دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بارداری شاید شناخته‌شده‌ترین علت ناخوشی صبحگاهی است، اما علل متعدد دیگری هم مطرحند

بارداری شاید شناخته‌شده‌ترین علت ناخوشی صبحگاهی است، اما علل متعدد دیگری هم مطرحند. این علل شامل پایین بودن قند خون و دهیدراسیون است. بسیاری از مردم هنگام صبح دچار تهوع می‌شوند. گاهی از اوقات این فقط یک مشکل موقتی است، اما تهوع صبحگاهی در عین حال ممکن است یک وضعیت مزمن باشد. بسیاری از اختلالات، از موارد خوش‌خیم تا بسیار جدی می‌توانند باعث تهوع صبحگاهی شوند. اگر علایم در طول چند روز برطرف نشوند مردم باید به پزشک مراجعه کنند. بعضی داروها می‌توانند سبب تهوع شوند. اگر کسی پس از مصرف دارو دچار تهوع می‌شود باید با پزشک در این مورد صحبت کند. 

آشوب معده به علل متعددی شامل سوء هاضمه، استرس و اضطراب و مصرف برخی داروها بروز می‌کند

آشوب معده یک حس ناراحت کننده در ناحیه شکم است که ممکن است در کنار تهوع و دیگر علایم گوارشی بروز کند. اگرچه آشوب معده اغلب موقتی است، برخی از اوقات می‌تواند نشانه وجود یک اختلال زیربنایی باشد. در این مقاله 11 علت بروز آشوب معده بررسی خواهد شد. آشوب معده به علل متعددی شامل سوء هاضمه، استرس و اضطراب و مصرف برخی داروها بروز می‌کند. آشوب معده اغلب اوقات صرفاً باعث ایجاد علایم موقتی شده و بدون درمان برطرف می‌شود. مردم دچار آشوب معده مداوم یا برگشت کننده باید به دکتر مراجعه کنند، به ویژه اگر آشوب معده با علایم شدید یا نگران کننده همراه باشد.

درد اینتوساسپشن حالت متناوب دارد و ابتدا هر 15 تا 20 دقیقه یک بار ظاهر می‌شود. با گذشت زمان این دوره‎های دردناک بیشتر طول می‌کشند و به شکل مکرر بروز می‌کنند

اینتوساسپشن [درهم رفتگی روده] یک اختلال جدی است که در آن بخشی از روده به داخل بخش مجاور آن می‌لغزد. این حالت "جمع شدن تلسکوپی" اغلب مانع از عبور مواد غذایی یا مایعات در روده می‌شود. اینتوساسپشن در عین حال باعث بند آوردن جریان خون به قسمت آسیب دیده در روده می‌شود که می‌تواند به پارگی (سوراخ شدن) روده، عفونت و مرگ بافت روده منجر شود. اینتوساسپشن شایع‌ترین علت انسداد روده در کودکان زیر 3 سال است. علت اغلب موارد اینتوساسپشن در کودکان شناخته شده نیست. اگرچه در بزرگسالان مورد نادری محسوب می‌شود، اغلب موارد اینتوساسپشن در بزرگسالان نتیجه وجود یک مشکل زیربنایی مثل ابتلاء به تومور است.

فقدان اشتها و تهوع می‎توانند در درازمدت بر سلامت انسان تأثیر منفی بگذارند

ارتباطی میان تهوع و فقدان اشتها وجود دارد. تهوع اغلب به فقدان اشتها منجر می‌شود و شخص ممکن است در صورت عدم خوردن غذای کافی به احساس تهوع دچار شود. این دو علامت ممکن است به طیفی از اختلالات مرتبط باشند. اگرچه برخی از این اختلالات نیاز به مراقبت پزشکی دارند امکان درمان بسیاری از آنها در محیط خانه وجود دارد. تهوع احساسی در دهان، پشت گلو و معده است که بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند به آن زیر نام ناخوشی اشاره کنند. تهوع برخی از اوقات به استفراغ منتهی می‌شود. دیگر علایم شایع همراه تهوع سرگیجه، دشواری بلع، ایجاد مقادیر زیاد بزاق و چسبناک شدن پوست است. 

استفراغ خونی یک موقعیت اورژانسی در پزشکی محسوب می‌شود

طیفی از اختلالات پزشکی می‌توانند سبب ایجاد استفراغ خونی شوند. استفراغ خونی یک موقعیت اورژانسی در پزشکی محسوب می‌شود. اصطلاح پزشکی برای استفراغ خون هماتمسیس است. اختلالاتی که می‎توانند باعث ایجاد استفراغ خونی شوند طیفی از خونریزی ساده بینی تا خونریزی روده را در بر می‌گیرند. استفراغ خونی شامل وجود رگه‌های خون در استفراغ نمی‌شود. استفراغ خونی به استفراغی اشاره دارد که حامل مقادیر قابل توجه خون سرخ روشن بوده یا نمایی قرمز و ریگ‌مانند مشابه قهوه خام دارد. نمای قهوه مانند زمانی بروز می‌کند که خون زمان درازی را در معده می‌گذراند.

ابتلاء به سنگ کیسه صفرا ریسک فاکتور اصلی برای ایجاد کوله‌سیستیت محسوب می‌شود

کوله‌سیستاتیس [کوله‌سیستیت] التهاب کیسه صفرا است. کیسه صفرا دستگاه کوچک گلابی شکلی است که در سمت راست شکم و زیر کبد قرار دارد. کیسه صفرا یک ماده گوارشی در خود دارد که به درون روده کوچک تخلیه می‌شود (صفرا). در بیشتر موارد انسداد لوله خارج شده از کیسه صفرا توسط سنگ کیسه صفرا سبب ایجاد کوله‌سیستیت می‌شود. این اختلال باعث انباشت صفرا می‌گردد که می‌تواند سبب التهاب شود. دیگر علل کوله‌سیستیت شامل مشکلات مجرای صفرا، انواع تومور، بیماری‌های جدی و برخی انواع عفونت است. در صورت عدم درمان کوله‌سیستیت می‌تواند به عوارض جدی و بعضاً کشنده مثل پارگی کیسه صفرا منجر شود. درمان کوله‌سیستیت در اغلب موارد شامل برداشتن کیسه صفرا است.

سیبو باعث ایجاد طیفی از علایم غیر اختصاصی با درجات متفاوتی از شدت می‎شود، که این می‌تواند باعث دشوار شدن تشخیص آن گردد

رشد بیش از حد باکتری‎ها در روده کوچک (سیبو) یک اختلال پزشکی است که در آن شخص به شکلی غیر معمول دارای یک جمعیت باکتریایی در روده کوچک خود است. سیبو یک عارضه دیگر اختلالات گوارشی مثل IBS، بیماری کرون، و بیماری سلیاک است. درمان سیبو با هدف تصحیح تعادل باکتریایی در روده کوچک انجام می‌شود. آنتی‌بیوتیک‌های با طیف وسیع می‌توانند سیبو را درمان کنند، و برخی از مردم نیز نیاز دارند تا برای هدف قرار دادن کمبودهای تغذیه‌ای تغییراتی را در رژِیم غذایی خود اعمال کنند. در صورت امکان درمان باید برای هدف قرار دادن اختلال پزشکی زیربنایی مسبب سیبو نیز در دستور کار قرار گیرد.

مقالات دیگر...