دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مدفوع پشکل مانند یا مدفوع ساچمه‌ای شکل

مدفوع پشکل مانند، مدفوع ساچمه‌ای، اضطراب، داروها، اختلالات مغز و اعصاب، مشکلات دستگاه گوارش، صدمات جسمانی، بیماری‌های مزمن، رژیم غذایی، فیبر، آب، نرم کننده مدفوع

مدفوع سفت و پشکل مانند یک مشکل شایع است

مقالات دستگاه گوارش
تغییر اندازه و نوع قلم متن

مدفوع پشکل مانند چیست؟
• علل ایجاد مدفوع پشکل مانند
• درمان و مداوای خانگی
• مدفوع پشکل مانند در کودکان و نوزادان
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصهمردم اغلب مدفوع گلوله‌ای (پشکل مانند) را به صورت توده‌های کوچک و سفت دفع می‌کنند. در هر حال مدفوع ممکن است در عین حال به شکل تکه‌های جامد دفع شود که چنان به نظر می‌رسد انگار دارای سنگریزه است. هر دو نوع آنها یک نشانه یبوست به شمار می‌روند.
یبوست یک مشکل شایع است که اغلب مردم گهگاه دچار آن می‌شوند. یبوست مزمن می‌تواند دردناک باشد و نشان دهنده یک مشکل زیربنایی در سلامت تلقی شود.

مدفوع پشکل مانند چیست؟
مدفوع ساچمه‌ای شکل یا مدفوع پشکل مانند ممکن است زمانی ایجاد شود که مدفوع سفت شده درهم شکسته و به قطعات کوچک‌تر تقسیم می‌شود.
این خُرد شدن ممکن است در طول عمل گوارش اتفاق بیفتد یا در مقعد بلافاصله پیش از حرکات روده برای دفع مدفوع صورت گیرد. دفع این گلوله‌های کوچک می‌تواند دشوارتر از دفع مدفوع نرمال باشد و شخص ناچار شود برای دفع آنها به زور زدن روی بیاورد.
اغلب مردم دارای الگوی منظم دفع مدفوع هستند و این کار را بین سه بار در هر روز تا هفته‎‌یی سه بار انجام می‌دهند. مردم دارای دوره‌های زمانی طولانی‌تر و مدفوع کردن با فاصله زمانی بیشتر ممکن است دچار مشکل سفتی مدفوع شوند.
وقتی غذا از سیستم گوارش عبور می‌کند، کولون یا روده بزرگ بخشی از آب موجود در محتوی غذایی را جذب می‌کند. غذایی که کُندتر از حالت معمول از دستگاه گوارش عبور می‌کند زمان درازی را در کولون می‌گذراند. در نتیجه کولون مقدار زیادی از آب مواد غذایی را جذب می‌کند و مدفوع سفت‌تر می‌شود.
برخی علایم دیگر که ممکن است مردم در کنار مدفوع ساچمه مانند تجربه کنند شامل موارد زیر است:
• دردناک شدن عمل دفع مدفوع
• زور زدن برای مدفوع کردن
• مدفوعی که به نظر برای دفع بیش از حد بزرگ احساس می‌شود
• احساس اینکه بخشی از مدفوع حتی پس از انجام حرکت دفع در روده باقی مانده است
نمودار مدفوع بریستول ابزاری است که به مردم در شناسایی مشکلات مربوط به دفع مدفوع کمک می‌کند. مدفوع پشکل مانند نوع 1 است:
علل ایجاد مدفوع پشکل مانند
مدفوع سفت و ساچمه مانند نشانه‌ای از یبوست است که به دلایل مختلفی امکان بروز دارد.
برای مثال یبوست در سالخوردگان به علت تغییرات ایجاد شده در تون عضلانی و عملکرد سیستم عصبی که با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد، شیوع بیشتری دارد. مردم سالخورده‌ای که فیبر کافی نمی‌خورند یا داروهایی مصرف می‌کنند که باعث یبوست می‌شوند در ریسک حتی بالاتری برای مواجه شدن با مشکل مدفوع سفت قرار دارند.
برخی ریسک فاکتورهای دیگر یبوست شامل موارد زیر است:
اضطراب. کودکان و نوباوگان ممکن است در زمان دچار شدن به اضطراب یا در هنگامی که تغییری عمده در محیط خانه یا روند معمول توالت رفتن آنها ایجاد می‌شود از دفع مدفوع خودداری کنند. کودکانی که در حال یادگیری دفع مدفوع هستند ممکن است در صورتی که والدین یا پرستاران آنها در مورد آموزش مدفوع کردن رفتار تأدیبی داشته یا بیش از حد روحیه تهاجمی داشته باشند از دفع مدفوع امتناع کنند.
• داروها. مصرف زیاد داروهای ضد یبوست مثل تنقیه‌ها و ملین‌ها ممکن است باعث ایجاد مدفوع سفت شود. داروهای ضد افسردگی و برخی مخدرها نیز باعث کند شدن روند گوارش می‌شوند و مدفوع پشکل مانند ایجاد می‌کنند.
• اختلالات مغز و اعصاب. برخی اختلالات تأثیرگذار بر سیستم عصبی مثل زوال عقل، می‌توانند باعث شوند که آگاهی از زمان مراجعه به توالت و چگونگی عمل دفع برای شخص دشوار شود.
• مشکلات دستگاه گوارش. سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) و دیگر اختلالات تأثیرگذار بر معده و روده می‌توانند باعث یبوست شوند. برخی مردم دچار حساسیت غذایی این علامت را تجربه می‌کنند.
• صدمات جسمانی. صدمات طناب نخاعی، آسیب‌دیدگی روده‌ها، و صدمات وارد شده بر کف لگن - مثل موارد مرتبط به زایمان - می‌توانند دفع متعارف مدفوع را برای شخص دچار مشکل کنند. این تأخیر می‌تواند گوارش را کُند کرده و باعث ایجاد مدفوع پشکل مانند شود.
• بیماری‌های مزمن. بسیاری از بیماری‌های مزمن می‌توانند از طریق تأثیر گذاشتن بر عصب یا عملکرد عضله باعث یبوست شوند. دیابت، هیپوتیروئیدیسم، و سرطان کولون مثال‌هایی از اختلالاتی هستند که می‌تواند علامت مورد اشاره را ایجاد کنند.
• سبک زندگی. سبک زندگی ساکن می‌تواند خطر یبوست را به ویژه در مردم دارای ریسک فاکتورهای دیگر افزایش دهد.
• رژیم غذایی. رژیم غذایی کم-فیبر می‌تواند باعث ایجاد مدفوع پشکل مانند شود. برخی از مردم در صورت عدم نوشیدن آب کافی دچار این اختلال می‌شوند.

درمان و مداوای خانگی
اگر علایم خفیف باشند یا اگر یبوست مزمن نباشد، برخی تغییرات سبک زندگی می‌توانند به درمان مشکل مدفوع پشکل مانند در محیط خانه کمک کنند. دارو نیز می‌تواند به مردم در مدیریت مدفوع پشکل مانند گهگاهی کمک نماید.
راهکارهای مفید در این مورد عبارتند از:
• مصرف فیبر بیشتر. غذاهای پرفیبر به نرم شدن مدفوع کمک می‌کنند. زنان نیاز دارند تا روزانه 25 گرم فیبر بخورند حال آنکه این مقدار برای مردان حدود 38 گرم است. میوه‌ها و سبزیجات سرشار از فیبر هستند.
• نوشیدن آب بیشتر. در مورد برخی از مردم مدفوع پشکل مانند نشانه‌ای از دهیدراسیون است.
• استفاده از نرم کننده مدفوع. این داروها مقدار آب جذب شده توسط روده بزرگ را کاهش می‌دهند که این باعث نرم‌تر شدن مدفوع و تسهیل دفع آن می‌شود.
• استفاده از داروهای غیر نسخه‌ای یبوست. این داروها می‌توانند روند گوارش را سرعت ببخشند. داروهای یبوست همچنین دفع مدفوع سفت را آسان‌تر می‌کنند.
• ورزش. ورزش می‌تواند باعث بهبود قدرت عضلات کف لگن و تقویت تون عضلانی در ناحیه شکم و سراسر بدن گردد، که این می‌تواند باعث تسهیل حرکات روده شود.
در هنگامی که شخص دچار یبوست مزمن یا یک اختلال زیربنایی جدی باشد، علایم صرفاً با درمان پزشکی بهبود می‌یابند.
درمان درست به علت بروز یبوست بستگی دارد. برای مثال، مردم دچار اختلال عملکرد کف لگن ممکن است فاقد قدرت کافی برای دفع مدفوع باشند که سبب کُند شدن گوارش و ایجاد مدفوع پشکل مانند می‌شود. پزشک در این مورد ممکن است فیزیوتراپی کف لگن توصیه کند.
در مردم دچار IBS، پزشک می‌تواند حذف یک به یک برخی غذاها را از برنامه غذایی توصیه کند تا مشخص گردد که آیا این کار کمکی به رفع علایم مورد بحث می‌کند. اگر شخص بتواند غذایی را که مشخصاً عامل بروز مشکل است شناسایی کند، وی می‌تواند در آینده آن غذا را نخورد یا مصرف آن را محدود کند.

مدفوع پشکل مانند در کودکان و نوزادان
مدفوع پشکل مانند می‌تواند در مورد کودکان و نوزادان عاملی برای ایجاد پریشان‌حالی باشد. آنها ممکن است حس کنند که دفع مدفوع به آنها آسیب می‌زند، و بنابراین این احتمال وجود دارد که از دفع مدفوع خودداری کنند. نگه داشتن مدفوع می‌تواند باعث کُندی گوارش شده مدفوع محبوس در روده را حتی سفت‌تر کند.
به مرور زمان بچه‌هایی که مدفوع را نگه می‌دارند ممکن است دچار مدفوعی شوند که دفع آن سخت و دردناک است. این مدفوع می‌تواند باعث شود که روده بچه تا حدودی مسدود گردد و این سبب تر کردن بستر و دیگر انواع بی‌اختیاری می‌شود.
والدین باید در مورد کودکان دچار یبوست مزمن یا مدفوع سفت مداوم بچه را به پزشک ارجاع دهند.
مردم می‌توانند از مداواهای خانگی زیر برای کمک به دفع مدفوع سفت در کودکان استفاده کنند:
• کودک را به دفع مدفوع تشویق کنید. بچه را هر ساعت به دستشویی ببرید و سعی کنید با کارهایی مثل خواندن ترانه یا بازی کردن از میزان استرس بچه کم کنید.
• از تنبیه بچه یا خشم گرفتن بر او خودداری کنید چرا که این کارها باعث تشدید اضطراب بچه در مورد دفع مدفوع می‌شود.
• به بچه میوه کامل، آب میوه ساده یا معجون میوه بدهید. انواع توت تیره به ویژه در این مورد مفیدند. موز می‌تواند باعث یبوست شود بنابراین بهترین کار در مورد کودک این است که تا زمان بازگشت مدفوع به حالت نرمال از دادن موز به او خودداری کنیم.
• دادن آب فراوان به بچه و تشویق وی به نوشیدن آب بیشتر رویکرد مفیدی است. بچه نباید آب را با آب میوه‌های شیرین یا نوشابه‌های قنددار جایگزین کند.
• اگر بچه به قدر کافی بزرگ باشد که توضیحات را درک کند باید با وی در مورد علل ایجاد مدفوع پشکل مانند صحبت شود. برخی کودکان ممکن است در صورت آشنا شدن با نوع واکنش منجر به بهبود علایم در مورد خود ترس کمتری از دفع مدفوع احساس کنند.
این موضوع ضروری است که مردم در صورت عدم مشورت قبلی با پزشک از دادن هر گونه داروی یبوست به کودکان خودداری کنند.
راهکارهای زیر در مورد کودکان می‌توانند مفید باشند:
• حرکت دادن پاهای بچه در حالتی دایره‌وار چنان که انگار در حال پا زدن پدال دوچرخه است. این حرکت باید در زمانی که بچه به پشت خوابانیده شده انجام شود. حرکت مورد اشاره می‌تواند عضلات و روده‌ها را تحریک کند و به دفع مدفوع در بچه کمک نماید.
• ادامه دادن به تغذیه بچه یا شیر دادن به وی در فواصل منظم.
• اجتناب از دادن آب به نوزاد تحت تغذیه با شیر خشک به شکل انحصاری یا بچه شیرخوار مگر اینکه دکتر تجویز دیگری داشته باشد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
مردم باید در صورت مواجه شدن با موارد زیر به پزشک مراجعه کنند:
• علایم ادامه داشته یا برای چندین روز تشدید می‌شوند
• وجود خون در مدفوع
• دچار شدن به درد معده شدید یا تب
• در صورت امتناع کودک از دفع مدفوع یا دچار شدن به مشکلات مکرر مثانه در کنار سفتی مدفوع

خلاصه
مدفوع سفت و پشکل مانند یک مشکل شایع است. هر از گاه دچار شدن به مدفوع پشکل مانند معمولاً به این معنی است که شخص در برنامه غذایی روزانه خود فیبر یا آب کافی مصرف نکرده است.
مشکلات خفیف معده و انواع عفونت نیز می‌توانند به شکل موقتی روند گوارش را کُند کرده یبوست ایجاد کنند.
به هر حال اگر مدفوع پشکل مانند برای روزهای متوالی یا هفته‌ها ادامه داشته باشد می‌تواند نشانه وجود یک مشکل جدی تلقی گردد. سفتی مدفوع به شکل مزمن نیز می‌تواند بسیار دردناک بوده محرک بروز اضطراب در مورد تحرک روده شود.
در بسیاری موارد مشورت به موقع با پزشک می‌تواند به رفع مشکل کمک کند. حتی در مواقعی که علت مدفوع پشکل مانند موردی جدی است، درمان پزشکی کامل می‌تواند مانع از وخامت بیشتر مشکل گردد./


• زاون ویلینز، دکتر سورب (ست) ستهی
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Medical News Today
Everything you need to know about pebble poop
Last reviewed Tue 24 September 2019
By Zawn Villines
Reviewed by Saurabh (Seth) Sethi, MD MPH

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.