دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

حفظ سلامت روده به مراقبت روزانه نیاز دارد

دردناک شدن حرکات روده باعث ایجاد ناراحتی زیادی می‌شود. دردناک شدن دفع مدفوع به شکل بالقوه علل متعددی می‌تواند داشته باشد. برخی از این علل به آسانی قابل رفع هستند اما موارد دیگر - مثل سرطان مقعد - می‌توانند مشکلاتی جدی باشند. مواجه شدن گهگاهی با درد خفیف در هنگام دفع مدفوع موضوعی نرمال است. در هر حال، وقتی این اتفاق مکرراً رخ دهد، می‌توان آن را نشانه‌ای از وجود یک اختلال زیربنایی در سلامت تلقی کرد. حفظ سلامت روده به مراقبت روزانه نیاز دارد. خوردن غذاهای دارای فیبر زیاد و نوشیدن آب کافی در این مورد مهم است. بسیاری از موارد دفع مدفوع دردناک قابل پیشگیری هستند.

مدفوع سفت و پشکل مانند یک مشکل شایع است

مردم اغلب مدفوع گلوله‌ای (پشکل مانند) را به صورت توده‌های کوچک و سفت دفع می‌کنند. در هر حال مدفوع ممکن است در عین حال به شکل تکه‌های جامد دفع شود که چنان به نظر می‌رسد انگار دارای سنگریزه است. هر دو نوع آنها یک نشانه یبوست به شمار می‌روند. یبوست یک مشکل شایع است که اغلب مردم گهگاه دچار آن می‌شوند. یبوست مزمن می‌تواند دردناک باشد و نشان دهنده یک مشکل زیربنایی در سلامت تلقی شود. وقتی غذا از سیستم گوارش عبور می‌کند، کولون یا روده بزرگ بخشی از آب موجود در محتوی غذایی را جذب می‌کند. غذایی که کُندتر از حالت معمول از دستگاه گوارش عبور می‌کند زمان درازی را در کولون می‌گذراند. در نتیجه کولون مقدار زیادی از آب مواد غذایی را جذب می‌کند و مدفوع سفت‌تر می‌شود.

به طور معمول مردم 5 تا 10 بار در هر روز می‌گوزند

برخی موارد باد شکم [گوز، تیز، ضرطه] نرمال است اما گوزیدن بیش از حد اغلب اوقات یک نشانه از آن است که بدن قویاً در حال واکنش نشان دادن به بعضی غذاها است. این می‌تواند نشان دهنده یک مورد عدم تحمل غذایی یا یک اختلال سیستم گوارش مثل سندرم روده تحریک‌پذیر باشد. به طور معمول مردم 5 تا 10 بار در هر روز می‌گوزند. تغییرات غذایی، دگرگون شدن الگوهای غذا خوردن، و شناسایی موارد عدم تحمل غذایی همگی به پیشگیری از باد شکم اضافی کمک می‌کنند. صرف غذا خوردن یا نوشیدن برای ایجاد گاز کافی است. وقتی کسی غذا می‌خورد یا چیزی می‌نوشد، مقداری هوا نیز بلعیده می‌شود.

گوز تر در نوزادان نرمال است زیرا سیستم گوارشی آنان هنوز در حال رشد و نمو است

باد شکم آبکی [باد روده آبکی، گوز تر] هنگامی مطرح است که شخص در هنگام گوزیدن به همراه هوا (گاز) مایع دفع کند. مایع مورد اشاره ممکن است مخاط یا مدفوع آبکی باشد. باد شکم آبکی که به عنوان گوز تر شناخته می‌شود ممکن است نتیجه چیزی باشد که شخص خورده یا نوشیده است. یک اختلال زیربنایی پزشکی مثل اختلال گوارشی نیز می‌تواند سبب ایجاد گوز تر گردد. گوزیدن یک عملکرد روزمره و نرمال بدن است. گوزیدن ممکن است بر اثر عدم توانایی روده در هضم کامل غذا پیش از رسیدن آن به کولون رخ دهد.

در حدود نیمی از مردم دچار هماتوکروماتوزیس فاقد علایم هستند.

هیماتوکروماتوسیس [هماتوکروماتوزیس، هماتوکروماتوز] اختلالی است که باعث انباشت بیش از حد آهن در بدن می‌شود. برخی از اوقات این اختلال را "بیش‌بار آهن" می‌نامند. در حالت نرمال روده‌ها فقط مقدار لازمی از آهن موجود در غذایی را که می‌خوریم جذب می‌کنند. اما در هماتوکروماتوزیس بدن آهن بیش از حدی جذب می‌کند و بدن هیچ راهی برای خلاص شدن از آن نمی‌یابد. بنابراین بدن این آهن اضافی را در مفصل‌ها و دستگاه‌هایی مثل کبد، قلب، و لوزالمعده ذخیره می‌کند. این کار به آسیب دیدن دستگاه‌های مورد اشاره منجر می‌شود. در صورت عدم درمان هماتوکروماتوزیس می‌تواند باعث از کار افتادن ارگان‌های مورد اشاره شود.

علایم کولیت میکروسکپی ممکن است به شکل متناوب بروز کنند. گاهی از اوقات این علایم خود به خود از بین می‌روند

کولیت میکروسکپی نوعی التهاب روده بزرگ است که سبب ایجاد اسهال آبکی مدوام می‌شود. این اختلال نام خود را از این واقعیت گرفته است که شناسایی آن نیاز به بررسی بافت کولون زیر میکروسکپ دارد، زیرا در این بیماری امکان آن هست که بافت کولون در کولونوسکپی یا سیگموئیدوسکپی انعطاف‌پذیر نرمال به نظر برسد. کولیت کُلاژنوس، که یک لایه ضخیم پروتئین (کلاژن) در بافت کولون ایجاد می‌شود. کولیت لنفوسیتیک، که سلول‌های سفید خون (لنفوسیت‌ها) در بافت کولون افزایش پیدا می‌کند. کولیت میکروسکپی ناکامل، که نمایه‌های مخلوطی از کولیت کلاژنوس و کولیت لنفوسیتیک وجود دارد.

زنان به ویژه زنان در سنین بالای 50 بیش از مردان دچار پرولاپس رکتال می‌شوند.

اگر کسی این احساس را داشته باشد که پس از دفع مدفوع انگار روی یک توپ نشسته است، یا اگر متوجه شود که انگار چیزی به دهانه مقعد وی چسبیده است، وی ممکن است دچار مشکلی به نام پرولاپس رکتال باشد. پرولاپس به معنی آن است که قسمتی از بدن از وضعیت نرمال خود خارج و دچار لغزش یا فروافتادگی شده است. پرولاپس رکتال وقتی مطرح است که رکتوم - قسمت انتهایی روده بزرگ، یا راست روده - به سمت بیرون از بدن یا خارج مقعد دچار افتادگی می‌شود. در هر حال هر قدر کسی زمان درازتری دچار این مشکل باشد مشکل مزبور بدتر خواهد شد. و زندگی در شرایط ابتلاء به پرولاپس رکتال می‌تواند سبب شرمندگی شده و همچنین بر کیفیت زندگی تأثیر منفی بگذارد.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.