دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ترشح رکتال به طور معمول نشان دهنده مخاط یا چرک است که شخص ممکن است متوجه وجود آنها در لباس زیر یا در مدفوع خود شود

ترشح رکتال [ترشح از راست روده و مقعد] به هر ماده‌ای غیر از مدفوع اشاره دارد که از راست روده یا مقعد خارج شود. راست روده قسمت انتهایی سیستم گوارش، پس از مقعد، است که در دهانه انتهای سیستم گوارش قرار دارد. ترشح رکتال به طور معمول نشان دهنده مخاط یا چرک است که شخص ممکن است متوجه وجود آنها در لباس زیر یا در مدفوع خود شود. شخص در عین حال ممکن است نیاز عاجل به دفع مدفوع داشته باشد اما فقط مخاط یا مقدار کمی مدفوع دفع کند. ترشح رکتال یک علامت شایع سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) است اما عفونت‌هایی مثل بیماری‌های واگیردار جنسی (STIs) و دیگر اختلالات نیز می‌توانند باعث آن شوند.

بسیاری از موارد ورم مقعد موقتی و بی‌ضررند اما برخی از آنها نیاز به مراقبت پزشکی دارند

ورم مقعد ممکن است بسیار ناراحت کننده باشد اما در اغلب موارد علل آن موقتی هستند و خطر درازمدتی به همراه ندارند. مداوای خانگی برای ورم مقعد شامل حمام نشیمن گرم، رژیم غذایی دارای فیبر زیاد، سیراب نگه داشتن بدن، و داروهای موضعی است. در صورت مواجهه با علایم به شکل مداوم مثل درد، خونریزی، یا تغییرات عادات روده مردم باید به پزشک مراجعه کنند. ورم مقعد ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد گردد. بسیاری از موارد ورم مقعد موقتی و بی‌ضررند اما برخی از آنها نیاز به مراقبت پزشکی دارند. 

پولیپ معده در اغلب موارد زمانی کشف می‌شود که پزشک در حال بررسی مشکل دیگری است

پولیپ‌های معده - که پولیپ‎های گاستریک نیز نامیده می‌شوند – توده‌های سلول هستند که روی جدار داخلی معده شکل می‌گیرند. این پولیپ‌ها نادرند و معمولاً باعث ایجاد علامت یا نشانه‌ای نمی‌شوند. پولیپ معده در اغلب موارد زمانی کشف می‌شود که پزشک در حال بررسی مشکل دیگری است. اغلب پولیپ‌های معده سرطانی نمی‌شوند. اما برخی انواع آنها می‌توانند خطر بروز سرطان معده را در آینده افزایش دهند. بسته به نوع پولیپ معده مبتلابه شخص، درمان شامل خارج کردن پولیپ یا پایش آن برای بررسی تغییرات احتمالی خواهد بود.


• علایم پولیپ معده
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• علل پولیپ معده
• ریسک فاکتورهای پولیپ معده
• تشخیص پولیپ معده
• درمان پولیپ معده
• درمان عفونت اچ. پیلوریپولیپ‌های معده - که پولیپ‎های گاستریک نیز نامیده می‌شوند – توده‌های سلول هستند که روی جدار داخلی معده شکل می‌گیرند. این پولیپ‌ها نادرند و معمولاً باعث ایجاد علامت یا نشانه‌ای نمی‌شوند. پولیپ معده در اغلب موارد زمانی کشف می‌شود که پزشک در حال بررسی مشکل دیگری است.
اغلب پولیپ‌های معده سرطانی نمی‌شوند. اما برخی انواع آنها می‌توانند خطر بروز سرطان معده را در آینده افزایش دهند. بسته به نوع پولیپ معده مبتلابه شخص، درمان شامل خارج کردن پولیپ یا پایش آن برای بررسی تغییرات احتمالی خواهد بود.

علایم پولیپ معده
پولیپ معده به طور معمول باعث ایجاد نشانه یا علامتی نمی‌شود؛ اما وقتی پولیپ‌های معده بزرگ شوند، زخم‌های باز می‌توانند روی سطح آنها ایجاد گردند. در موارد نادر این پولیپ می‌تواند باعث ایجاد انسداد بین معده و روده کوچک شود.
نشانه‌ها و علایم پولیپ معده شامل موارد زیر است:
درد یا حساسیت در هنگام فشار دادن شکم
تهوع
خون در مدفوع
آنمی

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورتی که شخص مداوماً با خون در مدفوع خود مواجه بوده یا دیگر نشانه‌های پولیپ معده را داشته باشد باید به پزشک مراجعه کند.

علل پولیپ معده
پولیپ معده در پاسخ به صدمات ایجاد شده در جدار داخلی معده ایجاد می‌شود. شایع‌ترین علل پولیپ معده شامل موارد زیرند:
التهاب مزمن معده. التهاب مزمن معده که به نام گاستریت نیز شناخته می‌شود می‌تواند سبب شکل‌گیری پولیپ‌های هیپرپلاستیک و ادنوما شود. پولیپ‌های هیپرپلاستیک نامحتمل است که سرطانی شوند، اما انواع بزرگ‌تر از حدود 1 سانتی‌متر آنها ممکن است حامل ریسک بالاتری برای سرطان باشند. ادنوماها ناشایع‌ترین نوع پولیپ معده هستند اما این نوع با بیشترین ریسک تبدیل به سرطان مواجه است. به همین دلیل آنها به طور معمول از بدن خارج می‌شوند.
• پولیپوسیس ادنوماتوس خانوادگی. این سندرم نادر ارثی باعث می‌شود تا برخی سلول‎های جدار داخلی معده به نوع خاصی پولیپ به نام پولیپ‌های غده فوندیک تبدیل شوند. وقتی پولیپ‌های غده فوندیک به این نوع سندرم مرتبط باشند به طور معمول برداشته می‌شوند زیرا خطر سرطانی شدن آنها وجود دارد. پولیپوسیس ادنوماتوس خانوادگی نیز می‌تواند سبب ادنوما شود.
• مصرف مداوم برخی داروهای معده. پولیپ‌های غده فوندیک در میان مردمی که به طور منظم مهار کننده‌های پمپ پروتون را برای کاهش اسید معده مصرف می‌کنند شایع است. این پولیپ‌ها عموماً کوچک هستند و علتی برای نگرانی در مورد آنها وجود ندارد. پولیپ‌های غده فوندیک با قطر بزرگ‌تر از 1 سانتی‌متر حامل ریسک ابتلاء به سرطان هستند، بنابراین پزشک ممکن است قطع مصرف مهار کننده‌های پمپ پروتون یا عمل جراحی خارج کردن پولیپ یا هر دو رویکرد را توصیه کند.

ریسک فاکتورهای پولیپ معده
عوامل افزایش دهنده شانس ایجاد پولیپ معده شامل موارد زیر است:
• سن. پولیپ معده در میان مردم سنین میانسال تا دوره اواخر بزرگسالی بیشتر شایع است.
• عفونت باکتریایی معده. باکتری هلیکوباکتر پیلوری (اچ. پیلوری) یک علت شایع گاستریت است که عامل تقویت کننده پولیپ‌های هیپرپلاستیک و ادنوما محسوب می‌شود.
• پولیپوسیس ادنوماتوس خانوادگی. این سندرم نادر ارثی خطر سرطان کولون و دیگر اختلالات شامل پولیپ معده را افزایش می‌دهد.
• برخی داروها. مصرف دراز مدت داروهای مهار کننده پمپ پروتون - داروهایی که برای درمان بیماری ریفلاکس معده به مری مصرف می‌شوند - با ایجاد پولیپ‌های غده فوندیک مرتبط شده‌اند.

تشخیص پولیپ معده
تست‌ها و اقداماتی که برای تشخیص پولیپ معده به کار می‌روند عبارتند از:
• اندوسکپی. برای مشاهده معده استفاده می‌شود
بیوپسی. نمونه‌گیری از بافت جدار معده است که در طول اندوسکپی می‌توان مقدار کمی از این بافت را از بدن خارج کرد و برای آنالیز به آزمایشگاه فرستاد

درمان پولیپ معده
درمان پولیپ معده به نوع آن بستگی دارد:
• پولیپ‌های ریز که ادنوما نیستند. این پولیپ‌ها ممکن است نیاز به درمان نداشته باشند. آنها به طور معمول سبب بروز علایم و نشانه نمی‌شوند و فقط در موارد نادر سرطانی می‌گردند. دکتر ممکن است پایش متناوب را توصیه کند به شکلی که بتوان پولیپ‌های مسبب علامت و نشانه را بتوان از بدن خارج کرد.
• پولیپ‌های بزرگ. این پولیپ‌ها ممکن است نیاز به خارج کردن داشته باشند. اغلب اوقات پولیپ معده را می‌توان در هنگام اندوسکپی از معده خارج کرد.
• ادنوما. این پولیپ‌ها می‌توانند سرطانی شوند و معمولاً در طول اندوسکپی از بدن خارج می‌شوند.
• پولیپ‌های همراه پولیپوسیس ادنوماتوس خانوادگی. این پولیپ‌ها به دلیل سرطانی شدن از بدن خارج می‌شوند.
پزشک احتمالاً اندوسکپی پیگیرانه را برای بررسی برگشت پولیپ توصیه خواهد کرد.

درمان عفونت اچ. پیلوری
اگر کسی دچار گاستریت ناشی از اچ. پیلوری در معده باشد، پزشک احتمالاً درمان با آنتی‌بیوتیک را توصیه خواهد کرد. درمان عفونت اچ. پیلوری ممکن است باعث برطرف شدن پولیپ‎های هیپرپلاستیک شود و نیز ممکن است مانع توقف روند برگشت پولیپ شود./


• مایو کلینیک
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Mayo Clinic
Stomach polyps
Nov. 06, 2018

آشکارترین نشانه‌ها در نوزاد عدم توانایی دفع مدفوع به فاصله 48 ساعت پس از تولد است

بیماری هیرشپرونگ (هیرشسپرونگ) اختلالی است که به روده بزرگ (کولون) لطمه می‌زند و سبب بروز مشکلاتی در مورد دفع مدفوع می‌شود. این بیماری مادرزادی بوده و نتیجه از دست دادن سلول‌های عصبی در عضلات کولون نوزاد است. نوزاد مبتلاء به بیماری هیرشپرونگ معمولاً در روزهای پس از تولد قادر به دفع مدفوع نیست. در موارد خفیف ممکن است بیماری تا دوران کودکی تشخیص داده نشود. به شکل نادر بیماری هیرشپرونگ برای اولین بار در دوران بزرگسالی تشخیص داده می‌شود. عمل جراحی برای بای‌پس یا خارج کردن بخش آسیب دیده روده بزرگ راه درمان این بیماری است.

درک علت زیربنایی و دسترسی به درمان مؤثر مهم است

سوزش معده یک علامت شایع و آزار دهنده است. سوزش معده اغلب از سوءهاضمه که به نام دیس‌پپسیا (دیس‌پپسی) نیز شناخته می‌شود نشأت می‌گیرد. حس سوزش معده به طور معمول فقط یک علامت یک اختلال زیربنایی مثل عدم تحمل نسبت به برخی غذاها است. داروهای نسخه‌ای و غیر نسخه‌ای می‌توانند از سوءهاضمه پیشگیری و آن را درمان کنند، و برخی درمان‌های خانگی می‌توانند باعث تخفیف علایم شوند. هر کسی که مکرراً دچار سوزش معده و علایم مشابه می‌شود باید به پزشک مراجعه کند. درک علت زیربنایی و دسترسی به درمان مؤثر مهم است.

هیچ عدد و رقم خاصی در مورد تعداد دفعات دفع مدفوع در هر روز برای مردم وجود ندارد زیرا عادات روده در افراد متفاوت است

دفع منظم مدفوع یک نشانه سلامت دستگاه گوارش است. عادات دفع در هر فردی کمی متفاوت است، اما گذراندن زمان طولانی بدون تخلیه روده می‌تواند نشانه‌ای از وجود یک اختلال زیربنایی در سلامت باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد. هیچ عدد و رقم خاصی در مورد تعداد دفعات دفع مدفوع در هر روز برای مردم وجود ندارد زیرا عادات روده در افراد متفاوت است. بسیاری از مردم چند بار در روز یا دو روز یک بار روده خود را تخلیه می‌کنند. یبوست، که یک علامت مشترک بسیاری از اختلالات است به دفع مدفوع به میزان کمتر از 3 بار در هفته اشاره دارد. مردمی که یک هفته را بدون دفع مدفوع می‌گذرانند به یبوست شدید دچارند و باید با پزشک مشورت کنند.

برخی اختلالات زیربنایی پزشکی نیز می‌توانند باعث ایجاد مدفوع شناور مداوم شوند

هر اسمی که رویش بگذارید - مدفوع، براز، گُه، غائط یا نجاست - می‌تواند مسائل زیادی را در مورد سلامت انسان آشکار کند. مدفوع شناور [مدفوعی که در آب به حالت شناور باقی می‌ماند] شایع است و معمولاً نشانه وجود مشکلی محسوب نمی‌شود. گاز، تغییرات رژیم غذایی، و عفونت‌های خفیف می‌توانند باعث شناور شدن مدفوع شوند. برخی اختلالات زیربنایی پزشکی نیز می‌توانند باعث ایجاد مدفوع شناور مداوم شوند. تا زمانی که هیچ علامت دیگری وجود نداشته باشد و مدفوع به مرور زمان به حالت نرمال خود برگردد، نیاز به مراجعه به دکتر برای مدفوع شناور نیست.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.