دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

در صورت عدم رفع مدفوع آبکی در طول یک هفته فرد باید بلافاصله تحت مراقت پزشکی قرار گیرد. این وضعیت می‎تواند یک نشانۀ وجود یک اختلال جدی پزشکی باشد و ممکن است در صورت عدم درمان تشدید شود.

مدفوع شل و ول مدفوعی به شکل غیر نرمال آبکی است، و ایجاد آن می‎تواند دلایل مختلفی داشته باشد. این وضعیت بسیار شایع است و به طور معمول با خطرات شدید برای سلامت همراه نیست. مدفوع آبکی اغلب اوقات پس از غذا خوردن بروز می‎کند اما در عین حال امکان ایجاد آن در سایر اوقات روز نیز وجود دارد. وقتی مدفوع مزبور به طور پیاپی ظاهر می‎شود یا چند بار در روز تکرار می‎گردد، این وضعیت زیر عنوان اسهال توضیح داده می‎شود. به هر جهت این امکان وجود دارد که مدفوع شل و ول به صورت مزمن بروز کند و نیاز به درمان داشته باشد. در این مقاله خطوط کلی مربوط به علل بالقوۀ مدفوع شل و ول مشخص شده و در مورد درمان آن بحث خواهد شد.

ریفلاکس اسید گهگاهی پدیده‎ای کاملاً نرمال است، و اغلب اوقات بر اثر پرخوری، دراز کشیدن پس از خوردن غذا یا خوردن برخی غذاهای خاص رخ می‎دهد.

بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) یک اختلال درازمدت است که در آن اسید معده مکرراً به عقب و درون مری برمی‎گردد. بسیاری از مردم هر از گاه دچار ریفلاکس معده به مری (GER) می‎شوند. به هر جهت، اگر فردی به طور مداوم دچار ریفلاکس اسید شود که بیش از دو بار در هفته بروز می‎کند، وی ممکن است با تشخیص ابتلا به GERD مواجه گردد. به عبارت دیگر بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) بروز منظم و درازمدت ریفلاکس معده به مری (GER) است. بیماری ریفلاکس معده به مری اختلالی است که در آن اسید معده به صورت مداوم و منظم به عقب برگشته و وارد مری می‎شود.

هر فردی که اخیراً تحت یک دوره درمان با آنتی‎بیوتیک قرار داشته یا بیمار بوده، متوجه می‎شود که مقدار مخاط در مدفوع وی دستخوش تغییراتی شده است. اگر سطح مخاط در طول چند هفته به میزان نرمال برنگردد مراجعه به پزشک الزامی خواهد بود.

وجود مخاط در بدن طبیعی است و بخش مهمی از چگونگی عملکرد بدن محسوب می‎شود. بافت‎ها برای پوشش و محافظت از دیوارۀ دهان، بینی، سینوس‎ها، گلو، ریه‎ها و روده مخاط تولید می‎کنند. اغلب اوقات مخاط شفاف و رقیق است. به هر جهت، بیماری، رژیم غذایی یا عوامل محیطی می‌‏توانند برخی از اوقات میزان قوام مخاط را افزایش دهند. در این راستا حتی امکان تغییر رنگ مخاط نیز وجود دارد. مردم اغلب اوقات در هنگام ابتلا به یک عفونت ویروسی دچار افزایش مخاط می‎شوند. آنها ممکن است پس از گرفتن بینی خود با دستمال متوجه وجود مخاطی سبزرنگ شوند که از بینی آنها خارج می‎شود. چه اتفاقی می‎افتد وقتی تغییرات مهم‎تر در مخاط تا به این حد آشکار نیستند؟ 

باد شکم بیش از حد می‎تواند سبب ایجاد ناراحتی و پریشان‎حالی گردد. این وضعـیت اغلـب بـر اثر خوردن برخی غذاها رخ می‎دهد اما در عین حال ممکن است نشانه‌ای از اختلالی جدی‎تر باشد.

باد شکم تجمع هوا یا گاز در سیستم گوارش است که می‏‌تواند به ناراحتی شکم منجر گردد. اغلب مردم دچار باد شکم می‎شوند. باد شکم بیش از حد می‎تواند سبب ایجاد ناراحتی و پریشان‎حالی گردد. این وضعیت اغلب بر اثر خوردن برخی غذاها رخ می‎دهد اما در عین حال ممکن است نشانه‌ای از اختلالی جدی‎تر باشد. در اغلب موارد، تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی می‎تواند به کنترل گاز اضافی موجود در سیستم گوارش کمک کند. وقتی هوا درون دستگاه گوارش افزایش می‎یابد بدن ممکن است نیاز به دفع آن داشته باشد، که این کار یا از راه دهان و توسط آروغ‎ زدن یا با عبور دادن باد از طریق سوراخ مقعد انجام می‎شود.

برای دچار شدن مردم به سفتی معده دلایل متعددی می‎تواند وجود داشته باشد. این مشکل معمولاً به عوامل گوارشی یا هورمونی مرتبط است. بسته به علت، سفتی معده می‎تواند با علایم دیگر که طیفی از خفیف تا شدید را شامل می‎شوند، همراه گردد.

احساس سفتی در معده معمولاً نتیجۀ مشکلات گوارشی یا هورمونی است. این حس معمولاً به خودی خود از بین می‎رود اما در عین حال می‎تواند پیامی در مورد وجود یک مشکل زیربنایی در سلامت انسان باشد. سفتی معده ممکن است در هر فردی به شکلی متفاوت احساس شود. این اختلال ممکن است بدین شکل بروز نماید که فرد احساس کند عضلات شکم وی در حال انقباض بوده و در معده فشار ایجاد می‎کنند. این حس می‎تواند از عضلات شکم، جدار دیوارۀ معده یا ارگان‌های اطراف معده نشأت گیرد. احساس سفتی مزبور اغلب اوقات نوعی ناراحتی موقتی به علت رژیم غذایی یا عوامل هورمونی است. در هر حال سفتی معده می‎تواند ناشی از وجود یک اختلال زیربنایی در بدن باشد.

بی‎اختیاری مدفوع وضعیت شایعی است و فقط در سطح ایالات متحد آمریکا 18 میلیون نفر یا یک‎دوازدهم کل جمعیت به آن مبتلا هستند. شیوع بی‎اختیاری روده در زنان اندکی بیش از مردان است که احتمالاً یکی از پیامدهای بارداری است.

فرد دچار بی‎اختیاری روده یـا مدفوع قادر به کنترل تحرکات رودۀ خود نیست. مدفوع بر اثر وجود اختلالی زیربنایی از راست روده یا مقعد نشت می‎کند. بی‎اختیاری روده می‎تواند از نظر شدت متفاوت بوده و شامل دفع مقدار کمی از مدفوع در هنگام بروز باد شکم یا از دست دادن اختیار روده باشد. این وضعیت معمولاً تهدید کنندۀ زندگی یا خطرناک نیست، اما می‎تواند به کیفیت زندگی فرد و سلامت روانی و عزت نفس وی آسیب برساند. بی‎اختیاری مدفوع وضعیت شایعی است و فقط در سطح ایالات متحد آمریکا 18 میلیون نفر یا یک‎دوازدهم کل جمعیت به آن مبتلا هستند. شیوع بی‎اختیاری روده در زنان اندکی بیش از مردان است که احتمالاً یکی از پیامدهای بارداری است.

چند اختلال یا بیماری مختلف می‎توانند سبب ازوفاژیت شوند. برخی از اوقات ازوفاژیت ممکن است بیش از یک علت داشته باشد.

ازوفاژیت التهاب مری است - لوله‎ای عضلانی که غذا را از دهان به معده انتقال می‎دهد. این اختلال بر اثر آسیب دیدن مری ایجاد می‎شود. در برخی موارد شدید بیماری، عدم درمان ازوفاژیت می‎تواند به دگرگون شدن ساختار و عملکرد مری منجر شود. درمان اروفاژیت بر رفع علت التهاب و اطمینان در مورد اجتناب از عوامل محرک مثل برخی غذاها یا انواع آلرژی متمرکز می‎شود. در برخی موارد، استفاده از دارو برای درمان التهاب می‎تواند مفید باشد. اگر تشخیص به قدر کافی زود انجام شود و درمان کامل صورت گیرد، دورنما برای بیمار دچار ازوفاژیت خوب است.

مقالات دیگر...