دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

دیورتیکولوز همان دیورتیکولیت نیست - پرسش و پاسخ

دیورتیکولوز، دیورتیکولیت، مایو کلینیک، کولونوسکپی، دیورتیکولا، کولون، تب، یبوست، اسهال، تهوع، خستگی مفرط ، Mayo Clinic

دیورتیکولوز اختلالی است که به دستگاه گوارش تحتانی لطمه می‎زند. این اختلال در مردم پا به سن گذاشته بسیار شایع است.

مقالات دستگاه گوارش
تغییر اندازه و نوع قلم متن

پرسش:
مایو کلینیک عزیز؛ پس از آخرین کولونوسکپی‌ام به من گفته شد که دچار دایورتیکولوسیس [دیورتیکولوز] هستم. آیا دیورتیکولوز به دیورتیکولیت منجر می‎شود؟ من در حال حاضر هیچ علامتی ندارم اما نگرانم که آیا باید کاری برای پیشگیری از دیورتیکولیت انجام بدهم.

پاسخ:
اگرچه دو اختلال مورد اشاره به یکدیگر مرتبطند، و دیورتیکولوز یک ریسک فاکتور برای دیورتیکولیت محسوب می‎شود، بسیاری از مردم دچار دیورتیکولوز هرگز به دیورتیکولیت مبتلاء نمی‎شوند. در افرادی که در نهایت دچار دیورتیکولیت می‎شوند این موضوع روشن نیست که چه چیزی باعث این اختلال می‌شود، بنابراین دانستن اینکه چگونه باید از دیورتیکولیت پیشگیری کرد کار دشواری است. در این مورد ممکن است تغذیه سالم و ورزش منظم کمک کنند.
دیورتیکولوز اختلالی است که به دستگاه گوارش تحتانی لطمه می‎زند. کیسک‎های کوچک به نام دیورتیکولا از دیواره کولون بیرون می‎زنند. این اختلال در مردم پا به سن گذاشته بسیار شایع است. تخمین زده می‎شود که در حدود نیمی از جمعیت ایالات متحد آمریکا دچار دیورتیکولوز است.
اغلب مردم وقتی به سن 80 سالگی می‎رسند دچار این اختلال هستند. با در ذهن داشتن آمار ارائه شده، یافتن دیورتیکولوز در طول کولونوسکپی غیر معمول نیست. به طور معمول دیورتیکولوز علتی برای نگران شدن محسوب نمی‎شود.
دیورتیکولوز به خودی خود محرک بروز علایمی نمی‎شود. در موارد نادر دیورتیکولا ممکن است خونریزی کند، و سبب ایجاد خون در مدفوع شود. همانند مورد شما، دیورتیکولوز اغلب اوقات پس از یک کولونوسکپی روتین که به منظور دیگری انجام شده یا در نتیجه یک آزمون تصویربرداری مثل CT اسکن، که برای هدف دیگری صورت گرفته است، تشخیص داده می‎شود. مردم ممکن است سال‌های سال بدون دچار شدن به هر گونه عوارض یا مشکلی به دیورتیکولوز مبتلاء باشند. به هر حال، اگر یک دیورتیکولا یا تعداد بیشتری از آن دچار التهاب شود، این وضعیت دیورتیکولیت خواهد بود.

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

بیماری دیورتیکولیت دستگاه گوارش


در حالی که دیورتیکولوز به طور معمول باعث ایجاد هیچ‎گونه ناراحتی نمی‎شود، دیورتیکولیت می‎تواند اختلالی کاملاً دردناک باشد. علایم شایع شامل درد قابل توجه شکم، و همچنین تب، یبوست یا اسهال، تهوع و خستگی مفرط است. موارد خفیف دیورتیکولیت ممکن است خود به خود بدون نیاز به درمان برطرف شوند. وقتی درمان در این مورد ضروری باشد داروهای آنتی‎بیوتیک و مایعات یا رژیم غذایی کم‌فیبر ممکن است همه آن اقداماتی باشند که برای برطرف کردن علایم ضروری هستند.
به هر جهت، در موارد شدیدتر دیورتیکولیت مـی‎تواند به ایجاد پارگی در کولون بینجامد که به باکتری‎ها امکان می‎دهد تا به داخل حفره شکم نشت کنند. در چنین وضعیتی برای درمان مؤثر به طور معمول نیاز است تا بیمار در بیمارستان بستری شود. در برخی موارد، جراحی اورژانسی برای ترمیم پارگی ایجاد شده در روده ضروری است.
خلاف مورد دیورتیکولوز، دیورتیکولیت شایع نیست. صرفاً در حدود 5 درصد مردم مبتلاء به دیورتیکولوز در نهایت به دیورتیکولیت مبتلاء می‎شوند. در مجموع دانش کمی در مورد دیورتیکولیت وجود دارد. بدبختانه، ما در مورد اینکه چه چیزی باعث می‎شود تا فرد دچار دیورتیکولوز به دیورتیکولیت مبتلاء شود بسیار کم می‎دانیم.
اگرچه محدودیت دانش در مورد علت بروز دیورتیکولیت کار ارائه راهکارهای قطعی برای پیشگیری را مشکل می‎کند، برخی دستورالعمل‌ها در این مورد وجود دارد که می‎توانند کمک کننده باشند. دیورتیکولیت در مردم دچار اضافه وزن بیش از مردمی است که وزن آنها در محدوده سالم قرار دارد. بنابراین ورزش منظم و حفظ وزن در محدوده سالم می‎تواند برخی فواید محافظتی در مورد ابتلاء به دیورتیکولیت داشته باشد. برخی تحقیقات عنوان می‎کنند که رژیم غذایی نیز در این مورد نقش دارند، و مردمی که دارای رژیم غذایی کم‎فیبر هستند، ممکن است در ریسک بالاتری برای ابتلاء به دیورتیکولیت قرار داشته باشند. برخورداری از رژِیم غذایی سالم، حاوی مقادیر کافی فیبر، می‎تواند از دیورتیکولیت پیشگیری کند.
مردم اگر در این زمینه با سؤالاتی مواجه باشند باید با پزشک مشورت کنند. پزشک می‎تواند بر مبنای وضعیت پزشکی خاص هر فرد اقداماتی را پیشنهاد دهد. اگر کسی دچار علایم مرتبط به دیورتیکولیت باشد، به ویژه درد ناگهانی ناحیه شکم، باید بلافاصله مورد مراقبت پزشکی قرار گیرد./


• لیزا توربورگ، دکتر دیوید اتزیونی
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Mayo Clinic
By Liza Torborg
Mayo Clinic Q and A: Diverticulosis doesn’t mean diverticulitis
Dr. David Etzioni, Colon and Rectal Surgery, Mayo Clinic, Scottsdale, Arizona
May 23, 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تمرینات اروبیک و بهبود شناخت در دوران پیری

کرم‌های جدید ضد آفتاب از پوست در برابر پیری و سرطان پوست ناشی از اشعة یو وی ای محافظت می‌کنند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.