دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

وقتی غذای هضم نشده در مدفوع با تغییراتی دیگر در عادات روده، کاهش وزن یا اسهال همراه باشد، این را می‎توان پیامی از وجود یک اختلال زیربنایی در سلامت و نیازمند مراقبت و تشخیص پزشکی تلقی کرد

وجود غذای هضم نشده در مدفوع فرد معمولاً جای نگرانی ندارد. بدن قادر نیست تا غذاهای دارای مقادیر بالای فیبر یا غذاهای دارای پوستۀ سخت مثل ذرت شیرین و مانند آن را خُرد و ریز کند. در نهایت این امکان هست که این گونه غذاها بدون ایجاد تغییری در آنها از سیستم گوارش عبور کنند. اما وقتی غذای هضم نشده در مدفوع با تغییراتی دیگر در عادات روده، کاهش وزن یا اسهال همراه باشد، این را می‎توان پیامی از وجود یک اختلال زیربنایی در سلامت و نیازمند مراقبت و تشخیص پزشکی تلقی کرد. در این مقاله علل مختلف بروز غذای هضم نشده در مدفوع و زمان مراجعه فرد به پزشک مورد بحث قرار خواهد گرفت.

گاستریت ممکن است مطلقاً فاقد هر گونه علامت باشد

گاستریت [گاسترایتیس] التهاب دیواره داخلی معده است. این اختلال به علل مختلفی رخ می‎دهد. گاستریت ممکن است مشکلی حاد یا مزمن باشد که خطر دیگر اختلالات معده مثل اولسر معده، خونریزی یا سرطان معده را افزایش می‎دهد. شکل حاد این اختلال سبب بروز علایم ملموسی می‎شود که پس از گذشت چند روز خود به خود رفع می‎شوند. به هر حال گاستریت مزمن ممکن است بدون علامت در بدن باقی بماند و اثرات خود را بعدها نشان دهد. باکتری هیلکوباکتر پیلوری (اچ. پیلوری) یک از علل اصلی ایجاد گاستریت و گمان می‎رود که این باکتری در معده نیمی از کل مردم جهان وجود داشته باشد.

کودکان نیز به شکل شایع علایم معده عصبی را تجربه می‎کنند. این احتمال هست که علایم در بچه‌ها به شکلی متفاوت از بزرگسالان بروز نماید. برای مثال کودکان در این مورد از رفتن به مدرسه امتناع نشان می‎دهند یا مکرراً و بدون وجود علایم مربوط به عفونت از درد معده شکایت می‎کنند.

معده عصبی مثالی در مورد چگونگی تأثیرگذاری منفی عواطف و احساسات بر بدن است. پزشکان ممکن است اختلال معده عصبی را در مواردی در مد نظر قرار دهند که فرد دچار علایمی مثل تهوع یا نفخ باشد اما در آن موارد ارتباطی با هر گونه اختلال یا بیماری دستگاه گوارش دیده نمی‎شود. درمان‎های معده عصبی شامل استفاده از تکنیک‎های مربوط به کاهش اضطراب، استرس، و تنش است. معده عصبی می‎تواند علایم برخی اختلالات دستگاه گوارش را بازتاب دهد. این اختلالاتی مثل سندرم روده تحریک‎پذیر (IBS)، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو، یا گاستروانتریت (عفونت باکتریایی یا ویروسی معده) را شامل می‎شود. 

دیسنتری اغلب اوقات از فقر بهداشت نشأت می‎گیرد

دیسنتری (که در متون فارسی به‎شکل دیسانتری نیز نوشته می‎شود. توضیح م.) التهاب روده و مقدمتاً روده بزرگ است. دیسنتری می‎تواند به گرفتگی‎های خفیف یا شدید شکم و اسهال شدید همراه خون یا مخاط در منجر شود. در صورت عدم درمان مناسب، دیسنتری می‎تواند کشنده باشد. عفونت با باسیل یا باکتری شیگلا شایع‎ترین علت بروز دیسنتری محسوب می‎شود. دیسنتری یک بیماری عفونی همراه اسهال شدید است. در سطح ایالات متحد آمریکا نشانه‎ها و علایم این بیمار به طور نرمال خفیف بوده و معمولاً در طول چند روز برطرف می‎شود. اغلب مردم در این مورد به پزشک مراجعه نمی‎کنند.

دچار شدن به اسهال می‎تواند سبب کم‎آبی بدن شود. این اختلال می‎تواند بر مردم پیر و خردسالان و نیز مردم دچار اختلالات زیربنایی تأثیرات منفی شدیدتری داشته باشد

اسهال صبحگاهی هنگامی مطرح است که فرد به عنوان نخستین کار در هنگام صبح ناچار به دفع مدفوعی شل و آبکی می‎شود. نیاز رفتن به دستشویی ممکن است باعث گردد تا فرد از خواب بیدار شود. در عین حال ممکن است نیاز رفتن به توالت در هنگام برخاستن از خواب به صورت یک فوریت درآید. اغلب مردم در مقطعی از زندگی خود دچار اسهال صبحگاهی می‎شوند. اسهال صبحگاهی گهگاهی ممکن است نشانه‎ای از یک بیماری گذرا یا نتیجۀ انتخاب‎های مربوط به سبک زندگی باشد. به هر حال دچار شدن به اسهال صبحگاهی به صورت یک مشکل مکرر نشانه‎ای از ابتلاء فرد به اختلالی زیربنایی است.

پروکتیت در مردم دچار بیماری‎های التهابی روده شایع است. عفونت‎های واگیردار جنسی نیز دیگر علت این بیماری محسوب می‎شوند. پروکتیت در عین حال ممکن است به عنوان یک عارضۀ جانبی اشعه درمانی برای برخی سرطان‎ها بروز کند

پروکتیت [در اصل پروکتایتیس] التهاب جدار داخلی راست روده است. راست روده یک لولۀ عضلانی است که به انتهای روده بزرگ متصل است. مدفوع سر راه خود برای خروج از بدن از راست روده عبور می‌کند. پروکتیت می‎تواند سبب درد راست روده و به وجود آمدن حس نیاز به دفع مدفوع شود. علایم پروکتیت ممکن است کوتاه مدت بوده یا حالت مزمن داشته باشند. پروکتیت در مردم دچار بیماری‎های التهابی روده شایع است. عفونت‎های واگیردار جنسی نیز دیگر علت این بیماری محسوب می‎شوند. پروکتیت در عین حال ممکن است به عنوان یک عارضۀ جانبی اشعه درمانی برای برخی سرطان‎ها بروز کند.

ولولوس روده کوچک معمولاً در میان نوزادان و کودکان شایع است. در بزرگسالان ولولوس روده کوچک به ندرت مشاهده می‎شود

ولولوس به پیچ‎خوردگی غیر نرمال بخشی از روده بزرگ یا روده کوچک اشاره دارد. این پیچ‎خوردگی ممکن است به انسداد روده منجر شود که خود می‎تواند عوارضی شدید در پی داشته باشد. ولولوس یک فوریت یا مورد اورژانسی در پزشکی است که نیاز به تشخیص و درمان صحیح و سریع دارد. در این مقاله نشانه‎ها و علایم ولولوس در کودکان و بزرگسالان مورد بررسی قرار می‎گیرد. ولولوس روده کوچک معمولاً در میان نوزادان و کودکان شایع است. در بزرگسالان ولولوس روده کوچک به ندرت مشاهده می‎شود. در بزرگسالان ولولوس گرایشی به بروز در روده بزرگ دارد و زیر عنوان ولولوس سیگموئید شناخته می‎شود.

مقالات دیگر...