دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بسیاری از زنان در طول تخمک‌گذاری چیز خاصی احساس نمی‎کنند، اما دیگر زنان ممکن است به مدت چند دقیقه تا چند ساعت زمان تخمک‎گذاری دچار ناراحتی شدیدی شوند.

مقالات درد
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• نیکول گلن، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمۀ هستی فراست‎فر

اگرچه اغلب زنان منظماً به وضعیت تخمدان‎های خود رسیدگی نمی‎کنند، بسیاری از آنان هر از گاه دچار درد یا ناراحتی در این ناحیه از بدن خود می‎شوند.
تخمدان‌ها دو غدۀ کوچک هستند که در دو طرف ناحیۀ تحتانی لگن جایگیر شده‎اند. تخمدان‎ها نقشی حیاتی در تولید مثل، چرخۀ قاعدگی، و توسعۀ مشخصات جنسی در زنان ایفا می‎کنند.
هر ماه یک فولیکول به تخمک تحول پیدا می‎کند که در فرآیندی به نام تخمک‌گذاری از تخمدان آزاد می‎شود. برای اغلب زنان این فرآیند در طول دورۀ پس از بلوغ تا یائسگی ادامه دارد.

[مطالب این مقاله:]
• علل
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• پیام همراه

علل درد تخمدان
در اینجا هفت علت شایع مسبب درد تخمدان بررسی می‎شود:

1. تخمک‌گذاری
درد تخمک‌گذاری که به نام میتلشمرز (میتل‎اشمرز) نیز شناخته می‎شود از لغات با ریشۀ آلمانی "درد" و "میان" می‎آید.
تخمک‎گذاری فرآیندی است که در آن یک تخمک از تخمدان آزاد شده و به صورت میانگین در حدود 14 روز از چرخۀ بارداری بروز می‎یابد.
بسیاری از زنان در طول تخمک‌گذاری چیز خاصی احساس نمی‎کنند، اما دیگر زنان ممکن است به مدت چند دقیقه تا چند ساعت زمان تخمک‎گذاری دچار ناراحتی شدیدی شوند.
میتلشمرز ممکن است در یک سمت یا هر دو سمت بدن بروز یابد و گاهی از اوقات با تهوع، خونریزی، یا افرایش ترشحات واژن همراه است.

درمان
میتلشمرز نیازی به درمان ندارد، اگرچه برخی زنان برای پیشگیری از تخمک‎گذاری و ناراحتی همراه آن قرص‌های پیشگیری از بارداری مصرف می‎کنند.

2. بیماری التهابی لگن (PID)
بیماری التهابی لگن عفونتی است که به مجرای ادرار، تخمدان‎ها و لوله‌های تخم‎بر (فالوپ) گسترش یافته است. اغلب اوقات باکتری‎های مسبب PID از نوع واگیردار جنسی ناشی از سوزاک یا کلامیدیا است.
در عین حال امکان ابتلا به PID بر اثر عفونت پس از وضع حمل، جایگذاری IUD، از دست دادن بارداری، سقط جنین، یا دیگر اقدامات تهاجمی وجود دارد.

درمان
درمان بیماری التهابی لگن نیاز به درمان آنتی‎بیوتیکی برای رفع عفونت اصلی یا زیربنایی دارد. PID خفیف را می‎توان با یک تزریق منفرد درمان کرد حال آنکه موارد شدید این بیماری نیازمند بستری شدن در بیمارستان و تزریق داخل وریدی آنتی‎بیوتیک دارد.

3. پیچ‎خوردگی
تخمدان با یک رباط باریک به دیوارۀ شکم متصل است که از درون آن رگ‎های خونی و عصب‎های تغذیه کنندۀ تخمدان نیز عبور می‎کنند. امکان پیچ‎خوردگی رباط یا حتی گره‌‏دار شدن آن وجود دارد.
احتمال پیچ‎خوردگی در صورت وجود یک کیست روی تخمدان بیشتر می‎شود زیرا این کیست باعث می‌شود تا تخمدان سنگین‎تر یا بزرگ‎تر از حالت نرمال شود.

درمان
پیچ‎خوردگی تخمدان سبب بروز درد شدید شده و یک فوریت پزشکی محسوب می‎شود. بدون درمان سریع و به موقع امکان مرگ بافت تخمدان بر اثر فقدان جریان خون وجود دارد.

4. اندومتریوز
اندومتریوز یک تودۀ غیر نرمال بافت قاعدگی در خارج از مجرای ادرار است. این بافت می‎تواند در هر جایی در شکم یا لگن شامل تخمدان رشد کند و به همان شیوۀ چرخۀ قاعدگی عمل می‎کند.
در آغاز این چرخه بافت در پاسخ به هورمون‎های بدن رشد می‎کند.
وقتی عادت ماهانه شروع می‎شود این بافت نیز درست مانند جدار داخلی رحم شروع به پوسته دادن و ریزش می‎کند. این وضعیت می‎تواند به بروز خونریزی داخلی، جراحت بافت و دردهای شدید شکم و لگن منجر شود.

درمان
درمان انــدومتریوز می‎تواند شامل جراحی و درمان‎های پزشکی باشد، و انتخاب روش درمان به شدت بیماری بستگی دارد. اندومتریوز هیچ علاج قطعی ندارد اما زنان می‎توانند با استفاده از داروهای ضد درد، داروهای هورمونی و جراحی بیماری را مدیریت کنند.

در زمینه بیماری‎های زنان بیشتر بخوانیم:
آیا نامتقارن بودن پستان‌ها به سرطان پستان مرتبط است؟
درد تخمدان، لوله فالوپ، لوله تخم‌بر، درد میتلشمرز، درد میتل‎اشمرز، اندومتریوز، سرطان تخمدان، ترشحات واژن، بیماری التهابی لگن، کیست تخمدان، سندرم باقی مانده تخمدان، درد راجعه، درد پیچ‎خوردگی تخمدان

5. کیست تخمدان
کیست تخمدان کیسۀ پر از مایعی است که روی تخمدان رشد می‎‌کند. کیست‌های تخمدان بسیار شایع و در اکثر موارد فاقد هر گونه علامت هستند.
به هر جهت یک کیست بزرگ یا پاره شده می‎تواند سبب بروز طیفی از علایم شامل موارد زیر شود:
• درد
• نفخ
• بروز تغییر در چرخۀ قاعدگی
• نیاز مکرر به ادرار کردن
• احساس پربودگی
• ناراحتی عمومی بدن
اکثر کیست‌ها خوش‌خیم (غیر سرطانی) هستند اما در موارد بسیار نادر امکان سرطانی بودن آنها وجود دارد.

درمان
اگر کیست تخمدان کوچک باشد، درمان توصیه شده ممکن است مراقبت و نظارت وضعیت برای بررسی رفع آن باشد.
برخی پزشکان برای کمک به کوچک شدن کیست مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری را تجویز می‎کنند. اگر کیست بیش از حد بزرگ باشد، انجام جراحی برای خارج کردن کیست ضروری خواهد بود.

6. سندرم باقی مانده تخمدان
سندرم باقی ماندۀ تخمدان صرفاً در زنانی بروز می‎کند که تخمدان‎ها و لوله‎های فالوپ آنان با عمل جراحی برداشته شده است.
اگر حتی یک بافت تخمدان در ناحیۀ لگن باقی بماند می‎تواند پاسخ گویی به هورمون‎ها و تولید هورمون را ادامه دهد.
این وضعیت می‎تواند به بروز دردی منجر شود که یا به صورت مداوم ادامه دارد یا قطع و وصل می‎شود. زنان دچار سندرم باقی مانده تخمدان در عین حال ممکن است در طول سکس، ادرار کردن یا دفع مدفوع دچار درد شوند.

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

چرا پیش‌یائسگی باعث درد تخمدان می‎شود؟

درد تخمدان، لوله فالوپ، لوله تخم‌بر، درد میتلشمرز، درد میتل‎اشمرز، اندومتریوز، سرطان تخمدان، ترشحات واژن، بیماری التهابی لگن، کیست تخمدان، سندرم باقی مانده تخمدان، درد راجعه، درد پیچ‎خوردگی تخمدان

درمان
زنان دچار سندرم باقی مانده تخمدان ممکن است به دارودرمانی یا درمان با اشعه برای از بین بردن هر گونه باقی ماندۀ بافت تخمدان نیاز داشته باشند. این درمان‎ها باعث کاهش هورمون‎های تولید شده توسط بافت به جا مانده خواهد شد.

7. درد راجعه
این احتمال وجود دارد، دردی که در ناحیۀ دیگری از بدن و توسط یک اختلال پزشکی ایجاد شده است به عنوان دردی ایجاد شده در ناحیۀ تخمدان به نظر برسد. مواردی مثل آپاندیسیت، بارداری خارج از رحم، سنگ‎های کلیه، یبوست یا بارداری زودهنگام می‏‌توانند سبب بروز درد راجعه شوند.

درمان
دکتر نخست باید تعیین کند که چه چیزی عامل بروز درد بوده است و سپس بهترین برنامۀ درمانی را بسته به موقعیت مشخص کند.
این برنامۀ درمانی ممکن است جراحی برای خارج کردن آپاندیس یا بارداری خارج از رحم، داروهای ملین برای کاهش یبوست، یا داروهای ضد درد تا زمان دفع سنگ‎های کلیه باشد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
هر گاه زنی دچار درد نامعمول در ناحیۀ لگن خویش شود باید به پزشک مراجعه کند.
عوارض مرتبط به درد تخمدان به علت ایجاد این درد بستگی دارد.
برای مثال در پیوند با میتلشمرز هیچ مشکل یا عارضۀ درازمدتی برای سلامت زنان وجود ندارد، اما پارگی آپاندیس در صورت عدم درمان سریع می‎تواند کشنده باشد.
عدم درمان پیچ‎خوردگی تخمدان می‎تواند به مرگ تخمدان، از دست رفتن قدرت باروری، و حتی بروز عفونت‎های شدید کشنده منجر شود. درد همراه پیچ‎خوردگی تخمدان معمولاً بسیار شدید است و زنان را وادار به تماس با اورژانس پزشکی می‎کند.
اندومتریوز یا عفونت‎هایی مثل بیماری التهابی لگن، نیازمند درمان هستند به شکلی که باعث بروز دیگر مشکلات درازمدت سلامت مثل ناباروری نشوند.
آپاندیسیت یا یک کیست پاره شدۀ تخمدان می‏تواند سبب بروز عفونت و زخم در ناحیۀ لگن شود و نیز ممکن است در صورت عدم درمان کشنده باشد.
استفاده از مراقبت‎های پزشکی در صورتی که درد ناگهانی یا شدید باشد یا اگر دیگر علایم نظیر موارد مندرج در فهرست زیر همراه باشد، به ویژه مهم است:
• تهوع
استفراغ
تب
• خونریزی واژینال
دردهای بسیار شدید باید به فوریت مورد ارزیابی قرار گیرند که این بدان معنی است که فرد باید به اورژانس پزشکی مراجعه نماید.

پیام همراه
درد تخمدان ممکن است بر اثر یک علت جدی رخ دهد یا ممکن است علت بروز آن جدی نباشد. حتی اگر درد تخمدان شدید نباشد، مشورت در بارۀ آن با پزشک به ارزیابی دقیق‎ مسأله منجر خواهد شد.
ممکن است راه ساده‎ای برای تخفیف درد وجود داشته باشد یا درد ناشی از علتی جدی بوده و نیازمند درمان باشد. در هر مورد برای رسیدن به اطمینان لازم موضوع باید مورد بررسی قرار گیرد./

در همین زمینه مطالعه لینک‌ زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت پیشنهاد می‎شود:
درد زیر پستان چپ - علل قلبی، علل گوارشی، دیگر علل

Source:
Causes and treatment of ovary pain
Last reviewed Sat 23 December 2017
By Nicole Galan
Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

زنان در هر سنی از درد سینه خبر می‌دهند که به نام ماستالژیا نیز شناخته می‌شود. درد مزبور می‌تواند هم در دوران پیش از یائسگی و هم پس از آن بروز کند. در هر حال درد سینه در میان زنان جوان در دوران قاعدگی

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

سلامت مادری در سطح جهان موضوع بحث یک‌سری مقالات منتشر شده در لنست / The Lancet است، و نگرانی نویسندگان چیزی مگر نابرابری میان کشورها در مورد سرویس‌های مراقبت بهداشتی برای زنان در انتظار مادر شدن و فرز