دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آروغ زدن می‌تواند نتیجه برخی شرایط رفتاری مثل ائروفاژی (آئروفاژی) و آروغ سوپراگاستریک، یا نتیجۀ مشکلات مرتبط به دستگاه گوارش مثل بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) باشد

مقالات دستگاه گوارش
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• غذا و نوشیدنی
• آئروفاژیا (آئروفاژی)
• بیماری ریفلاکس معده به مری
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• دورنما


تعریف واحدی برای آروغ زدن بیش از حد وجود ندارد اما اگر کسی بر این باور باشد که آروغ زدن وی بیش از میزان معمول است، ممکن است اینطور احساس کند که بیش از مقدار متعارف آروغ می‌زند.
آروغ زدن یک عملکرد نرمال بدن است که هنگامی بروز می‌کند که بدن هوای اضافی انباشته شده در دستگاه گوارش را از راه دهان دفع می‌کند. هوا به طور معمول در هنگام غذا خوردن یا آشامیدن مایعات وارد دستگاه گوارش می‌شود.
آروغ زدن بیش از حد اغلب اوقات بر اثر غذا و مایعات مصرف شده توسط فرد ایجاد می‌شود. همچنین این آروغ می‌تواند نتیجه برخی شرایط رفتاری مثل ائروفاژی (آئروفاژی) و آروغ سوپراگاستریک، یا نتیجۀ مشکلات مرتبط به دستگاه گوارش مثل بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) باشد.

مصرف برخی غذاها و نوشیدنی‌ها
اگر کسی احساس کند که بیش از حد آروغ می‌زند، ممکن است مشکل ناشی از نوع رژیم غذایی وی باشد. برخی غذاها و نوشیدنی‌ها می‌توانند باعث افزایش میزان آروغ زدن شوند. بر مبنای اعلام "انستیتو ملی بیماری‌های دیابت و دستگاه گوارش و کلیه" (NIDDK) این غذاها و نوشیدنی‌ها موارد زیر را شامل می‌شوند:
• جویدن آدامس
• مکیدن آب نبات‌های سفت
• نوشابه‌های گازدار
جویدن آدامس و مکیدن آب‌نبات‎های سفت می‌توانند احتمال بلعیدن هوای بیشتر را توسط شخص افزایش دهند، در حالی که نوشابه‌های گازدار دی‌اکسید کربن را به شکل حباب آزاد می‌کند، که در مرحله بعد شخص آنها را به شکل آروغ از بدن خارج می‌کند.
NIDDK همچنین می‌نویسد که سرعت زیاد غذا خوردن یا آشامیدن مایعات می‌تواند میزان هوای بلعیده شده را افزایش دهد. دود کردن سیگار و استفاده از پروتزهای نامناسب یا شل دندانی نیز مقدار هوای بلعیده شده توسط شخص را افزایش می‌دهند.
مردمی که به این نتیجه می‌رسند که آروغ زدن زیاد آنها ناشی از رژیم غذایی یا نحوه غذا خوردن آنان است ممکن است تهیه یک دفترچه یادداشت در مورد چرایی و چگونگی غذا خوردن و نوشیدن مایعات خود را مفید بیابند.
در مرحله بعد این افراد می‌توانند به بررسی این موضوع بپردازند که آیا ارتباطی میان آروغ زدن بیش از حد آنان و رفتارهای مرتبط به رژیم غذایی یا گزینه‌های خوراکی آنان وجود دارد یا خیر.
NIDDK عنوان می‌کند که مردم برای پیشگیری از بلعیدن هوای بیشتر باید سعی کنند تا سرعت خوردن و آشامیدن خویش را کاهش دهند.

آئروفاژی و آروغ زدن سوپراگاستریک
آئروفاژی و آروغ زدن سوپراگاستریک اختلالاتی هستند که در آنها شخص هوا را چه به صورت آگاهانه چه به شکل ناخودآگاهانه به مری خویش وارد می‌کند.
بر مبنای یک مقاله در نشریه "گزارش موردی در گاسترانترولوژی"، آئروفاژی هنگامی مطرح است که شخص مکرراً هوا می‌بلعد. این هوا وارد معده او می‌شود که در آنجا یا به شکل آروغ از راه دهان خارج می‌گردد یا که وارد روده می‌شود.
در مقابل، آروغ سوپراگاستریک هنگامی بروز می‌کند که مری پیش از آنکه شخص هوا را بلعیده و داخل معده کند، آن را آزاد می‌نماید.
هم آئروفاژی و هم آروغ سوپراگاستریک می‌توانند به آروغ زدن مکرر منجر شوند.
علت بروز آئروفاژی و آروغ سوپراگاستریک مشخص نیست. نویسنده یک مقاله در نشریه "گاستروانترولوژی و هماتولوژی بالینی" عنوان می‌کند آنها ممکن است روش‌هایی برای تخفیف علایم نفخ معده بوده یا احتمال دارد که به عوامل روان‌شناختی مرتبط باشند.
اگرچه تحقیق کافی در مورد بهترین درمان برای آئروفاژی و آروغ سوپراگاستریک وجود ندارد، نویسنده مطالعه مورد اشاره عنوان می‌کند که گفتار درمانی یا رفتار درمانی می‌تواند باعث توقف رفتارهایی شود که باعث می‌گردند تا هوای اضافی وارد مری شود.

بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)
بیماری ریفلاکس معده به مری می‌تواند باعث گردد تا میزان آروغ زدن در فرد مبتلاء افزایش یابد.
وقتی اسفنکتر ورودی معده ضعیف می‌شود، این می‌تواند باعث گردد تا اسید معده به عقب برگشته وارد مری شود، که این می‌تواند به افزایش موارد آروغ زدن در فرد منجر گردد.
GERD همچنین می‌تواند با آروغ سوپراگاستریک مرتبط باشد. برخی دانشمندان بر این باورند که مردم دچار GERD ممکن است چه به شکل آگاهانه چه به صورت ناخودآگاهانه هوا را با فشار از مری فرو ببرند زیرا این راهی برای تخفیف علایم بیماری آنها است.
درمان علایم GERD می‌تواند باعث کاهش موارد آروغ زدن در شخص شود. بر مبنای اعلام NIDDK، پزشک باید به بیمار دچار GERD توصیه‌هایی در مورد تغییرات سبک زندگی مثل کاهش وزن یا توقف مصرف دخانیات ارائه دهد یا داروهایی مثل آنتاسیدها را برای این بیماران تجویز نماید.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
کسی که مکرراً آروغ می‌زند اما فاقد علایم دیگری است و آروغ زدن مخل کیفیت زندگی وی نیست نیاز به مراجعه به پزشک ندارد.
اگر آروغ زدن مکرر شخص موضوعی آزار دهنده است، اما شخص فاقد ابتلاء به علایم دیگر است، تهیه یک دفترچه برای دنبال کردن غذاها یا نوشیدنی‌های محرک آروغ و اجتناب از آنها ممکن است برای کاهش آروغ زدن کافی باشد.
اگر این رویکرد مؤثر نباشد و آروغ زدن بیش از حد کماکان بر کیفیت زندگی شخص تأثیر منفی بگذارد، وی باید برای بررسی احتمال ابتلاء به آئروفاژی یا آروغ سوپراگاستریک به عنوان مسؤول بروز علایم به پزشک مراجعه نماید. اشکال مختلف درمان‌های در دسترس می‌توانند به کاهش هر دو اختلال مورد بحث منجر گردند.
اگر شخص دچار علایم دیگر مثل درد شکم، تهوع، یا درد در هنگام بلعیدن باشد، باید به پزشک مراجعه نماید تا علت زیربنایی بروز علایم مزبور مشخص گردد.

دورنما
برداشتن گام‌های ساده‌ای در محیط خانه ممکن است برای کاهش آروغ زدن بیش از حد کافی باشد. به هر جهت، اگر این رویکرد کارآیی نداشته یا شخص دچار علایم دیگری نیز باشد، آنگاه مراجعه به پزشک ضروری خواهد بود.
وقتی دکتر بتواند علت زیربنایی آروغ زدن بیش از حد را در بیمار مشخص کند، آنگاه خواهد توانست تا مؤثرترین درمان و گزینه‌های مدیریت وضعیت را مشخص سازد./


• تیموتی هوزار، دکتر سورب (ست) ستهی
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Medical News Today
What to know about excessive burping
Last reviewed Tue 7 May 2019
By Timothy Huzar
Reviewed by Saurabh (Seth) Sethi, MD MPH

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

ارتباط میان آنمی کمبود آهن و کاهش شنوایی در یک مطالعه که اخیراً در JAMA اُتالارینگولوژی – جراحی سر و گردن - منتشر شده، مورد بررسی قرار گرفته است. آیا این اختلال رایج خونی بر توانایی شنوایی ما مؤثر است

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

تأثیر استرس بر میزان کلسترول روشن نیست. یکی از مشکلات مرتبط به این مورد این است که استرس واژه‎ای مبهم و اندازه‎گیری آن دشوار است. در هر حال مطالعات بسیاری در مورد اثرات استرس بر سلامت کلی قلب صورت گرف

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.