دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پماد، کرم، لوسیون، و ژل: تفاوت آنها در چیست؟

کورتیکوستروئیدها, پسوریازیس, سلولز, الکل, اگزما, بدون روغن

انتخاب بین پماد، کرم، لوسیون و ژل به این موضوع بستگی دارد که شخص در صدد درمان چه چیزی است

مقالات داروسازی / زیست‌فناوری

در این مقاله:
• چه تفاوتی بین کرم و پماد وجود دارد؟
لوسیون چیست؟
ژل چیست؟
• من باید از کرم، پماد، لوسیون یا ژل استفاده کنم؟
• خلاصهوقتی کسی در جستجوی یک مرطوب کننده یا دارو برای پوست باشد احتمالاً به چهار نوع محصول برخورد می‌کند: پماد، کرم، لوسیون، و ژل. بر مبنای نوع مواد موجود هر یک از این محصولات برای هدف متفاوتی تولید شده و نیز نسبت آب و روغن آنها متفاوت است.
انتخاب بین پماد، کرم، لوسیون و ژل به این موضوع بستگی دارد که شخص در صدد درمان چه چیزی است. ملاحظه دیگر مربوط به نوع پوست شخص است زیرا برخی فرآورده‌ها سنگین‌تر از مابقی هستند. در حالی که یافتن مورد مطلوب ممکن است به مقداری آزمون و خطا نیاز داشته باشد، در اینجا اطلاعات ضروری در مورد آنچه نیاز به دانستنشان دارید عرضه شده است.


چه تفاوتی بین کرم و پماد وجود دارد؟
کرم‌ها و پمادها ممکن است پزشکی یا آرایشی باشند. تفاوت اولیه این دو فرآورده نسبت بین روغن و آب است. در حالی که کرم دارای قسمت‌های مساوی روغن و آب است، حدود 80 درصد پمادها آب است.

کرم
به علت محتوی آب خود کرم‌ها به آسانی در پوست جذب می‌شوند. این موضوع می‌تواند کرم‌ را برای درمان نواحی گسترده در پوست به فرآورده ایده‌آل تبدیل کند. همزمان، محتوی روغن آن باعث می‌شود تا در صورت خشک بودن پوست، وجود راش، یا ضایعات پوستی کرم گزینه مطلوب باشد زیرا این محصول برای محافظت از آن در برابر از دست دادن رطوبت روی سطح پوست می‌ماند.
به عنوان مرطوب کننده روزانه کرم‌ها معمولاً در شیشه به فروش می‌رسند. کرم‌های درمانی مثل هیدروکورتیزون برای نیش زدگی حشرات و راش‌ها ممکن است برای تحویل دقیق‌تر در لوله عرضه شوند.

پماد
در میان تمامی محصولات پوست پمادها دارای بالاترین محتوی روغن هستند. هدف از تولید آنها داشتن اثر انسدادی است به این معنی که پمادها بیش از آنکه فوری جذب شوند بیشتر روی سطح پوست می‌مانند. این ویژگی باعث ایجاد محافظت بیشتری در برابر فرار رطوبت و مواردی مثل خشکی پوست می‌شود. ترکیبات متداول مورد استفاده در پمادها شامل مواد معدنی و مواد نفتی است.
داروهای موضعی مثل آنتی‌بیوتیک‌ها برای عفونت یا کورتیکوستروئیدها برای پسوریازیس (سوریازیس) ممکن است در شکل پماد ایده‌آل باشند زیرا آنها در سطح پوست تبخیر نمی‌شوند، و حداکثر جذب محصول حاصل می‌شود. پوست‌های بیش از حد خشک نیز ممکن است از پمادهای مرطوب کننده‌ به علت همان فواید ذکر شده سود ببرند.


لوسیون چیست؟
کرم‌ها و لوسیون‌ها عموماً به عنوان محصولاتی مشابه در نظر گرفته می‌شوند اما آنها ترکیب کاملاً متفاوتی دارند. در حالی که کرم‌ها نیمی آب و نیم دیگر روغن هستند، لوسیون‌ها مقدار به مراتب بیشتری آب و مقدار کمی روغن دارند. برخی لوسیون‌ها نیز ممکن است دارای الکل باشند.
این بدان معنی است که لوسیون‌ها دارای قوام به مراتب نازک‌تری در مقایسه با فرآورده‌های بر پایه کرم هستند. برخی لوسیون‎‌ها حتی فاقد روغنند که باعث می‌شود تا محصولاتی ایده‌آل برای انواع پوست ترکیبی، روغنی یا ضعیف در برابر آکنه باشند.
لوسیون‌ها برای استفاده هر روزه ایده‌آلند، به ویژه اگر شخص دارای پوست روغنی معمول باشد. این محصولات به سرعت داخل پوست جذب می‌شوند و هیچ ردی از آنها باقی نمی‌ماند. اگر کسی دارای پوست روغنی و نیز حساس باشد، باید لوسیونی را انتخاب کند که دارای الکل، رایحه، یا مواد نگهدارنده دارای خاصیت تحریک پوست نباشد.


ژل چیست؟
محصولات ژل دارای ترکیبی متشکل از سلولز، آب و الکل هستند. این محصولات فاقد روغن برای انواع پوست بیش از حد چرب مناسبند زیرا مصرف کننده بیشترین سیراب‌سازی پوست را به دست می‌آورد بدون آنکه اثری از فرآورده دارای روغن اضافی روی پوست بماند. شخص در عین حال ممکن است در طول هوای گرم و مرطوب تابستان استفاده از ژل را ترجیح دهد.
اگر شما دچار آفتاب‌سوختگی شده باشید ممکن است از ژل آلو ورا استفاده کنید. این محصول عموماً حاوی الکل نیست اما برخی ورسیون‌ها دارای رایحه یا معطر هستند. هماند انواع دیگر محصولات ژل، آلو ورا به سرعت جذب می‌شود. اسید سالیسیلات طبیعی موجود در آلو ورا دارای اثری خشک کننده است. ژل نیز به قدر کافی نازک هست که روی موی صورت و بدن استفاده شود.
در عین حال امکان استفاده از محصولات ترکیبی ژل-لوسیون وجود دارد. این محصولات روی پوست دقیقاً مثل لوسیون عمل می‌کنند.
افراد دارای پوست خشک ممکن است از ژل سود کافی نبرند زیرا ژل‌ها به سرعت جذب پوست می‌شوند بدون آنکه یک حائل مرطوب روی پوست باقی بگذارند. اگر کسی دارای پوست حساس باشد باید برچسب محصولات را با دقت بخواند و از کاربرد هر گونه ژل دارای الکل یا معطر خودداری نماید.


من باید از کرم، پماد، لوسیون یا ژل استفاده کنم؟
برای داروهای موضعی نسخه‌ای پزشک تصمیم می‌گیرد که پماد برای شخص مناسب‌تر است یا کرم. در زمان انتخاب محصولات غیر نسخه‌ای برای کاربردهای غیر پزشکی، شخص چند انتخاب در اختیار دارد. در ادامه فواید و تفاوت‌های عمده فهرست شده‌اند:

پماد
پماد ممکن است برای پوست بیش از حد خشک بهترین گزینه باشد زیرا فورمول بر پایه روغن آن رطوبت را در پوست نگه می‌دارد. برخی محصولات غیر نسخه‌ای مثل اکوافور و یوسرین محافظت بیشتری در مورد پوست خشک، ترک خورده یا چاک برداشته ایجاد می‌کنند. این محصولات در عین حال می‌توانند از پچ‌های اگزما و پسوریازیس محافظت کنند.
پمادها در عین حال ممکن است برای استفاده پس از شستشوی مکرر دست مناسب باشند. این محصول به پیشگیری از خشکی پوست دست کمک می‌کند. نامعمول نیست که شخص از یک پماد برای دست و پا و یک کرم یا لوسیون برای مرطوب کردن صورت بدن خود استفاده کند.

کرم
کرم‌ها هم در مورد پوست خشک ایده‌آل هستند و ممکن است گزینه بهتری باشند اگر شخص نخواهد که دچار حس روغنی شود که محصولات بر پایه چربی روی پوست به جا می‌گذارند. همچنین در حالی که پمادها دارای بهترین کارآیی برای پچ‌های پوستی هستند آب موجود در کرم‌ها محصول اخیر را برای کاربرد در سطح گسترده مناسب‌تر می‌نماید.
اگر کسی دارای پوست نرمال، خشک، یا حساس باشد، ممکن است به این نتیجه برسد که مرطوب کننده‌های بر پایه کرم سیراب سازی مناسب ایجاد می‌کنند. لوسیون‌ها کماکان ممکن است در طول ماه‌های گرم تابستان گزینه مناسب‌تری باشند.

لوسیون
لوسیون‌ها بهترین کارآیی را برای انواع پوست ترکیبی یا متعارف دارند که نیازی به محتوی روغن موجود در کرم‌ها یا پمادها ندارند. محتوی بیشتر آب لوسیون‌ها آنها را برای استفاده در سطح بدن و صورت مناسب می‌سازد.
یکی از راه‌های تفکیک کرم از لوسیون نگاه کردن به برچسب محصول است و اینکه بر روی آن عبارت "بدون روغن" یا "سبک وزن" درج شده است یا خیر. اگر چنین موردی باشد شخص دارد یک لوسیون را پیش روی خود می‌بیند و نه یک کرم را. اگر کسی دارای پوست آسیب‌پذیر در برابر آکنه باشد، باید دنبال یک لوسیون غیر کومدوژنیک باشد که بدان معنی است که فرآورده باعث انسداد منافذ پوست نمی‌شود.
دیگر نشانه لوسیون واقعی کدام است؟ اغلب لوسیون‌ها در بطری‌های دارای پمپ عرضه می‌شوند در حالی که کرم‌ها در شیشه یا بسته عرضه می‌گردند. علت آن است که اکثر کرم‌ها غلیظ‌تر از آن هستند که بتوان با پمپاژ از آنها استفاده کرد.

ژل
برای پوست روغنی یا سوخته استفاده از محصول بر پایه ژل را در دستور کار قرار دهید. میزان بالای جذب محصول در کل باعث ایجاد حس چربی کمتری روی پوست (و ضعف در برابر ترک) می‌شود. آفتاب‌سوختگی نیز به ژل آلو ورا خوب جواب می‌دهد زیرا دارای نرخ جذب سریع است.
در صورتی که دارای پوست حساس یا خشک هستید از کاربرد ژل به عنوان مرطوب کننده معمول خودداری کنید. این محصولات ممکن است باعث تحریک پوست و خشکی پوست بیش از اندازه شوند.


خلاصه
انتخاب محصول موضعی درست برای پوست به نوع آن و نیز مقدار آب و روغن موجود در فرآورده بستگی دارد. پمادها دارای بیشترین درصد روغن هستند که این باعث می‌شود تا آنها بهترین گزینه برای پوست خشک و ترک خورده باشند. کرم‌ها مقداری روغن دارند در حالی که لوسیون‌ها و ژل‌ها دارای مقدار بیشتری آب هستند.
ممکن است یافتن بهترین گزینه برای نوع پوست هر کسی نیازمند مقداری آزمون و خطا باشد. در صورت عدم خشنودی از نتایج جستجوی خود شخص می‌تواند برای گرفتن توصیه لازم با متخصص پوست مشورت کند./پماد، کرم، لوسیون، و ژل: تفاوت آنها در چیست؟
دکتر سینتیا کاب، کریستین چرنی
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Healthline
What’s the Difference Between Ointment, Cream, Lotion, and Gel?
Medically reviewed by Cynthia Cobb, DNP, APRN, WHNP-BC, FAANP —
Written by Kristeen Cherney
On October 21, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

زیست‌پرینتر سه‌بُعدی و تولید پوست مناسب برای پیوند در انسان

نفوذپذیر کردن پوست تحویل دارو را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.