دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کاربرد بیش از حد عضله، کم‎آبی بدن (دهیدراسیون)، کشیدگی عضله یا صرفاً قرار گرفتن در یک وضعیت ثابت برای مدتی طولانی می‎تواند باعث ایجاد گرفتگی عضلات شود. به هر حال در بسیاری موارد علت کرامپ عضله مشخص نیست.

مقالات درد
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• مایو کلینیک
• ترجمه هامیک رادیان

کرامپ عضله (گرفتگی عضله) انقباض ناگهانی و غیر ارادی یکی از عضلات یا تعداد بیشتری از آنها است. اگر کسی زمانی در طول شب از خواب پریده یا با حرکتی ناگهانی شبیه بر برخورد اسب به مانع دیوار سر جایش توقف کرده باشد، این را می‎داند که گرفتگی عضله می‎تواند مشکلی دردناک باشد. با وجودی که کرامپ عضلات عموماً بی‌ضرر است می‎تواند باعث شود که فرد نتواند ولو به طور موقتی از عضله آسیب دیده استفاده کند.
زمان‌های طولانی ورزش یا تقلای فیزیکی مشخصاً در هوای گرم می‎تواند به گرفتگی عضلات منجر شود. مردم به طور معمول می‎توانند گرفتگی عضلات را در خانه و با استفاده از موازین خوددرمانی برطرف کنند.

[مطالب این مقاله:]
• علایم گرفتگی عضلات
• چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• علل گرفتگی عضلات
• ریسک فاکتورهای گرفتگی عضلات
• پیشگیری از گرفتگی عضلات
• درمان گرفتگی عضلات
• سبک زندگی و مداوای خانگی
• طب جایگزین

علایم گرفتگی عضلات
اغلب موارد گرفتگی یا کرامپ عضلات در ناحیه پشت ساق پا مشخصاً در ماهیچه ساق پا بروز می‌کنند. در کنار درد ناگهانی و تند و تیز فرد ممکن است متوجه بروز توده سختی از بافت عضله زیر پوست خود شود.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
گرفتگی عضلات به طور معمول خود به خود برطرف می‎شوند و به ندرت آنقدر مشکلی جدی هستند که نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشند. به هر حال، در صورت مواجهه با موارد زیر فرد باید به پزشک مراجعه کند:
• کرامپ عضله باعث ناراحتی شدید شود
• کرامپ عضله با ورم ساق پا، سرخی یا تغییرات پوستی همراه باشد
• کرامپ عضله با ضعف عضلانی همراه باشد
• کرامپ عضله به طور مکرر بروز کند
• کرامپ عضله با خوددرمانی بهبود نیابد
• کرامپ عضله با یک علت آشکار مثل ورزش شدید و سنگین مرتبط نباشد

علل گرفتگی عضلات

کاربرد بیش از حد عضله، کم‎آبی بدن (دهیدراسیون)، کشیدگی عضله یا صرفاً قرار گرفتن در یک وضعیت ثابت برای مدتی طولانی می‎تواند باعث ایجاد گرفتگی عضلات
شود. به هر حال در بسیاری موارد علت کرامپ عضله مشخص نیست.
اگرچه اغلب موارد گرفتگی بی‌ضرر محسوب می‌شوند، برخی از آنها ممکن است با یک اختلال زیربنایی پزشکی مثل موارد فهرست زیر مرتبط باشند:
• نارسایی جریان خون. باریک شدن شریان‌های تحویل دهنده خون به پاها (اترواسکلروزیس اندام‌های تحتانی یا دور از قلب) می‎تواند دردی شبیه به درد کرامپ در ساق پا و پا در هنگام ورزش کردن ایجاد کند. این گرفتگی‌ها به طور معمول به فاصله کوتاهی پس از توقف ورزش از بین می‌روند.
• فشردگی یا در تنگنا قرار گرفتن عصب. فشردگی عصب‌ها در ستون فقرات (استنوزیز لومبار) نیز می‎تواند باعث ایجاد درد شبه کرامپ در پاها شود. درد به طور معمول هر قدر میزان راه رفتن بیشتر باشد تشدید می‎شود. راه رفتن در حالتی اندک خمیده - مثل مورد استفاده از یک کالسکه خرید - می‌تواند آغاز علایم گرفتگی عضلات را به تأخیر بیندازد یا علایم مزبور را بهبود ببخشد.
• فقدان مواد معدنی. کمبود بیش از حد پتاسیم، کلسیم یا منیزیم در رژِیم غذایی می‎تواند عامل تقویت کننده کرامپ‌های ناحیه ساق پا باشد. داروهای دیورتیک - که اغلب برای فشار خون بالا (هیپرتانسیون) تجویز می‌شوند - نیز می‎توانند به فقدان یا کمبود این مواد معدنی منجر شوند.

ریسک فاکتورهای گرفتگی عضلات
عواملی که ممکن است باعث افزایش ریسک گرفتگی عضلات شوند شامل موارد زیرند:
• سن. افراد سالمند دچار کمبود عضله می‎شوند بنابراین ایجاد فشار بیش از حد بر عضلات باقی مانده به آسانی رخ می‌دهد.
• دهیدراسیون. ورزشکارانی که دچار خستگی مفرط و کم‎آبی بدن می‎شوند در هنگام ورزش در هواری گرم به شکل مکرر دچار گرفتگی کرامپ عضلات می‌شوند.
• بارداری. گرفتگی کرامپ عضلات در طول بارداری نیز شایع است.
• اختلالات پزشکی. در صورتی که فرد دچار دیابت، یا اختلالات عصب، کبد یا تیروئید باشد، خطر مواجهه با کرامپ عضله در وی افزایش پیدا می‌کند.

در این زمینه بیشتر بخوانیم:

کرامپ پا یا گرفتگی عضلات پا

کرامپ عضله، گرفتگی عضله، کرامپ عضلانی، گرفتگی عضلانی، کمبود مواد معدنی، ورزش سنگین، افزایش سن، انقباض عضلانی، نارسایی جریان خون، استنوزیز لومبار، اترواسکلروزیس اندام‌های تحتانی

پیشگیری از گرفتگی عضلات
موارد فهرست زیر می‎توانند به پیشگیری از کرامپ عضله کمک کنند:
• پیشگیری از دهیدراسیون. هر روزه مقدار کافی آب بنوشید. مقدار آب به آنچه می‎خورید، جنس، یا میزان فعالیت جسمانی، هوا، وضعیت سلامت، سن و نوع داروهایی که مصرف می‎کنید، بستگی دارد. مایعات به انقباض و شل کردن عضلات کمک کرده و سلول‎های عضله را سیراب نگه داشته و میزان تحریک‎پذیری آنها را کاهش می‎دهند. در طول فعالیت، جایگزینی مایعات از دست رفته به فواصل منظم، و ادامه دادن به نوشیدن آب یا سایر مایعات پس از پایان ورزش مفید است.
• حرکات کششی برای عضلات. پیش از کاربرد هر عضله و پس از کاربرد آن در یک زمان طولانی حرکات کششی انجام دهید. اگر در طول شب دچار گرفتگی عضله می‌شوید پیش از رفتن به بستر حرکات کششی انجام دهید. ورزش‌های سبک مثل استفاده از دوچرخه ثابت به مدت چند دقیقه پیش از رفتن به بستر نیز می‎تواند در پیشگیری از بروز کرامپ عضله در طول خواب کمک کند.

درمان گرفتگی عضلات
مردم به طور معمول می‎توانند کرامپ عضلات را با استفاده از موازین خوددرمانی مداوا کنند. پزشک قادر است تا برخی حرکات کششی مفید را که می‎توانند به کاهش ریسک بروز کرامپ عضله کمک کنند به شما بیاموزد. اطمینان در مورد سیراب ماندن بدن نیز در این مورد کمک کننده است. برای موارد گرفتگی عضلات برگشت کننده که مزاحم خواب فرد می‌شوند، پزشک ممکن است دارویی را برای شل کردن عضلات تجویز کند.

سبک زندگی و مداوای خانگی
اگر کسی دچار کرامپ باشد، اعمال فهرست شده در زیر ممکن است مفید باشند:
• حرکات کششی و ماساژ. حرکات کششی برای عضله دچار کرامپ و مالش ملایم آن می‎تواند به شل شدن عضله کمک کند. برای کرامپ ماهیچه، فرد باید وزن بدن خود را روی پای دچار کرامپ بیندازد و زانو را به آرامی خم نماید. اگر فرد قادر به ایستادن نباشد باید کف اتاق یا روی صندلی بنشیدن و پای آسیب دیده را به حالت باز قرار دهد.
باید سعی کنید تا در حالتی که پا به حالت سرراست قرار گرفته سرپنجه پای آسیب دیده را گرفته و به سمت بالا بکشید. این حرکت در عین حال به فروکش کرامپ همسترینگ کمک می‎کند. برای مورد کرامپ سفتی جلو از یک صندلی برای ایجاد پایداری در خود استفاده کنید و سعی کنید پای آسیب دیده را از پشت به سمت باسن بکشید.
• استفاده از سرمادرمانی یا گرمادرمانی. از یک حوله گرم یا پد گرماساز بر روی عضلات دچار تنش یا سفت شده استفاده کنید. گرفتن حمام گرم یا قرار دادن عضله دچار کرامپ زیر جریان آب گرم نیز می‎تواند کمک کننده باشد. به عنوان جایگزین این روش استفاده از پک یخ برای تسکین عضله دچار کرامپ مفید است.

طب جایگزین
برخی‌ها معتقدند که مصرف مکمل‎های ویتامین B کمپلکس برای کمک به مدیریت گرفتگی عضلات مفید است. به هر حال، برای تأیید فایده‌مندی این رویکرد به تحقیق بیشتری نیاز است./


Source:
Mayo Clinic
Muscle cramp
Aug. 08, 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تمرینات اروبیک و بهبود شناخت در دوران پیری

تعداد قابل ملاحظه‌ای از مردم در سنین 65 سال به بالا دچار مشکلات خفیف شناختی می‌شوند. تحقیق تازه نشان می‌دهد که تمرینات اروبیک می‌تواند اثرات مفید قابل ملاحظه‌ای برای این گروه از مردم در پی داشته باشد.

کرم‌های جدید ضد آفتاب از پوست در برابر پیری و سرطان پوست ناشی از اشعة یو وی ای محافظت می‌کنند

در حالی که اشعة فرابنفش A در نور خورشید می‌تواند ضررهای بسیاری برای پوست در بر داشته باشد، بیشتر کرم‌های ضد آفتاب موجود در بازار محافظت اندکی در برابر چنین صدماتی ارائه می‌دهند. اما این روند می‌تواند