دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

نورالژی اینترکوستال یک اصطلاح فراگیر است

مقالات درد
تغییر اندازه و نوع قلم متن

در این مقاله:
نورالژی اینترکوستال چیست؟
• علل نورالژی اینترکوستال
• علایم نورالژی اینترکوستال
• نورالژی اینترکوستال در بارداری
• درمان نورالژی اینترکوستال
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• پیشگیری از نورالژی اینترکوستال
• خلاصهنورالژی اینترکوستال زمانی بروز می‌کند که شخص دچار درد نوروپاتیک در دنده‌ها، قفسه سینه یا شکم می‌شود. این مشکل ممکن است علل مختلفی داشته باشد اگرچه گزینه‌های درمانی فارغ از علل شبیه به همند.
درد نوروپاتیک ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که عصب‌های سوماتوسنسوری (حسی-تنی) آسیب دیده یا ملتهب می‌شوند.


نورالژی اینترکوستال چیست؟
نورالژی اینترکوستال اختلالی است که در آن شخص دچار درد نوروپاتیک در ناحیه مسؤول عصب‌های اینترکوستال می‌شود. این عصب‌ها در سراسر قفسه دنده‌ای و شکم منتشر می‌شوند.
درد نوروپاتیک زمانی ایجاد می‌‎شود که شخص بر اثر تحریک یا حساس شدن بیش از حد عصب‌های سوماتوسنسوری دچار درد می‌شود. سیستم عصبی سوماتوسنسوری مسؤول ارسال اطلاعات در مورد حس‌های بدنی و تغییرات مغز است.


علل نورالژی اینترکوستال
نورالژی اینترکوستال یک اصطلاح فراگیر است. این اصطلاح به درد نوروپاتیک اشاره دارد که در عصب‌های اینترکوستال ایجاد می‌شود. همان گونه که در یکی از مطالعات توضیح داده شده است علت این درد می‌تواند عوامل مختلفی باشد.
یکی از علل بیشتر شایع نورالژی اینترکوستال تحریک بافت و عصب پس از توراکوتومی است. توراکوتومی‌ها مداخلات جراحی هستند که در آنها جراح قفسه سینه را، اغلب برای جراحی ریه‌ها، باز می‌کند.
یک علت متداول دیگر برای نورالژی اینترکوستال فعالیت مجدد عفونت هرپس یا زونا است. این بازفعال شده ویروسی یک عفونت فعال نیست اما باعث بروز راش دردناکی می‌شود که اغلب در اطراف قفسه سینه و شکم ایجاد می‌شود.
زونا می‌تواند از طریق ایجاد التهاب در ریشه‌های عصب نخاعی باعث ایجاد نورالژی اینترکوستال شود.
برخی از دیگر علل مستند شده نورالژی اینترکوستال شامل موارد زیر است:
• صدمات تروماتیک
• رشد بیش از حد سلول در اطراف عصب‌های نورالژی اینترکوستال، مثل مورد ناشی از سرطان یا عفونت
• دیگر اقدامات پزشکی مثل جاگذاری لوله قفسه سینه یا انواع ماستکتومی
• بارداری (اگرچه این مورد نادر است)


علایم نورالژی اینترکوستال
علی‌رغم تعدد علل محتمل برای نورالژی اینترکوستال این اختلال می‌تواند با بسیاری علایم مشابه حاضر باشد که عبارتند از:
• درد تند و تیز، احتقانی، سوزان یا رنجور کننده در قفسه دنده‌ای، قفسه سینه یا شکم
مور مور و بی‌حسی در قفسه دنده‌ای، قفسه سینه، یا شکم
• کاهش عملکرد موتور در اطراف ناحیه آسیب دیده (در موارد شدید)
این علایم ممکن است دایمی یا متناوب باشند. این موضوع اغلب به شدت اختلال و علت زمینه‌ای بستگی دارد. علایم همچنین ممکن است برای یک بازه زمانی طولانی ادامه یابند حتی پس از آنکه علت اولیه فروکش کرده باشد.


نورالژی اینترکوستال در بارداری
زنان باردار گاهی از اوقات دچار نورالژی اینترکوستال می‌شوند. علت آن است که بارداری شامل تغییرات جسمانی اساسی است که می‌توانند بر طناب نخاعی و عصب‌ها تأثیر بگذارند.
همچنان که در یک مطالعه توضیح داده شده است، این تغییرات به طرق مختلف ممکن است خود را نشان دهند. برای مثال، یک توضیح پیشنهاد شده این است که رشد رحم ممکن است بر عصب‌های اینترکوستال پایینی فشار وارد کند، که این می‌تواند به تحریک عصب‌های بین مهره‌های ستون فقرات بینجامد.
با وجود این نورالژی اینترکوستال مشخصاً در دوره بارداری شایع نیست.
وقتی نورالژی اینترکوستال در طول بارداری بروز کند اغلب پس از وضع حمل از بین می‌رود. علت آن است که فشار بر عصب‌های زنان از بین می‌رود.


درمان نورالژی اینترکوستال
از آنجا که نورالژی اینترکوستال ممکن است بر اثر اختلالات متعددی بروز کند، این موضوع اهمیت دارد که علت ایجاد آن در شخص مشخص گردد. این موضوع به پزشک اجازه می‌دهد تا گزینه‌های درمانی اختصاصی دارای بیشترین تأثیر بر علت زمینه‌ای را تعیین کند.
برای مثال، اگر نورالژی اینترکوستال در شخص بر اثر توراکوتومی ایجاد شده باشد، پزشک به طور معمول داروهای ضد درد مناسب تجویز خواهد کرد. مثال‌هایی در این مورد عبارتند از:
• مخدرها
• داروهای موضعی مثل کپسیسین
• داروهای ضد حمله
داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی
• تحریک عصب الکتریکی ترانسکوتانئوس (TENS)
• داروهای ضد افسردگی سه‌حلقه‌ای، مهار کننده‌های بازجذب انتخابی سروتونین، یا مهار کننده‌های بازجذب سروتونین و نوراپی‌نفرین
مردم همچنین می‌توانند این داروهای ضد درد را برای درمان نورالژی اینترکوستال ناشی از زونا، تحریک عصب فیزیکی یا با علت ناشناخته مورد استفاده قرار دهند.
همچنین، وقتی نورالژی اینترکوستال ناشی از زونا باشد، پزشک اغلب داروهایی را برای درمان این عفونت تجویز خواهد کرد. داروهایی متداول در این مورد عبارتند از:
• کورتیکوستروئیدهای سیستمیک
• داروهای بی‌حس کننده
• داروهای ضد ویروس اسیکلوویر
به هر حال بر مبنای یک مطالعه، درمان نورالژی اینترکوستال ممکن است بسیار دشوار بوده و این بیماری حالت دایمی پیدا کند. برخی علل زمینه‌ای نورالژی اینترکوستال به گزینه‌های داروهای موضعی خوب جواب نمی‌دهند.
در همان مقاله نویسندگان دو مطالعه موردی را معرفی می‌کنند که در آنها بیمار که از داروهای موضعی معمول برای درمان نورالژی اینترکوستال سود نبرده بود به فرسایش فرکانس رادیویی حرارتی (RFA) جواب داده بود.
این تکنیک شامل القاء مرگ سلولی در عصب‌های آسیب دیده با استفاده از جریان متغیر برای ایجاد گرما است. نویسندگان مطالعه می‌گوید که RFA حرارتی ممکن است گزینه درمانی مؤثری برای نورالژی اینترکوستال باشد.
عمل جراحی به ندرت برای نورالژی اینترکوستال ضرورت دارد.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
نورالژی اینترکوستال مزمن می‌تواند تأثیر منفی زیادی بر کیفیت زندگی شخص مبتلاء داشته باشد.
این اختلال ممکن است بسیار ناراحت کننده باشد. درد مزمن ناشی از نورالژی اینترکوستال می‌تواند در عین حال به کاهش حرکت و تضعیف کیفیت خواب منجر شود. این بیماری همچنین تنفس کردن را برای شخص دشوار می‌کند.
همچنین نورالژی اینترکوستال دارای علایم مشترکی با دیگر اختلالات جدی سلامت شامل موارد فهرست شده در زیر است:
• شکستگی دنده
• فشرده شدن مهره‌های ستون فقرات
• صدمات وارد شده به قلب یا ریه‌ها
• پلورزی (پلورسی)
سندرم تیتز
• سرطان و تومورهای بدخیم
• آمبولی پولمونری
به همین دلیل این موضوع مهم است که افراد دچار نورالژی اینترکوستال طولانی مدت یا حاد بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.
مردم همچنین در صورت مواجه شدن با دیگر علایم زونا باید به پزشک مراجعه نمایند.


پیشگیری از نورالژی اینترکوستال
از آنجا که علل متعددی به نورالژی اینترکوستال منجر می‌شوند پیشگیری از آن می‌تواند دشوار باشد.
وقتی علت نورالژی اینترکوستال توراکوتومی باشد، مؤثرترین راهکار برای پیشگیری کاهش ریسک پیشگیری از عفونت زخم است. این شامل استفاده از بی‌حس کننده‌های مناسب می‌شود.
وقتی مشکل نورالژی اینترکوستال مرتبط به زونا باشد مؤثرترین راه پیشگیری به حداقل رساندن تماس با این عفونت در مرحله نخست خواهد بود.
برای مثال، مردم باید واکسن زونا بگیرند، که بر مبنای تحقق باعث کاهش احتمال زونا تا 51 درصد می‌شود. واکسن زونا همچنین ریسک درد ناشی از زونا را تا 66 درصد کاهش می‌دهد.


خلاصه
نورالژی اینترکوستال اختلالی است که در آن شخص در عصب‌های اینترکوستال دچار درد نوروپاتیک می‌شود. عصب‌های اینترکوستال عصب‌هایی هستند که در کل قفسه دنده‌ای و شکم منتشر شده‌اند.
علل متعددی مثل انواع عفونت، سرطان، اختلالات پزشکی التهابی و ترومای فیزیکی در این مورد مطرحند.
درمان نورالژی اینترکوستال ممکن است بسیار دشوار باشد زیرا علل زمینه‌ای متعددی ممکن است باعث ایجاد آن شوند. همچنین برخی علل زمینه‌ای نورالژی اینترکوستال به گزینه‌های درمانی موضعی خوب جواب نمی‌دهند.
با وجود این گزینه‌های درمانی متعددی در دسترسند و همچنین برخی راهکارهای پیشگیرانه وجود دارد که مردم می‌توانند از آنها استفاده کنند./نورالژی اینترکوستال یا درد با ریشه عصبی در محدوده سینه و شکم
دکتر هایدی مواود، ماتیو ریس
ترجمه نادر اکبری سراوانی

Source:
Medical News Today
What is intercostal neuralgia?
Medically reviewed by Heidi Moawad, M.D. —
Written by Mathieu Rees
On November 17, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

دویدن حافظه را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.