دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

عادات منظم دفع مدفوع نشانه خوبی دال بر آن است که سیستم گوارشی فرد دارای عملکرد کامل است.

مقالات دستگاه گوارش
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دکتر استیسی سمپسون، کیارا آنتونی
• ترجمه محمدقاسم رافعی

عادات دفع مدفوع یا ریدن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. رقم دقیقی در مورد تعداد نرمال دفعاتی که یک فرد باید در طول هر روز به دفع مدفوع بپردازد وجود ندارد. در حالی که برخی از مردم ممکن است چند روز را بدون دفع مدفوع سپری کنند دیگران احتمال دارد که روزانه یک یا دو بار این عمل را انجام دهند.
برای افزایش یا کاهش تعداد دفعات دفع مدفوع شماری ازدلایل مطرح است که از جملۀ آنها می‎توان به عادات مربوط به رژیم غذایی و میزان فعالیت بدنی اشاره کرد. افزایش تعداد موارد دفع مدفوع لزوماً علتی برای نگرانی نیست مگر اینکه این افزایش با علایم ناراحت کننده دیگری همراه باشد.

[مطالب این مقاله:]
• علل دفع زیاد مدفوع یا پُررینی
• درمان دفع زیاد مدفوع یا پُررینی
• پیشگیری از دفع زیاد مدفوع یا پُررینی

9 علت پُررینی

1. رژیم غذایی
عادات منظم دفع مدفوع نشانه خوبی دال بر آن است که سیستم گوارشی فرد دارای عملکرد کامل است. اگر کسی اخیراً تغییراتی در عادات غذایی خود اعمال کرده و مقدار بیشتری میوه، سبزیجات و گندم سبوس‎دار می‎خورد وی ممکن است شاهد افزایشی در میزان دفع مدفوع خود شود. دلیلش آن است که غذاهای مورد اشاره دارای برخی انواع فیبر غذایی در خود هستند. فیبر یکی از اجزاء ضروری در رژیم غذایی است زیرا دارای ویژگی‌های زیر است:
• به حفظ سطح قند خون کمک می‎کند
• به پیشگیری از بیماری قلبی کمک می‎کند
• سلامت کولون را بهبود می‎بخشد
گذشته از بهبود سلامت سیستم گوارش رژیم غذایی پرفیبر به افزایش اندازه مدفوع کمک کرده و با نرم کردن مدفوع باعث پیشگیری از ایجاد یبوست می‌شود.
نوشیدن مقدار بیشتری آب نیز می‎تواند به افزایش مقدار مدفوع منجر شود زیرا آب توسط فیبر جذب می‌شود و به خروج مواد زائد انباشته در روده کمک می‌کند.

2. ورزش
ورزش کردن به شکل منظم یا افزایش فعالیت جسمانی می‌تواند باعث افزایش میزان دفع مدفوع شود. ورزش باعث بهبود فرآیند گوارش و افزایش میزان انقباضات عضلانی در کولون شده و به دفع منظم‎تر مدفوع از روده کمک می‎کند.
اگر کسی دچار یبوست باشد، ورزش می‌تواند به بهبود علایم و ایجاد نظم بیشتر در دفع مدفوع منجر شود.

3. قهوه بیش از حد
اگر کسی جزء قهوه‎نوشان قهار باشد وی ممکن است متوجه این نکته شود که ناچار است بلافاصله پس از نوشیدن قهوه راهی توالت شود. دلیلش آن است که کافئین باعث تحریک فعالیت عضلات روده بزرگ می‎شود. کافئین اثری ملین دارد و به حرکت مدفوع در راستای کولون کمک می‎کند.

4. استرس
استرس و اضطراب می‎توانند بر زمان‌بندی عملکرد دفع مدفوع و تنظیم آن تأثیر بگذارند. وقتی کسی تحت تأثیر مقدار قابل توجهی استرس قرار داشته باشد عملکرد بدن وی از حالت توازن خارج می‎شود و این می‎تواند فرآیند گوارش و سرعت آن را دچار تغییر کند. این وضعیت می‎تواند میزان حرکات روده را که با اسهال همراه است افزایش دهد. به هر حال در برخی از مردم، استرس و اضطراب می‎تواند به کاهش توأم با یبوست حرکات روده منجر شود.

5. عادت ماهانه
پریود در زنان می‌تواند محرک افزایش تعداد موارد دفع مدفوع شود. دانشمندان معتقدند که کاهش میزان هورمون در تخمدان (استروژن و پروژسترون) در روزهای پیرامون پریود با پروستاگلاندین‎های محرک کرامپ‌های تخمدان مرتبطند، که این می‎تواند با علایم بروز یافته در روده بزرگ مرتبط باشد. وقتی روده بزرگ دچار کرامپ می‎شود، فرد مستعد دفع مدفوع بیشتر خواهد شد.

6. دارو
اگر کسی اخیراً مصرف دارویی تازه یا درمان با آنتی‌بیوتیک را آغاز کرده باشد عادات دفع مدفوع در وی ممکن است دستخوش تغییر شود. آنتی‌بیوتیک‎ها می‎توانند تعادل نرمال باکتری‌های روده را که در دستگاه گوارش انسان زندگی می‌کنند دگرگون کنند. دیگر داروها می‌توانند باعث تحریک حرکات معده‌ای روده‌ای شوند. در نتیجه، فرد ممکن است شاهد افزایش موارد دفع مدفوع یا علایم اسهال در خود شود.
آنتی‌بیوتیک‎ها یا برخی دیگر از داروها می‌توانند تنظیمات روده را در مدت زمان مصرف دارو در فرد دچار تغییر کنند. به طور معمول مدفوع شل و ول شده بر اثر مصرف آنتی‎بیوتیک در طول چند روز پس از پایان دوره مصرف این داروها برطرف می‌شود. در صورتی که پس از قطع مصرف داروها و در طول چند روز عادات روده به حالت نرمال بازنگردد یا اگر دفع مدفوع با علایم فهرست زیر همراه شود، مردم باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنند:
درد شکم
تب
تهوع
استفراغ
• مدفوع بد بود یا مدفوع خونی

7. بیماری سلیاک
آلرژی غذایی یا عدم تحمل غذایی مثل مورد بیماری سلیاک می‎تواند باعث افزایش میزان مدفوع شود. بیماری سلیاک نوعی بیماری خودایمنی است که باعث می‌شود بدن به شکل منفی در مورد گلوتن واکنش نشان دهد. گلوتن به طور عمده در گندم، چاودار و جو و فرآورده‌های تهیه شده از آنها وجود دارد.
اگر کسی بر اثر بیماری سلیاک دچار عدم تحمل نسبت به گلوتن باشد، در صورت خوردن غذاهای حاوی گلوتن دچار پاسخ خودایمنی خواهد شد. این پاسخ می‌تواند به مرور زمان به جدار داخلی روده کوچک آسیب برساند و به سوء جذی مواد مغذی منجر شود.
گذشته از افزایش میزان دفع مدفوع بیماری سلیاک می‌تواند سبب بروز علایم ناخوشایند دیگر یا بروز در کنار آنها شامل موارد زیر شود:
• گاز
• اسهال
خستگی مفرط
آنمی
• نفخ
کاهش وزن
سردرد
• اولسرهای دهان
ریفلاکس اسید

8. بیماری کرون
بیماری کرون نوعی بیماری التهابی روده است. بیماری کرون یک بیماری خودایمنی است که می‎تواند باعث ایجاد التهاب و ناراحتی در دستگاه گوارش در هر نقطه از آن از دهان گرفته تا روده بزرگ، شود. التهاب مورد اشاره می‎تواند عامل ایجاد شماری از علایم شامل موارد زیر باشد:
• دفع بیش از حد مدفوع (پُررینی)
• اسهال شدید
• مدفوع خونی
• زخم‌های دهان
درد شکم
• فقدان اشتها
• کاهش وزن
• خستگی مفرط
• فیستول مقعد

9. سندرم روده تحریک‎پذیر (IBS)
سندرم روده تحریک‌پذیر یک اختلال دستگاه گوارش است که بر تواتر حرکات روده تأثیر منفی می‌گذارد. شماری از ریسک فاکتورها در مورد ایجاد سندرم روده‎ تحریک‎پذیر مطرحند که از جملۀ آنها می‎توان به چگونگی حرکت غذا درون دستگاه گوارش اشاره کرد.
سندرم روده تحریک‌پذیر در عین حال سبب بروز علایم دیگری شامل موارد زیر می‎شود:
• نفخ
• درد شکم
• مدفوع شل و ول همراه اسهال یا مدفوع سفت و سخت همراه یبوست
• احساس نیاز ناگهانی به دفع مدفوع

درمان دفع بیش از حد مدفوع
درمان پررینی به علت بروز آن بستگی دارد. در برخی موارد افزایش میزان مدفوع نشانه سلامت است. مگر در مواقعی که فرد دچار علایم اضافی مثل درد شدید شکم، تب، یا مدفوع خونی باشد، دفع زیاد مدفوع علتی برای نگرانی نیست.
اگر کسی دچار علایم اسهال باشد، پزشک ممکن است مصرف داروهای ضد اسهال را به وی توصیه کند. اگر علایم مزبور ادامه پیدا کنند فرد ممکن است دچار مشکل جدی‎تری مثل یک عفونت باشد و باید بلافاصله به پزشک مراجعه نماید.

پیشگیری از دفع بیش از حد مدفوع
در بسیاری از موارد دفع بیش از حد مدفوع قابل پیشگیری است.
حفظ یک رژیم غذایی سرشار از فیبر و آب و کاهش مصرف غذاهای فرآوری شده و قندها می‌تواند به ایجاد نظم در دفع مدفوع و حرکات روده کمک کند. اگر کسی متوجه شود که پس از خوردن قهوه یا دیگر منابع دارای کافئین نیاز به دفع مدفوع در وی ایجاد می‎شود، وی باید میزان مصرف کافئین روزانه خود را کاهش دهد. اگر کسی دچار عدم تحمل غذایی یا آلرژی غذایی باشد، وی باید به خوردن آگاهانه روی بیاورد. داشتن دفترچه‌ای برای ثبت مشخصات غذاهای مصرفی می‎تواند به پیگیری رژیم غذایی و واکنش بدن در برابر غذاهای تازه کمک نماید./

Source:
Healthline
Why Do I Poop So Much?
Medically reviewed by Stacy Sampson, DO
on November 15, 2017 —
Written by Kiara Anthony

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

ارتباط میان آنمی کمبود آهن و کاهش شنوایی در یک مطالعه که اخیراً در JAMA اُتالارینگولوژی – جراحی سر و گردن - منتشر شده، مورد بررسی قرار گرفته است. آیا این اختلال رایج خونی بر توانایی شنوایی ما مؤثر است

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

تأثیر استرس بر میزان کلسترول روشن نیست. یکی از مشکلات مرتبط به این مورد این است که استرس واژه‎ای مبهم و اندازه‎گیری آن دشوار است. در هر حال مطالعات بسیاری در مورد اثرات استرس بر سلامت کلی قلب صورت گرف