دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

استفاده از دارو به طور معمول مؤثرترین راه برای درمان نقرس حاد است و می‎تواند از برگشت حملات نقرس پیشگیری کند.

نقرس [داءالملوک، داءالمفاصل] شکلی شایع و پیچیده از ارتریت است که می‎تواند هر کسی را مبتلاء کند. نقرس با حملات شدید و ناگهانی درد، ورم، سرخی و حساسیت در مفاصل و اغلب در مفصل پایه انگشت شست پا مشخص می‎شود. حمله نقرس ممکن است به صورت ناگهانی بروز کند که اغلب باعث بیداری فرد در گرماگرم خواب شبانه می‎شود و این حس را در بیمار ایجاد می‌کند که گویی انگشت شست پای وی آتش گرفته است. مفصل آسیب دیده داغ و متورم می‎شود و چنان حساس می‎گردد که حتی گذاشتن یک ورق کاغذ بر روی آن ممکن است غیر قابل تحمل به نظر برسد. علایم نقرس ممکن است ظاهر و پنهان شوند، اما راه‎هایی برای مدیریت علایم و پیشگیری از عود بیماری وجود دارد.

درد گهگاهی رکتال به ندرت علتی برای نگران شدن فوری است. اما اگر این درد بر یک مبنای منظم ایجاد شود فرد دچار این وضعیت باید به پزشک مراجعه کند.

درد رکتال [درد ناحیه راست روده و مقعد] به هر نوع درد یا ناراحتی بروز یافته در مقعد، راست روده یا بخش تحتانی دستگاه گوارش اشاره دارد. این درد شایع است و علل بروز آن به ندرت جدی هستند. برخی از اوقات رد مزبور بر اثر فشار اسپاسم عضله یا یبوست ایجاد می‎شود. برخی از اوقات درد رکتال با علایم دیگری همراه است که عبارتند از: خارش، تیر کشیدن، ترشح، خونریزی. درد رکتال به علل متعدد شامل موارد زیر ایجاد می‎شود:  تروما، بیماری‎های واگیردار جنسی، هموروئید، شقاق مقعد، اسپاسم عضله، فیستول مقعد، هماتوم محیطی، سندرم زخم منفرد مقعدی، هموروئید دچار ترومبوز، تنسموس، بیماری التهابی روده، پروکتیت، آبسه پرینئال یا آبسه پری‎رکتال، سفت شدن مدفوع، پرولاپس راست روده

"انستیتو ملی دیابت و بیماری‎های گوارشی و کلیه" (NIDDK) تخمین می‌زند که سندرم درد لگن مزمن [سندرم درد مزمن لگن] مبتلابه 10 تا 15 درصد جمعیت مردان در ایالات متحد آمریکا است.

درد لگن در ناحیه بین ناف و کشاله ران بروز می‌کند. این درد ممکن است بر اثر عفونت‌های دستگاه ادراری، عفونت‎های واگیردار جنسی یا پروستاتیت و علل دیگر ایجاد شود. مشکلات مزبور نسبتاً شایعند. "انستیتو ملی دیابت و بیماری‎های گوارشی و کلیه" (NIDDK) تخمین می‌زند که سندرم درد لگن مزمن [یا سندرم درد مزمن لگن] مبتلابه 10 تا 15 درصد جمعیت مردان در ایالات متحد آمریکا است. درد لگن اغلب به همراه دیگر علایم بروز می‌کند. درمان بر مبنای علت متفاوت است، بنابراین ضروری است که هر مورد خاص به شکل مشخص بررسی گردد.

از هر چهار مورد کرامپ پا (گرفتگی عضلات پا) سه مورد آن شب‌ها و در کوران خواب ایجاد می‌شود.

کرامپ پا [گرفتگی عضلات پا] وضعیتی شایع و عموماً بی‌ضرر است که در آن عضلات پا به شکل ناگهانی سفت و دردناک می‎شود. این وضعیت معمولاً در عضلات ماهیچه بروز می‌کند اگرچه می‎تواند در هر قسمتی از پا شامل ناحیه مچ به پایین و ران ایجاد شود. پس از رفع گرفتگی عضلات، فرد ممکن است تا چند ساعت در پای خود دچار حساسیت و درد باشد. از هر چهار مورد کرامپ پا سه مورد آن شب‌ها و در کوران خواب ایجاد می‌شود. گرفتگی عضلات پا ممکن است بدون هر گونه علت واضح بروز کند که زیر عنوان کرامپ ایدیوپاتیک یا فاقد علت مشخص شناخته می‌شود، یا ممکن است این کرامپ‌ها علامتی از عوارض یک اختلال مبتلابه سلامت باشد که در این شرایط زیر عنوان کرامپ ثانویه شناخته می‎شود.

اگرچه درد پهلو در اغلب موارد یک علامت مشکلات کلیه است، این درد همچنین می‎تواند در صورتی که با علایم دیگری همراه باشد بر اثر دیگر اختلالات پزشکی بروز کند.

اغلب مردم دستکم یک بار در طول زندگی خود دچار درد پهلو می‎شوند، و ناراحتی مزبور معمولاً موقتی است. به هر حال، درد شدید یا مدوام پهلو نشان دهنده یک اختلال پزشکی جدی‎تر مثل دهیدراسیون یا عفونت دستگاه ادراری است. سنگ کلیه یا دیگر مشکلات کلیه نیز می‎توانند باعث ایجاد درد مداوم در پهلو شوند. اگرچه درد پهلو در اغلب موارد یک علامت مشکلات کلیه است، این درد همچنین می‎تواند در صورتی که با علایم دیگری همراه باشد بر اثر دیگر اختلالات پزشکی بروز کند. در صورت مواجهه با درد شدید یا مداوم در ناحیه پهلو مراجعه به پزشک الزامی است، به ویژه اگر درد مزبور با دیگر علایم همراه شود.

اگرچه درد قفسه سینه واقعاً می‌تواند یکی از علایم حمله قلبی یا بیماری قلبی باشد، در تمامی موارد موضوع چنین نیست.

وقتی کسی دچار درد سمت چپ قفسه سینه می‌شود اولین فکری که به ذهنش خطور می‎کند این است که گرفتار حمله قلبی شده است. اگرچه درد قفسه سینه واقعاً می‌تواند یکی از علایم حمله قلبی یا بیماری قلبی باشد، در تمامی موارد موضوع چنین نیست. مجموعه‎ای از اختلالات مختلف در ایجاد درد در قفسه سینه مشترکند. اگر کسی بدون دلیل شناخته شده دچار درد مزبور شود باید به پزشک مراجعه کند. درد ناگهانی قفسه سینه اگر با علایمی مثل مشکلات تنفسی، فشار بر روی قفسه سینه، و سرگیجه همراه باشد، علامتی هشدار دهنده در باره موارد اورژانسی و تهدید کننده زندگی محسوب می‎شود و نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارد.

قسمت بالای شکم محل قرارگیری تعدادی از دستگاه‎های مهم و حیاتی بدن شامل موارد زیر است: معده، طحال، لوزالمعده، کلیه‌ها، غده‎های فوق کلیوی، بخشی از روده بزرگ (کولون)، کبد، کیسه صفرا، بخشی از روده کوچک که زیر عنوان دودنوم شناخته می‎شود.

قسمت بالای شکم محل قرارگیری تعدادی از دستگاه‎های مهم و حیاتی بدن شامل موارد زیر است: معده، طحال، لوزالمعده، کلیه‌ها، غده‎های فوق کلیوی، بخشی از روده بزرگ (کولون)، کبد، کیسه صفرا، بخشی از روده کوچک که زیر عنوان دودنوم شناخته می‎شود. به طور معمول درد در قسمت بالای شکم بر اثر مواردی نسبتاً کوچک، مثل کشیدگی عضله ایجاد می‌شود و در طول چند روز بدون نیاز به درمان و خود به خود برطرف می‌گردد. اما اختلالات زیربنایی دیگری وجود دارد که می‌توانند به بروز ناراحتی در این ناحیه منجر شوند.

مقالات دیگر...