دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

استرس اولسر با اولسر پپتیک که بر اثر استرس تشدید می‌شود یکی نیست

مقالات دستگاه گوارش
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• علل استرس اولسر
• علایم استرس اولسر
• درمان استرس اولسر
• پیشگیری از استرس اولسر
• دورنما


استرس اولسر باعث ایجاد زخم‌هایی در دستگاه گوارش فوقانی می‎شود. این زخم‌ها به دیواره دستگاه گوارش آسیب می‌زنند و باعث ایجاد درد و احساس سوزش و همچنین افزایش خطر عفونت می‌شوند. آسیب مزبور طیفی از آزردگی خفیف تا خونریزی شدید را شامل می‌گردد.
اولسرها در میان مردمی که تحت فشار فیزیکی شدید قرار دارند، مثل افراد بستری در بخش‌های مراقبت ویژه (ICU) شایع هستند.
پزشکان گاهی از اوقات استرس اولسر را صدمات مخاطی مرتبط به استرس می‌نامند.
هدف اولیه درمان کاهش اسید معده و کم کردن از خطر بروز عفونت جدی، خونریزی و شوک است.

علل استرس اولسر
استرس اولسر با اولسر پپتیک که بر اثر استرس تشدید می‌شود یکی نیست.
در حالی که این هر دو باعث ایجاد زخم در معده و روده‌ می‌شوند، اولسر پپتیک معمولی - که گاهی از اوقات اولسر معده نامیده می‎شود - گرایش به بروز تدریجی در نتیجه تضعیف جدار دستگاه گوارش بر اثر مصرف دارو یا عفونت نشان می‌دهد.
برخی غذاهای اسیدی می‌توانند اولسرها را تشدید کنند و همین مشکل بر اثر استرس فیزیکی مثل استرس آسیب‌دیدگی یا عفونت جدی رخ می‌دهد. دلیل این موضوع آن است که استرس اسید معده را افزایش می‌دهد.
استرس اولسر می‌توانند تهدیدی برای زندگی باشند زیرا مبتلابه مردم بسیار بیمار می‎شود، حال آنکه اولسرهای معده که توسط استرس تشدید می‌شوند به ندرت جدی هستند.
معده به شکل طبیعی برای کمک به هضم غذا اسید تولید می‌کند. وقتی محیط اسیدی معده تغییر کرده یا بیش از حد اسیدی می‌شود، شخص ممکن است با علایم اولسر مواجه گردد.
در مردم قرار گرفته تحت استرس شدید، اولسرها ممکن است بر اثر تغییرات اسیدیته (pH) بدن ایجاد شوند. عفونت هلیکوباکتر پیلوری (اچ. پیلوری) خطر تمامی انواع اولسر شامل استرس اولسر را افزایش می‌دهد.
در موارد نادر استرس روان‌شناختی بسیار شدید می‌تواند محرک استرس اولسر باشد. برای مثال، یک مطالعه در سال 2018 مشروح درمان یک مورد اولسر را در یک کودک نوپا گزارش می‌دهد. این اولسر پس از آنکه این دختربچه به یک مدت یک ماه از رفتن به مهد کودک بازمانده بود رخ داد. پزشکان عنوان کرده‌اند که احتمالاً استرس مسبب بروز اولسر در این کودک بوده است.
برخی عوامل مربوط به سلامت و سبک زندگی خطر آسیب دیدن معده و دیواره روده را افزایش می‌دهند. این عوامل احتمال ایجاد اولسر در شخص، شامل اولسر مرتبط به استرس را افزایش می‌دهند.
• عفونت هلیکوباکتر پیلوری
• استفاده از داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی مثل ایبوپروفن
در مردم مواجه با آسیب‌دیدگی شدید یا موارد فوریت‌های پزشکی، داشتن سابقه ابتلاء به اولسر می‌تواند خطر استرس اولسر را افزایش دهد.

علایم استرس اولسر
استرس اولسر سبب بروز زنجیره‌ای از علایم می‌شوند.
اولسرهای خفیف ممکن است مطلقاً علامتی نداشته باشند در حالی که اولسرهای شدید می‌توانند سبب درد و عوارض جدی شوند. از آنجا که مردم دچار استرس اولسر پیشتر مریض شده‌اند، ممکن است تمیز دادن علایم اولسرها از علایم بیماری دیگری این گروه از بیماران دشوار باشد.
علایم استرس اولسر عبارتند از:
• درد در قسمت فوقانی معده
• دردی که با خوردن غذا بهبود یافته یا بدتر می‌شود
• احساس نفخ یا سیری غیر معمول
تهوع یا استفراغ
• علایم آنمی مثل تنگی نفس و رنگ پریدگی
برخی از اولسرها خونریزی زیادی داشته سبب کاهش خون در مقادیر خطرناک می‌شوند. در مردمی که در حال مقابله با صدمات جدی قرار دارند این نوع کاهش حجم خون می‌تواند تهدیدی برای حیات بیمار باشد.
علایم خونریزی سریع اولسر شامل موارد زیر است:
• استفراغ سرخ رنگ یا استفراغی که شبیه به قهوه خام به نظر می‌رسد (استفراغ خونی)
مدفوع قرمز رنگ یا مدفوع به رنگ مارون
• مدفوع بسیار تیره رنگ و کدر
• احساس سبکی سر یا غش کردن

درمان استرس اولسر
برای تشخیص اولسر، دکتر نیاز به مشاهده دستگاه گوارش دارد. برای این کار ممکن است پزشک از اندوسکپ استفاده کند. همچنین پزشکان ممکن است از آزمایش‌های خون، تنفس، یا مدفوع برای بررسی وضعیت اچ. پیلوری که ریسک فاکتور اصلی اولسرها محسوب می‌شود استفاده کنند.
درمان صحیح به شدت اولسر و علایم ایجاد شده توسط آن بستگی دارد. مردم دچار خونریزی شدید ممکن است نیاز به تزریق خون داشته باشند.
هدف اولیه درمان کاهش اسید معده و پایین آوردن خطر عفونت‌های جدی، خونریزی و شوک است.
برخی گزینه‌های درمانی در این مورد عبارتند از:
• مهار کننده‌های پمپ پروتون (PPIs). این شامل گروهی از داروها است که اسید معده را کاهش می‌دهند. در مردم مصرف کننده این داروها میزان گاسترین افزایش می‌یابد، که می‌تواند در صورت توقف مصرف دارو به افزایش اسید معده منجر شود. بنابراین این موضوع مهم است که این درمان تا زمان تجویز دکتر ادامه پیدا کند.
• داروهای بلوک کننده هیستامین، مثل فاموتیدین و سایمتیدین. برخی آنتی‌هیستامین‌ها آنتی‌کولینرژیک هستند. این بدان معنی است که آنها مانع فعالیت استیل‌کولین می‌شوند. استیل‌کولین فرآیند مسبب ترشح اسید معده را تحریک می‌کند.

پیشگیری از استرس اولسر
استرس اولسر در تنظیمات اورژانسی و بخش مراقبت‌های ویژه بسیار شایع است. بیش از 75 درصد مردم بستری شده بر اثر سوختگی‌های شدید یا ترومای ناحیه سر در طول 72 ساعت پس از آسیب‌دیدگی دچار استرس اولسر می‌شوند. بنابراین، برخی بیمارستان‌ها برای پیشگیری از اولسرها و بررسی روتین آنها به بیماران دارو می‌دهند.
راهکارهای مربوط به پیشگیری از استرس اولسر مشابه موارد مربوط به درمان اولسرها است؛ PPIs و بلوک کننده‌های هیستامین می‌تواند خطر ایجاد استرس اولسر را کاهش دهند.
"ژورنال پزشکی کلینیک کلیولند" هشدار می‌دهد که هیچ دلیلی برای استفاده از درمان پیشگیرانه برای تمامی بیماران بستری در بیمارستان وجود ندارد. درمان پیشگیرانه غیر ضروری باعث افزایش هزینه‌ها و عوارض می‌شود.
"انجمن آمریکایی داروسازان سیستم سلامت" درمان پیشگیرانه را برای بیمارانی توصیه می‌کند که مقیاس‌های زیر در مورد آنان مطرح باشد:
• مصرف داروهای رقیق کننده خون
• استفاده از ونتیلاتور به مدت بیش از 48 ساعت
• ابتلاء به اولسر در طول سال قبل
• خونریزی دستگاه گوارش در طول سال گذشته
• عفونت سیستمیک یا سپسیس
• بستری بودن در بخش مراقبت‌های ویژه به مدت بیش از 1 هفته
• خونریزی دستگاه گوارش به مدت 6 روز یا بیشتر
• مصرف بیش از 250 میلی‌گرم هیدروکورتیزون در هر روز

در گذشته پزشکان به مردم دارای سابقه اولسر خوردن غذاهای ساده را توصیه می‌کردند. تحقیقات جدید نشان می‌دهند که این پرهیز ضروری نیست. غذاهای اسیدی و تند سبب ایجاد اولسر نمی‌شوند، اگرچه برخی مردم پی می‌برند که پس از خوردن بعضی غذاها علایم اولسر در آنها تشدید می‌شود.

دورنما
مردم در ریسک ابتلاء به استرس اولسر اغلب اوقات دچار مشکلات جدی سلامت مثل عفونت، نارسایی ارگان، یا ترومای سر هستند. استرس اولسر می‌تواند باعث ایجاد التهاب جدی و خونریزی شدید شود که سبب بغرنج شدن دیگر اختلالات می‌گردد. این بدان معنی است که استرس اولسرها خطرناک‌تر از اولسرهای پپتیک هستند.
اغلب مردم در خطر ابتلاء به استرس اولسر پیشتر در بیمارستان بستری شده‌اند. اگر کسی اخیراً در بیمارستان بستری بوده و علایم ابتلاء به اولسر در وی باشد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند.
تمامی اولسرهای جدی به شکل فوری سبب بروز علایم جدی نمی‌شوند، بنابراین این موضوع مهم است که دکتر هر گونه علایم هشدار دهنده ایجاد اولسر را ارزیابی کند.
دورنما در این مورد به عوامل مختلف شامل میزان شدت اولسر و سلامت کلی بیمار بستگی دارد. وقتی اولسر به سرعت خونریزی می‌کند بیمار ممکن است دچار از دست دادن خون به شکل تهدید کننده زندگی شود. این موضوع می‌تواند باعث دشوار شدن التیام بیمار شود.
به هر جهت در صورت درمان درست مردم می‌توانند از استرس اولسر و مشکلات ایجاد شده توسط آنها بهبود یابند./


• زاون ویلینز، دکتر سورب (ست) ستهی
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Medical News Today
What to know about stress ulcers
Last reviewed Tue 16 April 2019
By Zawn Villines
Reviewed by Saurabh (Seth) Sethi, MD MPH

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

دانشمندان یک گام مهم به طراحی کلاس تازه‌ای از آنتی‌بیوتیک‌ها برای مقابله با عفونت‌های مقاوم در برابر دارو نظیر سل نزدیک‌تر شده‌اند. در مقاله‌ای که در نشریة نیچر بیولوژی شیمیایی / Nature Chemical Biolo

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

مونونوکلئوز که معمولاً "مونو" نامیده می‌شود نوعی بیماری است که توسط ویروس اپشتین – بار ایجاد می‌شود. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) می‌گوید 90 درصد مردم جهان در برهه‌ای از زندگی خود توسط ویر

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.