دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

درد سایکوژنیک، درد جسمی بر اثر مشکلات روانی

درد نوسیسپتیو, درد نوروپاتیک, منشأ فیزیکی, نورولوژیک, عوامل سایکولوژیک, نارکو, ویکودین, نارکوتیک

درد سایکوژنیک می‌تواند پیامدهای جدی به دنبال داشته و به کیفیت زندگی و وضعیت سلامت شخص مبتلاء لطمه بزند

مقالات درد

در این مقاله:
• چه چیز محرک ایجاد درد سایکوژنیک است

• چگونه پزشک می‌تواند ابتلاء شخص به درد سایکوژنیک را تشخیص دهد
• واکنش‌های درد سایکوژنیک
• درمان درد سایکوژنیکدرد سایکوژنیک اصطلاحی برای تبیین دردی است که مقدمتاً ریشه در عوامل روان‌شناختی مثل افسردگی و اضطراب دارد. در حالی که درد سایکوژنیک بر اثر آسیب‌شناسی فیزیکی مشخصی ایجاد نمی‌شود، نوعی بسیار واقعی از درد مزمن است. افراد دچار افسردگی و اضطراب ممکن است خبر از دچار شدن سراسر بدن خود به درد سایکوژنیک دهند، حتی زمانی که هیچ علت جسمانی مشهودی برای این درد وجود ندارد.
درمان درد سایکوژنیک اغلب مشکل‌تر از درمان درد نوسیسپتیو یا درد نوروپاتیک است. دردکُش‌های متداول برای درمان مشکلات جسمانی مثل التهاب و اختلال عملکرد عصب طراحی شده‌اند. به هر حال در درد سایکوژنیک، اغلب هیچ نوع علت فیزیکی برای جستجو و درمان یافت نمی‌شود. درمان‌های غیر دارویی درد مثل TENS و انحراف توجه در مقایسه با داروهای ضد درد مرسوم گرایشی به مؤثرتر بودن از خود نشان می‌دهند.


چه چیز محرک ایجاد درد سایکوژنیک است
اگرچه درد مورد بحث برای کسانی که دچارش هستند بسیار واقعی است، هیچ تست اختصاصی برای تشخیص ابتلاء شخص به درد سایکوژنیک وجود ندارد.
این نوع درد می‌تواند عوامل روان‌شناختی بسیار مختلفی به عنوان محرک درد، تشدید کننده آن یا حفظ درد داشته باشد:
• باورها
• عواطف
• ترس‌ها
• ناخوشی روانی مثل افسردگی یا اضطراب
• علایم درد سایکوژنیک
درد سایکوژنیک می‌تواند به راه‌های مختلفی خود را نمایان سازد. در ادامه چند علامت شایع قابل استناد به این اختلال فهرست شده است:
• درد عضله
• درد معده
درد پشت
سردرد


چگونه پزشک می‌تواند ابتلاء شخص به درد سایکوژنیک را تشخیص دهد
وقتی شخص دچار درد به پزشک مراجعه می‌کند، پزشک وی را برای از تشخیص خارج کردن منشأ فیزیکی یا نورولوژیک درد معاینه خواهد کرد. در صورت وجود درد سایکوژنیک، یافته‌های ارگانیک یا جسمانی ملموس در شخص دیده نخواهد شد یا آنقدر کفایت ندارند که برای توضیح دردی که شخص متحمل می‌شود لحاظ گردند. در عوض، عوامل سایکولوژیک تقویت کننده آغاز، شدت و تشدید درد هستند. پزشک باید تاریخچه‌ای را برای روشن کردن چنین عوامل سایکولوژیک استخراج کند.


واکنش‌های درد سایکوژنیک
درد سایکوژنیک می‌تواند پیامدهای جدی به دنبال داشته و به کیفیت زندگی و وضعیت سلامت شخص مبتلاء لطمه بزند. مقدمتاً شخص دچار این نوع درد ممکن است به علت درد قادر به ادامه کار خود نباشد. در مرحله بعد، افراد دچار درد سایکوژنیک اغلب زمان زیادی را برای مراجعه به پزشک سپری می‌کنند تا نوع درمان آنان مشخص گردد. در مرحله سوم، درد سایکوژنیک می‌تواند باعث سوءمصرف دارو و وابستگی به داروهای ضد درد مختلف شود (در این مورد می‌توان مسکن‌های درد مخدری مثل نارکو یا ویکودین را در مد نظر آورد).


درمان درد سایکوژنیک
درد سایکوژنیک می‌تواند برای یافتن درمان متناسب موضوعی چالش برانگیز باشد. در اغلب موارد متخصصان سلامت روانی برای مداوای این اختلال با پزشکان همکاری می‌کنند. در ادامه چند درمان محتمل برای درد سایکوژنیک فهرست شده است:
• داروهای ضد درد غیر نارکوتیک (مثل داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی نظیر استامینوفن یا ایبوپروفن)
• داروهای روان‌درمانی
داروهای ضد افسردگی
لطفاً این موضوع را در مد نظر داشته باشید که دردکش‌های اپیوئیدی (مخدری) برای درمان درد سایکوژنیک گزینه‌های بدی هستند. این داروها از هدف گرفتن علت ریشه‌ای این اختلال که روان‌شناختی است ناتوانند، و در مقابل می‌توانند به سوءمصرف و وابستگی دارویی منجر شوند که خود به خود مسائلی دلهره‌آور محسوب می‌شوند./درد سایکوژنیک، درد جسمی بر اثر مشکلات روانی
دکتر استیون گانس، اریکا ژاک
ترجمۀ فرهنگ راد

Source:
Psychogenic Pain Causes and Treatment
By Erica Jacques
Medically reviewed by Steven Gans, MD
Updated on December 02, 2019

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

داروهای گیاهی و مکمل‌های کمک به درمان افسردگی

بستن در‌ به روی بیماران روانی از میزان خودکشی کم نمی‌کند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.