAP استفاده می‌کنید، وضعیت را با دکتر بررسی نمایید. ممکن است برای تنظیم مناسب هوا بر روی صورت شما نیاز به اعمال تغییراتی در چیدمان دستگاه باشد./


• دکتر مینش ختری
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
WebMD Medical Reference
What Is Aerophagia?
Reviewed by Minesh Khatri, MD
On February 08, 2020

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.