دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اگر کسی در مدفوع خود خون مشاهده کند یا هر گونه علامت دیگری از خونریزی ببیند باید بلافاصله به پزشک مراجعه نماید

مقالات دستگاه گوارش
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• انژیودیسپلازیا
• تومورهای خوش‌خیم و سرطان
• کولیت
• پولیپ کولون
• مشکلات مری
• اولسر معده
• دورنما
• پیشگیری
• پیام همراه


مدفوع سیاه نمای ظاهری متمایزی دارد. علت اصلی ایجاد آن خوردن برخی غذاها، مصرف بعضی داروها و خونریزی دستگاه گوارش است. اگر کسی در مدفوع خود خون مشاهده کند یا هر گونه علامت دیگری از خونریزی ببیند باید بلافاصله به پزشک مراجعه نماید.
طیفی از غذاها و داروها می‌توانند باعث سیاه شدن مدفوع شوند. اینها موارد زیر را شامل می‌شوند:
• زغال اخته
• شیرین بیان سیاه
• سوسیس خونی (سوسیس پر شده با خون)
• قرص‌های آهن
• داروی سوءهاضمه بیسموت ساب‌سالیسیلات (پپتو-بیسموت)
اگر کسی اخیراً هر یک از این موارد را مصرف کرده و مدفوع وی سیاه شده باشد، احتمالاً این پیشامد دلیلی برای نگرانی ندارد.
"انستیتو ملی دیابت و گوارش و بیماری‌های کلیوی" (NIDDK) عنوان می‌کند که خونریزی در دستگاه گوارش (معده و روده) نیز می‌تواند سبب ایجاد مدفوع سیاه و قیری شود. دستگاه گوارش معده‌ای روده‌ای مسیری است که غذا در بدن طی می‌کند.
بر مبنای اعلام NIDDK، دستگاه گوارش معده‌ای روده‌ای به دلایل مختلفی ممکن است دچار خونریزی شود. برخی از علل در زیر آمده‌اند.

انژیودیسپلازیا (انژیودیسپلازی)
نویسندگان یک مقاله در ژورنال "فارماکولوژی غذایی و دارویی" انژیودیسپلازی را به عنوان گروهی غیر نرمال از عروق غشاء مخاطی دستگاه گوارش معده‌ای و روده‌ای توصیف می‌کنند.
علت بروز انژیودیسپلازی مشخص نیست، اما این اختلال سبب خونریزی و ایجاد خون در مدفوع می‌شود، که می‌تواند مدفوع را سیاه و قیری نماید.
درمان رایج در این مورد انعقاد با پلاسمای آرگون است، که پزشکان برای مهر و موم عروق دچار خونریزی به کار می‌برند.

تومورهای خوش‌خیم و سرطان
بر مبنای نظر NIDDK، تومورهای خوش‌خیم یا توده‌های سرطانی در مری، معده، کولون، یا راست روده می‌توانند سبب ایجاد خون در مدفوع شوند، که این خون می‌تواند مدفوع را سیاه یا قیری نماید.
تومور خوش‌خیم توموری غیر سرطانی است. تومورها فارغ از سرطانی بودن یا سرطانی نبودن خود می‌توانند دیواره دستگاه گوارش معده‌ای روده‌ای را ضعیف کرده و باعث ایجاد خونریزی شوند.

کولیت
"ژنتیک هوم رفرنس" کولیت اولسراتیو را به عنوان یک اختلال دستگاه گوارش تعریف می‌کند که سبب ایجاد اولسرهایی در روده بزرگ می‌شود. این اولسرها باعث بروز خون در مدفوع می‌شوند که این خون نمای ظاهری مدفوع را سیاه و قیری می‌کند.
NIDDK می‌نویسد، علت بروز کولیت اولسراتیو مشخص نیست. پزشکان می‌توانند این اختلال را با دارو و عمل جراحی درمان کنند.

پولیپ کولون
پولیپ کولون می‌تواند سبب ایجاد خون در مدفوع شده به آن نمای ظاهری سیاه و تار بدهد.
این پولیپ‌ها توده‌های کوچکی هستند که در روده بزرگ شکل می‌گیرند. پولیپ‌های کولون لزوماً سرطانزا نیستند، اما می‌توانند به مرور زمان سرطانی شوند.
پزشک ممکن است برای خارج کردن پولیپ‌های کولون انجام عمل جراحی را توصیه کند.

مشکلات مری
اگر کسی در مری خود مشکلاتی داشته باشد این وضعیت ممکن است سبب خونریزی شود، که به نوبه خود این خونریزی می‌تواند باعث سیاه و قیری شدن مدفوع گردد.
بر مبنای گزارش NIDDK این مشکلات می‌تواند واریس مری و ریفلاکس معده به مری را شامل شود.
مشکلات کبد می‌توانند باعث واریس مری شوند، که وریدهای بزرگ شده در مری محسوب می‌شوند. درمان در این مورد بر توقف خونریزی و برطرف کردن اختلال زیربنایی مسبب واریس‌های مری متمرکز می‌شود.
اگر شخص به طور مکرر دچار ریفلاکس معده به مری گردد، وی ممکن است به بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) مبتلاء باشد.
علل کلیدی در این مورد عوارض ناشی از مصرف برخی داروها، استعمال دخانیات یا افزایش فشار در ناحیه شکم است. این فشار برای مثال ممکن است بر اثر اضافه وزن یا بارداری ایجاد شود.
مردم به طور معمول می‌توانند GERD را از طریق اجتناب از خوردن برخی غذاها و عدم پرخوری مدیریت کنند. دکتر ممکن است در این مورد داروهایی تجویز کند.

اولسر معده
اگر اولسری در معده شکل بگیرد می‌تواند سبب خونریزی شود که این خونریزی قادر است تا مدفوع را سیاه و تیره نماید.
NIDDK می‌نویسد که مصرف درازمدت برخی داروها مثل ایبوپروفن و آسپیرین می‌تواند باعث ایجاد اولسر معده شود. عفونت باکتریایی نیز قادر است به عنوان مسبب این اختلال ظاهر شود.
در کنار خون در مدفوع، علایم در این مورد عبارتند از:
درد مبهم و سوزش در معده
• نفخ
آروغ زدن
استفراغ
• کاهش میزان اشتها
کاهش وزن
اگر پزشک بر این عقیده باشد که داروهایی مثل ایبوپروفن یا آسپیرین مسبب اولسرهای معده هستند، درمان به طور معمول شامل عدم ادامه مصرف این داروهای مسکن درد خواهد بود؛ یا اینکه دکتر داروهایی را برای کمک به مقابله با عفونت باکتریایی تجویز خواهد کرد.

دورنما
اگر مدفوع کسی بر اثر نوع غذای خورده شده توسط وی سیاه شده باشد رنگ مدفوع در نهایت با رژیم غذایی تغییر خواهد کرد. به هر جهت برای مردمی که به این دلیل دچار تغییر رنگ مدفوع می‌شوند در صورت عدم وجود علایم دیگر علتی برای تغییر نوع غذای مصرفی وجود ندارد.
اگر خونریزی دستگاه گوارش مسبب ایجاد مدفوع سیاه و قیری باشد، پزشک نیاز به آن دارد که علت دقیق بروز این وضعیت را بشناسد. بسیاری از مشکلات مربوط به معده و روده قابل درمان هستند.

پیشگیری از مدفوع سیاه
برای درمان مشکل مورد بحث پزشک باید علت زیربنایی خونریزی دستگاه معده‌ای روده‌ای را در صورتی که دلیل سیاه شدن مدفوع باشد، مشخص سازد.
پزشک ممکن است خودداری از خوردن برخی غذاها را توصیه کند. همچنین پزشک ممکن است مصرف برخی داروهای خاص و داروهای جایگزین را توصیه نماید.
برخی علل خونریزی نیاز به اعمال جراحی کوچکی برای ترمیم مشکل دارند.
دکتر قادر است تا بهترین راه را برای پیشگیری از خونریزی بیشتر دستگاه گوارش بر مبنای تشخیص و همچنین هر گونه تغییرات سبک زندگی که پزشک مناسب می‌بیند، توصیه نماید.

پیام همراه
اگر مدفوع کسی سیاه باشد محتمل‌ترین دلایل برای این وضعیت خوردن برخی غذاها یا بروز خونریزی در دستگاه معده‌ای روده‌ای است.
برای کسی که فاقد هر گونه علایم دیگر است و کسی که ظن آن می‌رود که غذا علت تغییر رنگ مدفوع در وی باشد، علتی برای نگرانی از بابت مدفوع سیاه وجود ندارد.
به هر جهت، اگر کسی متوجه وجود خون در مدفوع خود شود یا هر علامت دیگری را تجربه کند، باید با پزشک مشورت نماید تا علت مشخص گردد./


• تیموتی هوزار، گرهارد ویتوُرث
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Medical News Today
What to know about black stool
Last reviewed Fri 3 May 2019
By Timothy Huzar
Reviewed by Gerhard Whitworth, RN

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

ارتباط میان آنمی کمبود آهن و کاهش شنوایی در یک مطالعه که اخیراً در JAMA اُتالارینگولوژی – جراحی سر و گردن - منتشر شده، مورد بررسی قرار گرفته است. آیا این اختلال رایج خونی بر توانایی شنوایی ما مؤثر است

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

تأثیر استرس بر میزان کلسترول روشن نیست. یکی از مشکلات مرتبط به این مورد این است که استرس واژه‎ای مبهم و اندازه‎گیری آن دشوار است. در هر حال مطالعات بسیاری در مورد اثرات استرس بر سلامت کلی قلب صورت گرف

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.