دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

درد حمله قلبی می‎تواند سبب بروز احساس فشار یا فشردگی شدید، ناراحت و خرد کننده شود یا ممکن است به شکل سوزش سر دل حاد ظاهر شود. برخی از مردم ممکن است هیچ‎گونه دردی در قفسۀ سینه احساس نکنند یا دچار دردی خفیف شوند. این وضعیت بیشتر در زنان، افراد سالمند و افراد دچار دیابت شایع است.

درد ممکن است به صورت نامنتظره در قسمت زیر پستان چپ به دلایل مختلف، شامل مشکلات گوارشی گرفته تا اختلالات قلبی، ایجاد گردد. برخی از این دردها را می‎توان در محیط خانه درمان کرد اما بعضی دیگر از آنها موارد جدی پزشکی محسوب می‎شوند. چند دستگاه مختلف بدن در ناحیۀ بالایی سمت چپ بدن قرار دارند که می‎توانند منبع ایجاد درد مورد بحث باشند. این دستگاه‎ها معده، قلب، ریه‎ها، دنده‏‌ها، روده بزرگ، لوزالمعده و طحال را شامل می‎شوند. دکترها در اغلب موارد شایع‎ترین علل منجر به ایجاد درد زیر پستان چپ را به دو دسته اصلی تقسیم می‎کنند: علل گوارشی و علل مرتبط به قلب.

درد می‎تواند نشانۀ یک بیماری جدی در کودک باشد، بنابراین سعی در فهم علت درد کودک اهمیت دارد.

دیدن درد کشیدن نوزادان و کودکان نوپا قلب آدمی را به درد می‎آورد. وقتی بچه‎ها هنوز بسیار کوچکند و قادر به بیان مشکلات خود نیستند دانستن این موضوع که درد کودک موضوعی جدی است یا خیر، دشوار است. این مقاله برای کمک به تشخیص درد در این گروه‎های سنی و کمک به تشخیص درد در نواحی خاص بدن مثل شکم، سر، پا و غیره تدوین شده است. درد می‎تواند نشانۀ یک بیماری جدی در کودک باشد، بنابراین سعی در فهم علت درد کودک اهمیت دارد. در مورد نوزادان، نشانۀ معمول درد این است که آنان گریه می‎کنند و این گریه شدیدتر از آن است که بتوان تفسیرش کرد. گریه کردن در نوزادان به دلایل متعددی صورت می‎گیرد و بنابراین والدین باید راهکاری برای دنبال کردن موضوع داشته باشند تا بفهمند که گریۀ بچه بر اثر درد است یا به دلیل ناراحتی دیگری صورت می‎گیرد. 

بسیاری از اختلالات و بیماری‎ها شامل ارتریت می‎توانند سبب ایجاد درد انگشت شوند. احساس بی‌حسی یا مورمور در انگشتان می‎تواند نشانه‌ای از بروز مشکلی در عصب‎ها یا جریان خون تلقی شود. بروز حالت سرخی و ورم در انگشت می‎تواند نشانه‎ای از وجود عفونت یا التهاب باشد.

درد انگشت دست احساس درد در یکی از انگشتان دست یا تعداد بیشتری از آنها است. آسیب دیدگی انگشت و بسیاری از اختلالات پزشکی می‎توانند سبب ایجاد درد انگشت شوند.  تقریباً تمامی مردم در مقاطعی از زندگی خود دچار درد انگشت می‎شوند. بسیاری از اختلالات و بیماری‎ها شامل ارتریت می‎توانند سبب ایجاد درد انگشت شوند. احساس بی‌حسی یا مور مور در انگشتان می‎تواند نشانه‌ای از بروز مشکلی در عصب‎ها یا جریان خون تلقی شود. بروز حالت سرخی و ورم در انگشت می‎تواند نشانه‎ای از وجود عفونت یا التهاب باشد. آسیب دیدگی‎ها یک علت شایع بروز درد در انگشت محسوب می‎شوند.

تفاوت‎های آناتومیک قابل توجهی بین شکم در جنس مذکـر و جنس مؤنث وجود دارد. این تفاوت‌ها به این معنی است که درد سمت راست زیر شکم می‎تواند علل خاص وابسته به جنس داشته باشد.

چند اختلال یا وضعیت مختلف می‎توانند سبب بروز درد در قسمت راست زیر شکم شوند. برخی از این دردها شدید بوده و نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارند، بنابراین دانستن تفاوت این دردها و علت بروز آنها اهمیت دارد. شکم به ناحیۀ بین قفسۀ سینه و لگن اطلاق می‎شود. این ناحیه شامل ارگان‎های حیاتی درگیر در گوارش مثل روده‎ها و کبد است. قسمت راست زیر شکم شامل بخشی از کولون و تخمدان راست زنان است. درد در قسمت راست زیر شکم می‌‏تواند معانی متفاوتی داشته باشد. این درد گاهی از اوقات دردی خفیف است و نیازی به مراقبت پزشکی ندارد. 

برخی از دردها به ویژه آنها که برای مدتی طولانی ادامه دارند، ممکن است نشانۀ وجود یک اختلال یا بیماری زیربنایی باشند.

رنجوری و درد جسمانی یک نشانۀ شایع در بسیاری از وضعیت‎ها هستند. آنفولانزا یکی از شناخته شده‌‏ترین اختلالاتی است که می‎تواند سبب درد و کسالت بدن شود. در عین حال امکان بروز درد بر اثر فعالیت‎های روزمره مخصوصاً در صورت سر پا ایستادن زیاد، یا ورزش برای مدت طولانی وجود دارد. فرد ممکن برای رفع دردهای جسمانی فقط به استراحت و مداوای خانگی نیاز داشته باشد. اما برخی از دردها به ویژه آنها که برای مدتی طولانی ادامه دارند، ممکن است نشانۀ وجود یک اختلال یا بیماری زیربنایی باشند. در این موارد فرد باید به پزشک مراجعه کند.

هر نوع خونریزی مقعد - که می‎تواند به علل مختلفی رخ دهد - باید به دقت بررسی و تشخیص داده شود. سرطان مقعد نیز یکی از احتمالات محسوب می‎شود.

پروکتالژیا فوگاکس به آغاز ناگهانی درد شدید در ناحیۀ مقعد اشاره دارد که برای چند ثانیه تا چند دقیقه ادامه می‎یابد. این درد از نوع پراکنده بوده و می‎تواند بدون هشدار قبلی بروز کند. این وضعیت همچنین زیر عنوان درد عملکردی برگشت کنندۀ آنورکتال نیز شناخته می‎شود. این وضعیت بخشی از یک گروه اختلالات است که بر کارکرد معده و روده تأثیر منفی می‎گذارند. پروکتالژیا فوگاکس به معنی "درد مقعد به علت نامشخص" است. همان گونه که از نامش پیداست علت دقیق بروز این وضعیت شناخته شده نیست، اما درد به دلیل سفت شدن ناگهانی عضلات در مجرای مقعد و کف لگن بروز می‎کند. این سفت شدن عضله اسپاسم نامیده می‌شود. اعتقاد بر آن است که اسپاسم‎ها در عضلات نرم مجرای مقعد و اسفنکتر مقعد بروز می‎کنند.

موارد پایدار درد ساعد ممکن است نشان دهندۀ وجود ارتریت یا یک اختلال زیربنایی باشد که بررسی آن نیازمند انجام بررسی‏‌های پزشکی بیشتر است

ساعد برای حرکت صحیح دست و بازو نقش حیاتی دارد، بنابراین درد در ناحیۀ ساعد می‌‏تواند در زندگی روزمره نقشی بسیار مختل کننده داشته باشد. درد ساعد بر اثر دلایل متفاوتی ایجاد می‎شود که درمان هر یک از آنها به رویکرد متفاوتی نیاز دارد. ساعد از استخوان‎های رایوس و اولنا تشکیل شده است، که در طول ساعد تا محل تقاطع با مفصل مچ ادامه دارند. محدودۀ قرارگیری ساعد به این معنی است که ساعد به صورت ذاتی در طیف گسترده‎ای از حرکات معمول و روزمرۀ سراسر دست دخالت دارد. به همین دلیل صدمه دیدن یا ناراحتی ساعد می‎تواند تأثیری گسترده بر حرکت و ایجاد تداخل در زندگی روزانه داشته باشد. برای مثال، درد ساعد می‎تواند عمل تایپ کردن یا استفاده از صفحه کلید کامپیوتر یا گرفتن هر چیزی توسط دست را دشوار کند.

مقالات دیگر...