دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هیچ عدد و رقم خاصی در مورد تعداد دفعات دفع مدفوع در هر روز برای مردم وجود ندارد زیرا عادات روده در افراد متفاوت است

دفع منظم مدفوع یک نشانه سلامت دستگاه گوارش است. عادات دفع در هر فردی کمی متفاوت است، اما گذراندن زمان طولانی بدون تخلیه روده می‌تواند نشانه‌ای از وجود یک اختلال زیربنایی در سلامت باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد. هیچ عدد و رقم خاصی در مورد تعداد دفعات دفع مدفوع در هر روز برای مردم وجود ندارد زیرا عادات روده در افراد متفاوت است. بسیاری از مردم چند بار در روز یا دو روز یک بار روده خود را تخلیه می‌کنند. یبوست، که یک علامت مشترک بسیاری از اختلالات است به دفع مدفوع به میزان کمتر از 3 بار در هفته اشاره دارد. مردمی که یک هفته را بدون دفع مدفوع می‌گذرانند به یبوست شدید دچارند و باید با پزشک مشورت کنند.

آشکارترین نشانه‌ها در نوزاد عدم توانایی دفع مدفوع به فاصله 48 ساعت پس از تولد است

بیماری هیرشپرونگ (هیرشسپرونگ) اختلالی است که به روده بزرگ (کولون) لطمه می‌زند و سبب بروز مشکلاتی در مورد دفع مدفوع می‌شود. این بیماری مادرزادی بوده و نتیجه از دست دادن سلول‌های عصبی در عضلات کولون نوزاد است. نوزاد مبتلاء به بیماری هیرشپرونگ معمولاً در روزهای پس از تولد قادر به دفع مدفوع نیست. در موارد خفیف ممکن است بیماری تا دوران کودکی تشخیص داده نشود. به شکل نادر بیماری هیرشپرونگ برای اولین بار در دوران بزرگسالی تشخیص داده می‌شود. عمل جراحی برای بای‌پس یا خارج کردن بخش آسیب دیده روده بزرگ راه درمان این بیماری است.

درد معده و تهوع هم در بزرگسالان و هم در کودکان شایع است. علل شامل پرخوری، انواع عفونت روده، استرس و اضطراب، و اختلالات مزمن دستگاه گوارش است

درد معده و تهوع هم در بزرگسالان و هم در کودکان شایع است. علل شامل پرخوری، انواع عفونت روده، استرس و اضطراب، و اختلالات مزمن دستگاه گوارش است. درد معده و تهوع به طور معمول کوتاه مدت بوده و خود به خود برطرف می‌شوند. به هر حال، مردم دچار علایم مداوم باید برای ارزیابی وضعیت به پزشک مراجعه کنند. در مورد مردمی که علایم مبتلابه آنان اسهال و استفراغ را شامل می‌شود نوشیدن مقادیر فراوان مایعات برای پیشگیری از دهیدراسیون اهمیت دارد. مردم دچار علایم دهیدراسیون باید مورد مراقبت کامل پزشکی قرار گیرند.

آروغ زدن می‌تواند نتیجه برخی شرایط رفتاری مثل ائروفاژی (آئروفاژی) و آروغ سوپراگاستریک، یا نتیجۀ مشکلات مرتبط به دستگاه گوارش مثل بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) باشد

تعریف واحدی برای آروغ زدن بیش از حد وجود ندارد اما اگر کسی بر این باور باشد که آروغ زدن وی بیش از میزان معمول است، ممکن است اینطور احساس کند که بیش از مقدار متعارف آروغ می‌زند. آروغ زدن یک عملکرد نرمال بدن است که هنگامی بروز می‌کند که بدن هوای اضافی انباشته شده در دستگاه گوارش را از راه دهان دفع می‌کند. هوا به طور معمول در هنگام غذا خوردن یا آشامیدن مایعات وارد دستگاه گوارش می‌شود. آروغ زدن بیش از حد اغلب اوقات بر اثر غذا و مایعات مصرف شده توسط فرد ایجاد می‌شود. همچنین این آروغ زدن می‌تواند نتیجه برخی شرایط رفتاری مثل ائروفاژی (آئروفاژی) و آروغ سوپراگاستریک، یا نتیجۀ مشکلات مرتبط به دستگاه گوارش مثل بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) باشد.

برخی اختلالات زیربنایی پزشکی نیز می‌توانند باعث ایجاد مدفوع شناور مداوم شوند

هر اسمی که رویش بگذارید - مدفوع، براز، گُه، غائط یا نجاست - می‌تواند مسائل زیادی را در مورد سلامت انسان آشکار کند. مدفوع شناور [مدفوعی که در آب به حالت شناور باقی می‌ماند] شایع است و معمولاً نشانه وجود مشکلی محسوب نمی‌شود. گاز، تغییرات رژیم غذایی، و عفونت‌های خفیف می‌توانند باعث شناور شدن مدفوع شوند. برخی اختلالات زیربنایی پزشکی نیز می‌توانند باعث ایجاد مدفوع شناور مداوم شوند. تا زمانی که هیچ علامت دیگری وجود نداشته باشد و مدفوع به مرور زمان به حالت نرمال خود برگردد، نیاز به مراجعه به دکتر برای مدفوع شناور نیست.

درد معده شایع‌ترین دلیل مراجعه مردم به بخش اورژانس محسوب می‌شود

درد معده ممکن است احساس بسیار ناخوشایندی ایجاد کند اما اغلب اوقات پیامی از یک ناخوشی خفیف است. به هر جهت، دچار شدن به درد ناگهانی معده که در کنار دیگر علایم بروز کرده باشد می‌تواند به یک مورد جدی‌تر پزشکی ارتباط داشته باشد. تشخیص علت درد معده بر مبنای صرف علایم ممکن نیست. شدن درد معده لزوماً با شدت ناخوشی همخوانی ندارد. برای مثال، برخی دردهای ناشی از گاز معده می‌توانند شدید باشند اما بدون هر گونه ضرر پایدار برطرف می‌شوند. بهتر آن است که مردم جانب احتیاط را رها نکنند و در مورد هر درد معده که برطرف نشده یا علت بروز آن ناروشن است به پزشک مراجعه نمایند.

استرس اولسر با اولسر پپتیک که بر اثر استرس تشدید می‌شود یکی نیست

استرس اولسر باعث ایجاد زخم‌هایی در دستگاه گوارش فوقانی می‎شود. این زخم‌ها به دیواره دستگاه گوارش آسیب می‌زنند و باعث ایجاد درد و احساس سوزش و همچنین افزایش خطر عفونت می‌شوند. آسیب مزبور طیفی از آزردگی خفیف تا خونریزی شدید را شامل می‌گردد. اولسرها در میان مردمی که تحت فشار فیزیکی شدید قرار دارند، مثل افراد بستری در بخش‌های مراقبت ویژه (ICU) شایع هستند. پزشکان گاهی از اوقات استرس اولسر را صدمات مخاطی مرتبط به استرس می‌نامند. هدف اولیه درمان کاهش اسید معده و کم کردن از خطر بروز عفونت جدی، خونریزی و شوک است.

مقالات دیگر...