دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

درد تشخیص داده نشده و فاقد درمان می‌تواند تهدیدی برای زندگی بچه باشد

مقالات درد
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• چه واقعیاتی را من باید در مورد درد شکم در کودک خود بدانم؟
• چه چیز باعث آسیب دیدن معده (شکم) کودک می‌شود؟
• آیا من باید نگران درد معده باشم؟
• چه چیز سبب درد شکم در کودکان می‌شود؟
• علایم درد شکم در کودکان کدامند؟
• درد شکم در کودکان چگونه تشخیص داده می‌شود؟
• درمان درد شکم در کودکان چیست؟
• درمان‌های خانگی برای درد شکم در کودکان کدامند؟
• پیش‌آگهی در مورد درد شکم در کودکان چیست؟چه واقعیاتی را من باید در مورد درد شکم در کودک خود بدانم؟
• درد شکم در کودکان یکی از شایع‌ترین علل ارجاع کودکان به پزشک از سوی والدین است.

چه چیز باعث آسیب دیدن معده (شکم) کودک می‌شود؟
• ارزیابی "شکم درد" ممکن است هم برای والدین و هم برای پزشک موضوع چالش‌انگیزی باشد.
• علل محتمل در این مورد طیفی از موارد جزئی تا تهدید کننده زندگی را با جزئی تفاوت در شکایات مطرح شده از سوی بچه را شامل می‌شود.

آیا من باید نگران "درد معده" در کودک باشم؟
• خوشبختانه درد شکم در بچه‌ها معمولاً به سرعت بهبود می‌یابد.
• هر پدر یا مادر یا پرستار بچه با دشواری تصمیم‌گیری در مورد اورژانسی بودن رسیدگی به شکوه کودک در مورد درد شکم مواجه است.

چه چیز سبب درد شکم در کودکان می‌شود؟
عفونت. ویروس‌ها یا باکتری‌ها می‌توانند باعث ایجاد درد شکم در کودکان شوند که به طور معمول طیفی از آنفولانزای معده یا آنفولانزای روده (گاستروانتریت) را شامل می‌شود. عفونت‌های ویروسی گرایشی به برطرف شدن سریع دارند حال آنکه عفونت‌های باکتریایی ممکن است برای بهبود نیاز به درمان با آنتی‌بیوتیک داشته باشند.
• مرتبط به غذا. مسمومیت غذایی، آلرژی غذایی، پرخوری، یا تولید گاز - هر یک از این موارد می‌تواند سبب نفخ و ناراحتی موقتی شود. معمولاً ناراحتی سریعاً پس از خوردن غذا آغاز می‌شود.
• مسمومیت. این مشکل طیفی از مسائل ساده (مثل خوردن سوپ) تا مشکلات جدی‌تر مثل بلعیدن قرص آهن، آهن‌ربا، سکه، بوتولیسم ناشی از غذاهای فاسد، یا اوردوز (بیش‌مصرف) دارو (مثل مسمومیت استامینوفن یا تاینلول) را شامل می‌شود.
• مشکلات ناشی از جراحی. این موارد آپاندیسیت یا انسداد روده را شامل می‎شود.
• علل پزشکی. موارد خارج از محدوده شکم می‌توانند سبب ایجاد درد شکم شوند. برای مثال، کودکان ممکن است بر اثر ابتلاء به عوارضی مثل دیابت یا گزش عنکبوت بیوه و... دچار شکم درد گردند.

علایم درد شکم در کودکان کدامند؟
والدین یا مراقبان بچه به طور معمول می‌توانند متوجه وجود درد شکم در کودک شوند. نوزادان و کودکان خردسال ممکن است گریه کنند، اثرات درد در چهره آنها بروز یابد، و به خود بپیچند. کودکان خردسال به طور معمول در بیان مشکلی که وجود دارد سریع عمل می‌کنند. برخی نوجوانان ممکن است از اقرار به درد امتناع نشان دهند، و مردم ممکن است برای رسیدن به توضیح روشنی در مورد آنچه احساس می‌کنند ناچار از تلاش شوند. در این وضعیت باید از موارد زیر سؤال کرد:
• مدت زمان درد. بیشتر موارد ساده درد شکم در کودکان زمان زیادی طول نمی‌کشند. اکثر ما درد ناشی از گاز یا آنفولانزای معده را تجربه کرده‌ایم و می‌توانیم به خاطر بیاوریم که این درد معمولاً در طول 24 ساعت از بین می‌رود. هر مورد درد شکم در کودکان که بیشتر از 24 ساعت ادامه یافته باشد باید توسط پزشک ارزیابی شود.
• محدوده درد. اغلب موارد ساده درد در مرکز شکم متمرکز می‌شود. بچه نقاط دور ناف یا روی آن را مالش می‌دهد. دردی که در قسمت‌های دیگر تجربه شود مورد نگران‌کننده‌تری است. این مورد به ویژه در مورد دردهایی که در زیر شکم و پایین سمت راست آن احساس می‌شود مصداق دارد. درد در این نواحی باید ناشی از آپاندیسیت تلقی گردد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.
• حالت ظاهری بچه. به عنوان یک قاعده کلی اگر بچه بسیار ناخوش به نظر برسد و در عین حال درد داشته باشد باید به کمک پزشکی متوسل شد. اغلب مواقع پرستار بچه "فقط این را می‌داند" که بچه بسیار ناخوش احوال است. وقتی درد شکم بروز می‌کند، نکات کلیدی که باید پی‌جوی آنها بود شامل رنگ‌پریدگی چهره، تعریق، خواب‌آلودگی یا بی‌قراری است. این موضوع به ویژه زمانی نگران کننده است که حواس بچه با بازی کردن از درد منحرف نمی‌شود، یا بچه برای چندین ساعت از خوردن و نوشیدن امتناع می‌کند.
استفراغ. کودکان دچار درد شکم مکرراً استفراغ می‌کنند اما استفراغ همیشه نشان دهنده وجود مشکلات جدی نیست. به هر حال، همانند مدت درد، اغلب موارد ساده استفراغ به سرعت برطرف می‌شوند. بار دیگر قاعده این است که استفراغ در صورت ادامه به مدت بیش از 24 ساعت دلیل قانع کننده برای خبر کردن دکتر است.
• طبیعت استفراغ. در نوزادان و کودکان بسیار خردسال اگر استفراغ رنگ سبز یا زرد داشته باشد بچه را باید به دکتر رسانید. در هر سنی، اگر استفراغ توأم با خون یا مواد تیره رنگ باشد دلیلی برای مراجعه به اورژانس به حساب می‌آید.
اسهال. اسهال نیز در کنار درد شکم در کودکان شایع است و معمولاً نشانگر ویروسی بودن مشکل محسوب می‌گردد. اسهال ممکن است برای چند روز ادامه یابد اما به طور معمول فقط کمتر از 72 ساعت ادامه پیدا می‌کند. وجود هر گونه خون در مدفوع دلیلی برای مراجعه به پزشک خواهد بود.
تب. وجود تب همیشه نشان دهنده مشکلات جدی نیست. در واقع، در بیشتر موارد جدی درد شکم حرارت بدن نرمال است.
• درد کشاله ران. یک مشکل جدی که پسربچه‌ها ممکن است به آن زیر عنوان درد شکم اشاره کنند در واقع از جای دیگری نشأت می‌گیرد. این نشانه پیچش بیضه است، اختلالی که در آن بیضه‌ها دور خود می‌پیچنند و این پیچش مانع از رسیدن خون به بیضه می‌شود. بچه ممکن است از اشاره به محل بروز مشکل شرم داشته باشد، بنابراین والدین باید از بچه بپرسند که آیا "زیر آنجا" هم درد دارد. در هر صورت اگر بچه از درد در کشاله ران یا بیضه شکایت داشته باشد باید پزشک خبر کرد.
• مشکلات ادراری. درد شکم همراه هر گونه مشکل در ادرار کردن مثل تکرر ادرار می‌تواند نشان دهنده عفونت باشد و این دلیلی برای مراجعه به پزشک محسوب می‌شود.
راش. برخی از علل جدی درد شکم در کودکان همچنین با یک راش تازه بروز می‌کنند. ترکیب راش پوستی و درد شکم در کودکان دلیلی برای ارجاع مشکل به پزشک است.

درد شکم در کودکان چگونه تشخیص داده می‌شود؟
درد شکم در کودکان چند علت بالقوه دارد که آنها بر چند دستگاه در بدن تأثیر منفی می‌گذارند، و هر یک از آنها برای تشخیص به تست‌های تشخیصی منحصر به فردی نیاز دارد. پزشک شرح حال پزشکی کامل کودک را می‌گیرد که احتمالاً شامل معاینه مقعد و راست روده برای ارزیابی وجود خون است. بر مبنای اطلاعات به دست آمده دکتر تست‌های تکمیلی را درخواست خواهد کرد.
• احتمالاً از کودک نمونه خون گرفته شده به آزمایشگاه ارسال می‌شود تا تست شمارش سلول‌های خون (شمارش کامل خون، CBC)، تست‌های عملکرد کلیه، کشت خون، سطح آمیلاز/لیپاز، و/یا میزان سرب انجام شود. احتمال گرفتن نمونه ادرار و ارسال برای آنالیز ادرار و کشت ادرار مطرح است.
• ممکن است برای بررسی خون، باکتری یا انگل (پارازیت) در مدفوع نمونه آن گرفته شود.
• احتمال انجام تست‌های تصویربرداری مثل اشعه X و مابقی (سونوگرافی، CT اسکن) برای ارزیابی وضعیت شکم وجود دارد.
• بر مبنای وضعیت ویژه هر کودک ممکن است تست‌های دیگری شامل تنقیه باریم یا بلع آن، مانومتری مقعد یا آزمون لگن انجام شود.
• یک متخصص مثل گاستروانترولوژیست یا جراح عمومی یا بیماری‌های کودکان ممکن است در این وضعیت طرف مشاوره قرار گیرد.

درمان درد شکم در کودکان چیست؟
درد شکم در کودکان را بیشتر اوقات می‌توان در محیط خانه درمان کرد. باید مطمئن شد که کودک دارای استراحت کافی است، باید برای پیشگیری از دهیدراسیون به او مایعات داده شود، از دادن غذاهای جامد، آسپیرین و آنتی‌بیوتیک (مگر به تجویز پزشک) و مکمل‌های گیاهی خودداری شود. در صورتی که بچه دچار تب بالا، اسهال به مدت بیش از 24 ساعت و استفراغ به همین مدت بوده باشد باید دکتر خبر کرد.

درمان‌های خانگی برای درد شکم در کودکان کدامند؟
والدین یا پرستاران بچه باید مراقب باشند و در زمان مناسب کمک لازم را ارائه دهند. در طول ریکاوری و تا زمان بهبود بچه باید پایش دقیق در مورد وی انجام شود. نوجوانان شاید علاقه‌ای به قرار گرفتن تحت پایش نداشته باشند اما کماکان این کار باید در مورد آنان نیز انجام شود.
• استراحت. بچه دچار درد شکم اغلب از استراحت سود خواهد بود. خوابیدن به رو ممکن است به کاهش درد گاز کمک کند، اما بهترین حالت خوابیدن حالتی است که بچه در بیشترین آرامش ممکن باشد.
• رژیم غذایی. مردم می‌توانند زمان درازی را بدون خوردن غذاهای جامد بگذرانند اما تغذیه بر پایه مایعات باید ادامه پیدا کند. ایجاد دهیدراسیون نیاز به زمان دارد بنابراین اجبار به مصرف مایعات همیشه ضروری نیست. بچه دچار استفراغ قادر نیست تا مقدار زیاد مایعات را درون بدن خود حفظ کند. پزشکان دادن مقادیر کم مایع (1 تا 2 اونس) را در هر بار (به طور معمول هر 15 تا 20 دقیقه) تا زمان بهبود وضعیت حفظ مایعات در معده توصیه می‌کنند. مردم باید از دادن مایعات رنگ‌دار، گازدار، کافئین‌دار، چرب، یا بیش از حد نمکی یا قنددار (مثل کولاهای تیره، قهوه، نوشیدنی‌های ورزشی، و آب میوه) به بچه خودداری کنند.
• مایعات مجاز. مردم باید از دادن آب یا شیر جوشیده به نوزادان خودداری نمایند زیرا این مایعات می‌توانند در نمک موجود در بدن نوزادان اختلالات جدی ایجاد کنند. همچنین هضم شیر برای معده بیمار بسیار دشوارتر است. پزشکان در این مورد استفاده از مایعات مختلف مخصوص دهیدراسیون را توصیه می‌کنند. برای مثال پدیالیت را می‌توان بدون نیاز به نسخه خریداری کرد. مردم باید تلاش کنند تا نوزاد در اولین فرصت ممکن به تغذیه معمول خود برگردد. گزینه‌های خوب برای بچه‌های بزرگ‌تر زنجبیل یا آب گوشت است. در این مورد نیز باید از دادن شیر، آب میوه، نوشابه‌های گازدار سنگین، قهوه، و نوشابه‌های ورزشی به بیماران دچار اسهال خودداری کنند زیرا معده قادر به تحمل این نوع مایعات نیست. تکان دادن مایعات گازدار برای دفع گاز آنها ممکن است تحمل آن را برای معده کودک بیمار آسان‌تر کند.
• غذاهای جامد. وضعیت خود بچه به والدین این امکان را می‌دهد که بدانند بچه چه موقع می‌تواند خوردن غذاهای جامد را از سر بگیرد. این کار باید به آهستگی شروع شوند، و ابتدا نان تست یا بیسکویت به بچه داده شود و در ادامه با افزایش تحمل بچه در غذا خوردن باید غذاهای روتین به وی دارد. موز، سس سیب، نان تست، یا برنج پخته هم غذاهای مناسبی برای شروع تغذیه با غذای جامد پس از یک دوره رژیم غذایی بر پایه مایعات هستند.
• دارودرمانی. مردم می‌توانند از استامینوفن (فاقد آسپیرین، سیلاپاپ کودکان، پانادول، لیکوئیپیرن یا تاینلول) برای کنترل تب بچه استفاده کنند. بیشتر پزشکان کماکان از تجویز آسپیرین در مورد کودکان خودداری می‌کنند. از دادن آنتی‌بیوتیک به بچه باید خودداری شود مگر اینکه پزشک چنین توصیه کرده باشد. پزشکان داروهای گیاهی یا درمان‌های خانگی را برای بچه‌ها تصویه نمی‌کنند. در صورتی که مردم از این داروها برای کودک استفاده کرده و سپس او را به پزشک ارجاع داده باشند باید پزشک را از این موضوع باخبر سازند زیرا داروهای گیاهی می‌توانند بر توصیه‌های درمانی تأثیر منفی بگذارند.

درمان پزشکی در مورد درد شکم در کودکان چیست؟
درمان بر مبنای شرح حال پزشکی، معاینه بالینی، نتایج تست، و وضعیت شخصی بچه انجام می‌شود. درمان ممکن است به سادگی روانه کردن بچه به خانه با یک‌سری توصیه در مورد استراحت، تشویق به دادن مایعات، و خوردن غذاهای ساده باشد. در موارد جدی، درمان می‌تواند به حساسیت بستری کردن بچه در بیمارستان و عمل جراحی باشد.

پیش‌آگهی در مورد درد شکم در کودکان چیست؟
پیش‌آگهی در مورد درد شکم در کودکان به علت آن بستگی دارد. درد شکم در کودکان در صورت شناسایی و درمان زودهنگام در مجموع پیش‌آگهی خوبی دارد. در هر حال، درد تشخیص داده نشده و فاقد درمان می‌تواند تهدیدی برای زندگی بچه باشد. بنابراین از همان ابتدای بیماری بچه والدین یا پرستاران بچه باید با متخصص بیماری‌های کودکان و بیمارستان در راستای اطمینان از برخورداری بچه از مراقبت درست همکاری کنند./


• دکتر رابرت فری جونیور، دکتر ملیسا کونراد استاپلر
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:

Emedicinehealth
Abdominal Pain in Children
Medical Author: Robert Ferry Jr., MD, FAAP
Medical Editor: Melissa Conrad Stöppler, MD
Reviewed on 2/6/2019

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کدئین برای کودکان بسیار خطرناک است

یک بار بیهوشی به بهرة هوشی کودکان خردسال آسیب نمی زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.