دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

فشار ناحیه راست روده ناراحت کننده است و می‎تواند نشانه‌ای از وجود مشکلی جدی‎تر باشد.

مقالات دستگاه گوارش
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دکتر استیسی سمپسون، ترسا سایرس
• ترجمه محمدقاسم رافعی

رکتوم یا راست روده چنـد سانتی‎متر انتهایی روده بزرگ است که در آن روده حالت سرراست یا عمودی به خود می‎گیرد و به درون مقعد وارد می‎شود. فشار ناحیه راست روده ناراحت کننده است و می‎تواند نشانه‌ای از وجود مشکلی جدی‎تر باشد.
ممکن است صحبت از مشکلات مرتبط به فشار مقعد یا راست روده با پزشک برای برخی از مردم شرم‎آور به نظر بیاید اما برای دسترسی به درمان درست به تشخیص کامل نیاز است. در این مقاله در مورد علل بیشتر شایع فشار رکتوم (راست روده) بحث می‌شود به گونه‌ای که فرد بتواند با رسیدن به دیدگاهی درست در این مورد با پزشک خود مشورت کند.

[مطالب این مقاله:]
• علل شایع فشار در راست روده
• علل شدید فشار در راست روده
• دورنما

علل شایع فشار در راست روده
فشار در رکتوم ممکن است بر اثر اختلالات متعددی ایجاد شود. برخی علل شایع در این مورد مطرحند که می‌توان با مراقبت پزشکی آنها را درمان کرد.

اسهال
اسهال اختلالی است که در آن مدفوع بیش از آنکه حالت جامد داشته باشد حالت مایع و آبکی دارد. اسهال به دلایل زیر ممکن است ایجاد شود:
باکتری‌ها
استرس
آلرژی
عفونت انگلی
• دیگر بیماری‌های دستگاه گوارش
برخی از اوقات اسهال به علت چیزی است که فرد می‌خورد و می‎توان آن را با مصرف داروهای ضد اسهال مثل لوپرامید (آیمودیوم) درمان کرد.

یبوست
یبوست نقطه مقابل اسهال است. یبوست با ناتوانی فرد در برخورداری از حرکات کافی روده مشخص می‌شود و به طور معمول با خشکی و سفتی مدفوع همراه است. این خشکی و سفتی می‌تواند بر اثر موارد زیر ایجاد گردد:
• فقدان فیبر در رژیم غذایی
دهیدراسیون
• استرس
• دارو
• عدم فعالیت جسمانی
درمان یبوست با استفاده از موارد زیر انجام می‎شود:
• مصرف ملین‌ها
• نوشیدن مقدار بیشتری آب
• افزودن فیبر به رژیم غذایی

در مورد بیماری‌های مقعد بیشتر بخوانیم:

شقاق مقعد - آنچه دانستنش نیاز است

رکتوم، مقعد، راست روده، اسهال، دیوتیکولیت، بیماری التهابی روده، سرطان مقعد، سرطان ریه، متاستاز سرطان ریه به مقعد، بیماری کرون، کوکیدینیا (درد استخوان دنبالچه یا درد تیلبون

هموروئید
هموروئیدها وریدهای متورمی در ناحیه راست روده تحتانی یا مقعد هستند. اگر هموروئید در ناحیه مقعد جایگیر شده باشد به طور معمول می‎توان آنها را با مشاهده بصری تشخیص داد. هموروئیدها بر اثر موارد زیر ایجاد می‌شوند:
• زور زدن فرد برای دفع محتویات زائد روده
• داشتن اضافه وزن
• بارداری
سکس مقعدی
مردم به طور معمول می‎توانند در محیط خانه بر مشکل یبوست غلبه کنند. پزشکان ممکن است راه‎ها و روش‌های پیشگیرانه شامل برخورداری فرد از رژیم غذایی سالم، حفظ وزن در محدوده سالم و سیراب نگه داشتن بدن را توصیه نمایند.

ترک یا پارگی مقعد
چاک مقــــعد به عنوان پارگی‎های ریز در سطح جدار داخلی مقعد دسته‌بندی می‎شود، که می‎توانند به ایجاد حس فشار یا درد در نزدیکی ناحیه راست روده منجر گردند. این چاک‎ها و ترک‎ها به طور معمول بر اثر ترومای ناشی از یبوست یا دفع مدفوع ایجاد می‌شوند اما در عین حال احتمال بروز آنها بر اثر مشکلات زیربنایی نگران کننده‌تر وجود دارد.
پارگی‎های ریز مقعد اغلب اوقات با استفاده از کرم‌های موضعی یا داروهای کاهش دهنده فشار خون درمان می‌شود. در عین حال امکان دارد پزشک توصیه کند که فرد با حفظ یک رژیم غذایی کامل و سیراب نگه داشتن بدن اجازه دهد که ترک‌های مزبور خود به خود بهبود یابند.

کوکیدینیا (درد استخوان دنبالچه یا درد تیلبون)
درد استخوان دنبالچه بر اثر التهاب یا کبودی استخوان دنبالچه ایجاد می‌شود. درد تیلبون به صورت موضعی بروز می‎کند و ممکن است در ناحیه رکتال (راست روده یا ناحیه مقعدی) احساس شود. این درد را به طور معمول می‎توان با استفاده از موارد زیر درمان کرد:
• استفاده از زیرانداز یا نشیمن اضافی
• مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی
• استفاده از داروهای ضد درد نسخه‌ای به تجویز پزشک

علل شدید فشار در ناحیه رکتوم
برخی از اوقات فشار راست روده می‎تواند نشانه‎ای از وجود یک اختلال جدی‌تر باشد که ممکن است به درمان فوری یا درمان‌های پرهزینه‎تر نیاز داشته باشد. اگر کسی دچار فشار طولانی مدت یا شدید در ناحیه راست روده باشد باید با پزشک مشورت کند.

سرطان مقعد
اگرچه از انواع سرطان‌های شایع نیست، سرطان مقعد می‎تواند تهدیدی برای زندگی باشد. این سرطان به طور معمول جای دیگری ایجاد نمی‎شود اما مشخص شده است که درصد کمی از موارد آن از ریه‌ها یا کبد به مقعد سرایت می‎کنند. سرطان مقعد با خونریزی رکتوم و وجود توده در مجرای مقعد مشخص می‌شود. فرد مبتلاء به سرطان مقعد در عین حال ممکن است در ناحیه مورد بحث دچار خارش و درد باشد.
سرطان مقعد معمولاً با استفاده از اشعه درمانی و شیمی درمانی مورد معالجه قرار می‎گیرد اما تمامی این موارد به تشخیص مختص فرد مبتلاء به سرطان بستگی دارد. در برخی از موارد درمان سرطان مزبور نیاز به استفاده از عمل جراحی دارد. اگر کسی ظن ابتلاء به سرطان مقعد در مورد وی مطرح باشد باید به پزشک مراجعه کند.

دیورتیکولیت
دیورتیکولیت هنگامی بروز می‌کند که کیسه‌های کوچکی درون روده بزرگ فرد بیرون زده و دچار التهاب می‌شوند. ابتلاء به یبوست، کمبود فیبر مصرفی، و ضعیف بودن دیواره روده برخی از احتمالات مرتبط به ایجاد دیورتیکولیت محسوب می‎شوند. اگرچه به طور معمول این بیماری تهدید کننده حیات فرد مبتلاء نیست، موارد شدید دیورتیکولیت ممکن است نیاز به بستری کردن بیمار در بیمارستان داشته باشد. درمان مورد استفاده برای دیورتیکولیت حاد غیر پیچیده به طور معمول شامل مصرف آنتی‌بیوتیک، سیراب نگه داشتن بدن و احتمالاً پیروی از یک رژیم غذایی مبتنی بر مصرف مایعات باشد.

بیماری التهابی روده
بیماری التهابی روده (IBD) شامل گروهی از اختلالات جدی و مزمن است که در حال حاضر علاجی قطعی برای آنها وجود ندارد. دو نوع اصلی بیماری التهابی روده شامل موارد زیر است:
کولیت اولسراتیو شامل پروکتیت اولسراتیو
بیماری کرون
در صورتی که کسی دچار علایم فهرست زیر باشد باید برای احتمال ابتلاء به بیماری التهابی روده توسط پزشک بررسی شود:
• مدفوع خونی
خستگی مفرط
• دچار شدن به کرامپ
کاهش وزن
• اسهال خارج از کنترل
تب
اگر کسی با تشخیص ابتلاء به بیماری التهابی روده مواجه شود، پزشک به طور معمول برای چنین بیماری یک پلن درمانی درازمدت برای بیماری طراحی خواهد کرد.

دورنما
فشار رکتوم یا درد آن می‎تواند به سبب اختلالات متعدد و علل متفاوت ایجاد شود. اگر کسی پس از رفتن به توالت کماکان دچار فشار شدید در ناحیه مقعد خود باشد باید به پزشک مراجعه کند تا برای احتمال ابتلاء به اختلالات یا مشکلات جدی مورد بررسی قرار گیرد./

Source:
Pressure in Rectum
Medically reviewed by Stacy Sampson, DO
on July 31, 2018 —
Written by Tessa Sawyers

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

پس از رسیدن به این نتیجه که تقریباً نیمی از نمونه‌های یک مطالعه که دچار سرطان پروستات بوده‌اند، در پی درمان با استفاده از روش جدید بهبود کامل یافته‌اند، نتایج فاز 3 آزمون بالینی مطالعه عنوان می‌کند که

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

مطالعة تازه‌ای که در «جورنال تغذیة بالینی آمریکا(یی)» منتشر شده است عنوان می‌کند که ریسک ابتلاء به سرطان کبد ممکن است برای کسانی که میزان سلنیوم غذایی در خون آنها پایین است، به ش