دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آسپیرین یک داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی منحصر به فرد است، نه فقط برای مصارفش بلکه به این دلیل که تنها دارو از این خانواده دارویی است که لخته شدن خون را برای یک دوره طولانی زمانی (4 تا 7 روز) مهار می‎کند.

مقالات داروسازی / زیست‌فناوری
تغییر اندازه و نوع قلم متن

در این مقاله:
• داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) چیستند و چگونه عمل می‎کنند؟
• داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی برای چه مصارفی تأیید شده‌اند؟
• اثرات جانبی داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی کدامند؟
• داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی چه مصارفی دارند؟
• آیا در میان داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی تفاوت‎هایی وجود دارد؟
• داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی با کدام داروها فعل و انفعال دارویی دارند؟
• خلاصه


داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی چیستند و چگونه عمل می‎کنند؟
پروستاگلاندین‌ها یک خانواده از مواد شیمیایی هستند که توسط سلول‎های بدن تولید می‎شوند و چند عملکرد مهم بر عهده دارند. پروستاگلاندین‌ها باعث تقویت التهاب می‎شوند که برای فرآیند التیام ضروری است، اما در عین حال سبب ایجاد درد و تب می‎گردند، عملکرد لخته شدن پلاکت‌های خون را حمایت و جدار داخلی معده را در برابر اثرات اسید معده محافظت می‎کنند.
پروستاگلاندین‌ها در سلول‎های بدن توسط آنزیم سیکلواکسیژناز (COX) تولید می‎شوند. دو نوع آنزیم COX وجود دارد: COX-1 و COX-2.
هر دو آنزیم مزبور پروستاگلاندین‎هایی تولید می‎کنند که باعث تقویت بروز التهاب، درد و تب می‎شوند. به هر حال، فقط COX-1 پروستاگلاندین‎های تقویت کننده پلاکت‎ها و محافظ معده را تولید می‎کند. داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی آنزیم COX را بلوک می‎کنند و پروستاگلاندین‎ها را در سراسر بدن کاهش می‎دهند.
در نتیجه، التهاب ادامه‎دار، درد، و تب کاهش می‎یابد. از آنجا که پروستاگلاندین‎های محافظ معده و تقویت کننده تولید پلاکت‎ها برای لخته شدن خون نیز در این روند دچار کاهش می‎شوند، داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی می‎توانند اولسر معده ایجاد کرده و باعث خونریزی شوند.

داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی برای چه مصارفی تأیید شده‌اند؟
فهرست زیر شامل نمونه‌هایی از داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی در دسترس است:
آسپیرین
• سله‌کوکسیب (سلبرکس)
• دیکلوفناک (کامبیا، کاتافلام، ولترارن - XR، زیپسور، زوروالکس)
• دیفلونیسال (دولوبید - برند از بین رفته)
• اتودالاک (لودین - برند از بین رفته)
ایبوپروفن (مورتین، ادویل)
• ایندومتاسین (ایندوسین)
• کتوپروفن (اکتیو - کتوپروفن [ارودیس - برند از بین رفته])
• کتورولاک (تورادول - برند از بین رفته)
• نابومتون (ریلافن - برند از بین رفته)
• ناپروکسن (الیو، اناپروکس، ناپریلان، ناپروسین)
• اُکساپروزین (دایپرو)
• پیروکسیکام (فلدین)
• سالسالات (امیجسیک [امیجسیک - برند از بین رفته])
• سولینداک (کلینوریل - برند از بین رفته)
• تولمتین (تولکتین - برند از بین رفته)

اثرات جانبی داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی کدامند؟
داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی با چند عارضه جانبی مختلف مرتبط شده‌اند. فرکانس عوارض جانبی در میان انواع مختلف این داروها متفاوت است. عوارض جانبی شایع عبارتند از:
تهوع
استفراغ
اسهال
یبوست
• کاهش میزان اشتها
راش
• سرگیجهسردرد
خواب‎آلودگی
دیگر عوارض جانبی مهم شامل موارد زیر است:
• نارسایی کلیه (عمدتاً بر اثر مصرف طولانی مدت)
• نارسایی کبد
• اولسر
• خونریزی طولانی مدت پس از جراحت یا عمل جراحی
داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی می‎توانند باعث احتباس مایعات شوند که به ادم (ادما) منجر می‎شود که که عموماً به شکل ورم مچ پا بروز می‌کند.
هشدار: برخی افراد دچار آلرژی نسبت به داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی هستند و ممکن است در هنگام مصرف این داروها به تنگی نفس گرفتار شوند. مردم دچار آسم در ریسک بالاتری برای ابتلاء به واکنش آلرژیک نسبت به داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی قرار دارند. مردم دچار آلرژی شدید نسبت به یک داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی ممکن است در صورت مصرف داروی دیگری از این خانواده دارویی به واکنش‌های مشابهی دچار شود.
مصرف آسپیرین توسط کودکان و نوجوانان دچار آبله مرغان یا آنفولانزا با ایجاد سندرم رایه مرتبط شده است، که یک بیماری جدی و گاه کشنده مربوط به کبد است. بنابراین، آسپیرین و سالیسیلات‌های غیر آسپیرین (برای مثال، سالسالات نباید توسط کودکان و نوجوانان مشکوک به ابتلاء به آبله مرغان یا آنفولانزا مصرف شود.
داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی خطر واکنش‎های جانبی بالقوه کشنده در معده و روده را افزایش می‎دهند (برای مثال، خونریزی، سوراخ شدن معده یا روده). این حوادث ممکن است در هر دوره‎ای از درمان و بدون علایم هشدار دهنده بروز کنند. بیماران سالمند در ریسک بالاتری برای ابتلاء به این عوارض قرار دارند. داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (مگر آسپیرین با دوز کم) می‎تواند خطر حملات قلبی بالقوه مرگ‎آور، استروک، و اختلالات مرتبط را افزایش دهد. خطر مزبور با افزایش زمان مصرف این دارو و نیز در بیماران دارای ریسک فاکتورهای زیربنایی برای بیماری قلبی و بیماری عروق خونی افزایش می‎یابد. بنابراین، مردم نباید از داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی برای درمان درد ناشی از جراحی پیوند بای‌پس شریان کرونری (CABG) استفاده کنند.


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

کاربردها، فواید، و خطرات آسپیرین

داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs)، پروستاگلاندین‌، آنزیم سیکلواکسیژناز (COX)، آسپیرین، سله‌کوکسیب (سلبرکس)، دیکلوفناک (کامبیا، کاتافلام، ولترارن - XR، زیپسور، زوروالکس)، دیفلونیسال (دولوبید)، اتودالاک (لودین)، ایبوپروفن (مورتین، ادویل)، ایندومتاسین (ایندوسین)، کتوپروفن (اکتیو - کتوپروفن)، کتورولاک (تورادول)، نابومتون (ریلافن)، ناپروکسن (الیو، اناپروکس، ناپریلان، ناپروسین)، اُکساپروزین (دایپرو)، 	پیروکسیکام (فلدین)، سالسالات (امیجسیک [امیجسیک)، سولینداک (کلینوریل)، تولمتین، 	اولسر، ادم (ادما) ، واکنش آلرژیک، سردرد، 	ارتریت، اسپوندیلیت انکیلوزان، صدمات ناشی از ورزش، کرامپ‌های عادت ماهانه


داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی چه مصارفی دارند؟
داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی مقدمتاً برای درمان التهاب، درد خفیف تا متوسط، و تب مورد استفاده قرار می‎گیرند.
مصارف خاص این دارو برای درمان موارد زیر است:
سردرد
ارتریت
اسپوندیلیت انکیلوزان
• صدمات ناشی از ورزش
• کرامپ‌های عادت ماهانه
کتورولاک صرفاً برای درمان کوتاه مدت درد حاد نسبتاً شدید که توسط دیگر توسط نارکوتیک‌ها درمان می‎شود به کار می‎رود.
آسپیرین برای مهار لخته شدن خون و پیشگیری از استروک و حملات قلبی در افراد در معرض ریسک بالای استروک و حملات قلبی استفاده می‎شود.
داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی همچنین در بسیاری از داروهای تولید شده برای سرماخوردگی و آلرژی به عنوان یک جزء دارویی وجود دارند.
سله‌کوکسیب برای درمان پولیپوسیس ادنوماتوس خانوادگی (FAP) در راستای پیشگیری از تشکیل و رشد توده‎های پولیپ کولون استفاده می‎شود.

آیا در میان داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی تفاوت‎هایی وجود دارد؟
داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی از نظر قدرت، مدت تأثیر، چگونگی دفع از بدن، چگونگی مهار COX-1 و COX-2 و گرایش به ایجاد اولسر و تقویت خونریزی با یکدیگر متفاوتند. هر قدر یک داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی به میزان بیشتری COX-1 را مهار کند، گرایش دارو به ایجاد اولسر و تقویت خونریزی بیشتر خواهد بود. سله‎کوکسیب COX-2 را مهار می‎کند اما تأثیر اندکی بر COX-1 دارد، و بنابراین بیشتر به عنوان مهار کننده انتخابی COX-2 طبقه‎بندی می‎شود. مهار کننده‎های انتخابی COX-2 باعث ایجاد خونریزی کمتری شده و میزان اولسرهای ایجاد شده توسط آنان در مقایسه با سایر داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی کمتر است.
آسپیرین یک داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی منحصر به فرد است، نه فقط برای مصارفش بلکه به این دلیل که تنها دارو از این خانواده دارویی است که لخته شدن خون را برای یک دوره طولانی زمانی (4 تا 7 روز) مهار می‎کند. این تأثیر طولانی آسپیرین آن را به داروی ایده‎آل برای پیشگیری از لخته شدن خون که سبب حملات قلبی و استروک می‎شود، تبدیل کرده است.
اغلب داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی روند لخته شدن خون را برای صرفاً چند ساعت مهار می‎کنند. کتورولاک یک داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی قدرتمند است که برای موارد درد حاد نسبتاً شدید که معمولاً به نارکوتیک‎ها نیاز دارند به کار می‌‏رود. کتورولاک بیش از دیگر داروهای این خانواده دارویی باعث ایجاد اولسر می‎شود. بنابراین، کتورولاک برای بازه‎های زمانی بیش از 5 روز استفاده نمی‎شود. اگرچه داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی ساز و کار عملکردی مشابهی دارند، افرادی که به یک دارو در این گروه پاسخ می‎دهند ممکن است به داروی دیگر پاسخ ندهند.

داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی با کدام داروها فعل و انفعال دارویی دارند؟
داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی جریان خون به کلیه‎ها را کاهش می‎دهند و بنابراین باعث کاهش تأثیر دیورتیک‏ها ("قرص‌های آب") می‎شوند و دفع لیتیوم (اسکالیت، لیتوبید) و متوتریکسات (روماتریکس، تریکسال) را از بدن به تعویق می‎اندازند. در نتیجه، سطح این داروها در خون ممکن است افزایش یابد که جزء عوارض جانبی آنها محسوب می‎شود.
داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی توانایی لخته شدن خون را کاهش می‎دهند و بنابراین باعث افزایش میزان خونریزی می‎شوند. در صورتی که آنها با دیگر داروهای افزایش دهنده خونریزی (برای مثال، وارفارین [کومادین] مصرف شوند، احتمال افزایش خطر خونریزی جدی یا عوارض خونریزی مطرح خواهد بود. بنابراین افراد مصرف کننده داروهای دارای توانایی لخته شدن خون باید از مصرف طولانی مدت داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی خودداری کنند.
داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی در عین حال ممکن است فشار خون را در بیماران دچار هیپرتانسیون افزایش دهند و بنابراین با عمل داروهایی مورد مصرف برای فشار خون بالا مقابله کنند.
داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی اثرات منفی سیکلوسپورین را بر عملکرد کلیه افزایش می‎دهند.
مردمی که روزانه بیش از 3 گیلاس نوشیدنی الکلی مصرف می‎کنند در ریسک بالاتری برای ابتلاء به اولسرهای معده در هنگام مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی قرار دارند.

خلاصه
داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی یک کلاس دارویی هستند که برای درمان التهاب، درد خفیف تا متوسط، و تب به کار می‎روند. مثال‎هایی در مورد پرمصرف‌ترین این داروها شامل موارد زیر است: آسپیرین سالسالات، دیفلوناسیل، ایبوپروفن، کتوپروفن، نبومیتون، پیروکسیکام، ناپروکسن، دیکلوفناک، ایندومتاسین، سولینداک، تولمتین، اتودالاک، کتورولاک، اکساپروزین، سله‌کوکسیب./


• دکتر جی. دبلیو. مارکز، دکتر امودهوم اگبرو
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Medicinenet
Nonsteroidal Anti-inflammatory Drugs (NSAIDs)
Medical and Pharmacy Editor: Jay W. Marks, MD
Pharmacy Author: Omudhome Ogbru, PharmD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

واکسیناسیون اطفال بهترین راه برای محافظت کودک در برابر 14 بیماری جدی دوران کودکی تلقی می‌شود. برخی اوقات درد ناشی از تزریق واکسن می‌تواند بچه را دچار پریشانی و اضطراب کند که این موضوع به تردید والدین

آیا فیبرومیالژی واقعیت دارد؟ باورهای غلط رایج در مورد این بیماری

فیبرومیالژی یک اختلال شایع سلامت است که با حساسیت و درد گسترده در عضلات و مفاصل مشخص می‌شود. برای بسیاری از مردم دچار تشخیص فیبرومیالژی، درد و اُفت ناشی از بیماری پایدار اما شدت آنها در برهه‌های مختلف