دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

نقش آنزیم‌های گوارشی در بیماری‌های معده و روده

 عدم کفایت پانکراتیک برون‌ریز, آمیلاز, لیپاز, پروتئاز, درمان جایگزینی آنزیم پانکراتیک,

شایع‌ترین عارضه جانبی آنزیم‌های گوارشی یبوست است

بروز طبیعی آنزیم‌های گوارشی بخشی حیاتی از سیستم گوارش است. بدون وجود این آنزیم‌ها، بدن ما نمی‌تواند غذاها را تجزیه کند و در نتیجه مواد مغذی به شکل کامل قابل جذب نخواهند بود. فقدان آنزیم‌های گوارشی می‌تواند به طیفی از علایم معده‌ای-روده‌ای منجر شود. این وضعیت همچنین می‌تواند به سوءتغذیه بینجامد حتی اگر شخص دارای برنامه غذایی سالمی باشد. بعضی اختلالات مرتبط به سلامت می‌توانند در تولید آنزیم‌های گوارشی اختلال ایجاد کنند. وقتی علت مشکل مورد مزبور باشد ما می‌توانیم برای کمک به پردازش مؤثر غذا توسط بدن پیش از غذا خوردن از آنزیم‌های گوارشی استفاده کنیم.

علایم، علل و درمان کلانژیت

پرکتانئوس, استئوپوروزیس, سیستم ایمنی, سیروز, اسپلنومگالی, سپسیس, اسکلرودرما, ارتریت روماتوئید

دو نوع اصلی کلانژیت وجود دارد: حاد و مزمن

کولنجایتیس (کلانژیت) التهاب (ورم و سرخی) مجرای صفرا است. "بنیاد آمریکایی کبد" می‌نویسد کلانژیت نوعی بیماری کبد است. این بیماری را همچنین می‌توان به شکل اختصاصی‌تری به نام‌های زیر مورد شناسایی قرار داد: کلانژیت صفراوی اولیه (PBC)، کلانژیت اسکلروزان اولیه (PSC)، کلانژیت ثانویه، کلانژیت ایمنی. مجرای صفراوی صفرا را از کبد و کیسه صفرا به روده کوچک حمل می‌کند. صفرا مایعی سبز رنگ متمایل به زرد-قهوه‌ای است که به بدن در هضم و جذب چربی‌ها کمک می‌کند. صفرا همچنین به پاکسازی مواد زائد از کبد کمک می‌نماید.

دیسبیوسیس، از دست رفتن تعادل باکتریایی روده

هالیتوز, تست اسیدهای ارگانیک, آنالیز جامع مدفوع گوارشی, تست هیدروژن تنفسی

برخی اثرات دیسبیوسیس مثل آشوب معده موقتی و خفیفند.

بدن انسان پر از کلنی‌های بی‌ضرر باکتری‌ موسوم به میکروبیوتا است. بیشتر این باکتری‌ها تأثیری مثبت بر سلامت ما دارند و فرآیندهای طبیعی بدن را تقویت می‌کنند. اما وقتی یکی از این باکتری‌نشین‌ها از تعادل خارج شوند، این وضعیت می‌تواند به دیسبیوسیس [دیسبیوزیس] منجر گردد. دیسبیوسیس معمولاً زمانی بروز می‌کند که باکتری‌های داخل دستگاه گوارش - شامل معده و روده‌ها - از تعادل خارج می‌گردند. برخی اثرات دیسبیوسیس مثل آشوب معده موقتی و خفیفند. در بسیاری موارد مردم می‌توانند این عدم تعادل را بدون درمان پشت سر بگذارند. اما اگر علایم حالت جدی‌تری به خود بگیرند شخص برای تشخیص علت باید به پزشک مراجعه کند.

مکمل‌های تخفیف دهنده مشکل هموروئید یا بواسیر

تانین, تریفالا, اپامارگا کشارا باستی, تریفالاگوگولو, فست فود, چیپس, بستنی, گوشت قرمز, پنیر

افزودن برخی مکمل‌ها به برنامه غذایی شخص ممکن است به کنترل علایم یا اجتناب از ابتلاء به هموروئیدها در آینده کمک کند.

هموروئید یا بواسیر، زمانی بروز می‌کند که وریدهای اطراف مقعد و راست روده ورم کرده و ملتهب می‌شوند. تغییرات غذایی شامل افزایش مصرف آب و فیبر غذایی می‌تواند به کنترل علایم یا اجتناب از هموروئیدهاهای بعدی کمک کند. به علاوه برخی مکمل‌ها مثل فیبر یا تانین می‌توانند در مورد افراد دچار هموروئید مفید باشند. میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل نیز مدفوع را نرم می‌کنند. در حالی که درمان‌های مربوط به هموروئیدها عموماً موفقیت‌آمیز هستند، آنها ممکن است عوارض جانبی نادری به دنبال داشته باشند و نیاز به توصیه پزشکی دارند.

خطرات زور زدن برای دفع مدفوع و راه اجتناب از آن

 مدفوع سفت, یبوست, مالتیپل اسکلروزیس, بیماری پارکینسون, دایسینرژیا, بیماری کرون, کولیت اولسراتیو

ورزش منظم می‌تواند به درمان یبوست و پیشگیری از آن کمک کرده و باعث بهبود سلامت روانی گردد

ما همه پیشتر آنجا بوده‌ایم. شما روی کاسه توالت نشسته‌اید و خودتان را در حال زور زدن برای دفع مدفوع می‌یابید. اگر این موضوع گهگاه اتفاق می‌افتد معمولاً جای برای نگرانی ندارد. اما اگر زور زدن برای دفع مدفوع اتفاقی مداوم باشد شما باید برنامه تازه‌ای در این مورد تدارک ببینید. سختی و دشواری در دفع مدفوع که نیاز به تقلای فیزیکی و زور زدن داشته باشد می‌تواند پیامدهایی برای سلامت ایجاد کند.

کولیت سودوممبرانوس، کولیت همراه آنتی‌بیوتیک

شیمی درمانی, باکتری, سفالکسین, کلیوسین, آموکسی‌سیلین, آمپی‌سیلین, شیمی درمانی, بیماری هیرشپرونگ

کولیت سودوممبرانوس در عین حال کولیت همراه آنتی‌بیوتیک یا کولیت سی. دیفیسیل نیز نامیده می‌شود

کولیت سودوممبرانوس التهاب کولون است که زمانی رخ می‌دهد که مقادیر بیش از حد برخی باکتری‌ها در بدن وجود داشته باشد. باکتریوم کلوستریدیوم دیفیسیل یا سی. دیف مسبب ایجاد کولیت سودوممبرانوس است. کولیت سودوممبرانوس در عین حال کولیت همراه آنتی‌بیوتیک یا کولیت سی. دیفیسیل نیز نامیده می‌شود. در اکثر موارد این بیماری یک عارضه جانبی مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک است. افراد بستری در بیمارستان یا محیط خانه نیز ممکن است دچار کولیت سودوممبرانوس شوند، به ویژه اگر به تازگی عمل جراحی انجام داده یا به علت سرطان تحت درمان قرار گرفته باشند.

سندرم نشت روده و ارتباط آن با اتیسم

بیماری سلیاک, بیماری مزمن کبد, دیابت, سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

نشت روده ممکن است تقویت کننده طیفی از اختلالات سلامت باشد.

سندرم نشت روده نوعی اختلال گوارش است که بر جدار روده تأثیر می‌گذارد. در سندرم نشت روده، وجود شکاف‌هایی در دیواره روده به باکتری‌ها و مواد سمی امکان ورود به داخل جریان خون را می‌دهد. بسیاری از پزشکان و متخصصان مراقبت‌های پزشکی سندرم نشت روده (LGS) را به عنوان یک وضعیت قابل تشخیص شناسایی نمی‌کنند. به هر حال، شواهد علمی جدید عنوانگر آن است که نشت روده می‌تواند تقویت کننده طیفی از مشکلات پزشکی باشد.

مقالات دیگر...