دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تب و گاستروانتریت: چه ارتباطی وجود دارد

اشیریشیا کولی, سالمونلا, ایبوپروفن, استامینوفن, دهیدراسیون

اشیریشیا کولی, سالمونلا, ایبوپروفن, استامینوفن, دهیدراسیون

گاستروانتریت یک اختلال شایع است که باعث آشوب معده، در کنار اسهال و گرفتگی شکم می‌شود. اما علایم گاستروانتریت به معده محدود نمی‌شود. احتمال ابتلاء به تب خفیف نیز در آن وجود دارد. تب خفیف عموماً نشانه‌ای از آن است که بدن ما در حال مقابله با علت بروز علایم مورد اشاره است و معمولاً علتی برای نگرانی ندارد. اما اگر دمای بدن مداوماً افزایش یابد، شخص باید در صدد استفاده از کمک‌های پزشکی برآید.

گاستریت مزمن و التهاب طولانی مدت دیواره داخلی معده

 اولسر معده, اولسر روده, گاستریت هیپرتروفیک غول‌پیکر, گاستریت ائوسینوفیلیک, کلسیم کربنات

گاستریت مزمن معمولاً با درمان بهبود می‌یابد اما ممکن است به پایش ادامه‌دار نیاز داشته باشد.

گاستریت مزمن اختلالی است که در زمان التهاب جدار داخلی معده رخ می‌دهد. خلاف گاستریت حاد، که در آن تحریک مزبور به سرعت در جدار معده ایجاد می‌گردد، گاستریت مزمن به تدریج ایجاد می‌شود و خلاص شدن از آن ممکن است دشوارتر باشد. گاستریت مزمن معمولاً با درمان بهبود می‌یابد اما ممکن است به پایش ادامه‎دار نیاز داشته باشد. التهاب طولانی مدت ممکن است فرساینده باشد، جدار داخلی معده را از بین ببرد و به مشکلات پزشکی دیگری منجر گردد.

قار و قور معده یا شکم چه علتی دارد؟

تهوع, استفراغ, اسهال مکرر, یبوست, مدفوع خونی

صداهای شکم در اغلب موارد واقعه‌ای نرمال محسوب می‌شوند

صداهای روده یا قار و قور معده، به سر و صداهای ایجاد شده در محدوده روده بزرگ و کوچک، و معمولاً در زمان گوارش اشاره دارد. از آنجا که روده‌ها محفظه‌های توخالی هستند صداهایی که از آنها در طول گوارش منتشر می‌شود اغلب شبیه صدای آبی است که در لوله حرکت می‌کند. صداهای شکم در اغلب موارد واقعه‌ای نرمال محسوب می‌شوند. به هر حال، صداهای مکرر و به ویژه بلند یا فقدان صدای شکم می‌تواند نشان دهنده اختلالی زمینه‌ای در سیستم گوارش باشد.

علایم، علل و درمان کلانژیت

پرکتانئوس, استئوپوروزیس, سیستم ایمنی, سیروز, اسپلنومگالی, سپسیس, اسکلرودرما, ارتریت روماتوئید

دو نوع اصلی کلانژیت وجود دارد: حاد و مزمن

کولنجایتیس (کلانژیت) التهاب (ورم و سرخی) مجرای صفرا است. "بنیاد آمریکایی کبد" می‌نویسد کلانژیت نوعی بیماری کبد است. این بیماری را همچنین می‌توان به شکل اختصاصی‌تری به نام‌های زیر مورد شناسایی قرار داد: کلانژیت صفراوی اولیه (PBC)، کلانژیت اسکلروزان اولیه (PSC)، کلانژیت ثانویه، کلانژیت ایمنی. مجرای صفراوی صفرا را از کبد و کیسه صفرا به روده کوچک حمل می‌کند. صفرا مایعی سبز رنگ متمایل به زرد-قهوه‌ای است که به بدن در هضم و جذب چربی‌ها کمک می‌کند. صفرا همچنین به پاکسازی مواد زائد از کبد کمک می‌نماید.

انسداد مجرای صفراوی: انواع، علل، علایم، تشخیص و درمان

سنگ کیسه صفرا, بیماری کارولی, ژنتیک, اولتراسونوگرافی, اسکن رادیونوکلاید صفراوی, کلانژیوگرافی

مجراهای صفراوی صفرا را از کبد و کیسه صفرا به واسطه کبد به دودنوم حمل می‌کنند که قسمتی از روده کوچک محسوب می‌شود

انسداد صفراوی یک انسداد در مجراهای صفرا است. "مجرا" لوله‌ای است که مایعات بدنی خاصی را حمل می‌کند. مجراهای صفراوی صفرا را از کبد و کیسه صفرا به واسطه کبد به دودنوم حمل می‌کنند که قسمتی از روده کوچک محسوب می‌شود. صفرا مایعی به رنگ سبز تیره است که توسط کبد برای گوارش چربی‌ها ترشح می‌شود و در کیسه صفرا ذخیره می‌گردد. پس از اینکه ما غذا می‌خوریم، کیسه صفرا آن را برای کمک به گوارش و جذب چربی ترشح می‌کند. صفرا همچنین به پاکسازی کبد از مواد زائد کمک می‌کند.

نقش آنزیم‌های گوارشی در بیماری‌های معده و روده

 عدم کفایت پانکراتیک برون‌ریز, آمیلاز, لیپاز, پروتئاز, درمان جایگزینی آنزیم پانکراتیک,

شایع‌ترین عارضه جانبی آنزیم‌های گوارشی یبوست است

بروز طبیعی آنزیم‌های گوارشی بخشی حیاتی از سیستم گوارش است. بدون وجود این آنزیم‌ها، بدن ما نمی‌تواند غذاها را تجزیه کند و در نتیجه مواد مغذی به شکل کامل قابل جذب نخواهند بود. فقدان آنزیم‌های گوارشی می‌تواند به طیفی از علایم معده‌ای-روده‌ای منجر شود. این وضعیت همچنین می‌تواند به سوءتغذیه بینجامد حتی اگر شخص دارای برنامه غذایی سالمی باشد. بعضی اختلالات مرتبط به سلامت می‌توانند در تولید آنزیم‌های گوارشی اختلال ایجاد کنند. وقتی علت مشکل مورد مزبور باشد ما می‌توانیم برای کمک به پردازش مؤثر غذا توسط بدن پیش از غذا خوردن از آنزیم‌های گوارشی استفاده کنیم.

خطرات زور زدن برای دفع مدفوع و راه اجتناب از آن

 مدفوع سفت, یبوست, مالتیپل اسکلروزیس, بیماری پارکینسون, دایسینرژیا, بیماری کرون, کولیت اولسراتیو

ورزش منظم می‌تواند به درمان یبوست و پیشگیری از آن کمک کرده و باعث بهبود سلامت روانی گردد

ما همه پیشتر آنجا بوده‌ایم. شما روی کاسه توالت نشسته‌اید و خودتان را در حال زور زدن برای دفع مدفوع می‌یابید. اگر این موضوع گهگاه اتفاق می‌افتد معمولاً جای برای نگرانی ندارد. اما اگر زور زدن برای دفع مدفوع اتفاقی مداوم باشد شما باید برنامه تازه‌ای در این مورد تدارک ببینید. سختی و دشواری در دفع مدفوع که نیاز به تقلای فیزیکی و زور زدن داشته باشد می‌تواند پیامدهایی برای سلامت ایجاد کند.

مقالات دیگر...