دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تاندینیت آشیل بیشترین شیوع را در میان مردان دارد.

تندینایتیس اکیلیس [تاندینیت آشیل] آسیب دیدگی ناشی از کاربرد بیش از حد تاندون اکیلیس (تاندون آشیل) است، مجموعه‌ای از بافت که عضلات ماهیچه پشت ساق پا را به استخوان پاشنه پا متصل می‎کند. تاندینیت آشیل بیشترین شیوع را در بین دوندگان دارد که به شکل ناگهانی شدت یا مدت دویدن خود را افزایش می‎دهند. این اختلال در عین حال بین مردم میانسالی که صرفاً آخر هفته‎ها به ورزش‌هایی مثل تنیس یا بسکتبال می‎پردازند، شایع است. اغلب موارد تاندینیت آشیل را می‎توان با مراقبت‎های نسبتاً ساده در محیط خانه و تحت نظارت پزشک درمان کرد. راهکارهای مراقبت شخصی به طور معمول نیاز به پیشگری از دوره‎های برگشت مشکل دارد. موارد شدیدتر تاندینیت آشیل می‎توانند به پارگی تاندون منجر شوند که نیاز به ترمیم جراحی دارد.

دردهای عضلانی که زیر عنوان میالژی نیز شناخته می‎شود ممکن است در هر قسمت از بدن که در آن عضله وجود دارد احساس شود.

هم بزرگسالان و هم کودکان دچار دردهای عضلانی می‎شوند. در بسیاری موارد کسالت و درد عضلانی علتی برای نگرانی ندارد و بدون درمان پزشکی بهبود می‎یابد. در هر حال، درد عضله برخی از اوقات می‎تواند علامتی از یک بیماری زیربنایی باشد. علل شایع درد عضلات شامل موارد زیر است: تقلای بیش از حد، ضربه دیدن قسمتی از بدن، عفونت‎های ویروسی، دردهای عضلانی که زیر عنوان میالژی نیز شناخته می‎شود ممکن است در هر قسمت از بدن که در آن عضله وجود دارد احساس شود. بسته به علت، ناراحتی ایجاد شده ممکن است خفیف بوده یا برعکس بسیار شدید باشد.

وقتی درد گردن خفیف یا متوسط باشد معمولاً مداوای آن در محیط خانه امکان‌پذیر است

احساس درد در سمت راست گردن مشکلی شایع است. در اغلب موارد درد مزبور بر اثر کشیدگی عضلانی یا دیگر علل خوش‌خیم بروز می‎کند. مردم در بیشتر موارد می‎توانند درد مورد بحث را با استفاده از مداوای خانگی و دارو درمان کنند. در هر حال برای موارد درد شدید یا درازمدت گردن بهترین راه مراجعه به دکتر است. گردن بخشی حیاتی از بدن انسان و شامل استخوان‌های ستون فقرات، عضلات و دیگر بافت‎ها است. خلاف برخی از دیگر بخش‌های مهم بدن، گردن در معرض ریسک بالایی برای آسیب دیدگی قرار دارد. گردن در عین حال مستعد گرفتگی و کشیدگی است زیرا سراسر روز در حال حرکت است. در عین حال بروز درد در نواحی متصل مثل شانه‌ها، پشت، فک و سر عمومیت دارد.

علت بروز درد معده غیر اولسری مشخص نیست. پزشکان این اختلال را نوعی اختلال عملکردی تلقی می‎کنند، که بدین معنی است که نمی‎توان بیماری یا اختلال خاصی را به عنوان علت بروز آن یافت.

درد معده غیر اولسری اصطلاحی برای تبیین نشانه‎ها و علایم سوء هاضمه است که هیچ علت آشکاری برای آنها وجود ندارد. درد معده غیر اولسری در عین حال دیس‌پپسیای (دیس‎پپسی) عملکردی یا دیس‎پسسیای غیر اولسری نامیده می‎شود. درد معده غیر اولسری شایع است و می‎تواند درازمدت باشد. این اختلال می‎تواند نشانه‎ها و علایمی مشابه موارد مرتبط به اولسر، مثل درد یا ناراحتی در قسمت فوقانی شکم، به همراه داشته باشد که اغلب اوقات با نفخ، آروغ زدن و تهوع همراه می‎شود. نشانه‌ها و علایم درد معده غیر اولسری می‎تواند شامل موارد زیر باشد: حس سوزش یا ناراحتی در قسمت فوقانی شکم یا پایین قفسه سینه، که گاهی اوقات با خوردن غذا یا داروهای آنتی‎اسید تخفیف می‎یابد، نفخ، آروغ زدن،  احساس زودرس سیری در هنگام غذا خوردن، تهوع

هیپرلوردوسیس (هیپرلوردوزیس) می‎تواند باعث ایجاد سفتی و خشکی عضلانی در قسمت کمر شود. هیپرلوردوسیس در عین حال قادر است تا به ستون فقرات و بافت‎های نرم ناحیۀ لومبار آسیب برساند.

هیپرلوردوسیس (گودی کمر) وضعیتی است که درآن میزان بیش از حدی از انحنای ستون فقرات در ناحیۀ کمر وجود دارد. هیپرلوردوسیس حالتی نیم‏دایره یا C شکل در ناحیۀ کمر یا لومبار، یعنی محدوده‎ای که ستون فقرات درست در ناحیۀ بالای کفل دچار خمشی به سمت داخل می‎شود، ایجاد می‎کند. هیپرلوردوسیس می‎تواند باعث ایجاد سفتی و خشکی عضلانی در قسمت کمر شود. هیپرلوردوسیس در عین حال قادر است تا به ستون فقرات و بافت‎های نرم ناحیۀ لومبار آسیب برساند. فرد مبتلا به هیپرلوردوسیس ممکن است به علایم زیر دچار شود: انحنای ستون فقرات  (هیپرلوردوسیس به انحنای بیش از حد ستون فقرات در ناحیه کمر منجر می‎شود و باعث می‎گردد تا باسن و شکم در نمای ظاهری خود برجسته‎تر به نظر برسند)،  کمردرد (مردم دچار هیپرلوردوسیس ممکن است کمردرد با درجات خفیف تا شدید را تجربه کنند که احتمال دارد در صورت حرکت تشدید شود).

از آنجا که عوامل بسیاری می‎توانند به درد مچ دست منجر شوند، تشخیص علت دقیق بروز این درد ممکن است دشوار باشد، اما تشخیص دقیق برای درمان و شفای کامل ضروری است.

درد مچ دست اغلب بر اثر رگ به رگ شدن یا شکستگی ناشی از آسیب‎های ناگهانی ایجاد می‎شود. اما درد مچ دست در عین حال ممکن است نتیجۀ مشکلات درازمدت مثل فشار مکرر، ارتریت یا سندرم تونل کارپال باشد. از آنجا که عوامل بسیاری می‎توانند به درد مچ دست منجر شوند، تشخیص علت دقیق بروز این درد ممکن است دشوار باشد، اما تشخیص دقیق برای درمان و شفای کامل ضروری است. درد مچ دست ممکن است بسته به علت متفاوت باشد. برای مثال درد پوکی استخوان اغلب به عنوان نوعی درد کسالت‎آور توصیف می‎شود، در حالی که درد ناشی از سندرم تونل کارپال به ویژه در هنگام شب معمولاً سبب بروز حالت سوزن سوزن شدن یا حس مور مور می‎شود. محدودۀ دقیق بروز درد نیز سرنخی در مورد علل پشت علایم به دست می‎دهد.

وقتی درد قفسه سینه و سردرد به صورت همزمان بروز می‎کنند معمولاً ارتباطی به یکدیگر ندارند، با وجود این برخی اختلالات می‎توانند سبب بروز هر دو علامت به شکل همزمان شوند

وقتی درد قفسه سینه و سردرد به صورت همزمان بروز می‎کنند معمولاً ارتباطی به یکدیگر ندارند، با وجود این برخی اختلالات می‎توانند سبب بروز هر دو علامت به شکل همزمان شوند. تجربۀ همزمان درد قفسه سینه و سردرد می‎تواند به قلب، سیستم ایمنی یا عوامل روان‌شناختی مرتبط باشد. علت ابن وضعیت به طور معمول جدی نیست، اما مردم باید مراقب باشند زیرا علایم ممکن است نشان دهندۀ بالا بودن فشار خون یا حمله قلبی باشند. سالانه در حدود 5.5 میلیون نفر بر اثر درد قفسه سینه به پزشک مراجعه می‎کنند. در اغلب موارد هیچ علتی برای نگرانی وجود ندارد. در ادامه اختلالات متفاوتی که می‎توانند باعث ایجاد درد توأمان در قفسه سینه و سردرد شوند مورد بحث قرار خواهد گرفت.

مقالات دیگر...