plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

آیا من به داروی شل کننده عضله نیاز دارم؟

خستگی مفرط, کاریسوپرودول, سوما,  اعتیادآور, سیکلوبنزاپرین, فلکسریل, اینسومنیا,

برخی شل کننده‌های عضلات به شکل بالقوه ممکن است عوارض جانبی جدی مثل صدمات کبد به دنبال داشته باشند

مقالات درد
تغییر اندازه و نوع قلم متن

در این مقاله:
⇐ چه زمانی افراد به شل کننده عضلات نیاز دارند
⇐ اثرات جانبی داروهای شل کننده عضلات
⇐ اعتیاد و سوءمصرف داروهای شل کنندهاگر کسی دچار درد پشت باشد یا با برخی از اختلالات دیگر که باعث اسپاسم عضلانی می‌شوند درگیر شود، پزشک ممکن است برای او داروهای شل کننده عضلات (شل کننده عضلانی) تجویز کند.
دچار بودن به اسپاسم عضله به این معنی است که یکی از عضلات شخص یا تعداد بیشتری از آنها منقبض شده و دچار پیچ خوردگی یا کرامپ خارج از کنترل است. این اتفاق به دلایلی مختلفی ممکن است رخ دهد و گاهی از اوقات ممکن است بسیار دردناک باشد.
در حالی که درمان‌های مختلف متعددی برای درد در دسترس است دکتر ممکن است به این نتیجه برسد که استفاده از یک شل کننده عضلات بهترین رویکرد درمانی است.


چه زمانی افراد به شل کننده عضلات نیاز دارند
این احتمال وجود دارد که پزشک از شخص بخواهد تا برای درمان درد ابتدا مصرف داروهای غیر نسخه‌ای مثل استامینوفن (تاینلول) یا ایبوپروفن (ادویل) را امتحان کند. اما اگر این داروها کارآیی نداشته باشند یا اگر شخص به علل درگیر بودن با دیگر مشکلات سلامت مثل مشکلات کبد یا اولسرها نتواند از داروهای مزبور استفاده کند آنگاه ممکن است به مصرف شل کننده عضلات نیاز باشد.
داروهای شل کننده عضلات در شکل ایده‌آل برای دردهای حاد تجویز می‌شوند و نه دردهای مزمن. در عین حال استفاده از آنها به عنوان یک گزینه در صورتی که درد مانع از برخوردارری شخص از خواب کافی باشد مطرح است. از آنجا که داروهای شل کننده عضلات باعث ایجاد حالت خواب‌آلودگی می‌شوند در صورت مصرف در طول شب این داروها می‌توانند به استراحت شخص کمک کنند.


اثرات جانبی داروهای شل کننده عضلات
صرف‌نظر از اینکه شخص چه نوع داروی شل کننده عضلانی می‌گیرد موضوع دچار شدن به یک مورد عارضه جانبی یا تعداد بیشتری از آنها مطرح است. به هر حال برخی شل کننده‌های عضلات به شکل بالقوه ممکن است عوارض جانبی جدی مثل صدمات کبد به دنبال داشته باشند. پزشک برای یافتن دارویی برخوردار از بهترین کارآیی برای شخص با بیمار کار خواهد کرد.
شایع‌ترین عوارض جانبی شامل موارد زیر است:
• خستگی، خواب‌آلودگی یا اثرات آرام‌بخشی
خستگی مفرط یا ضعف
سرگیجه
خشکی دهان
افسردگی
• کاهش فشار خون
در زمان مصرف داروهای شل کننده عضلات شخص نباید الکل مصرف کند. این داروها باعث می‌شوند تا تفکر و عملکرد به حالت نرمال دشوار شود حتی اگر داروهای مزبور در دوزهای پایین مصرف شوند، بنابراین ترکیب آنها با الکل می‌تواند خطر تصادف را افزایش دهد.
در عین حال افراد در صورت مصرف داروهای شل کننده عضلات نباید رانندگی کرده یا با ماشین آلات سنگین کار کنند. برخی از داروهای شل کننده عضلات پس از گذشت 30 دقیقه اثرات خود را آشکار می‌کنند و اثرات جانبی آنها در هر مورد ممکن است بین 4 تا 6 ساعت ادامه یابد.


اعتیاد و سوءمصرف
در مورد برخی مردم شل کننده عضلات ممکن است اعتیادآور باشد. مصرف این داروها بدون تجویز پزشک یا مصرف به میزان بالاتر از مقدار توصیه شده می‌تواند خطر ایجاد اعتیاد را به دنبال داشته باشد. به همین صورت مصرف دراز مدت این داروها اثرات مشابهی را در پی دارد.
تقریباً تمامی موارد اعتیاد و وابستگی دارویی ناشی از داروی موسوم به کاریسوپرودول (سوما) است، که یک ماده 4 تحت کنترل جدول بندی دارویی محسوب می‌شود. علت آن است که وقتی این دارو در بدن انسان تجزیه می‌شود، ماده‌ای به نام مپروبامات تولید می‌کند که عملکردی مشابه داروهای مسکن دارد. افراد دچار اعتیاد به کاریسوپرودول گاهی از اوقات به این دلیل دچار سوءمصرف داروی مزبور می‌شوند که باعث ایجاد حالت ریلکس در آنها می‌شود.
دیگر انواع داروهای شل کننده عضلات نیز ممکن است اعتیادآور باشند. سیکلوبنزاپرین (فلکسریل) با سوءمصرف و وابستگی دارویی مرتبط شده است.
در صورت استفاده طولانی مدت موضوع وابستگی فیزیکی به برخی داروهای شل کننده عضلات مطرح است. این بدان معنی است که در صورت عدم استفاده از دارو شخص ممکن است دچار علایم ترک گردد. افراد ممکن است بر اثر قطع استفاده از دارو دچار اینسومنیا، استفراغ یا اضطراب شوند./


آیا من به داروی شل کننده عضله نیاز دارم؟
دکتر سابرینا فلسون
ترجمه نادر اکبری سراوانی

Source:
WebMD Medical Reference
Do I Need a Muscle Relaxer?
Reviewed by Sabrina Felson, MD
On October 23, 2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

آیا در مورد ریسک‌های گوارشی آسپیرین مبالغه شده است؟

عود آسم با تزریق آنتی‌بادی کاهش یافت

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده