دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

درد زیر دنده‌های چپ: علل، تشخیص و درمان

پارگی طحال, انفارکتوس طحالی, اسپلنومگالی, مونونکلئوزیس, گاستریت, سنگ کلیه, عفونت کلیه, پریکاردیت, پلورسی

بسته به علت، نوع درد در این ناحیه تفاوت دارد

دنده‌های چپ ارگان‌هایی مثل قلب و معده را که زیر آنها قرار دارند محافظت می‌کنند. درد در این ناحیه ممکن است بر اثر آسیب‌دیدگی، عفونت، یا علل زمینه‌ای ایجاد گردد. اگر کسی دچار درد قفسه سینه باشد ممکن است نگران دچار بودن به مشکلی جدی مثل حمله قلبی گردد. اگرچه این واقعیت دارد که درد دنده‌های چپ می‌تواند یک علامت حمله قلبی باشد، ناراحتی در ناحیه مزبور همیشه به قلب مرتبط نیست. بسته به علت، نوع درد در این ناحیه تفاوت دارد. در مورد بسیاری از افراد درد ناحیه دنده‌های چپ ناشی از علل خوش‌خیم و قابل درمان است. اما اگر کسی دچار درد قفسه سینه باشد بهترین کار این است که برای اطمینان از جدی نبودن علت درد به پزشک مراجعه کند.

مایلوپاتی سرویکال (مایلوپاتی گردنی) و مشکلات ستون فقرات و درد

ارتریت روماتوئید, زائده‌های استخوانی, ژنتیک, ارتوپدیست, روماتولوژیست, فیزیوتراپی, کورتیکوستروئیدها, داروهای ضد التهابی

علایم مایلوپاتی سرویکال به طور معمول در ناحیه گردن آغاز می‌شوند.

مایلوپاتی سرویکال [میلوپاتی سرویکال یا گردنی] اصطلاحی برای توصیف فشردگی طناب نخاعی سرویکال (گردنی) است، نوار بلند بافتی که پیام‌های ارسال شده از مغز را به دیگر نقاط بدن می‌رساند. بسته به علت، فشردگی مورد اشاره می‌تواند باعث تشدید ناگهانی یا تدریجی درد، مشکلات حسی، از دست دادن تعادل یا فلج گردد. این وضعیت یک علت شایع درد گردن مزمن است. بر مبنای یک مرور مربوط به سال 2015، مایلوپاتی سرویکال شایع‌ترین اختلال مسبب اختلال ستون فقرات در سطح جهان محسوب می‌شود.

هیپراستزی یا تشدید حساسیت حس‌ها: علایم، علل و درمان

فیزیوتراپی, درمان شناختی رفتاری, داروهای ضد اضطراب, فلاونوئیدها, آنتی‌اکسیدان

دورنما در هیپراستزی به علت زمینه‌ای بستگی دارد

هیپراستیژیا (هیپراستزیا، هیپراستزی) به افزایش حساسیت هر یک از حس‌های ما مثل بینایی، شنوایی، بساوایی (لامسه) و بویایی اشاره دارد. این وضعیت می‌تواند یکی از حس‌ها ی ما یا تمامی آنها را درگیر کند. اغلب اوقات به تشدید حساسیت حس منفرد با نامی جداگانه اشاره می‌شود. برای مثال افزایش حساسیت به لمس حساسیت بساوایی نامیده می‌شود و افزایش حساسیت به صدا را حساسیت شنوایی می‌خوانند.

درد پیشانی: انواع، علل و درمان

 میگرن, سردرد خوشه‌ای, تغییرات هورمونی, فشار چشم, مننژیت, آنوریسم, بوتاکس, طب سوزنی

نوع دردی که شخص در پیشانی خود احساس می‌کند چیزهای بسیاری را در مورد آنچه در سر می‌گذرد آشکار می‌کند

درد پیشانی می‌تواند ناراحت کننده، دردناک، و مغشوش کننده باشد. درد پیشانی می‌تواند تمرکز بر امور روزمره را دشوار کند. اما خبر خوب این است که این درد به ندرت نشانه یک مشکل جدی در سلامت است. نوع دردی که شخص در پیشانی خود احساس می‌کند چیزهای بسیاری را در مورد آنچه در سر می‌گذرد آشکار می‌کند. درد خقانی و عمقی در پیشانی ممکن است چنین احساس شود که این درد به حالت ضربان‌دار یا موجی بروز می‌کند.

چه هنگامی درد پستان نگران کننده است؟

درد پستان غیر چرخه‌ای, ماموگرام, سونوگرافی, تست ژنتیک, هورمون درمانی

اکثر علل درد پستان به شکل خود به خودی به مرور زمان، دارو یا تغییرات سبک زندگی برطرف می‌شوند.

درد پستان ممکن است نگران کننده باشد اما معمولاً علتی برای نگرانی ندارد. هورمون‌ها نقشی بزرگ در رشد و نمو بافت پستان و دردی که ممکن است در آن ایجاد شود ایفا می‌کنند. این موضوع به ویژه در مورد زنان مصداق دارد زیر نوسانات هورمونی باعث می‌شوند تا مجاری و غدد موجود در پستان به صورت چرخه‌ای رشد کرده و کوچک شوند. اگرچه هر کسی ممکن است دچار درد پستان شود این درد بیشتر در افراد دارای هورمون‌های جنسی زنانه مثل استروژن و پروژسترون شایع است. این هورمون‌ها نقش بزرگی در نوسان ساختار و اندازه بافت پستان ایفا می‌کنند.

درد کلیتوریس یا چوچوله: علل، تشخیص، درمان و...

واژینوزیس باکتریایی, عفونت‌های دستگاه ادراری, چسبندگی کلیتورال, لیکن اسکلروسوس, سوءاستفاده جنسی

بسیاری از موارد درد کلیتوریس خفیف بوده و به آسانی قابل درمانند

فعالیت‌های روزمره مثل دوش گرفتن، ورزش، رانندگی و سکس می‌توانند زمانی که شما دچار درد کلیتوریس [درد چوچوله] هستید ناراحت کننده باشند. این درد ممکن است بر اثر عفونت، صدمات، یا یک اختلال زمینه‌ای ایجاد گردد. در برخی موارد، درد مزبور ممکن است شدید بوده و باعث سوزش، حالت تیر کشیدن و درد نبض‌دار شود. خوشبختانه بسیاری از موارد درد کلیتوریس خفیف بوده و به آسانی قابل درمانند.

علل و درمان درد ساق پا هنگام راه رفتن یا دویدن

 درد, سوزش, کرامپ, سفتی, بی‌حسی, مور مور, ضعف, فیزیوتراپی, کفی‌های ارتوتیک, فاسیوتومی, بافت مایوفاشیال

علل ریشه‌ای درد ساق پا را اغلب می‌توان در کاربرد بیش از حد جستجو کرد

اگر کسی موقع راه رفتن با درد قسمت ساق پا مواجه شود ممکن است به موارد زیر دچار باشد: اسپلینت‌های ساق پا، شکستگی فشاری، سندرم کمپارتمان. این مقاله به صدمات بالقوه مطرح مزبور و درمان و پیشگیری از آنها می‌پردازد. در عالم پزشکی اسپلینت‌های ساق پا به عنوان سندرم استرس تیبیای میانی شناخته می‌شود. این اصطلاح به درد امتداد تیبیا، استخوان دراز قرار گرفته در قسمت جلو زیر زانو یا ساق پا، اشاره دارد.

مقالات دیگر...