plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

آیا بیماری کرون علاج دارد؟

بیماری کرون، کولیت، دستگاه گوارش، روده بزرگ، روده کوچک، التهاب روده، ودولیزومب، داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی، داروهای بیولوژیک، تعدیل کننده سیستم ایمنی، داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، پردنیزولون، اینفلکسیمب، مایکوباکتریوم اویوم پاراتوبرکولوزیس (MAP)

این موضوع حیاتی است که درمان بیماری کرون در اولین فرصت ممکن پس از تشخیص آن آغاز شود. التهاب مداوم همراه اختلال مزبور در نهایت باعث جراحت دیواره روده می‎شود، که سبب کاهش کارآیی داروها خواهد شد.

مقالات دستگاه گوارش
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دنیل درزدن، دکتر دبورا ویزرسپون
• ترجمه هامیک رادیان

در حال حاضر هیچ علاجی برای بیماری کرون وجود ندارد. پزشکان اطلاع کاملی از علل وضعیت مورد اشاره ندارند که این موضوع جستجو برای علاج بیماری مزبور را بغرنج می‎کند.
بیماری کرون یک اختلال مزمن است که می‎تواند هر نقطه‎ای از دستگاه گوارش، از دهان گرفته تا سراسر مسیر منتهی به مقعد، را مبتلاء کند. در هر حال بیشترین میزان شیوع این بیماری مربوط به روده بزرگ و روده کوچک است.
بر مبنای اعلام "کالج آمریکایی گاسترانترولوژی" این احتمال مطرح است که بیماری کرون بر مبنای ترکیبی از عوامل ژنتیکی، زیست‎محیطی و عوامل مربوط به سیستم ایمنی ایجاد شود. این طیف گسترده عوامل درگیر در این بیماری سطوح وسیعی را برای جستجو در مورد علاج بیماری مزبور پیش روی پژوهشگران قرار می‎‏دهد.

[مطالب این مقاله:]
• تحقیقات کنونی
• درمان‎ها و پیشرفت‎ها
• نکاتی برای مدیریت بیماری
• دورنما

پژوهش‌های کنونی در مورد علاج بیماری کرون
دانشمندان در حال حاضر در حال بررسی گزینه‎های مختلفی در تلاش برای یافتن راه علاجی برای بیماری کرون بسر می‎برند.
محققان به بررسی ارتباط میان بیماری کرون و نوعی باکتری به نام مایکوباکتریوم اویوم پاراتوبرکولوزیس (MAP) هستند. این باکتری سبب ایجاد بیماری جون / Johne's disease می‎شود، التهابی مزمن در دستگاه گوارش گاوها که دارای اثراتی مشابه بیماری کرون در انسان‎ است.
باکتری MAP در عین حال بیشتر محتمل است که در خون مردم دچار بیماری کرون بیش از مردم فاقد این بیماری وجود داشته باشد.
اگر باکتری MAP نیز سبب بروز التهاب روده در انسان شود و بتواند در مردم به بیماری کرون منجر گردد، ایجاد یک آنتی‎بیوتیک برای حمله به باکتری MAP می‎‏تواند برای مردم دچار بیماری کرون مفید باشد.
برخی محققان در حال استفاده از رویکردی برای مطالعه در مورد یک داروی جدید به نام RHB-104 هستند. یک مطالعه مقدماتی پی برده است که مردم دچار بیماری کرون که از این دارو استفاده کرده‎اند خبر از بهبود علایم بیماری پس از گذشت 18 هفته می‎دهند، اما تغییرات مثبت کلی پس از گذشت دو سال هیچ بوده است. تحقیق بیشتری نیاز است اما تحقیقاتی که تاکنون صورت گرفته پتانسیلی را در این مورد نشان می‎دهند.
دانشمندان دیگری به کاوش در اکولوژی (محیط‎ زیست) میکروبیوم انسان مشغولند که به میلیون‎ها باکتری اشاره دارد که در سراسر بدن انسان و مشخصاً در دستگاه گوارش وی حضور دارند. یک نظریه بر آن است که تغییرات این باکتری‎ها می‎‏تواند به تغییرات روده مرتبط باشد.
التهاب مزمن یک جنبه کلیدی بیماری کرون است. در نتیجه، بسیاری از محققان علاقمند به کاوش‎ راه‎های مختلفی هستند که در آنها التهاب در بدن انسان ایجاد می‎شود و نیز روش‎های تازه‎ای برای مقابله با این التهاب را جستجو می‎کنند.
برای مثال دارویی به نام ودولیزومب به طور اختصاصی قادر است تا از هجوم سلول‎های سفید خون به دیواره روده پیشگیری کند. در یک مطالعه محققان ودولیزومب را برای درمان بیمارانی به کار بردند که هیچ‎یک از اشکال استاندارد درمان در مورد آنها مؤثر نبود. نتایج مطالعه نشان داد که کارآیی دارو در طول شش هفته درمان بیشتر از دارونما نبود، اما استفاده از دارو پس از گذشت 10 هفته فوایدی را به همراه داشت.

گزینه‎های درمانی و آخرین پیشرفت‎ها
از آنجا که در حال حاضر علاجی برای بیماری کرون نیست، درمان بر موارد زیر تمرکز دارد:
• کنترل علایم بیماری
• بهبود کیفیت زندگی مردم دچار بیماری کرون
• مهار کردن عوارض بیماری
این موضوع حیاتی است که درمان بیماری کرون در اولین فرصت ممکن پس از تشخیص آن آغاز شود. التهاب مداوم همراه اختلال مزبور در نهایت باعث جراحت دیواره روده می‎شود، که سبب کاهش کارآیی داروها خواهد شد.
کرامپ، اسهال، تب، و دیگر علایم شایع بیماری کرون از پاسخ‎های التهابی لاعلاج بدن نشأت می‎گیرند. پزشکان وقتی التهاب در بیمار تحت کنترل باشد بیماری را در دوره بهبود ارزیابی می‎کنند.
هدف اغلب برنامه‎های درمانی تحقق بهبود مزبور و حفظ آن در حد امکان است. بهبود نه فقط باعث تسکین درد و علایم تخفیف بیماری می‎شود، بلکه به دیواره روده‎ها مجالی برای ترمیم می‎دهد.
پلن‌‏های درمانی بیماری کرون به طور معمول شامل موارد زیر است:
• داروهای ضد التهابی. داروهای موسوم به آمینوسالیسیلات‎ها مثل سولفاسالازین و مزالامین ممکن است برای درمان موارد خفیف تا متوسط این بیماری مناسب باشند.
• کورتیکوستروئیدها. بهترین کار این است که از این داروها در کوتاه مدت استفاده شود زیرا آنها کل سیستم ایمنی را سرکوب کرده سبب عوارض جانبی مثل شکننده شدن استخوان‎ها می‎شوند. مثال‎های از این داروها شامل پردنیزون و بودزوناید است.
• تعدیل کننده‎های سیستم ایمنی. این داروها شامل سیکلوسپورین A و آزاتیوپرین به حفظ مرحله بهبود کمک می‎کنند. آنها در عین حال می‎توانند درمانی برای فیستول‎ها باشند، که سوراخ‎ها یا معبرهایی غیر معمول هستند که بر اثر بیماری کرون در بدن ایجاد می‎شوند.
• آنتی‎بیوتیک‏‌ها. این داروها می‎توانند آبسه‎ها و دیگر عوارض باکتریایی بیماری کرون را درمان کنند.
• داروهای بیولوژیک. پزشکان گرایشی به آن دارند که این داروهای گران قیمت را فقط هنگامی تجویز کنند که دیگر داروها کارآیی نشان نمی‎دهند. داروهای بیولوژیک‎ می‎توانند فعالیت سیستم ایمنی را در مسیری هدفمند بلوک کنند. مثال‎هایی در این مورد شامل اینفلکسیمب و ادالیمومب است.
• مدیریت رژیم غذایی و تغذیه. ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی باعث علاج بیماری کرون نمی‎شود، اما این تغییرات می‎تواند به مردم در حفظ مواد مغذی در سطح مناسب کمک کند و به مدیریت موارد عود بیماری منجر شود.
• جراحی. در صورت بروز عوارض جدی در روده مثل انسداد یا پارگی، پزشکان ممکن است گزینه جراحی برای خارج کردن بخش‎های آسیب دیده روده را توصیه کنند. جراحی در عین حال ممکن است در صورت ناکارآمدی داروها ضروری باشد.
بر مبنای اعلام "بنیاد کرون و کولیت"، در حدود 70 درصد مردم مبتلاء به کرون در برهه‎ای از زندگی خود به عمل جراحی نیاز پیدا می‎کنند. جراحی مجدد شایع است و تا 60 درصد مردم در طول 10 سال از زمان جراحی اول به آن مجدداً نیاز دارند.

نکات راهنما در مورد سبک زندگی و مدیریت بیماری
در حالی که اکنون هیچ راه علاجی برای بیماری کرون وجود ندارد، مردم دچار این اختلال ممکن است پی ببرند که برخی تغییرات سبک زندگی می‎تواند علایم بیماری را در آنها بیشتر قابل مدیریت کند.
برای مثال، کاهش میزان استرس می‏تواند به کاهش تواتر عود بیماری کمک کند و زندگی با بیماری را برای مردم مبتلاء آسان‎تر کند.
زندگی با یک بیماری التهابی دستگاه گوارش مثل بیماری کرون ممکن است امری چالش‌برانگیز و در برخی زمان‎ها استرس‎زا باشد. در نتیجه، بسیاری از مردم برای کاهش میزان استرس خود به روش‎های مختلفی شامل موارد زیر رو می‎آورند:
• ریلکسیشن عضلانی پیشرونده
• تنفس دیافراگماتیک
• یوگا
• تای چی
• مدیتیشن
• بیوفیدبک
• درمان شناختی رفتاری
ترک سیگار مشخصاً در مورد مبتلایان به بیماری کرون اهمیت دارد زیرا مصرف سیگار یک ریسک فاکتور کنترل‎پذیر بیماری است که باعث تشدید علایم آن می‎شود.
برخی از مردم مبتلاء به بیماری کرون پی می‎برند که محدود کردن مصرف لبنیات برای آنان مفید است، به ویژه اگر این بیماران دچار عدم تحمل نسبت به لاکتوز باشند.
بهترین گزینه اجتناب از مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) مثل آسپیرین، ایبوپروفن، و ناپروکسن است، زیرا این داروها می‎توانند در برخی از مردم به وخامت بیماری کرون منجر شوند.

دورنما
بیماری کرون اختلالی مزمن است. این بدان معنی است که علی‎رغم درمان‎پذیر بودن در حال حاضر علاجی برای آن وجود ندارد.
تشخیص ابتلاء به بیماری کرون بـه طور معمول در سنین بین 15 تا 35 سالگی انجام می‎شود. این بیماری معمولاً باعث کاهش طول عمر بیماران نمی‎شود و اغلب مبتلایان به کرون زندگی پربار و کاملی را تجربه می‎کنند.
تحقیق نشان می‎دهد که نواحی فعال بیماری مزبور در طول عمر بیمار به ندرت دستخوش تغییر می‎شود.
به هر حال پیشرفت بیماری در هر فردی متمایز از دیگری است. برخی از مردم ممکن است با دوره‎هایی از بهبود مواجه شوند حال آنکه دیگر بیماران دچار دوره‎های مکرر عود بیماری می‎شوند.
یک مطالعه پی برده است که در طول دوران زندگی خود مردم دچار بیماری کرون به طور متوسط موارد زیر را پشت سر می‎گذارند:
• 24 درصد زندگی آنان در دوره بهبود می‎گذرد
• 27 درصد زندگی آنان در موارد خفیف بیماری سپری می‎شود
• 8 درصد زندگی آنان درگیر اشکال شدید بیماری یا در مراحل مختلف جراحی است
• 41 درصد زندگی در دوران بهبود پس از عمل جراحی سپری می‎گردد
حتی با وجودی که علاج بیماری کرون کماکان دور از دسترس است، محققان پی برده‎اند که وقتی یک سال از زمان تشخیص بیماری گذشته باشد، اغلب مردم دوران طولانی‎تری از بهبود را تجربه می‎کنند. بسیاری از مردم نیز شاهد افت تواتر عود بیماری در خود خواهند بود./

Source:
Is there a cure for Crohn's disease?
Last reviewed Fri 14 September 2018
By Danielle Dresden
Reviewed by Deborah Weatherspoon, PhD, RN, CRNA

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

آیا در مورد ریسک‌های گوارشی آسپیرین مبالغه شده است؟

عود آسم با تزریق آنتی‌بادی کاهش یافت

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده