دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بارداری شاید شناخته‌شده‌ترین علت ناخوشی صبحگاهی است، اما علل متعدد دیگری هم مطرحند

مقالات دستگاه گوارش
تغییر اندازه و نوع قلم متن

اضطراب
• پایین بودن قند خون و گرسنگی
میگرن و دیگر انواع سردرد
دهیدراسیون
ریفلاکس اسید و سوزش سر دل
درد عضلانی
• ترک
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• پیام همراه


بارداری شاید شناخته‌شده‌ترین علت ناخوشی صبحگاهی است، اما علل متعدد دیگری هم مطرحند. این علل شامل پایین بودن قند خون و دهیدراسیون است. بسیاری از مردم هنگام صبح دچار تهوع می‌شوند. گاهی از اوقات این فقط یک مشکل موقتی است، اما تهوع صبحگاهی در عین حال ممکن است یک وضعیت مزمن باشد.
بسیاری از اختلالات، از موارد خوش‌خیم تا بسیار جدی می‌توانند باعث تهوع صبحگاهی شوند. اگر علایم در طول چند روز برطرف نشوند مردم باید به پزشک مراجعه کنند.
بعضی داروها می‌توانند سبب تهوع شوند. اگر کسی پس از مصرف دارو دچار تهوع می‌شود باید با پزشک در این مورد صحبت کند.
تهوع صبحگاهی معمولاً یک مورد اورژانسی نیست، مگر اینکه با علایم جدی دیگر همراه باشد.
در این مقاله در مورد برخی از دلایل تهوع صبحگاهی غیر از از مورد بارداری بحث خواهد شد.

اضطراب
صبح می‌تواند زمان اوج اضطراب باشد. شخص ممکن است دچار احساس مقهور شدگی شود زیرا روز را در پیش رو دارد. برخی از مردم دچار اختلالات اضطراب در هنگام احساس نگرانی به حالت تهوع دچار می‌شوند.
تهوع می‌تواند اضطراب را تشدید کند؛ به ویژه برای مردمی که ترس از استفراغ آزارشان می‎دهد یا آنهایی که دچار اضطراب در مورد سلامت خود هستند. این وضعیت می‌تواند یک چرخه پیشرونده تشدید تهوع مرتبط به اضطراب ایجاد کند.
بعضی راهکارها می‌توانند در این مورد مفید باشند. داروها می‌تواند به مردم در مورد آرام کردن ذهن اضطرابی کمک کنند. درمان و داروهای ضد اضطراب هم می‌توانند مفید باشند. در مورد اضطراب مرتبط به داشتن یک صبح بد، زودتر بیدار شدن از خواب و برنامه‌ریزی برای یک صبح بهتر می‌تواند کمک کننده باشد.

پایین بودن قند خون و گرسنگی
پایین بودن قند خون می‌تواند باعث تهوع و همچنین علایمی مثل گیجی، لرزش، سرگیجه و حتی غش کردن شود. در هنگام صبح گرسنگی اغلب باعث افت سطح قند خون می‎شود، بنابراین خوردن غذا در این زمان کمک کننده خواهد بود.
مردم مبتلاء به دیابت ممکن است بر اثر داروهایی که ناچار از مصرف آنها هستند دچار افت سطح قند خون شوند. پس از گذشت چند ساعت بدون خوردن غذا، قند خون ممکن است در مردم دچار دیابت و مصرف کننده دارو با افت شدید مواجه شود.
مردم در این وضعیت می‌توانند برای پیشگیری از کاهش قند خون در صبح درست بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب اقدام به خوردن غذا کنند. مردم دچار دیابت نیاز است تا در مورد گزینه‌های دارویی و غذایی خود با پزشک مشورت نمایند.

میگرن و دیگر انواع سردرد
تهوع یک علامت شایع سردردهای میگرنی است. برخی سردردهای دیگر، به ویژه سردرد خوشه‌ای نیز می‌توانند باعث تهوع شوند. سردرد، حس‌های نامعمول و حساسیت به نور نشانه‌های میگرن هستند.
اغلب مردم دچار سردرد متوجه وجود محرک‌های خاص در این مورد می‌شوند. برای برخی از مردم سردردها در اوایل صبح بروز می‌کنند. دلیل آن ممکن است تنش عضلانی، استرس، یا قرار گرفتن در معرض نور یا صدا باشد. افت قند خون به علت گرسنگی هم می‌تواند به عنوان محرک سردرد میگرنی عمل کند.
پزشک در این مورد می‌تواند با انتخاب گزینه درست درمانی کمک کند. شناسایی محرک‌های بروز سردرد نیز می‌توانند در اغلب موارد کمک کننده باشد. بعضی از مردم پس از مصرف داروهای غیر نسخه‌ای یا تجویزی سردرد بلافاصله علایم بهبود را تجربه می‌کنند.

دهیدراسیون
دهیدراسیون می‎تواند در مورد برخی از مردم حالت تهوع ایجاد کند. علایم دیگر شامل سبکی سر یا گیجی، پوست دارای نمای خیلی خشک، چشم‌های گود رفته، تیرگی ادرار، عدم ادرار کردن یا کاهش شدید تواتر ادرار کردن و خستگی یا خلاء انرژی است.
دهیدراسیون ممکن است در هنگام صبح که شخص ساعات متمادی را بدون نوشیدن آب می‌گذراند بروز کند. مردمی که بلافاصله پیش از رفتن به بستر خواب الکل یا کافئین مصرف می‌کنند در برابر دهیدراسیون صبحگاهی آسیب‌پذیرتر هستند.
اسهال و استفراغ به ویژه در کودکان می‌توانند باعث ایجاد دهیدراسیون شوند. تعریق طولانی مدت به ویژه در شرایط عدم خوردن آب به میزان کافی هم می‌تواند باعث ایجاد دهیدراسیون شود.
نوشیدن آب یا الکترولیت می‌تواند کمک کننده باشد. برخی از اوقات به هر حال وجود یک اختلال زیربنایی جدی ممکن است جذب آب به میزان کافی را برای بدن دشوار کند. وقتی چنین اتفاقی رخ می‌دهد نوشیدن آب هم باعث برطرف شدن دهیدراسیون نمی‌شود.
در صورتی که نوشیدن آب کمکی برای رفع علایم دهیدراسیون نباشد مردم باید به دکتر مراجعه کنند.

ریفلاکس اسید و سوزش سر دل
بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) هنگامی رخ می‌دهد که مقداری از محتویات معده به عقب برگشته از معده وارد مری و پشت گلو می‌شوند. این اختلال می‌تواند باعث تهوع، سوزش و درد شود. اغلب مردم این درد را زیر عنوان سوزش سر دل می‌شناسند.
درد GERD و سوزش سر دل ممکن است در هنگام صبح تشدید شود زیرا دراز کشیدن می‌تواند باعث تسهیل حرکت محتوی معده در مسیر خطا شود. برخی از مردم نیز با سرفه یا خشونت صدا از خواب بیدار می‌شوند.
برخی از مردم متوجه می‌شوند که غذاهای خاصی، به ویژه غذاهای اسیدی، می‌توانند محرک بروز تهوع صبحگاهی ناشی از GERD باشند. بنابراین، بعضی از مردم باید از این نوع غذاها پرهیز کنند.
دیگر مردم پی می‌برند که خوردن غذاها به میزان کم در هر وعده یا استفاده از آنتاسید غیر نسخه‌ای باعث کاهش ناراحتی آنان می‌شود. استفاده از داروهای تجویزی می‌تواند سبب کاهش سوزش سر دل شدید گردد.

درد عضلانی
تنش عضلانی در گردن و شانه‌ها که محرک بروز سردرد باشد عموماً باعث تهوع و حالت سردرگمی می‌شود. برخی از دیگر اشکال درد عضلانی نیز ممکن است شخص را دچار احساس تهوع کند.
خوابیدن در یک وضعیت نامعمول می‌تواند باعث تشدید درد عضله در هنگام صبح شود. برخی از مردم متوجه می‌شوند که درد مزمن در آنان وقتی از خواب بیدار می‌شوند شدت بیشتری دارد. بعضی اختلالات درد مثل اسپوندیلیت انکیلوزان یا ارتریت نخاعی محرک الگوهایی از درد می‌شوند که شدت آنها صبح‌ها بیشتر است.
درد عضلات مسبب تهوع ممکن است موقتی باشد. این درد همچنین می‌تواند یک نشانه اختلالات جدی زیربنایی مثل ارتریت، فتق دیسک، فیبرومیالژی یا یک اختلال عضلانی جدی باشد.
در صورت عدم فروکش درد در طول چند روز مردم باید به پزشک مراجعه کنند.
برخی از مردم متوجه می‌شوند که حرکات کششی نرم به تخفیف درد عضله در هنگام صبح و تهوعی که گاهی از اوقات با آن همراه است کمک می‌کند. استفاده از یک پد گرمایی یا آیس پک (سرمادرمانی و گرمادرمانی) به مدت 20 دقیقه برای ناحیه دردناک نیز مفید است.

ترک
بسیاری از مواد مخدر شامل مواد مخدر غیر قانونی و تفننی، داروهای تجویزی، و حتی کافئین می‌توانند سبب ایجاد علایم ترک شوند. تهوع یکی از شایع‌ترین علایم ترک محسوب می‌شود.
وقتی کسی زمانی درازتر از معمول را بدون ماده مخدر سپری می‌کند، ممکن است دچار علایم ترک شامل تهوع صبحگاهی پیش از اولین مصرف شود.
در مورد مردمی که گرفتن داروهای تجویزی محرک علایم ترک است، این موضوع اهمیت دارد که با پزشک مشورت شود. تغییر دوز مصرف یا نوع دارو می‎تواند در این مورد کمک کننده باشد.
در مورد مردم معتاد به مواد مخدر شامل مخدرهای قانونی مثل کافئین بهترین راهکار پیشگیری از تهوع صبحگاهی توقف مصرف آنها اشت.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورت بروز تهوع به همراه علایم زیر مردم باید به بخش اورژانس مراجعه کنند:
استفراغ خونی
• درد شدید معده که به شکل فزاینده تشدید می‌شود
تب شدید
• تغییر در سطح هشیاری یا آگاهی
مردم مبتلاء به دیابت که دچار تهوع شدیدی می‎شوند که پس از خوردن غذا برطرف نمی‌شود ممکن است دچار کتواسیدوز دیابتی باشند. در صورت بروز این اختلال بیمار باید بدون دفع وقت به بخش اورژانس انتقال یابد.
اگر تهوع صبحگاهی در طول چند روز برطرف نشود مردم باید به پزشک مراجعه کنند. تهیه یک جدول در مورد محرک‌ها شامل رژیم غذایی اخیر، سبک زندگی یا تغییرات دارویی مفید است. این یادداشت‌ها به پزشکان در تعیین علت تهوع کمک می‌کنند.

پیام همراه
بیدار شدن با تهوع شروع ناخوشایندی برای روز است. در اغلب موارد تهوع یک ناراحتی موقتی است و نشانه از یک اختلال پزشکی جدی نیست.
ترکیب صحیح مداواهای خانگی و درمان پزشکی تقریباً در تمامی موارد کمک کننده خواهد بود. در صورت عدم بهبود علایم در طول چند روز مردم باید به پزشک مراجعه کنند./


• زاون ویلینز، دکتر النا بیگرز
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Medical News Today
Causes of morning nausea, aside from pregnancy
Last reviewed Thu 11 April 2019
By Zawn Villines
Reviewed by Alana Biggers, MD, MPH

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مبنای زیستی خستگی مزمن "نامعمول" آشکار شد

سندرم خستگی مفرط مزمن که گاهی از اوقات تحت عنوان انسفالومیلیت میالژیک به آن ارجاع داده می‌شود، مبتلابه بیش از یک میلیون نفر در ایالات متحد آمریکا است. بیماری مزبور بیشتر در زنان و در سنین 40 تا 50 سال

عفونت سینوس مسری است؟

عفونت سینوس که به نام سینوزیت نیز شناخته می‎شود، ممکن است به سادگی با سرماخوردگی بسیار واگیردار اشتباه گرفته شود. به هر جهت، صرف اینکه علایم عفونت‌‏های سینوس بسیار مشابه علایم سرماخوردگی است این به ای