دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مدفوع با بوی زننده می‌تواند نشان دهنده وجود اختلالی جدی در سلامت باشد

مقالات دستگاه گوارش
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• اپریل کان
• زیر نظر دانشکده پزشکی دانشگاه ایلی‌نویز - شیکاگو
• ترجمه محمدقاسم رافعی


مدفوع به شکل نرمال بوی نامطبوعی دارد. مدفوع با بوی زننده دارای بویی به شکل نامعمول قوی و متعفن است. در بسیاری موارد مدفوع با بوی زننده بر اثر غذایی که فرد خورده است و باکتری‌های موجود در روده بزرگ ایجاد می‎شود. به هر حال مدفوع با بوی زننده در عین حال می‌تواند نشان دهنده وجود اختلالی جدی در سلامت باشد. اسهال، نفخ، یا باد شکم می‎توانند مدفوع با بوی زننده ایجاد کنند. این مدفوع اغلب اوقات نرم و آبکی است.

چه چیز باعث ایجاد مدفوع با بوی زننده می‎شود؟
تغییرات ایجاد شده در رژیم غذایی یک علت شایع ایجاد مدفوع با بوی زننده است. علل دیگر در این مورد شامل موارد زیر است:

سوء جذب غذا
سوء جذب غذا نیز یک علت شایع ایجاد مدفوع با بوی زننده است. سوءجذب غذا زمانی ایجاد می‎شود که بدن قادر نیست تا مقدار لازم مواد مغذی موجود در غذای خورده شده توسط فرد را جذب کند. این مشکل به ویژه هنگامی ایجاد می‎شود که یک عفونت یا بیماری مبتلابه فرد است که مانع می‌شود تا روده‌ها قادر به جذب مواد مغذی موجود در غذا باشند.
علل شایع سوءجذب غذا شامل موارد زیر است:
بیماری سلیاک، واکنشی نسبت به گلوتن است که به جدار داخلی روده کوچک آسیب می‌زند و مانع از جذب کامل مواد مغذی می‎شود
بیماری التهابی روده (IBD)، مثل بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو
• عدم تحمل کربوهیدرات، که ناتوانی در جذب قند و انواع نشاسته است
• عدم تحمل پروتئین لبنیات
آلرژی غذایی
اگر کسی دچار بیماری التهابی روده باشد، خوردن برخی غذاها باعث می‎شود تا روده‎های شخص دچار التهاب شوند. مردم دچار بیماری التهابی روده اغلب از اسهال بدبو یا یبوست شکایت دارند. مردم مبتلاء به بیماری التهابی روده پس از خوردن برخی غذاها دچار باد شکم می‎شوند. این باد شکم یا گوز ممکن است بوی زننده‌ای داشته باشد.

عفونت
عفونت‎های آسیب زننده به روده‎ها نیز می‎توانند باعث ایجاد مدفوع با بوی زننده شوند. گاستروانتریت، یک اختلال التهابی معده و روده ممکن است پس از خوردن غذای آلوده به موارد زیر ایجاد شود:
• باکتری‎ها، مثل اشیریشیا کولی یا سالمونلا
ویروس‌ها
انگل‎ها
کمی پس از آلوده شدن به عفونت، شخص ممکن است دچار کرامپ‎های شکم و سپس مدفوع آبکی و دارای بوی زننده شود.

داروها و مکمل‎ها
برخی داروها می‎توانند سبب ناراحتی دستگاه گوارش و اسهال شوند. مصرف مولتی‎ویتامین‎های غیر نسخه‎ای نیز در صورتی که فرد دچار واکنش آلرژیک به ترکیبات آنها باشد سبب ایجاد مدفوع با بوی زننده می‎شود. پس از یک دوره مصرف آنتی‎بیوتیک ممکن است تا زمان تجدید فلور میکربی روده مدفوع دارای بوی بسیار ناخوشایندی باشد.
اسهال دارای بوی زننده ممکن است در صورتی که فرد بیش از میزان توصیه شده در روز مولتی‎ویتامین مصرف کند یا بر اثر مصرف هر ویتامین یا ماده معدنی منفرد بروز نماید. اسهال همراه اوردوز یا بیش‎مصرفی مولتی‎ویتامین یا دارو نشانه‎ای از یک موقعیت اورژانسی در پزشکی است. مصرف بیش از حد هر یک از ویتامین‎های زیر می‎تواند عوارض جانبی مهلک به دنبال داشته باشد:
ویتامین A
ویتامین D
ویتامین E
ویتامین K

اختلالات دیگر
اختلالات دیگری که می‌‏توانند سبب ایجاد مدفوع با بوی زننده شوند شامل پانکراتیت، فیبروز کیستیک، و سندرم روده کوتاه است.

علایم مدفوع با بوی زننده
علایمی که ممکن است همراه مدفوع با بوی زننده بروز کنند شامل موارد زیرند:
• مدفوع آبکی یا اسهال
• مدفوع نرم
• تکرر دفع مدفوع
درد شکم
تهوع
استفراغ
• باد شکم یا باد معده
نفخ شکم
مدفوع با بوی زننده ممکن است نشانه‌ای از یک اختلال پزشکی جدی باشد. در صورت مواجه شدن با هر یک از علایم زیر مردم باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنند:
• وجود خون در مدفوع
مدفوع سیاه رنگ
• مدفوع رنگ پریده
تب
درد شکم
کاهش وزن ناخواسته
لرز

مدفوع با بوی زننده چگونه تشخیص داده می‎شود؟
در طول ویزیت، پزشک سؤالاتی در مورد مدفوع شامل قوام آن و نیز نخستین باری که بوی زننده در آن ایجاد شده است مطرح می‎کند. اگر قوام مدفوع به تازگی تغییر کرده باشد، دکتر در مورد زمان دقیق بروز این تغییر خواهد پرسید. مردم باید پزشک را در مورد هر گونه تغییرات اخیراً ایجاد شده در مورد رژیم غذایی خود باخبر کنند.
پزشک ممکن است درخواست یک نمونه مدفوع برای بررسی عفونت‎های باکتریایی، ویروسی، یا انگلی را مطرح کند. در عین حال امکان آن هست که پزشک نسبت به انجام یک تست خون اقدام نماید.

چشم‎انداز درازمدت
چشم‎انداز درازمدت در این مورد به علت ایجاد مدفوع با بوی زننده بستگی دارد. اغلب اختلالاتی که باعث ایجاد این وضعیت می‌شوند قابل درمان هستند. به هر حال بیماری‌هایی مثل بیماری کرون ممکن است نیاز به ایجاد تغییرات مادام‎العمر در رژیم غذایی یا مصرف داروهایی برای کنترل حرکات روده و درد داشته باشند.

پیشگیری از مدفوع دارای بوی زننده

رژیم غذایی خود را تغییر دهید
ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی ممکن است برای پیشگیری از مدفوع با بوی زننده مفید باشد. برای مثال، مردم باید از نوشیدن شیر خام یا غیر پاستوریزه خودداری کنند. اگر کسی دچار یک بیماری باشد که به جذب غذا یا شیوه واکنش نشان دادن بدن به برخی غذاها لطمه می‎زند، پزشک می‎تواند توصیه‌هایی در مورد برنامه غذایی درست برای چنین فردی به دست دهد. دنبال کردن چنین پلن غذایی می‎تواند به کاهش علایمی مثل درد شکم، نفخ شکم و مدفوع با بوی زننده کمک کند.

دقت در آماده‌سازی و جابجایی غذا
از طریق نقل و انتقال درست غذا از ورود عفونت‌های باکتریایی به داخل آن پیشگیری می‎شود. مردم باید غذاهای خام فهرست زیر را بر اساس دستورالعمل ارائه شده پیش از مصرف به طور کامل بپزند:
• گوشت گاو
• گوشت ماکیان
• گوشت خوک
• تخم مرغ
پخت کامل به این معنی است که دمای داخل غذا پیش از مصرف با دماسنج اندازه‎گیری شود. مردم باید با نهادهای بهداشتی محل زندگی خود در مورد حداقل دمای داخلی مورد نیاز برای هر نوع غذا پیش از مصرف آنها مشورت کنند.
مردم باید از آماده کردن گوشت و سبزیجات روی یک تخته آشپزی واحد خودداری کنند. این کار می‎تواند به گسترش سالمونلا یا دیگر باکتری‎ها منجر شود. مردم باید در عین حال پیش از خوردن غذا یا پس از رفتن به دستشویی دست‎های خود را به طور کامل بشویند./


Source:
Healthline
What Causes Foul Smelling Stool?
Medically reviewed by University of Illinois-Chicago, College of Medicine
on April 14, 2016 —
Written by April Kahn

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

ارتباط میان آنمی کمبود آهن و کاهش شنوایی در یک مطالعه که اخیراً در JAMA اُتالارینگولوژی – جراحی سر و گردن - منتشر شده، مورد بررسی قرار گرفته است. آیا این اختلال رایج خونی بر توانایی شنوایی ما مؤثر است

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

تأثیر استرس بر میزان کلسترول روشن نیست. یکی از مشکلات مرتبط به این مورد این است که استرس واژه‎ای مبهم و اندازه‎گیری آن دشوار است. در هر حال مطالعات بسیاری در مورد اثرات استرس بر سلامت کلی قلب صورت گرف