دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

درد نگران کننده بازوی چپ

مقالات درد
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• الیس وکسلر، دکتر دِبرا سولیوان
• ترجمه هامیک رادیان


اگرچه دردها و رنج‎های کوچک بخش نرمالی از سالخوردگی هستند، درد ناگهانی یا شدید بازوی چپ می‎تواند به وضعیت جدی‎تری مرتبط باشد.
این درد ممکن است علامتی از وجود آسیبی نیازمند به درمان باشد یا در شدیدترین حالت نشانه‎ای از بروز حملۀ قلبی.
آگاه بودن از علل بالقوه و مشخصات درد بازوی چپ می‎تواند به فرد در شناسایی آنچه بدن وی به آن واکنش نشان می‎دهد و اینکه چه هنگامی باید به سراغ کمک‎های پزشکی برود، کمک کند.


مطالب این مقاله:
حمله قلبی
آنژین
• آسیب اسکلتی عضلانی
• درمان


حمله قلبی
حمله قلبی، مرگ یا آسیب دیدگی بخشی از عضلۀ قلب بر اثر فقدان اکسیژن است.
اغلب حملات قلبی وقتی اتفاق می‎افتند که شریان‎های کرونری به دلیل ایجاد کلسترول و پلاک‎های چربی باریک شده باشند. اگر تکه‎ای از پلاک‎ها از دیوارۀ شریان جدا شود، می‎تواند مانع جریان خون دارای اکسیژن به قلب شده باعث حمله قلبی شود.
درد بازوی چپ یکی از شایع‎ترین علایم حمله قلبی است.
این موضوع ممکن است غریب به نظر برسد زیرا عضلات بازو صدمه ندیده‎اند. در هر حال، عصب‎های پا گرفته در قلب و آنهایی که از بازو می‎آیند به ناحیۀ یکسانی از مغز پیام می‎دهند. این بدین معنی است که مغز در مورد منبع ایجاد درد دچار خطا می‎شود.
این پدیدۀ موسوم به درد راجعه توضیح می‎دهد که چرا فرد دچار حملۀ قلبی بدون داشتن درد در قفسۀ سینه در ناحیۀ بازو احساس درد می‎کند.
انجمن قلب آمریکا مراجعه به اورژانس را در صورت بروز درد ناگهانی در بازوی چپ یا تشدید درد در طول چند دقیقه، یا تلفیق این درد با هر یک از علایم زیر، توصیه می‎کند:
• احساس ناراحتی در مرکز قفسۀ سینه که بیش از چند دقیقه طول می‎کشد، یا ناپدید شده و دوباره ظاهر می‎گردد.
• درد، بی‎حسی یا هر احساس ناراحتی غیر معمول دیگر که در پشت، گردن، آرواره‎ها یا قسمت پایین شکم بروز کند
تنگی نفس، با / یا بدون درد قفسۀ سینه
• سوء هاضمه
تهوع و استفراغ
• احساس سبکی سر
عرق سرد ناگهانی یا گرگرفتگی
احساس ناراحتی در قفسۀ سینه شایع‎ترین علامت حمله قلبی، هم در زنان و هم در مردان، است. این درد به اشکال مختلف درد فشاری، سفتی، احساس پُری، سوزش یا درد با روند شکل‎گیری آرام بروز می‎کند.
در هر حال زنان بیش از مردان احتمال دارد که علایم را بدون درد متعارف قفسۀ سینه یا بازو تجربه کنند.
اگر کسی دچار عوارض تلفیقی تهوع، استفراغ، تنگی نفس، یا درد در ناحیۀ پایین شکم، پشت، یا فک شود و این علایم به صورت ناگهانی و غیر منتظره بروز کرده باشند باید سریعاً به دکتر مراجعه کند.

آنژین
آنژین، ناراحتی یا دردی است که فرد در صورت نرسیدن اکسیژن کافی به قلب دچار آن می‎شود. در کنار درد دست چپ، علایم بیماری ممکن است در شانه‎ها، گردن، پشت و فک بروز کند.
آنژین حملۀ قلبی نیست، اما نشانه‎ای از وجود مشکلی در قلب است. اغلب اوقات آنژین نتیجۀ آغاز روند انسداد یا باریک شدن شریان‎های کرونری است.
دو نوع اصلی آنژین وجود دارد:
• آنژین پایـدار، قابل پیش‎بینی و مدیریت است. این نوع آنژین در زمان‏های فعالیت جسمانی یا استرس عاطفی بروز می‎کند. در این شرایط قلب مجبور است بیش از حد معمول کار کند و برای این کار نیاز به اکسیژنی بیش از آنکه شریان‎های باریک شده فراهم می‎کنند، نیاز دارد. این نوع آنژین را می‎توان با استراحت و در صورت نیاز داروی آرام‌بخش شریان‎ها به نام نیتروگلیسیرین درمان کرد.
• آنژین ناپایدار، غیر قابل پیش‎بینی و خطرناک است. این نوع آنژین حتی ممکن است در حالت استراحت فرد بروز کند، که بدین معنی است که قلب شخص به صورت مدام از اکسیژن کافی محروم است. آنژین ناپایدار پیامی در این مورد است که یک حملۀ قلبی اتفاق خواهد افتاد، و باید در بخش اورژانس مورد ارزیابی قرار گیرد.

آسیب اسکلتی عضلانی
درد بازوی چپ احتمالاً مرتبط به قلب نخواهد بود اگر دارای مشخصات زیر باشد:
• درد کسالت‎آوری که یک بار برای چند ثانیه رخ می‎دهد
• درد ناشی از حرکت یا تماس
• دردی که فقط در یک نقطۀ کوچک بازو بروز می‎کند
• دردی که بدون علایم دیگر برای ساعت‎ها تا روزها ادامه پیدا می‎کند
در عوض این ناراحتی می‎تواند علامتی از صدمه به استخوان یا بافت بازو، شانه یا آرنج باشد. برخی وضعیت‎های شایع که ممکن است سبب درد بازو شوند شامل موارد زیر هستند:

بورسیت (آماس کیسه‎های مفصلی)
بورسا یک کیسۀ پر از مایع است که نقش پشتی را میان استخوان و بافت نرم اطراف آن بازی می‎کند. برسیت زمانی رخ می‎دهد که برسا ملتهب شده باشد.
درد بازوی چپ ممکن است علامتی از برسیت باشد، که معمولاً بر اثر استفادۀ بیش از حد از مفاصل بروز می‎کند. این درد در عین حال می‎تواند ناشی از صدمه یا عفونت برسا باشد.

تاندونیت (التهاب تاندون)
تاندونیت التهاب بافت متصل میان عضله و استخوان است. همانند مورد بورسیت، تاندونیت نیز می‎تواند بر اثر استفادۀ مکرر از مفاصل رخ دهد. به این دلیل، این درد در میان تنیسورها، شناگران و نوازندگان موسیقی دیده می‎شود.
وجود تاندونیت در شانه یا آرنج می‎تواند منبع درد بازوی چپ باشد.

پارگی روتاتور کاف
روتاتور کاف گروهی از عضلات و تاندون‌‏ها را شامل می‎شود که شانه را در جایگاه خود نگه می‎دارند و به بلند کردن و چرخاندن آن کمک می‎کنند.
پارگی در بافت نرم روتاتور کاف می‎تواند بسیار دردناک باشد. این عارضه می‎تواند از استفادۀ بیش از حد از بازو یا مستقیماً بر اثر تروما رخ دهد. سالخوردگی نیز یک ریسک فاکتور این عارضه است، چرا که می‎تواند به تباهی بافت‎های شانه منجر گردد.

فتق دیسک
وقتی یکی از دیسک‎‎های ستون فقرات می‎ترکد بـــرجستگی میان استخوان‎های نخاعی ایجاد می‎کند و به عصب‌های اطراف خود فشار می‎آورد. اگر عصب‌های صدمه دیده در خدمت بازو باشند، فرد ممکن است دچار درد بازو، بی‎حسی یا ضعف  گردد که ممکن است با حملۀ قلبی اشتباه گرفته شود. یکی از دلایل شایع فتق دیسک بلند کردن مکرر بار یا وزنۀ سنگین است.

شکستگی
درد بازو ممکن است علامتی از یک شکستگی کشف نشدۀ استخوان باشد.
حتی با وجود فهم مناسبی از این وضعیت‎های اسکلتی عضلانی محتمل، ممکن است تمایز آنها از حملۀ قلبی دشوار باشد. برخی ریسک فاکتورهای آسیب دیدگی مثل سن و فعالیت‎های ورزشی نیز در این مورد دارای همپوشانی هستند.
به این دلایل، این موضوع اهمیت دارد که تلاشی برای خودتشخیصی یا از تشخیص خارج کردن مشکل قلبی بر مبنای علایم ناروشن انجام نگیرد.

درمان
با وجودی که صدمات بازو و شانه ممکن است تهدیدگر حیات نباشند، همچنان ارزیابی آنها از سوی پزشک اهمیت دارد. درمان زودهنگام می‎تواند برای بافت یا استخوان امکان بهبود را پیش از بیشتر شدن آسیب فراهم کند.
در بخش اورژانس پزشکان تعیین می‎کنند که درد بازو علامتی از حملۀ قلبی یا انسداد شریانی است، و به فوریت وارد عمل می‎شوند. نخست و به احتمال قوی آنها یک الکتروکاردیوگرام انجام می‎دهند، روی خون کار می‎کنند، یک عکسبرداری اشعۀ ایکس از قفسۀ سینه انجام می‎دهند، و احتمالاً از اسکن CTA استفاده می‎کنند.
بسته به شرایط یک اقدام تصویربرداری به نام کاتتریزاسیون قلبی نیز انجام می‌شود. این اقدام از طریق تزریق نوعی رنگ به درون شریان‎ها به پزشکان امکان می‎دهد تا میزان انسداد شریان‎ها را مشاهده کنند.
بر مبنای نتایج این تست پزشکان ممکن است به گزینۀ درمان غیر تهاجمی روی بیاورند. این اقدام دربرگیرندۀ استفاده از دارو برای از بین بردن لخته‎های خونی است.
موارد انسداد شدیدتر ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. اقدامات قلبی بسیار متفاوتی در دسترس است و عواملی که یکی از آنها را برای فرد مناسب می‎نمایند پیچیده هستند. برخی از اقدامات بالقوه برای تجدید جریان خون در قلب شامل موارد زیر است:
ایمپلنت استنت: این اقدام گذاشتن یک لولۀ باریک به داخل شریان باریک شده با هدف کمک به جریان خون است.
انژیوپلاستی: این اقدام هنگامی صورت می‎گیرد که یک بالن کوچک در داخل شریان دچار انسداد باد می‎شود و از این طریق شریان را برای جریان خون باز می‎کند. این امکان نیز وجود دارد که یک استنت به بالن متصل شود و در در محل ایجاد انسداد در شریان کار گذاشته شود.
• جراحی بای‌پس: در این مورد، بخشی از رگ‎های خونی سالم به شریان باریک شده متصل می‎شود و جریان خون اطراف محل انسداد از مسیر ایجاد شده گذر داده می‎شود.
هر کسی که سابقۀ تشخیص حملۀ قلبی یا آنژین را داشته باشد مجبور است در سبک زندگی خود تغییراتی اعمال کند. این تغییرات شامل ترک سیگار، کاهش وزن، انجام منظم ورزش، یا تنظیم برنامۀ غذایی برای تغذیۀ مناسب قلب است.
همچنین امکان تجویز داروهای کاهش دهندۀ کلسترول، داروهای رقیق کنندۀ خون یا داروهای فشار خون از سوی پزشکان وجود دارد. اگرچه ممکن است این تغییرات در وهلۀ نخست مقهور کننده به نظر برسند، آنها می‎توانند از صدمات قلبی بیشتر و اپیزودهای قلبی پیشگیری کنند. اعمال چنین تغییراتی به فرد دچار بیماری قلبی کمک می‎کند تا یک زندگی سرشار و سالم داشته باشد.


Source:
medicalnewstoday.com
Pain in left arm: Possible causes, other symptoms, and treatment
Written by Alyse Wexler
Reviewed by Debra Sullivan, PhD, MSN, CNE, COI

Last reviewed: Sat 27 May 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

آمفتامین قلب را سریع‌تر پیر می‌کند

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.