دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

26 علت اصلی درد قفسه سینه

درد قفسه سینه، آمبولی ریوی، میوکاردیت، پانکراتیت، حمله قلبی، انفصال آئورتیک، کلاپس ریه، پنومونی، ذات‎الریه، پلورزی، افتادگی دریچه میترال، آسم، کوستوکندریت، آسیب دیدگی دنده،  بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)، اختلال انقباض ازوفاژیال، حساسیت بیش از حد مری، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک

درد قفسه سینه مبتلابه 20 تا 40 درصد کل جمعیت جهان است

مقالات درد
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دیوید ریل‌تون، گرهارد ویتوُرث
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

اگرچه درد قفسه سینه گاهی از اوقات علامتی از مشکلی قلبی است، این درد می‌تواند دلایل متعدد دیگری نیز داشته باشد. هر چند برخی از این علل مواردی جدی محسوب می‎شوند، اغلب آنها خطرناک نیستند.
درد قفسه سینه دومین علت اصلی ویزیت مردم در بخش اورژانس در سطح ایالات متحد آمریکا است، که به 8 میلیون مراجعه به این بخش در هر سال منجر می‎شود. در سطح جهانی درد قفسه سینه مبتلابه 20 تا 40 درصد کل جمعیت جهان است.

علل محتمل درد قفسه سینه

1. کشیدگی عضلات
التهاب عضلات و تاندون‎های اطراف قفسۀ دنده‎ای می‎تواند به درد قفسه سینه منجر شود. اگر درد مزبور بر اثر فعالیت جسمانی تشدید گردد، ممکن است علامتی از کشیدگی عضلانی باشد.

2. آسیب دیدن دنده‌ها
آسیب‎دیدگی‌ دنده‌ها مثل کبودی‎ها، شکستگی‌ها، و تـرک‏‌ها می‎تواند باعث درد قفسه سینه شود. فرد ممکن است صدای شکستگی دنده را در زمان بروز شکستگی در آن بشنود و درد بیش از حدی را تجربه کند.

3. اولسرهای پپتیک
اولسرهای پپتیک که بروز زخم در دیوارۀ داخلی معده هستند، عموماً باعث بروز درد شدید نمی‎شوند. به هر جهت، این زخم‎ها می‏توانند باعث ایجاد ناراحتی برگشت کننده یا مکرر در قفسه سینه شوند.

4. بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)
GERD به وضعیتی اشاره دارد که در آن محتویات معده به سمت عقب و داخل مری برمی‎گردد. GERD می‎تواند سبب ایجاد احساس سوزش در قفسه سینه و ترش‎مزه شدن دهان شود.

5. آسم
آسم یک اختلال تنفسی شایع است که با التهاب راه‎هایی مشخص می‎گردد و می‎تواند سبب درد قفسه سینه شود. دیگر علایم در این بیماری شامل تنگی نفس، سرفه و خس خس سینه است.

6. کلاپس ریه
وقتی هوا در فضای بین ریه و دنده‌ها جمع می‎شود، احتمال کلاپس یا اضمحلال ریه (فروپاشی ریه) وجود دارد، که سبب بروز درد قفسه سینه در هنگام تنفس می‌گردد. اگر کسی دچار فروپاشی ریه شود، در عین حال تنگی نفس، خستگی و سرعت گرفتن ضربان قلب را نیز تجربه خواهد کرد.

7. کوستوکندریت
کوستوکندریت التهاب غضروف قفسۀ دنده‌‎‌ای است. این اختلال می‎تواند به درد قفسه سینه منجر شود. درد کوستوکندریت ممکن است در هنگام نشستن یا دراز کشیدن در برخی حالات تشدید شود و نیز همین وضعیت در هنگام انجام فعالیت جسمانی بروز می‎کند.

8. اختلال انقباض ازوفاژیال
اختلالات انقباض ازوفاژیال انقباض‎ها یا اسپاسم‎های مری هستند. این اختلالات نیز می‎تواند سبب ایجاد درد قفسه سینه شوند.

9. حساسیت بیش از حد مری
تغییرات فشار در مری یا وجود اسید در آن در برخی از اوقات به درد شدید منجر می‎شود. در حال حاضر کارشناسان در مورد علل این حساسیت مطمئن نیستند.

10. پارگی ازوفاژیال
اگر مری دچار پارگی شود این وضعیت به ایجاد درد ناگهانی و شدید قفسه سینه منجر می‎شود. پارگی مری ممکن است بر اثر استفراغ شدید یا عمل‎های جراحی بر روی مری ایجاد شود.

11. فتق هیاتال
فتق هیاتال هنگامی بروز می‎کند که بخشی از معده بیرون زده، به قفسۀ سینه فشار وارد می‎آورد. این نوع فتق بسیار شایع است و ممکن است فاقد هر گونه علایمی باشد. به هر حال، اگر قسمت بالای معده پس از غذا خوردن به قسمت پایین قفسه سینه فشار بیاورد، این وضعیت سبب ایجاد علایم GERD مثل سوزش سر دل و درد قفسه سینه می‎شود.

12. کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک
کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک هنگامی مطرح می‎شود که قلب بر اثر عــوامل ژنتیکی به شکل بیش از حد متراکم رشد می‎کند. این سفت شدن قلب مانع از جریان خون به طور کامل می‎شود که باعث می‎گردد تا عضله قلب برای پمپاژ خون مجبور باشد شدیداً کار کند.
علایم کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک شامل درد قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه، سبکی سر و غش کردن است.

13. سل
رشد باکتری سل در ریه‌ها می‌‏تواند سبب بروز علایمی مثل سرفه‌های شدید، سرفه همراه بالا آوردن خون با خلط یا درد در قفسه سینه شود.

14. پرولاپس دریچه میترال
درد قفسه سینه، تپش قلب، و سرگیجه علایم پرولاپس دریچه میترال است که در آن یک دریچه در قلب به طور کامل بسته نمی‎شود. در موارد خفیف، این اختلال ممکن است هیچ علامت آشکاری نداشته باشد.

15. حمله پانیک
حمله پانیک می‎تواند سبب درد قفسه سینه به همراه تهوع، سرگیجه، تعریق، سرعت گرفتن ضربان قلب و احساس ترس شود.

16. پریکاردیت
پریکاردیت التهاب غشاء اطراف قلب است. پریکاردیت می‎تواند به درد قفسه سینه منجر شود که بر اثر تنفس یا دراز کشیدن تشدید می‎شود.

17. پلورزی (ذات‎الجنب)
پلورزی التهاب غشاء پوشش دهندۀ ریه‎ها است. این اختلال می‎تواند سبب ایجاد درد قفسه سینه در هنگام تنفس عمیق شود.

18. پنومونی (ذات‎الریه)
عفونت‌های ریه نظیر پنومونی می‎توانند به درد تند و تیز یا خفقان‎آور در قفسه سینه منجر شوند. دیگر علایم پنومونی شامل تب، لرز، و سرفه همراه خلط است.

19. آمبولی پولمونری (آمبولی ریوی)
آمبولی ریوی هنگامی مطرح است که یک لخته خون در یکی از شریان‎های تغذیه کننده ریه‌‏ها به دام می‎افتد. آمبولی ریوی سبب درد قفسه سینه، دشواری تنفس و سرفه خونی می‎شود. آمبولی ریوی در صورت عدم درمان فوری می‎تواند کشنده باشد.

20. حمله قلبی
درد قفسه سینه یکی از پنج علامت اصلی حمله قلبی است. دیگر علایم عبارتند از:
• درد در ناحیۀ فک، گردن، و پشت
• سبکی سر یا حالت ضعف
• درد در ناحیه بازوها و شانه‎ها
• تنگی نفس
زنان دچار حمله قلبی ممکن است در عین حال دچار خستگی شدید، تهوع یا استفراغ شوند.
اگر کسی ظن به حمله قلبی در مورد خود داشته باشد باید به اورژانس پزشکی مراجعه کند. هر قدر بیمار زودتر از خدمات اورژانسی برخوردار شود پیش‎آگهی درمان در مورد وی بهتر خواهد بود.
برخورداری از درمان کامل شانس فرد برای بقاء را افزایش داده و به شکل بالقوه باعث کاهش شدت صدمات وارد شده به قلب می‎شود.

21. میوکاردیت
میوکاردیت التهاب قلب بوده و علایمی مشابه حمله قلبی نظیر موارد فهرست زیر ایجاد می‎کند:
• درد قفسه سینه
• تب
• دشواری تنفس
خستگی مفرط
• سرعت گرفتن ضربان قلب

22. آنژین
آنژین همانند درد مچاله کننده یا احساس فشار شدید بر قفسه سینه احساس می‎شود. آنژین زمانی بروز می‏کند که خون کافی به قلب نمی‎رسد. فرد ممکن است در شانه‎ها، پشت، گردن، بازوها یا فک دچار درد شود.
آنژین یک علامت بیماری شریان کرونری است.

23. انفصال آئورتیک
انفصال آئورتیک جدا شدن لایه‌‏های داخلی آئورت، شریان اصلی قلب، است. وقتی این اختلال ایجاد می‎شود، تجمع خون می‎تواند سبب ترکیدن شریان شود. قطع یا انفصال آئورتیک یک اختلال تهدید کنندۀ زندگی است و نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارد.

24. قطع شریان کرونری
درد شدید و ناگهانی که در آن چنین به نظر می‎رسد که چیزی در عرض قفسه سینه، گردن، پشت یا شکم "پاره" شده است می‎تواند یک علامت قطع شریان کرونری باشد. این اختلال نادر، اما جدی، هنگامی بروز می‎کند که شریان کرونری پاره می‎شود.

25. پانکراتیت
یک علامت ناشایع پانکراتیت درد در قسمت پایین قفسه سینه است که بر اثر دراز کشیدن تشدید می‎شود.

26. هیپرتانسیون ریوی
هیپرتانسیون پولمونری افزایش فشار خون در شریان‏‌های حامل خون به ریه‎ها است. در برخی موارد این وضعیت می‎تواند به درد قفسه سینه منجر شود.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
همیشۀ اوقات در صورت بروز درد ناگهانی در قفسه سینه، به ویژه اگر مصرف داروهای ضد التهابی باعث فروکش درد نشود، بهترین کار مراجعه به پزشک خواهد بود. هر کسی که دچار درد قفسه سینه و دشواری تنفسی است باید به اورژانس اطلاع دهد یا به بیمارستان مراجعه کند.
علایمی که نیاز به مراقبت اورژانسی را مطرح می‎کنند عبارتند از:
• بروز حس درد خرد کننده در استخوان سینه
• درد قفسه سینه که به فک، بازوی چپ و پشت سرایت می‎کند
• گیجی، شتاب گرفتن ضربان قلب یا سریع شدن ضرب‌آهنگ تنفس
حتی هنگامی که درد شدیدی در قفسه سینه احساس می‎شود بیشترین احتمال مرتبط به حمله قلبی نیست. به هر جهت، هر ساله بیش از 1 میلیون نفر فقط در ایالات متحد آمریکا دچار حمله قلبی می‎شوند، بنابراین مراجعه به خدمات تخصصی پزشکی در صورت عدم اطمینان از منشأ بروز درد قفسه سینه حیاتی است./

Source:
What could cause chest pain?
Last reviewed Fri 27 April 2018
By David Railton
Reviewed by Gerhard Whitworth, RN

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

آمفتامین قلب را سریع‌تر پیر می‌کند

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.