دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ورم شکم - علل و درمان

ورم شکم، اتساع شکم، باد کردن شکم، گاز، سندرم روده تحریک‌پذیر، عدم تحمل لاکتوز، آسیت، سیروز، سنگ کیسه صفرا،  لوزالمعده فیبر غذایی دیورتیکپاراسنتزیس (پاراسنتز

ورم شکم شکم زمانی بروز می‌کند که ناحیه معده (شکم) بزرگ‌تر از میزان نرمال است

مقالات دستگاه گوارش
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• چه چیز باعث ورم شکم می‌شود؟
• گزینه‌های درمانی برای ورم شکم کدامند؟
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیمورم شکم شکم زمانی بروز می‌کند که ناحیه معده (شکم) بزرگ‌تر از میزان نرمال است. این وضعیت گاهی از اوقات زیر عنوان اتساع شکم یا باد کردن شکم شناخته می‌شود. ورم شکم اغلب اختلالی ناراحت کننده یا حتی دردناک است. ورم شکم دارای شماری علل بالقوه بوده و مشکلی شایع است.

چه چیز باعث ورم شکم می‌شود؟
شکم ممکن است به دلایل مختلفی متورم شود. این دلایل طیفی از پرخوری تا بارداری را شامل می‌شوند. فقط پزشک قادر است تا علت دقیق ورم شکم را مشخص کند.
یک علت شایع ورم شکم گاز (هوا) است. بلع هوا به عنوان بخشی از یک عادت عصبی یا بر اثر خوردن غذاهای دارای فیبر زیاد می‌تواند به تولید گاز منجر شود. اگر شخص گاز را دفع نکند این گاز می‌تواند به ورم کردن شکم منجر شود.

سندرم روده تحریک‌پذیر
سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) اختلالی است که در کنار سایر علایم باعث ایجاد کرامپ و درد در معده می‌شود. سندرم روده تحریک‌پذیر همچنین می‌تواند سبب نفخ و گاز شود، که می‌توانند باعث ورم کردن شکم شوند.
بر مبنای اعلام "بنیاد بین‌المللی بیماری‌های معده‌ای روده‌ای" در حدود 1 نفر از هر 10 نفر مردم دچار سندرم روده تحریک‌پذیر هستند.

عدم تحمل لاکتوز
عدم تحمل لاکتوز زمانی بروز می‌کند که بدن شخص قادر به هضم لاکتوز که در محصولات لبنی وجود دارد، نیست. علایم عدم تحمل لاکتوز شامل نفخ شکم یا گاز است. این علایم می‌توانند باعث ورم کردن شکم شوند.
اگر کسی به فاصله دو ساعت از خوردن محصولات لبنی دچار ورم شکم شود، ممکن است نسبت به لاکتوز دچار عدم تحمل باشد. عدم تحمل لاکتوز بیشترین شیوع را در میان مردم آفریقا، آسیا، اسپانیایی تبار و نژاد سرخپوستان آمریکایی دارد.

آسیت
آسیت عارضه‌ای است که بر اثر انباشته شدن مایع درون شکم ایجاد می‌شود. این انباشت عموماً به علت مشکلاتی مرتبط به کبد مثل سیروز است. سیروز زمانی بروز می‌کند که کبد دچار جراحت بیش از حد می‌شود.
وقتی آسیت شروع به گسترش می‌کند شخص احتمالاً متوجه علامتی نمی‌شود. وقتی مایع به مرور زمان انباشته می‌شود، شخص متوجه ورم بیشتر و بیشتر شکم خود می‌گردد. آسیت می‌تواند باعث ناراحتی شخص مبتلاء شود.

علل دیگر ورم شکم
ورم شکم ممکن است بر اثر اختلالات دیگر و کمتر شایع ایجاد شود. برای مثال، سنگ کیسه صفرا توده‌ سختی است که ممکن است در کیسه صفرا شکل گیرد.
پانکراتیت التهاب لوزالمعده است. افزایش وزن همچنین ممکن است باعث ورم شکم شود زیرا می‌تواند انسدادی در روده ایجاد کند. کیست تخمدان نیز می‌تواند به ورم شکم منجر گردد.

گزینه‌های درمانی برای ورم شکم کدامند؟

درمان‌های خانگی
بسته به علت ورم شکم شخص می‌تواند علایم را به آسانی در محیط خانه مداوا کند.
اگر شکم کسی بر اثر پرخوری متورم شود، صرف انتظار کشیدن برای هضم غذا می‌تواند مشکل پیش آمده را برطرف کند. خوردن غذای کمتر در هر وعده می‌تواند به پیشگیری از بروز مجدد این مشکل کمک نماید. همچنین خوردن غذا به شکل آهسته‌تر به معده زمان لازم برای پردازش غذا را می‌دهد.
اگر شکم بر اثر گاز متورم شده باشد، مردم باید از خوردن غذاهایی که می‌دانند باعث ایجاد گاز می‌شوند خودداری کنند. برخی از این غذاها شامل انواع لوبیا و سبزیجات چلیپایی مثل بروکلی و کلم است. اجتناب از خوردن نوشابه‌های گازدار و نوشیدن از نی باید متوقف شود. آهسته غذا خوردن نیز به پیشگیری از بلعیدن هوا که به ایجاد گاز منجر می‌شود کمک می‌کند.
اجتناب از فرآورده‌های لبنی می‌تواند به تخفیف ورم شکم بر اثر عدم تحمل لاکتوز کمک کند. در مورد سندرم روده تحریک‌پذیر، کاهش میزان استرس و بالا بردن میزان مصرف فیبر غذایی نشان داده شده است که برای کمک به تخفیف علایم مفیدند. اگر شخص دچار آسیت باشد استراحت در بستر و کاهش مصرف نمک (سدیم) می‌تواند به بدن در خلاص شدن از مایع اضافی کمک کند.

درمان پزشکی برای ورم شکم
اگر استراحت و کاهش میزان نمک مصرفی به تخفیف علایم کمک نکرده باشد پزشک ممکن است استفاده از دیورتیک‌ را توصیه کند.
دیورتیک‌ها به کلیه‌ها در دفع بیشتر مایع مسبب ورم کمک می‌کنند. در موارد نادر یک عفونت می‌تواند در مایع آسیتیک ایجاد گردد. اگر چنین اتفاقی رخ دهد شخص نیاز به آن دارد که تحت درمان دقیق با آنتی‌بیوتیک قرار گیرد.
درمان‌های پزشکی چندانی برای تخفیف ورم شکم ناشی از سندرم روده تحریک‌پذیر و عدم تحمل لاکتوز در دست نیست.
آسیت به طور معمول یک عارضه جانبی مشکل جدی دیگری در بدن مثل سیروز است. مردم باید برای گرفتن یک برنامه درمانی با پزشک مشورت کنند.
در کنار درمان علت ناخوشی، شخص ممکن است به تخلیه مایعات نیاز داشته باشد. اقدام به خارج کردن مایع از بدن یا پاراسنتزیس (پاراسنتز) از نظر مدت متفاوت است زیرا به میزان مایعی که باید از بدن خارج شود مرتبط است.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
احتمال کمی دارد که ورم شکم شخص ناشی از یک بیماری جدی باشد اما برخی موارد هست که مردم باید در مورد آنها دقت کنند. در صورتی که شکم در حال بزرگ‌تر شدن باشد، یا اگر شخص در کنار ورم شکم دچار علایمی مثل تب یا تهوع شود آنگاه زمان مراجعه به پزشک است.
در صورت مواجه شدن با اسهال شدید یا وجود خون در مدفوع شخص باید مورد مراقبت پزشکی قرار گیرد. اگر کسی متوجه شود که بیش از 8 ساعت قادر به خوردن یا نوشیدن نیست باید به دکتر مراجعه کند./


• دکتر سورب ستهی، کارملا وینت
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Healthline
What You Need to Know About Abdominal Swelling
Medically reviewed by Saurabh Sethi, MD, MPH
On July 30, 2019 —
Written by Carmella Wint

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.