دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

درد مزمن لگن اختلال پیچیده‎ای است و علل متعددی می‎تواند داشته باشد. برخی از اوقات این احتمال هست که اختلالی واحد به عنوان مسبب بروز آن شناسایی شود

درد مزمن لگن دردی در ناحیۀ زیر سوراخ ناف و بین مفاصل ران است که به مدت 6 ماه یا بیشتر ادامه پیدا می‎کند. درد مزمن لگن دلایل متعددی می‎تواند داشته باشد. این درد ممکن است علامت وجود یک بیماری دیگر باشد یا احتمال دارد که بر اثر اختلالی مربوط به خود لگن ایجاد شود. اگر درد مزمن لگن ایجاد شده در زن ناشی از اختلال پزشکی دیگری باشد درمان اختلال مزبور برای رفع درد مورد بحث کافی خواهد بود. به هر حال، در بسیاری موارد امکان شناسایی علتی واحد برای درد مزمن لگن وجود ندارد. در چنین مواردی هدف درمان کاهش درد و دیگر علایم و بهبود کیفیت زندگی بیمار خواهد بود.

هیچ درمان خانگی برای درد بیضه وجود ندارد تا اینکه پزشک به علت زیربنایی بروز این درد پی برده باشد. در کل، مردان در صورت مواجهه با این درد باید بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرند.

اگر کسی دچار درد بیضه یا کیسه بیضه باشد پزشک در نخستین قدم به دنبال آن خواهد بود که تعیین کند آیا این درد ناشی از پیچ‎خوردگی بیضه است یا خیر، زیرا این وضعیت نوعی اورژانس پزشکی محسوب می‎شود و نیاز به عمل جراحی فوری دارد. اگرچه اطلاعات ارائه شده در زیر می‎توانند برای تمیز علایم مربوط به پیچ‌خوردگی بیضه و اپیدیدیمیس مفید باشند هر مرد دچار درد بیضه نباید در مراجعه به پزشک یا بیمارستان تأخیر کند زیرا تمایز میان دو اختلال مورد اشاره ممکن است دشوار باشد. درد ناشی از پیچ‎خوردگی بیضه معمولاً به سرعت ظاهر می‎شود. درد ناشی از عفونت باکتریایی بیضه‌ها یا ناحیه کیسه بیضه (اپیدیدیمیت) به طور معمول به شکل تدریجی شروع می‎شود. در اوایل بروز مشکل درد ناشی از عفونت معمولاً به ناحیه آسیب دیده بر اثر عفونت محدود است.

اغلب زنان در برهه‎ای از سال‌های چهل زندگی خود وارد دوره انتقالی پیش‌یائسگی می‌‏شوند اما برخی از آنان نیز این دوره را در سال‎های 30 تا حتی 50 زندگی تجربه می‎کنند

پیش‎یائسگی به سال‎های پیش از یائسگی اشاره دارد یعنی دوره‎ای از زندگی زنان که در آن میزان تولید استروژن کاهش می‎یابد. در طول این دوره، سطح استروژن دچار نوسان می‎شود، که این می‎تواند به بروز پریودهای سنگین، نامنظم و کرامپ یا گرفتگی عضلانی منجر شود. در بیشتر موارد این تغییرات ایجاد شده در چرخه عادت ماهانه دلیلی برای نگرانی محسوب نمی‎شود و می‎توان آنها را با استفاده از مداوای خانگی و داروهای غیر نسخه‎ای مدیریت کرد. اما اگر دردی شدید در ناحیۀ شکم بروز کند، به ویژه اگر این درد ناگهانی، مزمن، و غیر قابل توضیح بوده یا پس از عادت ماهانه ادامه یابد، زنان باید به پزشک مراجعه نمایند.

همیشۀ اوقات امکان پیشگیری از اسپاسم کمر وجود ندارد اما مراقبت شخصی مناسب می‎تواند ریسک مزمن شدن این مشکل را کاهش دهد

اسپاسم کمر ممکن است به علل مختلف شامل حالت نادرست قرارگیری بدن، کاربرد بیش از حد عضلات، و روند سایش و فرسایش رخ دهد. مردم دچار اسپاسم‎های برگشت کننده یا تشدید یابنده یا درد باید برای ارزیابی وضعیت خود به پزشک مراجعه کند. اسپاسم کمر معمولاً به شکل انقباض سفت و سخت یا حرکت عضله از جای خود احساس می‌شود. به هر حال، این وضعیت ممکن است در عین حال به شکل دردی مبهم که تغییر موضع می‌شود، دردی تند و تیز در محدوده‌ای خاص یا ترکیبی از این حس‌های دردناک احساس گردد. برخی از مردم نیز با انتشار اسپاسم کمر به دیگر نواحی بدن مانند مفصل ران یا پاها مواجه می‌شوند.

هیچ راهی برای خودتشخیص‎دهی درد قفسه سینه بر اساس صرف علایم بروز یافته وجود ندارد. مردم در صورت برگشت درد، تشدید آن یا همراه شدنش با سایر علایم باید به پزشک مراجعه کنند

درد قفسه سینه ممکن است برای چند دقیقه یا در طول چند روز افزایش یافته و سپس فروکش کند. این درد امکان دارد که به قلب، عضلات، سیستم گوارش یا عوامل روان‌شناختی مرتبط باشد. علل زیربنایی درد قفسه سینه ممکن است خفیف باشد چنان که در مورد ریفلاکس اسید مشاهده می‏شود یا احتمال دارد این علت جدی بوده و برای مثال نشان دهندۀ حمله قلبی باشد. شناسایی علایم هشدار دهنده و دقت در علایم همراه درد قفسه سینه مهم است. درد قفسه سینه که به طور متناوب بروز می‎کند ممکن است پیامی از وجود مشکلی در مورد قلب، سیستم تنفسی یا دستگاه گوارش داشته باشد. همچنین در برخی از مردم این درد بر اثر حملات پانیک رخ می‎دهد.

دورنما برای مردم دچار درد دیافراگم به علت زیربنایی بروز این علامت بستگی دارد.

دیافراگم یا دیافراگم توراسیک، یک لایۀ عضلانی گنبدی شکل است که قفسه سینه را از شکم جدا می‎کند. دیافراگم در طول عمل دم به سمت پایین حرکت می‎کند تا ریه‎ها بتوانند از هوا پر شوند. دیافراگم در طول عمل بازدم به سمت بالا حرکت کرده سبب تخلیۀ ریه‎ها از هوا می‎شود. مردم ممکن است در برخی مواقع دچار درد یا ناراحتی در ناحیۀ دیافراگم شوند، اگرچه در بعضی اوقات این احتمال وجود دارد که درد احساس شده در دیافراگم از ناحیۀ دیگری در بدن انتشار یافته باشد. تروما، اثرات حرکات چرخشی، و سرفه بیش از حد همگی می‎توانند بر عضلات قفسه دنده‎ای فشار وارد کنند که می‎تواند باعث ایجاد دردی مشابه درد دیافراگم شود. درد ناشی از شکستگی دنده نیز می‎تواند مشابه درد دیافراگم ظاهر شود.

استرس، جسم و نه فقط ذهن را دستخوش تغییر می‎کند. استرش شدید یا اضطراب می‎تواند محرک درد پشت و ناراحتی معده شامل نفخ شود

درد پشت و نفخ وقتی در کنار هم بروز کنند می‎توانند تجربه‎ای ستوه‎آور و ترسناک باشند. اگرچه شایع‎ترین علل درد پشت و نفخ نسبتاً مواردی بی‎ضررند، برخی از دلایل کمتر شایع می‎توانند تهدید کنندۀ زندگی باشند. ارزش یادآوری دارد که شایع‌ترین علل برشمرده در زیر با فاصلۀ زیاد از بقیۀ علل احتمالی دلایل ابتلاء مردم به درد پشت و نفخ محسوب می‎شوند. علل مورد اشاره عبارتند از: تغییرات هورمونی، بارداری، آسیب دیدگی‎های پشت، مشکلات دستگاه گوارش و گاز، استرس، عفونت‎های دستگاه ادراری. پزشکان در هنگام بررسی مشکل نفخ و درد پشت بیش از پرداختن به علل دیگر موارد ذکر شده را از تشخیص خارج می‎کنند.

مقالات دیگر...