دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ناراحتی معده و سوءهاضمه الزاماً در تمام موارد عاملی برای نگرانی نیست. در مورد اغلب مردم علایم در طول چند ساعت برطرف می‎شود

مقالات درد
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• جنیفر هوآیزن، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


هر کسی ممکن است هر از گاه پس از خوردن و نوشیدن دچار ناراحتی معده یا دل‎درد و سوءهاضمه یا دیس‌پپسی (دیس‌پپسیا) شود. این وضعیت به طور معمول جای نگرانی ندارد و بیشتر مواقع می‎توان علایم ایجاد شده را با استفاده از مداوهای خانگی برطرف کرد.
علایم شایع ناراحتی معده و سوءهاضمه شامل موارد زیر است:
• سوزش سر دل یا ریفلاکس اسید
تهوع
• نفخ
• گاز
آروغ زدن، گاهی وقت‎ها بالا آوردن مایع یا غذای ترش یا دارای طعم زننده
باد شکم
• نفس بدبو یا ترش کردن
سکسکه یا سرفه

21 مداوای خانگی
برخی از عامه‎پسندترین مداواهای خانگی برای ناراحتی معده و سوءهاضمه عبارتند از:

1. نوشیدن آب
بدن برای هضم و جذب مواد مغذی از غذا و نوشیدنی‎ها به شکل مؤثر نیاز به آب دارد. دهیدراسیون یا سیراب نبودن بدن می‎تواند گوارش را با مشکل روبرو و کمتر مؤثر کند، که این وضعیت باعث افزایش احتمال ناراحتی معده می‎شود.
در کل، بر مبنای توصیه "بخش سلامت و دارو" (HMD):
• زنان باید روزانه 2.7 لیتر آب بنوشند
• مردان باید 3.7 لیتر آب بنوشند
در حدود 20 درصد این مقدار از طریق مواد غذایی تأمین می‎شود و مابقی آن باید از راه نوشیدن مایعات به بدن برسد. برای اغلب مردم این به معنی نوشیدن حدود 8 لیوان یا بیشتر آب در طول روز است. میزان نیاز کودکان به آب کمتر از میزان تعیین شده برای بزرگسالان است.
در مورد اشخاص دچار مشکلات گوارشی، سیراب نگه داشتن بدن الزامی است. استفراغ و اسهال می‎توانند سریعاً به کم‌آبی بدن منجر شوند بنابراین مردم دچار علایم دهیدراسیون باید پیوسته آب کافی بنوشند.

2. اجتناب از دراز کشیدن
وقتی بدن در حالت افقی قرار گیرد، احتمال برگشت اسید معده به سمت عقب و ورود آن به مری که سبب ایجاد سوزش سر دل می‎شود، بیشتر می‎گردد.
مردم دچار ناراحتی معده یا دل‎درد باید از دراز کشیدن یا رفتن به بستر دستکم چند ساعتی پس از صرف غذا خودداری کنند. کسانی که نیاز به دراز کشیدن دارند باید بدن خود را با استفاده از بالش و پشتی در یک زاویه 30 درجه قرار دهند.

3. زنجبیل
زنجبیل یک مداوای طبیعی رایج برای ناراحتی معده و سوء هاضمه است.
زنجبیل حاوی موادی شیمیایی به نام جینجرول و شاگول است که می‎توانند به سرعت گرفتن انقباضات معده کمک کنند. این موضوع باعث می‎شود تا غذاهای مسبب سوء گوارش با سرعت بیشتری از معده خارج شوند.
مواد شیمیایی موجود در زنجبیل همچنین به کاهش تهوع، استفراغ و اسهال کمک می‎کند.
مردم مبتلاء به ناراحتی معده می‎توانند زنجبیل را به غذای خود اضافه کند یا آن را به صورت چای زنجبیل بنوشند. برخی نوشیدنی‎های زنجبیل طبیعی نیز حاوی مقدار کافی زنجبیل برای آرام کردن ناراحتی معده هستند.

4. نعناع
در کنار خوشبو کردن نفس، منتول موجود در نعناع می‎تواند در موارد زیر کمک کند:
• پیشگیری از استفراغ و اسهال
• کاهش اسپاسم‎های عضلانی در روده‌ها
• کاهش درد
محققان پی برده‎اند که نعناع یک درمان سنتی برای سوءهاضمه، گاز، و اسهال در کشورهایی مثل ایران، پاکستان و هندوستان است.
نعناع خام و نیز دمنوش نعناع هر دو برای یبوست مناسبند. به شکل سنتی مردم اغلب جوشانده برگ نعناع را به همراه هل به عنوان چای مصرف می‌کنند. همچنین می‎توان پودر یا آب میوه نعناع را با دیگر چای‎ها، نوشابه‎ها یا غذاها مصرف کرد.
مکیدن آب‎نبات یا جویدن آدامس نعناع راه دیگری برای کاهش درد و ناراحتی ناشی از سوزش سر دل است.

5. گرفتن دوش آب گرم یا استفاده از کیسه آب گرم
گرما می‎تواند تنش عضلانی را ریلکس کند و به فروکش سوءهاضمه منجر شود، بنابراین گرفتن دوش آب گرم می‎تواند باعث کاهش علایم ناراحتی معده شود. در عین حال استفاده از کیسه آب گرم یا پد گرم برای معده به مدت 20 دقیقه یا تا زمان سرد شدن پد یا کیسه مفید است.

6. رژیم م.ب.س.ن
پزشکان ممکن است رژیم غذایی م.ب.س.ن را برای مردم دچار اسهال تجویز کنند.
م.ب.س.ن مخفف موز، برنج، سس سیب و نان تست است. تمامی این خوردنی‎ها نشاسته دارند، بنابراین می‎توانند به اتصال مواد غذایی به یکدیگر برای قوام بخشیدن به مدفوع کمک کنند. این وضعیت شمار موارد دفع مدفوع را در فرد کاهش داده و به فروکش اسهال کمک می‎کند.
از آنجا که غذاهای مزبور طبع ملایمی دارند حاوی مواد محرک معده، گلو یا روده نیستند. بنابراین، این رژیم غذایی می‎تواند آزردگی بافت‎ها بر اثر اسید موجود در استفراغ را کاهش دهد.
اکثر غذاهای رژیم م.ب.س.ن در عین حال مواد غذایی غنی از پتاسیم و نیترات هستند و می‎توانند جایگزین موادی شوند که بر اثر اسهال و استفراغ از بدن دفع شده‎اند.

7. اجتناب از مصرف دخانیات و نوشیدن مشروب الکلی
سیگار (دخانیات) می‎تواند باعث آزردگی گلو شده احتمال ناراحتی معده را افزایش دهد. اگر کسی دچار استفراغ باشد، دخانیات می‏تواند به آزردگی بیشتر بافت حساس پیشتر ناسور شده بر اثر اسید معده منجر شود.
به عنوان یک ماده سمی هضم الکل دشوار است و می‎تواند سبب آسیب دیدن کبد و جدار داخلی معده شود.
مردم دچار ناراحتی معده باید از مصرف دخانیات و نوشیدن الکل تا زمان بهبود وضعیت خود خودداری کنند.

8. اجتناب از مواد دشوارهضم
برخی غذاها سخت‌تر از مابقی آنها هضم می‎شوند، که این موضوع باعث افزایش ریسک دچار شدن به ناراحتی معده می‎گردد. افراد دچار ناراحتی معده باید از غذاهای فهرست زیر اجتناب کنند:
• غذاهای سرخ شده یا چرب
• غذاهای دارای خامه
• مواد غذایی نمک‎سود یا کنسروی

9. لیمو ترش، آب لیمو، جوش شیرین، و آب
مطالعات عنوان می‎کنند که مخلوط لیمو ترش یا آب لیمو با آب و مقداری جوش شیرین می‎تواند به تخفیف طیفی از مشکلات گوارشی کمک کند.
این مخلوط اسید کربنیک ایجاد می‎کند، که می‏تواند به کاهش گاز و سوءهاضمه کمک کند. ترکیب مزبور در عین حال ترشحات کبد و حرکات روده‌ای را بهبود می‎بخشد. اسیدیته و دیگر مواد مغذی لیمو ترش یا آب لیمو می‎تواند به گوارش و جذب چربی‎ها و الکل در عین خنثی کردن اسیدهای صفراوی و کاهش اسیدیته معده کمک نماید.
اغلب دستورالعمل‌های مرسوم ترکیب را به قرار زیر توصیه می‎کنند:
• یک قاشق چایخوری لیموی تازه یا آب لیمو ترش
• 1 قاشق چایخوری جوش شیرین
• 8 اونس آب پاکیزه

10. دارچین
دارچین حاوی چند آنتی‎اکسیدان است که می‎توانند به سهولت گوارش و کاهش خطر آزردگی و صدمه دیدن دستگاه گوارش کمک کنند. برخی از آنتی‎اکسیدان‌های موجود در دارچین عبارتند از:
• اوژنول
• سینامالدهید
• لینالول
• کامفور
دیگر ترکیبات موجود در دارچین می‎توانند به کاهش میزان گاز، نفخ، کرامپ و آروغ زدن کمک کنند. این مواد در عین حال می‎توانند کمکی برای خنثی کردن اسیدیته معده در راستای کاهش سوزش سر دل و سوء گوارش باشند.
مردم دچار آشوب معده می‎توانند یک قاشق چایخوری پودر باکیفیت دارچین یا 2.5 سانتی‎متر چوب آن را به غذای خود اضافه کنند. به عنوان جایگزین مردم می‎توانند با استفاده از آب جوش و دارچین چای یا جوشانده دارچین را مورد استفاده قرار دهند. استفاده از این ترکیب دو تا سه بار در روز به تخفیف سوءهاضمه کمک می‎کند.

11. میخک
میخک حاوی موادی است که به کاهش گاز معده و افزایش ترشحات گاستریک کمک می‎کنند. میخک می‎تواند به سرعت بخشیدن گوارش در موارد کندی آن کمک نماید، که خود باعث کاهش فشار و کرامپ می‎شود. میخک همچنین برای کمک به کاهش تهوع و استفراغ مفید است.
فرد دچار ناراحتی معده می‎تواند 1 تا 2 قاشق چایخوری میخک یا پودر آن را با یک قاشق چایخوری عسل روزی یک بار در زمان رفتن به بستر خواب مصرف کند. در مورد تهوع و سوزش سر دل، مردم می‎توانند میخک را با 8 اونس آب جوشیده برای دم کردن چای میخک استفاده کنند، که باید آن را جرعه جرعه یک تا دو بار در روز بنوشند.

12. زیره
زیره دارای ترکیبات فعالی است که از طرق زیر برای بدن مفیدند:
• کاهش سوءگوارش و اسید اضافی معده
• کاهش میزان گاز
• کاهش التهاب روده‌ای
• عملکرد به عنوان یک عامل ضد میکربی
مردم دچار ناراحتی معده می‌توانند یک تا دو قاشق پودر یا دانه زیره را به غذای خود اضافه کنند. به شکل جایگزین مردم می‎توانند چند قاشق چایخوری بذر یا پودر زیره را به آب جوش اضافه کرده چای زیره آماده کنند و بنوشند.
برخی سیستم‎های سنتی پزشکی عنوان می‎کنند که جویدن مقداری دانه زیره یا پودر آن به کاهش سوزش سر دل کمک می‎کند.

13. انجیر
انجیر حاوی موادی است که می‎توانند به عنوان ملین برای فروکش یبوست و تحریک حرکات سالم روده عمل کنند. انواع انجیر در عین حال ترکیباتی دارند که به کاهش سوءهاضمه کمک می‎کنند.
افراد دچار ناراحتی معده می‎توانند خوردن کل میوه انجیر را چند باری در طول روز برای بهبود علایم مورد بحث در دستور کار قرار دهند. به شکل جایگزین آنها می‎توانند 1 تا 2 قاشق پودر انجیر را برای تهیه چای استفاده کنند.
به هر حال اگر کسی در حال حاضر دچار اسهال باشد باید از خوردن انجیر خودداری کند.

14. آب آلوئه
مواد موجود در آب آلوئه می‎تواند از طریق زیر باعث ایجاد تسکین شود:
• کاهش اسید اضافی معده
• تحریک حرکات سالم روده و زدودن مواد سمی
• بهبود گوارش پروتئین‎ها
• تقویت تعادل باکتری‎های گوارشی
• کاهش التهاب
در یک مطالعه، محققان پی بردند مردمی که 10 میلی‌متر آب آلوئه را روزانه به مدت 4 هفته می‎نوشند در موارد زیر مرتبط به علایم بیماری ریفلاکس اسید معده به مری (GERD) احساس تسکین می‎کنند:
• سوزش سر دل
• باد شکم و آروغ زدن
• تهوع و استفراغ
• بالا آوردن اسید و غذا

15. بومادران
گل‎های بومادران حاوی فلاونوئیدها، پلی‎فنول‎ها، لاکتون‎ها، تانیس‌ها، و صمغ‌هایی هستند که به کاهش میزان اسید معده کمک می‎کنند. این مواد تأثیر خود را از طریق عمل بر روی عصب‌ سیستم گوارش موسوم به عصب واگوس اعمال می‎کنند. کاهش میزان اسید می‎تواند به کاهش سوزش سر دل و سوء هاضمه منجر شود.
مردم دچار ناراحتی معده می‎توانند از برگ‌های تازه بومادران در سالاد یا غذای پخته شده استفاده کنند. در عین حال می‌توان با اضافه کردن یک تا دو قاشق چایخوری بومادران خشک شده یا گل‎های آن به آب جوش دمنوش بومادران آماده کرد.

16. ریحان
ریحان حاوی موادی است که می‎توانند گاز را کاهش داده، اشتها را افزایش دهند، میزان کرامپ را کم کنند، و گوارش را در کل بهبود ببخشند. ریحان در عین حال دارای اوژنول است که می‌تواند به کاهش مقدار اسید معده کمک کند.
ریحان در عین حال مقادیر زیادی لینولئیک اسید دارد، که حاوی ترکیبات ضد التهابی است.
مردم دچار ناراحتی معده می‎توانند یک تا دو قاشق چایخوری خشک کرده برگ ریحان یا چند تایی برگ تازه آن را برای کاهش علایم سوء گوارشی به غذای خود اضافه کنند. برای تسریع دستیابی به نتایج، مردم می‎توانند نصف قاشق چایخوری ریحان خشک یا چند تایی برگ تازه آن را به آب جوش اضافه کرده چای ریحان آماده نمایند.

17. شیرین بیان
ریشه شیرین بیان حاوی موادی است که به کاهش گاستریت یا التهاب جدار داخلی معده و همچنین التهاب مرتبط به اولسر معده کمک می‎کنند.
فرد دچار ناراحتی معده می‎تواند چای ریشه شیرین بیان را چند باری در روز تا زمان بهبود علایم مصرف کند.

18. نعناع تند
همانند نعناع معمولی نعناع تند نیز یک مداوای رایج برای بسیاری از مشکلات گوارشی شامل موارد زیر است:
• تهوع
• اسپاسم‎های معده و روده
عفونت‌های دستگاه گوارش
• اسهال
بسیاری از مردم به این نتیجه می‎رسند که آسان‎ترین راه مصرف نعناع تند نوشیدن چای‎های گیاه‎دارویی است که در آنها از این نوع نعناع در ترکیبات چای استفاده می‌شود.
معمولاً چند بار نوشیدن این چای در روز تا زمان بهبود علایم رویکردی ایمن است. در عین حال مکیدن آب‌نبات نعناع نیز به کاهش سوزش سر دل کمک می‌کند.

19. برنج
برنج ساده برای مردم دچار انواع مشکلات روده از طرق زیر مفید است:
• حجم دادن به مدفوع
• جذب مایعات حاوی مواد سمی
• فروکش درد و کرامپ زیرا برنج حاوی مقادیر بالایی منیزیم و پتاسیم است
مردم دچار استفراغ یا اسهال می‎توانند نصف فنجان برنج خوب پخته شده را با طمأنینه بخورند. بهترین کار این است که خوردن برنج به فاصله چند ساعتی پس از بار آخر ابتلاء به استفراغ صورت گیرد. مردم می‎توانند این کار را به مدت 24 تا 48 ساعت تا زمان توقف اسهال انجام دهند.

20. آب نارگیل
آب نارگیل حاوی مقادیر زیادی پتاسیم و منیزیم است. این مواد مغذی به کاهش درد، اسپاسم عضلات و کرامپ کمک می‎کنند.
آب نارگیل در عین حال برای تجدید آب بدن مفید است و در مقایسه با نوشابه‌های ورزشی انتخاب بهتری محسوب می‎شود زیرا در عین حال کالری، قند و اسیدیته کمتری دارد.
جرعه جرعه نوشیدن 2 لیوان آب نارگیل در فاصله 4 تا 6 ساعت می‎تواند به فروکش علایم ناراحتی معده کمک کند.

21. موز
موز حاوی ویتامن B6 و فولات است. این مواد مغذی می‎توانند به کاهش کرامپ، درد و اسپاسم عضله کمک کنند. موز همچنین می‎تواند به مدفوع حجم بدهد که باعث کاهش اسهال می‌شود.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
ناراحتی معده و سوءهاضمه الزاماً در تمام موارد عاملی برای نگرانی نیست. در مورد اغلب مردم علایم در طول چند ساعت برطرف می‎شود. افراد سالمند و کودکان به سرعت بیشتری دچار کم‎آبی بدن می‎شوند و در صورتی که استفراغ و اسهال در آنان بیش از یک روز ادامه یابد باید مراجعه به پزشک در دستور کار قرار گیرد.
مردم دچار مشکلات شدید، مکرر یا مداوم معده باید با پزشک مشورت کنند. در عین حال اگر علایم زیر مطرح باشند بهترین گزینه مراجعه به دکتر خواهد بود:
• استفراغ و اسهال مداوم یا غیر قابل کنترل
• یبوست مزمن
تب
خون در مدفوع یا خون در استفراغ
• ناتوانی دفع گاز
سرگیجه یا سبکی سر
• درد دست
کاهش وزن ناخواسته
• بروز توده در شکم یا معده
دشواری بلع
• داشتن تاریخچه آنمی کمبود آهن یا اختلالات مرتبط
• احساس درد در هنگام ادرار کردن/


Source:
Medical News Today
Home and natural remedies for upset stomach
Last reviewed Wed 6 June 2018
By Jennifer Huizen
Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

منیزیم گلیسینات: کاربردها، فواید و عوارض جانبی

منیزیم یک مادة مغذی حیاتی است که وجود آن برای اطمینان از عملکرد سالم بدن اهمیت تام دارد. منیزیم برای بسیاری از فرآیندهای بدن شامل تنظیم کارکرد عضلات و عصب‌ها، میزان قند خون، فشار خون و ساخته شدن پروتئ

جایگزین‌های وایاگرا - قرص‌ها، داروهای گیاهی و دیگر درمان‌ها

وایاگرا دارویی شناخته شده برای درمان اختلال نعوظ، یکی از اختلالات شایع و پریشان‌خاطر کننده، است. جایگزین‌های متعددی برای وایاگرا وجود دارد، که می‌توانند مشکل اختلال نعوظ را بهبود ببخشند یا از بین ببرن