دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

انزال دردناک در مردان یا احساس درد در هنگام انزال یا پس از پایان آن

انزال دردناک، درد در هنگام انزال، درد موقع ادرار کردن، پروستاتیت، داروهای ضد افسردگی، بزرگ شدن پروستات، سرطان پروستات، شهوت جنسی، اختلال نعوظ، سکس‎درمانی، مسمومیت جیوه، مشکلات عصبی، عفونت‌های واگیردار جنسی، مشکلات عاطفی

برخی داروها می‎توانند سبب ایجاد انزال دردناک شوند. داروهای ضد افسردگی می‌‏توانند سبب بروز طیفی از مشکلات جنسی شامل تغییر میزان شهوت جنسی، اختلال نعوظ، و انزال دردناک گردند.

مقالات درد
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• زاؤن ویلینز، دکتر گراهام راجرز
• ترجمه هامیک رادیان

انزال دردناک می‎تواند برای روابط مرد مضر بوده، عزت نفس وی را کاهش دهد، و لذت‎های زندگی را در او به منبعی از یأس و ناامیدی تبدیل کند. انزال دردناک می‎تواند تجربه‎ای ترسناک باشد اما چیزی نیست که فرد برایش احساس شرم کند. برای اغلب مردان انزال دردناک به معنی بروز درد در طول انزال یا کمی پس از پایان آن است.
برخی از مــردان وقتی دچار انزال دردناک می‎شوند احساس خجلت می‎کنند، اما انزال دردناک مشکل نسبتاً شایعی است. در عین حال انزال دردناک اختلال بسیار درمان‎پذیری است و نیز می‎تواند نخستین علامت مشکل دیگری مثل تورم پروستات باشد.
تحقیقات مختلف پی برده‎اند که در حدود 1 تا 10 درصد مردان دچار علایم انزال دردناک می‎شوند. در حدود 35 تا 75 درصد مردان دچار اختلالی به نام پروستاتیت نیز در طول انزال دچار درد می‎شوند.

 مطالب این مقاله:
• علایم
• علل
• ادرار کردن
• درمان
• عوارض
• چه هنگامی به پزشک مراجعه کنیم
 دورنما

علایم
علایم انزال دردناک از مردی به مرد دیگر متفاوت است. این علایم در عین حال ممکن است به مرور زمان تغییر پیدا کنند.
برخی از مردان فقط پس از سکس با شریک جنسی دچار انزال دردناک می‎شود، اما در هنگام خودارضایی یا استمناء این درد به سراغ آنان نمی‎آید.
برخی از علایم قابل اشاره در این مورد عبارتند از:
• احساس درد در طول انزال یا کمی پس از آن
• درد در اطراف آلت تناسلی یا درون آن، مثانه یا مقعد
• دردی که اندکی پیش از انزال یا کمی پس از آن آغاز می‎شود
• درد در طول ادرار کردن، به ویژه بلافاصله پس از انزال
درد ممکن است فقط برای چند دقیقه ادامه یابد، یا تا 24 ساعت پس از انزال ادامه پیدا کند. این درد ممکن است خفیف یا بسیار شدید باشد.

علل
طیف گسترده‎ای از اختلالات می‎تواند سبب انزال دردناک شود.
در بیشتر مردان احساس درد در طول انزال به علت وجود یک اختلال پزشکی رخ می‎دهد. برخی از اوقات پزشکان قادر به یافتن این علت پزشکی نیستند. وقتی چنین شرایطی وجود داشته باشد مرد ممکن است برای مدیریت وضعیت خود نیاز به حمایت روان‎درمانی داشته باشد.

اختلالات پروستات
اغلب متون پزشکی در پیوند با انزال دردناک روی مشکلات مرتبط به پروستات تمرکز می‎کنند. پروستاتیت یک مشکل شایع است.
مردان مبتلا به پروستاتیت دچار تورم و التهاب پروستات هستند. این تورم اغلب اوقات ناشی از یک عفونت پروستات است. پروستاتیت در عین حال ممکن است بر اثر علل دیگری مثل صدمه دیدن عصب یا عفونت دستگاه ادراری که آسیب آن متوجه پروستات شده است، بروز کند.
مردان مبتلا به دیابت بیشتر احتمال دارد که دچار آسیب‌های وارد بر عصب شوند که باعث پروستاتیت می‎شود.
اختلالی به نام هیپرپلازی خوش‎خیم پروستات (BPH)، که باعث بزرگ شدن پروستات می‎شود، نیز ممکن است بر انزال تأثیر منفی داشته باشد. مردان دچار BPH در عین حال ممکن است دچار ادرار کردن دردناک یا نیاز مکرر به ادرار کردن شوند.
دیگر مشکلات مرتبط به پروستات، شامل جراحی پروستات و سرطان پروستات، نیز می‎توانند سبب ایجاد انزال دردناک شوند.

دارو
برخی داروها می‎توانند سبب ایجاد انزال دردناک شوند. داروهای ضد افسردگی می‌‏توانند سبب بروز طیفی از مشکلات جنسی شامل تغییر میزان شهوت جنسی، اختلال نعوظ، و انزال دردناک گردند.

مشکلات ارتباطی و عاطفی
افسردگی، اضطراب، و استرس می‎توانند تأثیراتی قاطع بر زندگی جنسی مردان داشته باشند. به همین ترتیب مشکلات ارتباطی نیز ممکن است در قالب علایم فیزیکی، شامل انزال دردناک بروز کنند.
مردانی که در هنگام استمناء هیچ دردی احساس نمی‎کنند ممکن است به دلیل مشکلات عاطفی یا ارتباطی در طول ارتباط جنسی با شریک زندگی خود دچار انزال دردناک شوند.

مشکلات وزیکول منی
وزیکول یا کیسۀ منی غده‎ای است که در آن اسپرم برای تشکیل منی با دیگر مایعات مخلوط می‎شود. مشکلات موجود در این غده، مشخصاً رشد توده‎های سخت موسوم به کالکولی، می‎تواند باعث دردناک شدن انزال شود.

اقدامات پزشکی در ناحیۀ لگن
اقدامات پزشکی در ناحیۀ تناسلی شامل اشعه درمانی می‎تواند به پروستات و دیگر بخش‎های بدن که نقشی در انزال دارند، صدمه وارد کند. این صدمه می‎تواند باعث دردناک شدن انزال شود.

عفونت‌های واگیردار جنسی
طیف گسترده‎ای از عفونت‌های واگیردار جنسی (STIs) می‎توانند باعث ایجاد انزال دردناک شوند. مردان ممکن است متوجه وجود حس سوزش در هنگام انزال، ادرار کردن، یا هر دو، شوند. در این مورد کلامیدیا و تریکومونیازیس مقصران اصلی محسوب می‎شوند.

مشکلات سیستم عصبی
اختلالات آسیب زننده به سیستم عصبی مثل دیابت، می‎توانند به عصب‌های مرتبط به ارگاسم و انزال آسیب برسانند.
برخی صدمات فیزیکی نیز می‎توانند به عصب‌ها آسیب بزنند. مردان دچار آسیب‌های طناب نخاعی ممکن است طیفی از حس‌های غیر معمول را در طول انزال تجربه کنند.

مسمومیت جیوه
برخی گزارش‌های موردی مسمومیت با جیوه، اغلب بر اثر مصرف ماهی آلوده، را به انزال دردناک ارتباط داده‌اند. تحقیق بیشتری در مورد تعیین قدرت این پیوند مورد نیاز است.

انزال دردناک و ادرار کردن
برخی از مردم مبتلا انزال دردناک در عین حال ممکن است دچار دردناک شدن ادرار کردن نیز باشند. وقتی چنین اتفاقی رخ دهد، علت بروز مشکل ممکن است یکی از عوامل مندرج در زیر باشد:
• پروستاتیت
• BPH
• تریکومونیازیس
• کلامیدیا
عصب‎ها و بافت‎های متعددی هم در انزال و هم در ادرار کردن دخالت دارند. در نتیجه، هر آسیب یا جراحت یا اقدام پزشکی که به این ناحیه از بدن آسیب بزند می‎تواند سبب انزال و ادرار کردن دردناک شود.

درمان
درمان انزال دردناک به علت آن بستگی دارد.
معاینه با گرفتن شرح حال پزشکی کامل فرد شروع می‎شود و شامل پرسش‎هایی در مورد سلامت روانی و ارتباطی فرد خواهد بود. دکتر در مورد داروهایی که فرد در حال حاضر مصرف می‎کند و در گذشته مصرف می‎کرده و نیز در مورد هر گونه تاریخچۀ کنونی یا گذشتۀ STIs سؤال می‎کند. انجام تست کامل STIs نیز می‎تواند مفید باشد.
معاینۀ لگن، شامل آزمون پروستات، می‎تواند پروستاتیت، BPH و صدمات را مورد ارزیابی قرار دهد. دکتر در عین حال ممکن است با استفاده از تست خون، بررسی آنتی‎ژن خاص پروستات (PSA) را در دستور کار قرار دهد. این ماده در صورت ابتلا مردان به برخی اختلالات شامل سرطان پروستات گرایش به افزایش دارد.
در اغلب موارد، درمان علت زیربنایی همچنین سبب مشخص شدن علت برخی علایم انزال دردناک می‎شود. برخی گزینه‎های درمانی شامل موارد زیرند:
• آنتی‎بیوتیک برای درمان عفونت پروستات یا عفونت واگیردار جنسی
• تغییر دارو در صورتی که مشکل پیش آمده مرتبط به مصرف دارو باشد
• جراحی برای درمان سرطان پروستات و دیگر مشکلات مرتبط به پروستات
• روان‎درمانی و تغییرات مربوط به سبک زندگی برای مخاطب قرار دادن مشکلات ارتباطی و عاطفی
صدمات وارد شده به عصب ممکن است برگشت‎پذیر نباشد، اما دکتر کماکان ممکن است درمان علل زیربنایی را در دستور کار قرار دهد. انجام این کار می‎تواند مانع تشدید آسیب دیدگی عصب شود.
در صورت ناموفق بودن درمان و در صورتی که دکتر نتواند علت بروز مشکل را مشخص کند، مرد دچار مشکل انزال دردناک باید راهکارهای جایگزین را که می‎توانند باعث کاهش درد شوند، در دستور کار قرار دهد. برخی گزینه‎ها در این مورد شامل موارد زیر است:
• سکس درمانی
• نرمش‌های مربوط به کف لگن برای قوی کردن عضلات درگیر در انزال
• داروهای ضد درد
• داروهای شل کنندۀ عضلات
• داروهای ضد تشنج

عوارض
انزال دردناک به خودی خود خطرناک نیست، اما می‎تواند کیفیت زندگی مرد را کاهش دهد. مردان دچار انزال دردناک در عین حال ممکن است:
• علاقه و میل جنسی خود را از دست بدهند
• احساس شرمندگی کنند
• دچار مشکلات ارتباطی شوند
• دچار مشکلات عزت نفس شوند
• دچار مشکلات باروری گردند

چه هنگامی به پزشک مراجعه کنیم
اگرچه خود انزال دردناک خطرناک نیست، برخی از مشکلات منجر به بروز آن خطرناکند. کاهش کیفیت زندگی نیز باید جدی گرفته شود و متضمن استفاده از درمان پزشکی است.
مردانی که دچار انزال دردناک می‎شوند باید به پزشک متخصص در سلامت ناحیۀ تناسلی یا اختلالات انزال مراجعه کنند.
درمان زودهنگام می‎تواند از اختلالات زیربنایی منجر به تشدید انزال دردناک پیشگیری کند. در بسیاری موارد علت هم به سادگی درمان‎پذیر بوده و هم به طور کامل برگشت‎پذیر است.

دورنما
برخی از مردان از انزال دردناک در خود دچار احساس شرم می‎شوند یا بحث در مورد علایم آن با پزشک را ناراحت کننده می‎یابند. دیگران خود را به زندگی با یک حیات جنسی کمتر خشنود کننده وفق می‎دهند. مردان مجبور به انجام چنین کاری نیستند.
انزال دردناک یک مشکل واقعی پزشکی است که نیاز به درمان به موقع دارد.
گاهی از اوقات شاید مشورت با پزشک تمام آن چیزی باشد که برای بهبود زندگی جنسی مرد دچار انزال دردناک مورد نیاز است. رنج کشیدن در سکوت هیچ فایده‎ای ندارد به ویژه زمانی که انزال دردناک درمان نشده رو به تشدید می‎رود. /

Source:
Why does it hurt when I ejaculate?
Last reviewed Fri 29 December 2017
By Zawn Villines
Reviewed by Graham Rogers, MD 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مقاومت آنتی‌بیوتیکی با ظهور شبح سوزاک غیر قابل درمان اوج می‌گیرد

رفتار جنسی: هزاره‌ای‌ها "نسل ارتباط"نیستند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.