دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ارتباط کم‌خوابی و مشکلات سیستم عصبی مرکزی، سیستم ایمنی، گوارش، قلب و عروق و غدد درون‌ریز

سیستم قلبی عروقی, سیستم غدد درون‌ریز, خواب REM, نارکولپسی, اینسومنیا, آپنه خواب انسدادی

بدن ما برای اینکه بهترین عملکرد خود را داشته باشد به خواب نیاز دارد

مقالات خواب / اختلالات خواب / بیماری بی‌خوابی

در این مقاله:
◄ علل کم‌خوابی
سیستم عصبی مرکزی
سیستم ایمنی
◄ سیستم گوارش
◄ سیستم قلبی عروقی
◄ سیستم غدد درون‌ریز
◄ درمان کم‌خوابی
◄ پیشگیری از کم‌خوابیاثرات طولانی مدت کم‌خوابی واقعی است. این وضعیت توانایی ذهنی شما را می‌گیرد و سلامت جسمانی را در معرض خطر قرار می‌دهد. علم، خواب نامناسب را با شماری از مشکلات سلامت، از افزایش وزن گرفته تا تضعیف سیستم ایمنی مرتبط دانسته است.


علل کم‌خوابی
به طور خلاصه، کم‌خوابی بر اثر کمبود مداوم خواب یا کیفیت آن ایجاد می‌شود. خواب کمتر از 7 ساعت بر پایه یک روال دایمی در نهایت می‌تواند به ایجاد عوارضی برای سلامت بینجامد که بر کل بدن تأثیر می‌گذارند.
بدن ما برای اینکه بهترین عملکرد خود را داشته باشد به خواب نیاز دارد، همان گونه که به هوا و غذا نیاز دارد. در طول خواب، بدن خود را ترمیم کرده و تعادل شیمیایی خود را دوباره به دست می‌آورد. مغز ارتباطات فکری تازه می‌سازد و به حفظ حافظه کمک می‌کند.
بدون خواب کافی، سیستم‌های بدنی به شکل نرمال عمل نمی‌کنند. این وضعیت می‌تواند به شکلی چشمگیر کیفیت زندگی شخص را نیز کاهش دهد.
مروری بر مطالعات در سال 2010 پی برده است که کم‌خوابی شدید در طول شب خطر مرگ زودرس را افزایش می‌دهد.
نشانه‌های قابل توجه کم‌خوابی شامل موارد زیر است:
خواب‌آلودگی مفرط
• دهن دره کردن مداوم
• تحریک‌پذیری
خستگی مفرط در طول روز
مواد محرک مثل کافئین برای تقویت کافی نیاز شدید بدن به خواب کافی نیستند. در واقع، اینها می‌تواند از طریق دشوارتر کردن به خواب رفتن در شب باعث بدتر شدن کم‌خوابی گردند.
این، به نوبه خود می‌تواند به چرخه اینسومنیا در طول شب به دنبال مصرف روزانه کافئین برای مقابله با خستگی ناشی ساعات از دست رفته برای خواب منجر شود.
در پشت صحنه، کم‌خوابی مزمن می‌تواند باعث ایجاد اختلال در سیستم‌های داخلی بدن شده و چیزی بیشتر از نشانه‌های اولیه و علایم فهرست شده در بالا ایجاد کند.


سیستم عصبی مرکزی
سیستم عصبی مرکزی شاهراه اصلی اطلاع‌رسانی بدن ما است. خواب برای نگهداری عملکرد آن در وضعیت کامل ضروری است اما اینسومنیای مزمن می‌تواند چگونگی ارسال و پردازش اطلاعات بدن در حالت معمول را مختل کند.
در طول خواب، شاهراه‌هایی در بین سلول‌های عصبی (نورون‌ها) مغز که به یادآوری اطلاعات تازه آموخته شده کمک می‌کنند شکل می‌گیرد. کم‌خوابی مغز را در حالت تخیله انرژی قرار می‌دهد بنابراین مغز دیگر قادر نخواهد تا وظایف خود را به خوبی ایفاء کند.
شخص ممکن است در یادگیری چیزهای تازه یا تمرکز کردن بر موضوعات با دشواری مواجه شود. پیام‌های ارسالی بدن نیز ممکن است تأخیری باشند که باعث کاهش یافتن هماهنگی شخص و بالا بردن خطر انواع تصادف در او می‌شوند.
کم‌خوابی همچنین بر توانایی‌های ذهنی و وضعیت عاطفی شخص تأثیر منفی می‌گذارد. شخص ممکن است با افزایش بی‌حوصلگی یا ضعف نسبت به نوسانات خلقی مواجه گردد. این وضعیت همچنین می‌تواند بر فرآیند تصمیم‌گیری و کار خلاقانه تأثیر منفی بگذارد.
اگر کم‌خوابی به قدر کافی ادامه یابد شخص ممکن است دچار توهم شود – چیزهایی را ببیند یا بشنود که واقعیت ندارند. کمبود خواب همچنین می‌تواند محرک مانیا در مردم دچار اختلال دوقطبی گردد. دیگر خطرات روان‌شناختی عبارتند از:
• رفتارهای تکانشی
اضطراب
افسردگی
پارانویا
• فکر خودکشی
شخص در عین حال ممکن است دچار حالت ریزه‌خواب روزانه شود. در این دوره‌های خواب شخص بدون اینکه خودش متوجه شود برای چند تا چندین ثانیه به خواب فرومی‌رود.
ریزه‌خواب خارج از محدوده اراده شخص است و می‌تواند در شرایطی مثل رانندگی بسیار خطرناک باشد. در عین حال این وضعیت می‌تواند خطر آسیب دیدگی را در صورتی که شخص با ماشین آلات سنگین کار کند افزایش دهد.


سیستم ایمنی
وقتی ما می‌خوابیم سیستم ایمنی ما مواد محافظ و مقابله کننده با عفونت مثل آنتی‌بادی‌ها و سیتوکین‌ها را تولید می‌کند. سیستم ایمنی این مواد را برای مقابله با مهاجمان خارجی مثل باکتری و ویروس‌ها به کار می‌برد.
برخی سیتوکین‌ها همچنین به خوابیدن ما کمک کرده به سیستم ایمنی برای دفاع از بدن در برابر بیماری قابلیت بیشتری می‌دهند.
کم‌خوابی مانع از به کارگیری نیروی خود توسط سیستم ایمنی می‌شود. اگر کسی از خواب کافی برخوردار نباشد بدن ممکن است نتواند در برابر مهاجمان بیگانه مقاومت کند و نیز ریکاوری از بیماری‌ها زمان بیشتری طول می‌کشد.
کم‌خوابی طولانی مدت همچنین خطر اختلالات مزمن مثل دیابت ملیتوس و بیماری قلبی را افزایش می‌دهد.


سیستم ایمنی
ارتباط بین خواب و سیستم تنفسی دوسویه است. یک اختلال تنفسی شبانه به نام آپنه خواب انسدادی (OSA) می‌تواند باعث مختل کردن خواب و کاهش کیفیت آن شود.
وقتی کسی در طول شب از خواب بیدار می‌شود، این می‌تواند به کم‌خوابی منجر گردد، که شخص را در برابر انواع عفونت تنفسی مثل سرماخوردگی و آنفولانزا آسیب‌پذیرتر می‌کند. کم‌خوابی می‌تواند باعث بدتر شدن بیماری‌های تنفسی از پیش موجود مثل بیماری مزمن ریوی شود.


سیستم گوارش
در کنار پرخوری و عدم ورزش کم‌خوابی یک ریسک فاکتور دیگر افزایش وزن و چاقی است. خواب بر میزان دو هورمون، لپتین و گریلین، که احساس گرسنگی و سیری را کنترل می‌کنند، تأثیر می‌گذارد.
لپتین به مغز می‌گوید که شخص به اندازه کافی غذا خورده است. بدون خواب کافی، مغز لپتین را کاهش داده و گریلین را افزایش می‌دهد که محرک اشتها برای خوردن است. افزایش این هورمون‌ها می‌تواند توضیح دهنده خوردن میان وعده در طول شب یا پرخوری شبانه باشد.
فقدان خواب در عین حال می‌تواند شخص را خسته‌تر از آن کند که به ورزش بپردازد. به مرور زمان، کاهش فعالیت جسمانی می‌تواند به اضافه وزن منجر گردد زیرا دیگر وی به اندازه کافی کالری نمی‌سوزاند و توده عضلانی نمی‌سازد.
کم‌خوابی همچنین باعث می‌شود بدن پس از غذا خوردن انسولین کمتری آزاد کند. انسولین به کاهش میزان قند خون کمک می‌کند.
کم‌خوابی همچنین تحمل بدن برای گلوکز را کاهش می‌دهد و به مقاومت به انسولین مرتبط است. این اختلالات می‌توانند به دیابت ملیتوس و چاقی منجر گردند.


سیستم قلبی عروقی
خواب بر فرآیندهایی که قلب و رگ‌های خونی را سالم نگه می‌دارند، شامل مواردی که بر قند خون، فشار خون، و میزان التهاب تأثیر می‌گذارند، مؤثر است. خواب همچنین نقشی حیاتی در توانایی بدن برای التیام و ترمیم رگ‌های خونی و قلب ایفاء می‌کند.
افرادی که از خواب کافی برخوردار نیستند بیشتر محتمل است که دچار بیماری قلب و عروق شوند. یک آنالیز اینسومنیا را با افزایش خطر حمله قلبی و استروک مرتبط کرده است.


سیستم غدد درون‌ریز
تولید هورمون به خواب بستگی دارد. برای تولید تستوسترون نیاز است تا شخص دستکم از سه ساعت خواب بدون وقفه برخوردار باشد که در حدود زمانی است که دوره اول خواب REM صورت می‌گیرد. بیدار شدن در طول شب می‌تواند بر تولید هورمون تأثیر بگذارد.
این اختلال همچنین می‌تواند بر تولید هورمون رشد به ویژه در کودکان و نوجوانان تأثیر منفی بگذارد. این هورمون‌ها در کنار سایر موارد، به بدن در ساخت توده عضلانی و ترمیم سلول‌ها و بافت‌ها کمک می‌کند.
غده هیپوفیز در طول هر روز هورمون رشد را ترشح می‌کند، اما خواب و ورزش کافی نیز به رهش این هورمون کمک می‌کنند.


درمان کم‌خوابی
پایه‌ای‌ترین شکل درمان کم‌خوابی برخورداری از خواب کافی و به طور معمول 7 تا 9 ساعت در شب است.
این کار اغلب آسان‌تر از آن چیزی است که گفته می‌شود، به ویژه اگر شخص در طول چند هفته یا بیشتر از چنین خوابی محروم بوده باشد. پس از این مرحله شخص ممکن است به کمک پزشک یا متخصص خواب نیاز داشته باشد که در صورت لزوم می‌توانند اختلال خواب محتمل را تشخیص داده و درمان کنند.
اختلالات خواب می‌توانند رسیدن به خواب با کیفیت شبانه را مشکل کنند. این اختلالات همچنین می‌توانند ریسک اثرات کم‌خوابی نام برده در بالا بر روی بدن را افزایش دهند.
موارد برشمرده در زیر برخی از شایع‌ترین اختلالات خواب محسوب می‌شوند:
• آپنه خواب انسدادی
نارکولپسی
سندرم پای بی‌قرار
• اینسومنیا
• اختلالات ریتم شبانه‌روزی
برای تشخیص این اختلالات دکتر ممکن است یک بررسی خواب درخواست کند. این بررسی به شکل مرسوم در یک مرکز خواب رسمی انجام می‌شود اما در عین حال مقیاس‌هایی نیز برای بررسی کیفیت خواب در محیط خانه وجود دارد.
اگر کسی دچار یک مورد اختلال خواب تشخیص داده شود، می‌توان برای وی دارو تجویز کرد یا دستگاهی که راه هوایی وی را در طول شب باز نگه دارد (در مورد آپنه خواب انسدادی) تا به مقابله با اختلال مزبور کمک کند به طوری که شخص بتواند به روالی منظم از خواب شبانه بهتری برخوردار شود.


پیشگیری از کم‌خوابی
بهترین راه پیشگیری از کم‌خوابی اطمینان از کافی بودن خواب است. دستورالعمل‌های توصیه شده بر مبنای گروه سنی، به 7 تا 9 ساعت خواب برای اکثر بزرگسالان 18 تا 64 ساله اشاره دارند.
دیگر راه‌هایی که شخص می‌تواند به روال مناسب بر مبنای یک جدول زمانی سالم برگردد شامل موارد زیر است:
• محدود کردن چرت زدن روزانه (یا روی هم رفته اجتناب از آن)
• خودداری از مصرف کافئین در اوقات بعد از ظهر و شب یا دستکم چند ساعت پیش از زمان خواب
• به بستر رفتن برای خواب در ساعتی معین در شب
• برخاستن از خواب هر روز در یک ساعت مشخص
• تبعیت از برنامه خواب در طول روزهای آخر هفته و تعطیلات
• گذراندن یک ساعت پیش از خواب با پرداختن به فعالیت‌های آرام‌بخش مثل مطالعه، مدیتیشن یا دوش گرفتن
• خودداری از خوردن غذای مفصل به فاصله چند ساعت پیش از خواب
• خودداری از کاربرد دستگاه‌های الکترونیک پیش از رفتن به بستر خواب
• ورزش منظم، اما نه در ساعات نزدیک به خواب شبانه
• کاهش مصرف الکل
در صورت مواجهه با مشکل برای خواب شخص باید به پزشک مراجعه کند. پزشک می‌تواند به شناخت علت زمینه‌ای و درمان آن کمک کند./ارتباط کم‌خوابی و مشکلات سیستم عصبی مرکزی، سیستم ایمنی، گوارش، قلب و عروق و غدد درون‌ریز
دکتر استیسی سمپسون، استفانی واتسون و کریستین چرنی

ترجمه فرهنگ راد

Source:
Healthline
The Effects of Sleep Deprivation on Your Body
Medically reviewed by Stacy Sampson, D.O. —
Written by Stephanie Watson and Kristeen Cherney —
Updated on December 15, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مروری بر انواع شایع آلرژی

آمفتامین قلب را سریع‌تر پیر می‌کند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.