دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اگر درد باسن در طول چند روز برطرف نشود یا رو به تشدید بگذارد، مردم باید به پزشک مراجعه کنند

مقالات درد
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دکتر سوزان فالک، استفانی واتسون
• ترجمه محمدقاسم رافعی


مردم ممکن است توجهی زیاد به باسن [کپل] خود نداشته باشند زیرا باسن در قسمت پشت بدن قرار دارد. اما در صورت مواجهه با آسیب این توجه ایجاد می‎شود. باسن عمدتاً از چربی و عضله گلوتئال تشکیل شده است اما آنها ممکن است در برابر صدمات و بیماری آسیب‌پذیر باشند.
اختلالات متعددی می‎توانند به درد باسن منجر شوند، که این کشیدگی‎های خفیف عضله تا انواع عفونت را شامل می‎شود. اغلب این اختلالات مواردی جدی نیستند، اما برخی از آنها باید به پزشک ارجاع داده شوند.
در صورتی که درد باسن برطرف نشود، تشدید یابد، یا با علایم زیر همراه گردد، مردم باید به پزشک مراجعه کنند:
بی‎حسی یا ضعف در پا
• دشواری در کنترل روده یا مثانه
• زخمی که التیام پیدا نمی‎کند
• درد تند و تیز یا تیر کشنده
تب 40 درجه سانتی‎گراد یا بیشتر
• دردی که صرفاً موقع راه رفتن ایجاد شده و برای فرد محدودیت حرکتی ایجاد می‎کند

[در این مقاله:]
کبودی
• کشیدگی عضله
• سیاتیک
بورسیت
فتق دیسک
• بیماری انحطاط دیسک
سندرم پیریفورمیس
کیست پیلونیدال
• آبسه پری‎رکتال
• اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک
ارتریت
• بیماری عروقی
• درمان
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم

1. کبودی
کبودی یک علت شایع درد باشن است. رنگ آبی و تیره کبودی نتیجه خونی است که از عروق خونی آسیب دیده در زیر پوست انباشته می‎شود.
مردم ممکن است بر اثر آسیب دیدن باسن دچار کبودی شوند - برای مثال، اگر فرد از بلندی سقوط کند یا در هنگام بازی‎های ورزشی پربرخورد مثل فوتبال صدمه ببیند. اغلب اوقات مردم متوجه وجود یک توده متورم و حساسیت در ناحیه دچار کبودی می‎شوند.

2. کشیدگی عضله
باسن دارای سه عضله است: گلوتئوس ماکسیموس، گلوتئوس مدیوس، و گلوتئوس مینیموس. مردم ممکن است در هر یک از این سه عضله دچار کشیدگی منجر به پارگی عضله شوند.
این وضعیت می‎تواند منجر شود به:
• ورم
• حساسیت و فروافتادگی
• خشکی عضله و دشواری در به حرکت درآوردن آن
علل شایع کشیدگی عضله ورزش بیش از حد، عدم اقدام به گرم کردن بدن پیش از شروع ورزش، یا حرکات ناگهانی در حالات دشوار است.

3. سیاتیک
سیاتیک نه یک بیماری بلکه یک علامت است. سیاتیک دردی تند و تیز یا سوزان است که از عصب سیاتیک منتشر می‎شود. این عصب از ناحیه کمر آغاز شده و از باسن گذشته به هر یک از دو پا می‎رود.
مردم ممکن است بر اثر سیاتیک دچار بی‎حسی یا مور مور در هر یک از پاهای آسیب دیده شوند.
سیاتیک اغلب نتیجه فتق دیسک یا باریک شدن قسمت‎هایی از ستون فقرات است که به عصب سیاتیک فشار می‎آورند. مردم بیشتر محتمل است که در سال‎های 40 و 50 زندگی خود دچار سیاتیک شوند، زیرا اختلالاتی که باعث ایجاد سیاتیک می‎شوند با بالا رفتن شیوع بیشتری پیدا می‎کنند.
اگرچه مطالعات در مورد تعداد مردم دچار سیاتیک برآوردهای مختلفی داشته‌اند، برخی از محققان تخمین می‎زنند که در حدود 40 درصد از مردم تجربه ابتلاء به سیاتیک را داشته‎اند.

4. بورسیت
بورسیت اختلال شایعی است که در آن کیسک‎های پر از مایع به نام بورسا که وظیفه زیرسازی استخوان‌ها را بر عهده دارند، ملتهب می‎شوند. قسمت‎هایی از بدن مثل شانه، ران، آرنج و زانو اغلب در این اختلال صدمه می‎بینند.
مردم در عین حال ممکن است دارای بورسایی به نام بورسای ایسکیال در باسن خود باشند. بورسیت آسیب زننده به بورسای ایسکیال زیر عنوان بورسیت ایسکیال شناخته می‌شود.
علایم در این مورد عبارتند از:
• درد در هنگام نشستن یا دراز کشیدن
• دردی که از قسمت پشت ران نشأت می‎گیرد
• ورم و سرخی
مردم در عین حال ممکن است بر اثر آسیب دیدن بورسا یا نشستن طولانی مدت بر سطوح سفت دچار بورسیت در بورسای ایسکیال شوند. این نوع بورسیت برخی از اوقات به نام "نشیمن موج‎سوار" یا "نشیمنگاه ملاح" شناخته می‎شود که این نام‌ها معرف پیشه‎هایی است که عموماً باعث ایجاد این اختلال می‎شوند.

5. فتق دیسک
هر یک از استخوان‌های ستون فقرات انسان با یک پد کوچک پر شده با ماده‎ای ژله‎شکل از دیگر جدا و زیرسازی می‎شود. این پدها دیسک نام دارند. دیسک زمانی دچار فتق یا بیرون زدگی می‎شود که لایه خارجی آن پاره شده امکان خروج مقداری از مواد داخل دیسک ایجاد شود. فتق دیسک می‎تواند به عصب‎های مجاور فشار وارد کرده سبب درد، بی‎حسی و ضعف شود.
اگر دیسک آسیب دیده در ناحیه کمری (ستون فقرات لومبار) باشد، فرد در ناحیه باسن دچار درد خواهد شد. درد در عین حال ممکن است در پاها به سمت پایین منتشر گردد. دیگر علایم در این مورد عبارتند از:
• بی‎حسی
• مور مور
• ضعف
احتمال دچار شدن به فتق دیسک با بالا رفتن سن افزایش می‎یابد، زیرا دیسک‎ها به همراه افزایش سن دچار فرسودگی می‎شوند. دیگر خطرات مرتبط به این وضعیت شامل چاقی و داشتن مشاغل نیازمند بلند کردن یا کشیدن اجسام سنگین است.

6. بیماری انحطاط دیسک
وقتی مردم پا به سـن می‎گذارند احتمال فرسایش دیسک پشت در آنان افزایش می‎یابد. وقتی دیسک‎ها کوچک می‎شوند، فرد حالت زیرسازی لازم برای بازداشتن استخوان‎های ستون فقرات از برهم‌ساییدگی را از دست می‎دهد.
تباهی دیسک‌ها در پایین کمر می‎تواند باعث ایجاد درد در باسن و انتهای ران شود. درد ممکن است بر اثر نشستن، خم شدن یا بلند کردن اشیاء تشدید گردد. راه رفتن یا برخی حرکات دیگر ممکن است به تخفیف این درد منجر گردند. در عین حال احتمال ایجاد بی‎حسی و مور مور در پاها وجود دارد.

7. سندرم پیریفورمیس
پیریفورمیس عضله‎ای است که از قسمت پایین کمر به بالای ران امتداد می‎یابد. در عین حال مردم عصبی دارند که از زیر ستون فقرات از میان باسن به پشت ران می‎رود و عصب سیاتیک نامیده می‎شود.
آسیب دیدگی‎ها یا استفاده بیش از حد می‏تواند به التهاب عضله پیریفورمیس منجر شود تا حدی که این عضله بر عصب سیاتیک فشار بیاورد. این فشار می‎تواند سبب ایجاد دردی به نام سیاتیک شود که از باسن گذشته در پاها ادامه پیدا می‎کند.
درد مورد بحث ممکن است در هنگام بالا رفتن از پله‎ها، دویدن یا نشستن تشدید شود. در عین حال احتمال بروز بی‎حسی یا مور مور وجود دارد.
سندرم پیریفورمیس اغلب با دیگر انواع درد پشت اشتباه گرفته می‎شود. در حدود 6 درصد مردمی که با تشخیص درد کمر مواجه می‎گردند در واقع دچار سندرم پیریفورمیس هستند.

8. کیست پیلونیدال
کیست، کیسکی [کیسک در فارسی به معنی کیسه کوچک است] خالی است که ممکن است در قسمت‎های مختلف بدن شکل بگیرد. کیست‎ها اغلب حاوی مایعند اما کیست پیلونیدال حاوی ذرات کوچک مو و پوست است. این نوع کیست در شکاف بین کفل‎ها شکل می‎گیرد. مردم ممکن است بر اثر رشد مو به سمت داخل پوست (موی درون‎رشد) به کیست پیلونیدال مبتلاء شوند.
در کنار درد، فرد ممکن است موارد زیر را تجربه کند:
• سرخ شدن پوست
• تخلیه خون یا چرک از منفذ ایجاد شده
• بوی زننده
کیست‎های پیلونیدال در مردان بیـش از زنان شایعند و نیز شیوع این اختلال در مردمی که زمان‌های طولانی را در حالت نشسته می‌گذرانند بیشتر است. در عین حال امکان بروز این کیست‎ها بر اثر سایش و برای مثال در نتیجۀ دوچرخه‌سواری وجود دارد.

9. آبسه پری‎رکتال
آبسه پری‎رکتال (که آبسه پری‎آنال نیز نامیده می‎شود) یک حفره پر از چرک است که در یک غده نزدیک به مقعد شکل می‎گیرد. این آبسه بر اثر یک عفونت باکتریایی ایجاد می‎شود.
این نوع آبسه در نوزادان شایع است. بزرگسالان بیشتر محتمل است که بر اثر اسهال، یبوست، با دیگر مشکلات مربوط به حرکات روده دچار این عفونت شوند.
برخی از مردم دارای یـک اتصال غیر نرمال بین داخل مقعد و پوست خود هستند. این اتصال غیر نرمال فیستول نامیده می‎شود. احتمال به دام افتادن باکتری‎ها در این اتصال وجود دارد که این باعث ایجاد آبسه می‎شود. پزشک ممکن است برای برداشتن فیستول عمل جراحی را توصیه کند.

10. اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک
مفصل ساکروایلیاک، ساکرو (استخوان سه گوش پایه ستون فقرات) را به استخوان لگن متصل می‎کند. وقتی این مفصل ملتهب می‎شود، این التهاب می‎تواند باعث ایجاد درد در ناحیه کمر شود که امکان گسترش آن به کفل و در ادامه به قسمت‎های لالای زانوها وجود دارد.
فعالیت‎هایی مثل راه رفتن، دویدن، یا بالا رفتن از پله‎ها می‎تواند به تشدید درد منجر شود اما گزینه‎هایی برای تسکین این درد وجود دارد. فیزیوتراپی می‎تواند به بهبود توانایی بیمار و حفظ انعطاف‌پذیری مفصل کمک کند.
درد مفصل ساکروایلیاک اغلب با انواع دیگر درد کمر اشتباه گرفته می‎شود. در حدود 10 تا 25 درصد مردم دچار درد کمر مشکلی در مفصل ساکروایلیاک خود دارند.

11. ارتریت
ارتریت نوعی بیماری است که باعث ایجاد خشکی و درد در مفاصل می‎شود. در حدود 100 نوع مختلف ارتریت وجود دارد، که روی هم رفته مبتلابه 54 میلیون نفر آمریکایی هستند.
برخی انواع ارتریت بر اثر فرسایش تدریجی مفاصل در نتیجه بالا رفتن سن و فعالیت جسمانی ایجاد می‎شوند. دیگر انواع ارتریت نتیجه حملات سیستم ایمنی بر مفاصل هستند.
ارتریت در مفصل ران می‎تواند سبب ایجاد دردی شود که در ادامه به کفل‌ها می‎رسد. این درد و نیز حالت خشکی ممکن است در هنگام صبح تشدید شود و به تدریج با استفاده از مفاصل بر اثر حرکت بهبود یابند. دارودرمانی و فیزیوتراپی می‎توانند به مدیریت درد ناشی از ارتریت کمک کنند.

12. بیماری عروقی
آئورت رگ خونی اصلی قلب است. رگ آئــورت به دو رگ خونی کوچک‎تر منشعب مـــی‎شود که شریان‎های ایلیاک نامیده می‎شوند که در ادامه کوچک‎تر می‎شوند و خون را به پاها می‌رسانند. هر گونه انسداد در این عروق خونی بر اثر اترواسکلروزیس می‎تواند باعث ایجاد درد در باسن شود.
درد مزبور در هنگام راه رفتن ایجاد می‌شود و می‌تواند در طبیعت خود حالت کسالت‎آور داشته باشد. این درد می‎تواند مانع از راه رفتن شود، و آنگاه از بین می‎رود. در عین حال این مشکل عروقی می‎تواند به ضعف ناحیه زیر زانوها و ریزش موها در این قسمت بدن منجر شود.

گزینه‌های درمانی در دسترس کدامند؟
برای درمان درد باسن فرد باید مقدمتاً به پزشک عمومی، روماتولوژیست یا متخصص ارتوپدی مراجعه کند. بسته به علت ایجاد درد پزشک درمان متناسب را در دستور کار قرار خواهد داد.
دکتر ممکن است موارد زیر را توصیه کند:
• تزریق داروهای کورتیکوستروئیدی برای کاهش التهاب
• فیزیوتراپی برای قدرت‌بخشی به عضلات اطراف محل آسیب دیدگی و بهبود طیف حرکتی در محل صدمه دیدگی
• اقدام به تخلیه کیست یا آبسه در صورت لزوم
• عمل جراحی برای ترمیم دیسک آسیب دیده یا جایگزین کردن مفصل معیوب
مداوای خانگی می‎تواند به ترمیم علایم تا زمان جایگزینی برنامه درمانی کمک کند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر درد باسن در طول چند روز برطرف نشود یا رو به تشدید بگذارد، مردم باید به پزشک مراجعه کنند.
وقتی دکتر علت ایجاد درد باسن را بداند وی با بیمار بر روی برنامه درمانی متناسب با نیاز بیمار کار خواهد کرد./


Source:
What’s Causing This Pain in My Buttocks?
Medically reviewed by Suzanne Falck, MD
on July 18, 2017 —
Written by Stephanie Watson

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

درد فک: علل، علایم، و درمان

درد فک و صورت مشکل شایعی است که میلیون‌ها نفر در سطح جهان از آن رنج می‌برند. این درد وقتی پای تشخیص و درمان به میان می‌آید باعث بروز چالش‌های بسیاری در جامعة پزشکی می‌شود. از آنجا که به طور بالقوه علل

درد نگران کننده بازوی چپ

اگرچه دردها و رنج‎های کوچک بخش نرمالی از سالخوردگی هستند، درد ناگهانی یا شدید بازوی چپ می‎تواند به وضعیت جدی‎تری مرتبط باشد. این درد ممکن است علامتی از وجود آسیبی نیازمند به درمان باشد یا در شدیدترین