دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پولیپ معده در اغلب موارد زمانی کشف می‌شود که پزشک در حال بررسی مشکل دیگری است

مقالات دستگاه گوارش
تغییر اندازه و نوع قلم متن

پولیپ‌های معده - که پولیپ‎های گاستریک نیز نامیده می‌شوند – توده‌های سلول هستند که روی جدار داخلی معده شکل می‌گیرند. این پولیپ‌ها نادرند و معمولاً باعث ایجاد علامت یا نشانه‌ای نمی‌شوند. پولیپ معده در اغلب موارد زمانی کشف می‌شود که پزشک در حال بررسی مشکل دیگری است. اغلب پولیپ‌های معده سرطانی نمی‌شوند. اما برخی انواع آنها می‌توانند خطر بروز سرطان معده را در آینده افزایش دهند. بسته به نوع پولیپ معده مبتلابه شخص، درمان شامل خارج کردن پولیپ یا پایش آن برای بررسی تغییرات احتمالی خواهد بود.


• علایم پولیپ معده
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• علل پولیپ معده
• ریسک فاکتورهای پولیپ معده
• تشخیص پولیپ معده
• درمان پولیپ معده
• درمان عفونت اچ. پیلوریپولیپ‌های معده - که پولیپ‎های گاستریک نیز نامیده می‌شوند – توده‌های سلول هستند که روی جدار داخلی معده شکل می‌گیرند. این پولیپ‌ها نادرند و معمولاً باعث ایجاد علامت یا نشانه‌ای نمی‌شوند. پولیپ معده در اغلب موارد زمانی کشف می‌شود که پزشک در حال بررسی مشکل دیگری است.
اغلب پولیپ‌های معده سرطانی نمی‌شوند. اما برخی انواع آنها می‌توانند خطر بروز سرطان معده را در آینده افزایش دهند. بسته به نوع پولیپ معده مبتلابه شخص، درمان شامل خارج کردن پولیپ یا پایش آن برای بررسی تغییرات احتمالی خواهد بود.

علایم پولیپ معده
پولیپ معده به طور معمول باعث ایجاد نشانه یا علامتی نمی‌شود؛ اما وقتی پولیپ‌های معده بزرگ شوند، زخم‌های باز می‌توانند روی سطح آنها ایجاد گردند. در موارد نادر این پولیپ می‌تواند باعث ایجاد انسداد بین معده و روده کوچک شود.
نشانه‌ها و علایم پولیپ معده شامل موارد زیر است:
درد یا حساسیت در هنگام فشار دادن شکم
تهوع
خون در مدفوع
آنمی

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورتی که شخص مداوماً با خون در مدفوع خود مواجه بوده یا دیگر نشانه‌های پولیپ معده را داشته باشد باید به پزشک مراجعه کند.

علل پولیپ معده
پولیپ معده در پاسخ به صدمات ایجاد شده در جدار داخلی معده ایجاد می‌شود. شایع‌ترین علل پولیپ معده شامل موارد زیرند:
التهاب مزمن معده. التهاب مزمن معده که به نام گاستریت نیز شناخته می‌شود می‌تواند سبب شکل‌گیری پولیپ‌های هیپرپلاستیک و ادنوما شود. پولیپ‌های هیپرپلاستیک نامحتمل است که سرطانی شوند، اما انواع بزرگ‌تر از حدود 1 سانتی‌متر آنها ممکن است حامل ریسک بالاتری برای سرطان باشند. ادنوماها ناشایع‌ترین نوع پولیپ معده هستند اما این نوع با بیشترین ریسک تبدیل به سرطان مواجه است. به همین دلیل آنها به طور معمول از بدن خارج می‌شوند.
• پولیپوسیس ادنوماتوس خانوادگی. این سندرم نادر ارثی باعث می‌شود تا برخی سلول‎های جدار داخلی معده به نوع خاصی پولیپ به نام پولیپ‌های غده فوندیک تبدیل شوند. وقتی پولیپ‌های غده فوندیک به این نوع سندرم مرتبط باشند به طور معمول برداشته می‌شوند زیرا خطر سرطانی شدن آنها وجود دارد. پولیپوسیس ادنوماتوس خانوادگی نیز می‌تواند سبب ادنوما شود.
• مصرف مداوم برخی داروهای معده. پولیپ‌های غده فوندیک در میان مردمی که به طور منظم مهار کننده‌های پمپ پروتون را برای کاهش اسید معده مصرف می‌کنند شایع است. این پولیپ‌ها عموماً کوچک هستند و علتی برای نگرانی در مورد آنها وجود ندارد. پولیپ‌های غده فوندیک با قطر بزرگ‌تر از 1 سانتی‌متر حامل ریسک ابتلاء به سرطان هستند، بنابراین پزشک ممکن است قطع مصرف مهار کننده‌های پمپ پروتون یا عمل جراحی خارج کردن پولیپ یا هر دو رویکرد را توصیه کند.

ریسک فاکتورهای پولیپ معده
عوامل افزایش دهنده شانس ایجاد پولیپ معده شامل موارد زیر است:
• سن. پولیپ معده در میان مردم سنین میانسال تا دوره اواخر بزرگسالی بیشتر شایع است.
• عفونت باکتریایی معده. باکتری هلیکوباکتر پیلوری (اچ. پیلوری) یک علت شایع گاستریت است که عامل تقویت کننده پولیپ‌های هیپرپلاستیک و ادنوما محسوب می‌شود.
• پولیپوسیس ادنوماتوس خانوادگی. این سندرم نادر ارثی خطر سرطان کولون و دیگر اختلالات شامل پولیپ معده را افزایش می‌دهد.
• برخی داروها. مصرف دراز مدت داروهای مهار کننده پمپ پروتون - داروهایی که برای درمان بیماری ریفلاکس معده به مری مصرف می‌شوند - با ایجاد پولیپ‌های غده فوندیک مرتبط شده‌اند.

تشخیص پولیپ معده
تست‌ها و اقداماتی که برای تشخیص پولیپ معده به کار می‌روند عبارتند از:
• اندوسکپی. برای مشاهده معده استفاده می‌شود
بیوپسی. نمونه‌گیری از بافت جدار معده است که در طول اندوسکپی می‌توان مقدار کمی از این بافت را از بدن خارج کرد و برای آنالیز به آزمایشگاه فرستاد

درمان پولیپ معده
درمان پولیپ معده به نوع آن بستگی دارد:
• پولیپ‌های ریز که ادنوما نیستند. این پولیپ‌ها ممکن است نیاز به درمان نداشته باشند. آنها به طور معمول سبب بروز علایم و نشانه نمی‌شوند و فقط در موارد نادر سرطانی می‌گردند. دکتر ممکن است پایش متناوب را توصیه کند به شکلی که بتوان پولیپ‌های مسبب علامت و نشانه را بتوان از بدن خارج کرد.
• پولیپ‌های بزرگ. این پولیپ‌ها ممکن است نیاز به خارج کردن داشته باشند. اغلب اوقات پولیپ معده را می‌توان در هنگام اندوسکپی از معده خارج کرد.
• ادنوما. این پولیپ‌ها می‌توانند سرطانی شوند و معمولاً در طول اندوسکپی از بدن خارج می‌شوند.
• پولیپ‌های همراه پولیپوسیس ادنوماتوس خانوادگی. این پولیپ‌ها به دلیل سرطانی شدن از بدن خارج می‌شوند.
پزشک احتمالاً اندوسکپی پیگیرانه را برای بررسی برگشت پولیپ توصیه خواهد کرد.

درمان عفونت اچ. پیلوری
اگر کسی دچار گاستریت ناشی از اچ. پیلوری در معده باشد، پزشک احتمالاً درمان با آنتی‌بیوتیک را توصیه خواهد کرد. درمان عفونت اچ. پیلوری ممکن است باعث برطرف شدن پولیپ‎های هیپرپلاستیک شود و نیز ممکن است مانع توقف روند برگشت پولیپ شود./


• مایو کلینیک
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Mayo Clinic
Stomach polyps
Nov. 06, 2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.