دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آنچه باید در مورد داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (ایبوپروفن، آسپیرین و...) بدانیم

ناپروکسن/اسوامپرازول, پروستاگلاندین‌ها, سیکلواکسیژناز, اولسر پپتیک, خونریزی روده‌ای معده‌ای, اسید معده

داروهای ضد التهابی التهاب را کاهش داده، تأثیر مستقیم آن بر محرک عصبی درد و حساسیت را به حداقل می‌رسانند

مقالات داروسازی / زیست‌فناوری

در این مقاله:
NSAIDs چیستند؟
◄ عملکرد
◄ پزشکان از NSAIDs برای درمان چه مواردی استفاده می‌کنند؟
◄ عوارض جانبی مصرف دراز مدت NSAIDs
◄ خلاصهداروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) داروهایی هستند که برای تسکین یا کاهش درد به کار می‌روند. متداول‌ترین نمونه‌های داروهای این گروه شامل آسپیرین و ایبوپروفن است.
NSAIDs زیر تعریف گسترده‌تر ضد دردهای غیر مخدری قرار می‌گیرد. پزشکان به طور معمول از NSAIDs بیش از مسکن‌های درد مخدری مثل مورفین برای درمان دردهای با شدت کم استفاده می‌کنند.
این کلاس دارویی شامل برخی از متداول‌ترین داروهای تخفیف درد مثل ایبوپروفن و ناپروکسن است. تخمین زده می‌شود که در سطح جهان روزانه در حدود 30 میلیون نفر از این داروها مصرف می‌کنند.

NSAIDs چیستند؟
سیستم ایمنی بدن به عفونت و صدمات با التهاب پاسخ می‌دهد. نشانه‌های ملموس در مورد التهاب شامل احساس گرما، تغییر رنگ پوست، ورم و درد است.
بدن ما پیام‌های درد را در زمان بروز التهاب از گیرنده‌های عصبی می‌گیرد. این سیگنال‌ها نتیجه پاسخ‌ها و برهم‌کنش‌های پیچیده بین سلول‌ها و مواد شیمیایی در بدن هستند.
داروهای ضد التهابی التهاب را کاهش داده، تأثیر مستقیم آن بر محرک عصبی درد و حساسیت را به حداقل می‌رسانند و همچنین گرما و ورم التهابی را کم می‌کنند. به این طریق NSAIDs به تخفیف درد کمک می‌کنند.

مثال‌هایی از NSAIDs
داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی غیر نسخه‌ای شامل موارد زیرند:
• ایبوپروفن
• آسپیرین
• ناپروکسن سدیم
داروهای NSAIDs نسخه‌ای عبارتند از:
• اُکسازپام (دی‌پرو)
• اتودولاک (لوداین)
• ایندومتاسین (ایندوسین)
• ناپروکسن (ناپروسین)
• نابومیتون (ریلافن)
• دیکلوفناک (کاتافلام)
• ناپروکسن/اسوامپرازول (ویمووُ)

عملکرد
NSAIDs گروه بزرگی از داروهای ضد درد غیر مخدری هستند. علی‌رغم تفاوت ساختار شیمیایی، آنها دارای چند تأثیر مشترکند:
• کاهش دما و تب بالا
• کاهش التهاب
• تخفیف درد
NSAIDs از طریق کند کردن شکل‌گیری پروستاگلاندین‌ها کار می‌کنند، که نقشی مهم در پاسخ التهابی بدن ایفاء می‌نمایند. بنابراین، بدن، مقدار بیشتری از این مواد را در زمان بروز صدمات تولید می‌کند. کاهش شمار پروستاگلاندین‌ها در محل بافت صدمه دیده التهاب را کاهش می‌دهد.
NSAIDs همچنین آنزیمی به نام سیکلواکسیژناز (COX) را که واکنش‌های تولیدگر پروستاگلاندین‌ها را تقویت می‎کند، بلوک می‌کنند.
با بلوک کردن COX، داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی در عملکرد پلاکت‌ها تداخل ایجاد می‌کنند. پلاکت‌ها سلول‌‌هایی در خون هستند که نقشی حیاتی در لخته شدن خون ایفاء می‌کنند. در نتیجه، این داروها ترکیبات ضد لخته شدن خود دارند.
در مورد آسپیرین، این ترکیب می‌تواند به پیشگیری از انسداد شریان‌ها که قادرند باعث حمله قلبی یا استروک شوند، کمک کند.

پزشکان از NSAIDs برای درمان چه مواردی استفاده می‌کنند؟
مردم به طور معمول از NSAIDs برای تخفیف سه علامت که در طیفی از اختلالات ایجاد می‌شوند استفاده می‌کنند:
• تب یا حرارت بالا
• التهاب
• درد
استفاده از NSAIDs برای فروکش التهاب و درد خفیف و کوتاه مدت عمومیت دارد. برخی اختلالات که ممکن است درد موقتی ایجاد کنند عبارتند از:
ارتریت
درد پشت
سرماخوردگی یا آنفولانزا
سردرد
• درد پریود
• صدمات، کشیدگی و سایش مفصل یا استخوان
• مشکلات عضله یا مفصل
دندان درد
اگر هر یک از این مشکلات مزمن شود، شخص باید استفاده سالم از NSAIDs را در مد نظر قرار دهد.
متخصصان مراقبت‌های پزشکی در گذشته همچنین توصیه می‌کردند که بزرگسالان در سنین 50 تا 70 که در معرض افزایش خطر مشکلات سلامت قلب و عروق قرار دارند از آسپیرین با دوز کم برای پیشگیری از بیماری شریان که می‌تواند به حمله قلبی یا سکته مغزی منجر گردد استفاده کنند. به هر حال کارشناسان اکنون بر این باورند که ریسک‌های ناشی از مصرف همه روزه این دارو بر مزایای آن چربش دارد بنابراین آنان دیگر مصرف هر روزه آسپیرین را به اغلب افراد توصیه نمی‌کنند.

استفاده از NSAIDs برای سرماخوردگی و آنفولانزا
بسیاری از مردم از NSAIDs برای درمان علایم سرماخوردگی معمولی استفاده می‌کنند. به هر حال، با وجودی که این داروها برخی از علایم مثل تب و درد را تخفیف می‌دهند، آنها نه ویروس را از بین می‌برند نه دوره بیماری را بهبود می‌بخشند.
شواهد نشان می‌دهند که NSAIDs گرایشی به فایده‌بخشی بیشتر در مورد درد جسمانی و تحریک گلو نشان می‌دهند و کمتر در مورد علایم سیستم تنفسی مثل سرفه و عطسه کردن کاربرد دارند.

پرهیزهای مربوط به استفاده از NSAIDs
افراد در صدد استفاده از NSAIDs باید چند مورد احتیاطی را در مد نظر قرار دهند.
برای مثال، بهتر است که مصرف الکل در زمان استفاده از NSAIDs محدود شود یا از آن اجتناب گردد، زیرا ترکیب این مواد می‌تواند روده را تحریک کند و ریسک خونریزی معده را افزایش دهد.
همچنین این موضوع اهمیت دارد که بیش از یک نوع NSAIDs استفاده نشود و پیش از ترکیب یک مورد از این داروها با داروی دیگر با پزشک مشورت صورت گیرد، زیرا این کار در برخی مواقع می‌تواند عوارض جانبی در پی داشته باشد.
دیگر افرادی که ممکن است به اجتناب از این داروها یا مصرف آنها تحت راهنمایی پزشکی نیاز داشته باشند شامل کسانی می‌شود که:
• به NSAIDs آلرژی داشته باشند
آسم داشته باشند، زیرا NSAIDs می‌توانند علایم این بیماری را در بعضی موارد بدتر کنند
• باردار یا شیرده باشند
• دچار بیماری قلبی باشند

عوارض جانبی مصرف دراز مدت NSAIDs
هر کسی که NSAIDs استفاده می‌کند ممکن است با برخی عوارض جانبی مواجه گردد.
عوارض جانبی جدی کمتر شایعند و احتمال هر گونه عارضه جانبی بر مبنای فرد متفاوت است. افرادی که NSAIDs را در دوزهای بالا یا در طول دوره‌ای طولانی مصرف می‌کنند بیشتر در معرض ابتلاء به عوارض جانبی قرار دارند.
NSAIDs نسخه‌ای عموماً در تخفیف درد، به ویژه درد شدید مؤثرتر از NSAIDs غیر نسخه‌ای هستند. به هر حال، احتمال ابتلاء به عوارض جانبی با این گروه از داروها بیشتر است.
عوارض جانبی کمتر شدید که بعضی افراد ممکن است دچار آنها شوند عبارتند از:
سوءهاضمه و دیگر مشکلات روده
• سردرد
سرگیجه
خواب‌آلودگی
عوارض جانبی نادر که به NSAIDs مرتبط شده‌اند شامل مشکلاتی در موارد زیر هستند:
• احتباس مایعات
کلیه‌ها
کبد
• قلب و گردش خون
NSAIDs همچنین می‌توانند باعث افزایش فشار خون شوند. این ریسک حمله قلبی و استروک ممکن است برای شخص مصرف کننده NSAIDs، مگر در مورد آسپیرین، بیشتر باشد. به هر حال، این مورد بیش از یک نگرانی در در باره کسانی است که دچار ریسک فاکتورهای دیگر برای مشکلات قلب هستند.

اولسر پپتیک و خونریزی روده‌ای معده‌ای
مصرف طولانی مدت یا دوزهای بالای NSAIDs می‌تواند به ایجاد زخم در روده که به نام اولسر پپتیک شناخته می‌شود، منجر گردد. علت آن است که پروستاگلاندین‌ها جدار معده را با کمک به کاهش تولید مخاط محافظت می‌کنند. با کاهش تعداد پروستاگلاندین‌ها در بدن، NSAIDs از معده خارج شده راه را برای اثرات اسید معده باز می‌کنند.
افرادی که در طولانی مدت یا در دوزهای بالا NSAIDs مصرف می‌کنند باید با پزشک خود در مورد پیشگیری از از اولسر مشورت کنند. یک گزینه جدا کردن داروهایی است که تولید اسید معده را کاهش می‌دهند. استفاده از انواع مختلف مسکن درد گزینه بعدی است.

خلاصه
داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی داروهای غیر مخدری هستند که مردم مقدمتاً آنها را برای درمان موارد خفیف درد در طول روز به کار می‌برند.
مردم می‌توانند ورسیون‌های غیر نسخه‌ای این داروها را استفاده کنند یا به تجویز پزشک از مسکن‌های درد قوی‌تر که نسخه‌ای هستند مصرف کنند. بسیاری از مردم به روالی منظم از این داروها بر ای درمان اختلالات خفیفی مثل سردرد، تب ناشی از آنفولانزا، یا گرفتگی‌های ناشی از پریود استفاده می‌کنند.
به هر حال، مردم باید برخی موارد احتیاطی را برای کاهش ریسک اثرات جانبی مراعات کنند. برای مثال، اجتاب از الکل و دیگر داروها در زمان مصرف NSAIDs قابل توصیه است. افراد دارای ریسک فاکتورهایی برای برخی اختلالات سلامت که نیاز به مصرف داروهای دیگر دارند باید پیش از مصرف NSAIDs با پزشک مشورت کنند./آنچه باید در مورد داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (ایبوپروفن، آسپیرین و...) بدانیم
دکتر جنی اُلاپادی، مارکوس مک‌گیل

ترجمه فرهنگ راد

Source:
Medical News Today
Everything you need to know about NSAIDs
Medically reviewed by Jennie Olopaade, PharmD, RPH —
Written by Markus MacGill —
Updated on July 20, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

آیا فیبرومیالژی واقعیت دارد؟ باورهای غلط رایج در مورد این بیماری

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.