دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

درد معده شایع‌ترین دلیل مراجعه مردم به بخش اورژانس محسوب می‌شود

مقالات دستگاه گوارش
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• علل درد شدید معده
• درمان خانگی برای درد شدید معده
• خلاصهوقتی درد شدید معده بروز می‌کند تصمیم‌گیری در مورد مراجعه به پزشک، بخش اورژانس یا انتظار برای اتفاقات بعدی، دشوار است. اگر درد مزبور شدید یا ناتوان کننده باشد شخص دچار آن ممکن است به کمک پزشکی فوری نیاز پیدا کند.
درد معده شایع‌ترین دلیل مراجعه مردم به بخش اورژانس محسوب می‌شود. وقتی شخص در مورد آنچه اتفاق افتاده است نامطئمن باشد بهترین رویکرد مراجعه به پزشک برای تصمیم‌گیری در مورد بهترین واکنش ممکن است.

علل درد شدید معده
برخی انواع درد معده موارد اورژانسی محسوب می‌شوند. بسیاری از انواع این درد دستکم نیاز به درمان توسط پزشک دارند.
در صورت مواجهه با موارد زیر مردم باید به پزشک مراجعه یا با وی مشورت کنند:

مشکلات کبد، کیسه صفرا، یا لوزالمعده
وقتی کسی دچار درد سمت راست بالای شکم و درست زیر دنده‌ها باشد، این درد را می‌توان نشانه‌ای از مشکلی در کبد، کیسه صفرا یا لوزالمعده تلقی کرد.
سنگ‌های کیسه صفرا یکی از شایع‌ترین مقصران این مورد محسوب می‌شوند. در صورت عدم درمان سنگ کیسه صفرا می‌تواند به انسداد صفرا منجر و سبب مشکلات عملکردی کبد یا عفونت لوزالمعده به نام پانکراتیت شود. حتی امکان پارگی کیسه صفرا نیز مطرح است.
به طور معمول، سنگ کیسه صفرا می‌تواند باعث تشدید درد در قسمت بالای سمت راست شکم شود که به مدت 4 تا 6 ساعت ادامه پیدا می‌کند. برخی از مردم نیز ممکن است دچار استفراغ شوند.
سنگ کیسه صفرا به طور معمول یک موقعیت اورژانس در پزشکی نیست اما می‌تواند هشداری برای مراجعه به پزشک باشد. علت آن است که عوارض سنگ کیسه صفرا مثل پانکراتیت می‌توانند تهدیدی برای زندگی باشند.
دیگر اختلالات، مثل سنگ کیسه صفرای پورسلین، نیز می‌توانند سبب ایجاد درد در بالای سمت راست شکم شوند. سنگ کیسه صفرای پورسلین هنگامی بروز می‌کند که کلسیم در کیسه صفرا انباشته می‌شود.
اگر درد به همراه تب، استفراغ، زردی چشم‌ها یا پوست (یرقان)، سفید یا زرد شدن مدفوع، یا احساس ناخوشی ظاهر شود، شخص باید به اورژانس مراجعه کند.

بیماری دیورتیکولار
بیماری دیورتیکولار زمانی ایجاد می‌شود که کیسه‌های کوچکی در کولون شکل می‌گیرد. برخی از اوقات، این کیسه‌ها ممکن است عفونی یا ملتهب شده باعث ایجاد اختلال دردناکی به نام دیورتیکولیت گردند.
بیماری دیورتیکولار یک موقعیت اورژانس پزشکی نیست اما نیاز به مراجعه به پزشک دارد. علایم در این مورد عبارتند از:
• درد ناگهانی و شدید ناحیه شکم
یبوست
اسهال
• کرامپ
• نفخ

سنگ کلیه
سنگ‌های کلیه بسیار دردناکند، اما به طور معمول خطرناک نیستند. مردم در صورت دچار شدن به درد شدید در زیر شکم که به قسمت میانه پشت سرایت می‌کند ممکن است دچار سنگ کلیه باشند.
دیگر علایم سنگ کلیه شامل موارد زیر است:
سرگیجه
سبکی سر
• دردی که به کشاله ران گسترش پیدا می‌کند
اگر درد شدید باشد شخص باید برای تسکین درد به بیمارستان مراجعه کند.
اگر درد قابل مدیریت باشد، بهترین گزینه تماس با دکتر است. پزشک می‌تواند سنگ کلیه را تشخیص داده و مشخص کند که آیا یک اختلال زیربنایی پزشکی موجب آن است.

دهیدراسیون
اختلالات معده منجر به استفراغ یا اسهال، به ویژه در کودکان و سالمندان، می‌توانند به دهیدراسیون منجر شوند.
اگر شخص نتواند مایعات را فرو ببرد، ممکن است به تزریق داخل وریدی مایعات توسط پزشک یا در محیط بیمارستانی نیاز داشته باشد.
در صورتی که شخص دچار خشکی پوست بیش از حد، خشکی دهان، یا عدم ادرار کردن، ترک لب‌ها یا افزایش ضربان قلب شود باید فوری به بیمارستان منتقل گردد.

آپاندیسیت
آپاندیسیت عفونت آپاندیس است. در صورت عدم درمان امکان پارگی آپاندیس وجود دارد.
درد ناگهانی که در میانه معده آغاز شده و به کندی به سمت راست شکم گسترش می‌یابد می‌تواند نشانه آپاندیسیت باشد. به هر حال، درد ممکن است متفاوت بوده گاهی از اوقات به صورت درد کسل کننده در اطرف ناحیه سوراخ ناف بروز کند و برخی مواقع در زمان انتقال به سمت راست شکم تشدید گردد.
مردم باید در صورت مواجهه با علایم آپاندیسیت به اورژانس مراجعه کنند. به طور معمول، پزشک برداشتن آپاندیس و مصرف آنتی‌بیوتیک را تجویز می‌کند.

خونریزی و پارگی رگ‌های خونی
ناحیه شکم پر از رگ‌های خونی شامل آئورت است که بزرگ‌ترین رگ خونی بدن محسوب می‌شود.
پارگی آنوریسم آئورتیک زمانی بروز می‌کند که یک توده در آئورت پاره می‌شود. قطع آئورت زمانی ایجاد می‌شود که چیزی باعث پارگی یا سوراخ شدن آئورت می‌شود. هر گونه پارگی یا گسیختگی در رگ‌های خونی معده یک موقعیت تهدید کننده حیات محسوب می‌شود.
علامت اصلی پارگی رگ خونی در معده درد شدید ناگهانی غیر قابل توضیح است. برخی از مردم در عین حال خبر از تنگی نفس، سرعت گرفتن ضربان قلب و گیجی می‌دهند.
مردم مطلع از ابتلاء خود به آنوریسم شکمی باید به هر گونه درد معده به عنوان یک فوریت پزشکی نگاه کنند. در هنگام ورود به بخش اورژانس، آنان باید پزشک را از آنوریسم خود باخبر سازند.

انسداد روده
انسداد روده می‎تواند دفع زائدات را برای بدن غیر ممکن کند. اگرچه برخی از انسدادها صرفاً گرفتگی موضعی در روده ایجاد می‌کنند، مابقی می‌توانند به انسداد کامل روده منجر شوند. انسداد کامل روده می‌تواند مهلک باشد.
چندین اختلال شامل انواع تومور، بیماری التهابی روده و انواع فتق می‌توانند به انسداد روده منجر گردند.
یکی از خطرناک‌ترین علل انسداد روده ولولوس است. ولولوس وقتی ایجاد می‌شود که روده دچار پیچش به دور خود می‌شود. در صورت عدم درمان، ولولوس می‌تواند روده را پاره کرده یا باعث مرگ بافت شود.
علایم انسداد روده شامل موارد زیر است:
درد شکم
• کرامپ
• ورم معده
• تب
• افزایش ضربان قلب
• اسهال خونی
برخی از مردم دچار یک عفونت مهلک به نام سپسیس می‌شوند. سپسیس به طور معمول باعث بروز علایم دیگری مثل موارد زیر می‌شود:
• تب شدید
• ضعف
خستگی مفرط
• استفراغ
• دیگر علایم ناخوشی شدید
انسداد روده معمولاً یک موقعیت اورژانسی است اما تمیز دادن آن از دیگر اختلالات بر مبنای صرف علایم کار دشواری است.
مردمی که ظن انسداد روده در مورد آنان مطرح است، به ویژه کسانی که دارای ریسک فاکتورهای آن مثل تومور یا فتق هستند، باید به بخش اورژانس مراجعه کنند.

درمان درد معده در خانه
بسیاری از انواع درد معده را می‌تواند در محیط خانه درمان کرد که عبارتند از:
سوءهاضمه
• درد گاز
• نفخ ناشی از پرخوری
• درد معده بر اثر حساسیت غذایی
ویروس‌های معده، مثل نوروویروس، اغلب اوقات می‌توانند سبب تهوع، نفخ، و اسهال شوند. آنها همچنین می‌توانند باعث درد شدید گردند اما استفراغ معمولاً تسکین موقت ایجاد می‌کند.
ویروس‌ها گرایشی به برطرف شدن بدون درمان در طول چند روز از خود نشان می‌دهند. در طول این دوره سیراب نگه داشتن بدن مهم است.
کودکان، سالمندان، و مردم دچار آسیب‌پذیری پزشکی به طور خاص در برابر دهیدراسیون صدمه‎پذیر هستند.
درمان ویروس‌های معده در محیط خانه کار ایمنی است، اما در صورتی که علایم بیش از چند روز ادامه داشته باشند، یا اگر شخص بیش از 12 ساعت قادر به فرو بردن مایعات نباشد، باید به پزشک مراجعه کرد.
اگر یک نوزاد تازه به دنیا آمده دچار علایم ویروس معده شود باید دکتر خبر کرده یا به بخش اورژانس مراجعه کرد.

خلاصه
درد معده ممکن است احساس بسیار ناخوشایندی ایجاد کند اما اغلب اوقات پیامی از یک ناخوشی خفیف است. به هر جهت، دچار شدن به درد ناگهانی معده که در کنار دیگر علایم بروز کرده باشد می‌تواند به یک مورد جدی‌تر پزشکی ارتباط داشته باشد.
تشخیص علت درد معده بر مبنای صرف علایم ممکن نیست. شدن درد معده لزوماً با شدت ناخوشی همخوانی ندارد. برای مثال، برخی دردهای ناشی از گاز معده می‌توانند شدید باشند اما بدون هر گونه ضرر پایدار برطرف می‌شوند.
بهتر آن است که مردم جانب احتیاط را رها نکنند و در مورد هر درد معده که برطرف نشده یا علت بروز آن ناروشن است به پزشک مراجعه نمایند./


• زاون ویلینز، دکتر دِبرا سولیوان
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Medical News Today
When to see a doctor for severe stomach pain
Last reviewed Mon 13 May 2019
By Zawn Villines
Reviewed by Debra Sullivan, PhD, MSN, RN, CNE, COI

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

واکسیناسیون اطفال بهترین راه برای محافظت کودک در برابر 14 بیماری جدی دوران کودکی تلقی می‌شود. برخی اوقات درد ناشی از تزریق واکسن می‌تواند بچه را دچار پریشانی و اضطراب کند که این موضوع به تردید والدین

آیا فیبرومیالژی واقعیت دارد؟ باورهای غلط رایج در مورد این بیماری

فیبرومیالژی یک اختلال شایع سلامت است که با حساسیت و درد گسترده در عضلات و مفاصل مشخص می‌شود. برای بسیاری از مردم دچار تشخیص فیبرومیالژی، درد و اُفت ناشی از بیماری پایدار اما شدت آنها در برهه‌های مختلف

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.