دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

شقاق مقعد در اطفال کمسن بسیار شایع است اما احتمال بروز آن در هر سنی وجود دارد.

شقاق مقعد در اطفال کمسن بسیار شایع است اما احتمال بروز آن در هر سنی وجود دارد. شقاق مقعد پارگی کوچکی در بافت نازک و مرطوبی (موکوسا) است که جدار سوراخ مقعد را تشکیل می‎دهد. شقاق مقعد ممکن است در هنگام دفع مدفوع سفت یا سنده‎های بزرگ در طول عمل دفع بروز کند. شقاق مقعد به طور معمول در هنگام دفع درد و خونریزی ایجاد می‎کنند. در عین حال ممکن است فرد مبتلاء به شقاق مقعد به اسپاسم‎هایی در حقله عضلانی انتهای مقعد (اسفنکتر مقعدی) دچار شود. اغلب موارد شقاق مقعد با استفاده از درمان‎های ساده مثل افزایش مصرف فیبر یا حمام نشیمن بهبود پیدا می‎کند. برخی از مردم دچار این مشکل ممکن است به دارو یا گاهی از اوقات به عمل جراحی نیاز داشته باشند.

اگر کسی در مدفوع خود لخته خون مشاهده کند، این نشانه‎ای از وجود خونریزی قابل توجه در بدن است.

خونریزی غیر قابل توضیح همیشه دلیلی قانع کننده برای مراجعه به پزشک محسوب می‎شود. اگر کسی در مدفوع خود لخته خون مشاهده کند، این نشانه‎ای از وجود خونریزی قابل توجه در بدن است. چنین فردی باید در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه نماید. در صورت که علایم دیگری شامل موارد زیر با خونریزی مزبور همراه باشد بیمار نیاز به مراقبت اورژانسی خواهد داشت: استفراغ خونی، درد شدید یا افزایش یابنده شکم، تب شدید، سرگیجه یا غش کردن، تند شدن ضربان قلب. اگر در مدفوع کسی لخته خون دیده شود، این وضعیت عموماً نشانه‎ای از وجود خونریزی در روده بزرگ (کولون) و در عین حال نشانه‎ای در این مورد است که فرد باید بدون درنگ تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.

مردم نباید از شیر منیزی بیش از 7 روز متوالی برای یبوست یا 14 روز متوالی برای دیگر مشکلات دستگاه گوارش استفاده کنند.

منیزیم می‎تواند از جفت عبور کرده و وارد بدن جنین شود. به هر حال پزشکان نمی‎دانند که آیا مصرف شیر منیزی در دوره بارداری ایمن است یا خیر، زیرا هیچ داده قابل اعتمادی در این مورد وجود ندارد. مقادیر کمی از شیر منیزی نیز ممکن است وارد شیر پستان شود، اما در این مورد نیز همانند مورد بارداری پزشکان چیزی در مورد امنیت مصرف شیر منیزی در شرایط شیردهی نمی‎دانند. بر این اساس توصیه کلی اجتناب از مصرف شیر منیزی در طول بارداری و شیردهی است. شیر منیزی با طیف گسترده‎ای از داروها وارد فعل و انفعال دارویی می‌شود، که این بدان معنی است که این دارو بر چگونگی عملکرد دیگر داروها تأثیر می‌گذارد. داروهای مورد اشاره شامل داروهای نسخه‎ای، غیر نسخه‌ای و همچنین ویتامین‎ها و مکمل‌ها است.

مردم دچار برخی اختلالات پزشکی باید پیش از مصرف برخی آنتاسیدهای حاوی هیدروکسید آلومینیم و کربنات منیزیم با پزشک مشورت کنند.

آنتاسیدها [آنتی‌اسیدها] داروهای غیر نسخه‌ای هستند که برای کمک به خنثی کردن اسید معده مورد استفاده قرار می‌گیرند. این داروها به روشی متفاوت از دیگر داروهای کاهش دهنده اسید، مثل بلوک کننده‌های گیرنده H2 یا مهار کننده‌های پمپ پروتون، عمل می‎کنند، که کارکرد آنها مبتنی بر کاهش دادن یا پیشگیری از ترشح اسید معده است. آنتی‌اسیدها معمولاً به صورت مایع، قرص‌های جویدنی یا قرص خوراکی یا قرص محلول در آب تولید می‌شوند. این داروها را می‌توان برای درمان علایم مرتبط به زیاد بودن اسید معده شامل موارد زیر به کار برد: ریفلاکس اسید، سوزش سر دل، سوءهاضمه

ممکن است درد شکم یا کرامپ با اسهال همراه باشد. برخی از شایع‌ترین علل در این مورد شامل حساسیت غذایی، عفونت‎ باکتریایی یا ویروسی، و مصرف دارو یا مشروب الکلی است.

تقریباً همه مردم در مقطعی از زندگی دچار اسهال می‎شوند. این احتمال هست که درد شکم یا کرامپ با اسهال همراه باشد. برخی از شایع‌ترین علل در این مورد شامل حساسیت غذایی، عفونت‎ باکتریایی یا ویروسی، و مصرف دارو یا مشروب الکلی است. وضعیت مورد اشاره ممکن است بر اثر استرس یا اختلالات مزمن مثل سندرم روده تحریک‎پذیر (IBD نیز بروز کند. اسهال ممکن است نتیجه بروز عفونت باکتریایی یا ویروسی در معده و روده باشد که پزشکان آن را گاستروانتریت می‎نامند. مردم ممکن است بر اثر خوردن یا نوشیدن غذا یا آب آلوده دچار گاستروانتریت شوند. علایم به طور معمول به فاصله چند ساعت تا چند روز پس از مصرف ماده آلوده بروز می‎کنند. مردم در عین حال ممکن است دچار گاستروانتریت ویروسی شوند، که برخی از مردم آن را آنفولانزای معده می‎نامند و از فرد دچار این عفونت به دیگری منتقل می‎شود.

اسهال عموماً بر اثر یک عامل بیماریزا (پاتوژن) مثل ویروس یا باکتری ایجاد می‌شود. شایع‌ترین علت بروز اسهال در افراد بزرگسال نورویروس است. مصرف داروهای آنتی‎بیوتیک نیز می‌تواند باعث ایجاد اسهال شود.

اسهال عموماً بر اثر یک عامل بیماریزا (پاتوژن) مثل ویروس یا باکتری ایجاد می‌شود. شایع‌ترین علت بروز اسهال در افراد بزرگسال نورویروس است. مصرف داروهای آنتی‎بیوتیک نیز می‌تواند باعث ایجاد اسهال شود. علت آن است که آنتی‌بیوتیک‌ها باعث ایجاد اختلال در ترکیب باکتری‎های موجود در دستگاه گوارش می‌شوند. چند دلیل برای قرمز رنگ شدن اسهال وجود دارد و برخی از این دلایل جدی‌تر از بقیه هستند. یکی از شایع‌ترین علایم وجود روتاویروس‌ها قرمز رنگ شدن اسهال است. این وضعیت برخی اوقات زیر عنوان مشکل معده یا آنفولانزای معده نامیده می‌شود. روتاویروس شایع‌ترین علت بروز اسهال در نوزادان و کودکان زیر سن 5 سال است.

این احتمال وجود دارد که آروغ زدن در شرایطی که معده پر از هوا نیست بروز کند. این وضعیت معمولاً به این دلیل رخ می‌دهد که آروغ زدن در فرد به یک عادت تبدیل شده است

آروغ زدن [آروق هم نوشته می‌شود] عمل دفع هوای درون معده از طریق دهان است. آروغ زدن به طور معمول زمانی بروز می‌کند که معده بر اثر هوای زیادی که بلعیده شده است متسع شده یا بیش از حد باد می‌کند. آروغ زدن هوا را خارج کرده و باعث کاهش میزان بادکردگی معده می‌شود. دیگر نام‌های آروغ زدن باد معده یا باد گلو است. آروغ زدن بر اثر انباشت معده از هوای بلعیده شده ایجاد می‌گردد. دلایل متعددی برای این موضوع وجود دارد که چرا باید هوا به میزان بیش از حد نرمال وارد معده شود. شایع‌ترین دلایل در این مورد عبارتند از: خوردن یا نوشیدن خیلی سریع، نوشیدن نوشابه‌های گازدار، اضطراب

مقالات دیگر...