دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مدت زمان گوارش غذا از فردی به فرد دیگر متفاوت است. سن، جنس، و وضعیت سلامت فرد نیز بر گوارش غذا مؤثرند.

مقالات دستگاه گوارش
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دکتر سورب ستهی، اریکا سیرینو
• ترجمه محمدقاسم رافعی

آیا شما هم جزء کسانی هستید که ناچارند بلافاصله پس از خوردن غذا روانه توالت شوند؟ گاهی از اوقات این وضعیت چنان حسی در فرد ایجاد می‎کند که انگار غذا "یک راست از داخل بدنت رد می‌شود." اما این واقعیت دارد؟ در یک کلام اینکه: خیر.
وقتی کسی دچار این نیاز است که بلافاصله پس از خوردن غذا محتویات روده خود را دفع کند، این آخرین لقمه خورده شده توسط وی نیست که چنین تعجیلی را در مورد وی ضروری می‎سازد.
مدت زمان گوارش غذا از فردی به فرد دیگر متفاوت است. سن، جنس، و وضعیت سلامت فرد نیز بر گوارش غذا مؤثرند.
بر مبنای تخمین مایو کلینیک (کلینیک مایو) به طور کلی در حدود 53 ساعت زمان نیاز است تا غذایی که فرد خورده است در شکل مدفوع از بدن وی خارج شود. در عین حال گوارش غذا در زنان کندتر از مردان است.
سیستم گوارش در افراد بزرگسال می‎تواند تا 30 فوت (9.14 متر) طول داشته باشد که بیش از آن بلند است که غذا به صورت سرراست از درونش بگذرد. آنچه در دفع سریع مدفوع پس از خوردن غذا اتفاق می‎افتد به احتمال زیاد چیزی است که واکنش گاستروکولیک (رفلکس گاستروکولیک) نامیده می‎شود.

[مطالب این مقاله:]
• رفلکس گاستروکولیک 
• علل
• تفاوت‌ها
• پیشگیری
• جستجو برای کمک پزشکی

دفع مدفوع پس از هر وعده غذا
رفلکس گاستروکولیک واکنشی نرمال است که بدن در برابر غذای خورده شده به شدت‌های متفاوت از خود نشان می‌دهد.
وقتی غذا به معده می‎رسد بدن برخی هورمون‎ها را رها می‌سازد. این هورمون‎ها به کولون می‎گویند که به حرکت درآمده و غذا را با حرکات خود از بدن خارج کند. این وضعیت باعث ایجاد جا برای غذای بیشتر می‌شود.
اثرات رفلکس مورد بحث می‎تواند خفیف، متوسط، یا شدید باشد. واکنش مزبور در عین حال از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

علل رفلکس گاستروکولیک مکرر
برخی از مردم شدیدتر و مکررتر از دیگران دچار رفلکس گاستروکولیک می‎شوند. تحقیقات نشان داده‌اند که برخی اختلالات گوارشی مثل سندرم روده تحریک‎پذیر (IBS)، باعث سرعت گرفتن حرکت غذا درون روده بزرگ پس از خوردن غذا می‎شوند.
برخی غذاها و اختلالات از جمله اختلالات دستگاه گوارش شامل موارد فهرست زیر ممکن است مشخصاً محرک قوی یا درازمدت اثرات رفلکس گاستروکولیک باشند:
اضطراب
بیماری سلیاک
بیماری کرون
• غذاهای روغنی و چرب
آلرژی غذایی و عدم تحمل غذایی
گاستریت
• سندرم روده تحریک‎پذیر
• بیماری روده التهابی (IBD)
وقتی رفلکس گاستروکولیک در فرد بر اثر اختلالات مورد اشاره تشدید شود، وی به طور معمول علایم دیگری شامل فهرست زیر را نیز تجربه خواهد کرد:
درد شکم
• نفخ که پس از دفع گاز یا تخلیه محتویات روده بزرگ به طور کامل یا تا حدودی تسکین پیدا خواهد کرد
• نیاز مکرر به دفع گاز
اسهال یا یبوست، یا چرخش بین حالات اسهالی و یبوستی
• وجود مخاط در مدفوع

دفع مدفوع ناگهانی پس از خوردن غذا در برابر اسهال و بی‎اختیاری مدفوع
مواردی وجود دارد که در آنها فرد ممکن است نیاز عاجل به دفع مدفوع داشته باشد که این موارد ارتباطی به رفلکس گاستروکولیک ندارد. این می‎تواند موردی باشد که در آن فرد دچار اسهال است.
به طور معمول اسهال فقط به مدت چند روز ادامه پیدا می‎کند. وقتی اسهال برای هفته‌ها ادامه داشته باشد، این وضعیت می‌تواند نشانه‌ای از وجود عفونت یا یک اختلال گوارشی باشد. علل شایع ایجاد اسهال عبارتند از:
ویروس‌ها
باکتری‌ها و انگل‌ها، ناشی از خوردن آب و غذای آلوده یا عدم شستشوی دست‌ها
• داروها، از جمله داروهای آنتی‌بیویتک
• عدم تحمل غذایی یا آلرژی غذایی
• خوردن شیرین کننده‌های صناعی
• عمل جراحی ناحیه شکم یا عمل جراحی برداشتن کیسه صفرا
• اختلالات دستگاه گوارش
بی‎اختیاری مدفوع نیز می‎تواند باعث ایجاد نیاز عاجل برای دفع مدفوع شود. افراد مبتلاء به بی‎اختیاری مدفوع قادر به کنترل حرکات روده خود نیستند. برخی از اوقات در این بیماران مدفوع بدون هشدار قبلی یا با هشداری ناچیز از راست روده به بیرون نشت می‌کند.
بی‌اختیاری مدفوع می‌تواند طیفی گسترده شامل نشت مقدار اندکی مدفوع در هنگام دفع گاز یا بی‎اختیاری کامل بیمار در مورد حرکات روده را شامل شود. خلاف مورد واکنش گاستروکولیک، فرد دچار بی‎اختیاری مدفوع ممکن است به شکلی غیر قابل پیش‌بینی در هر لحظه مدفوع دفع کند، و این وضعیت ارتباطی به اینکه اخیراً چیزی خورده است یا خیر، ندارد.
برخی علل شایع بی‎اختیاری مدفوع عبارتند از:
• آسیب دیدن عضلات مقعد و راست روده. این اتفاق ممکن است در موقع زایمان، بر اثر یبوست مزمن، یا به علت برخی اعمال جراحی رخ دهد.
• آسیب دیدن عصب‌های مقعد و راست روده. این صـدمه ممکن است یا برای عصب‎های حس کننده مدفوع در راست روده یا برای آن دسته عصب‌ها که اسفنکتر مقعد را کنترل می‌کنند رخ دهد. زایمان نوزاد، زور زدن در هنگام مدفوع کردن، صدمات طناب نخاعی، استروک، یا برخی بیماری‌ها مثل دیابت می‎توانند باعث آسیب دیدگی عصب‎های مورد بحث شوند.
• اسهال. برای راست روده نگهداری مدفوع شل و ول و آبکی ناشی از اسهال دشوارتر از مدفوع سفت است.
• آسیب دیدن دیواره ناحیه مقعد و راست روده. این آسیب دیدگی باعث کاهش مقدار مدفوعی می‎شود که در این ناحیه می‎تواند باقی بماند.
• پرولاپس مقعد. در این وضعیت راست روده به داخل مقعد دچار حالت نشست یا فروافتادگی می‌شود.
رکتوسل. در زنان رکتوم به درون واژن دچار حالت فروافتادگی می‎شود.

درمان و پیشگیری
هر چند واکنش گاستروکولیک قابل پیشگیری نیست، فرد می‎تواند درمان‎هایی را برای ایجاد آسودگی بیشتر در زندگی با این وضعیت انجام دهد.
نخست فرد باید این نکته را ثبت کند که چه هنگامی دچار رفلکس گاستروکولیک می‎شود و پیش از بروز این اتفاق چه غذایی را خورده است.
اگر فرد متوجه وجود الگویی در پیوند با برخی غذاهای خورده شده و قوی‎تر شدن رفلکس گاستروکولیک مبتلابه خود شود، این شانس وجود دارد که اجتناب از خوردن غذاهای مورد اشاره به کاهش شدت رفلکس مورد بحث منجر شود.
برخی محرک‎های شایع در این مورد عبارتند از:
• لبنیات
• غذاهای دارای فیبر زیاد مثل غلات سبوس‎دار و سبزیجات
• غذاهی چرب و روغنی مثل سیب زمینی سرخ کرده
استرس نیز یکی از محرک‎های شایع بروز رفلکس گاستروکولیک محسوب می‎شود. مدیریت استرس می‎تواند به مدیریت وضعیت رفلکس گاستروکولیک منجر شود.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اغلب مردم هر از گاه دچار اثرات رفلکس گاستروکولیک می‎شوند.
در صورتی که فرد دچار تغییر الگویی ادامه‎دار در عادات و حرکات روده شود یا اگر ناچار باشد به طور مداوم پس از خوردن غذا راهی توالت گردد، باید به پزشک مراجعه کند. پزشک می‌تواند علت زیربنایی بروز مشکل را مشخص کرده و راهکار درمانی لازم را توصیه نماید./

Source:
Healthline
Why Do I Have to Relieve Myself Immediately After Eating?
Medically reviewed by Saurabh Sethi, MD, MPH
on October 19, 2018 —
Written by Erica Cirino

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

ارتباط میان آنمی کمبود آهن و کاهش شنوایی در یک مطالعه که اخیراً در JAMA اُتالارینگولوژی – جراحی سر و گردن - منتشر شده، مورد بررسی قرار گرفته است. آیا این اختلال رایج خونی بر توانایی شنوایی ما مؤثر است

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

تأثیر استرس بر میزان کلسترول روشن نیست. یکی از مشکلات مرتبط به این مورد این است که استرس واژه‎ای مبهم و اندازه‎گیری آن دشوار است. در هر حال مطالعات بسیاری در مورد اثرات استرس بر سلامت کلی قلب صورت گرف