دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مشکلات خواب در کودکان: علل، درمان و مداوای خانگی

رفتار اینسومنیای کودکی, اختلال فاز خواب تأخیری, سندرم پای بی‌قرار

زندگی در شرایط ابتلاء به یک اختلال خواب به دیسترس و کاهش توانایی عملکردی منجر می‌شود

مقالات خواب / اختلالات خواب / بیماری بی‌خوابی

در این مقاله:
نشانه‌های اختلال خواب در کودکان
◄ وقتی کودک دچار فقدان خواب کافی است چه اتفاقی رخ می‌دهد
◄ کودکان چگونه می‌خوابند
◄ مختل شدن خواب
◄ اختلالات خواب و علایم آنها
◄ نکاتی برای کمک به بهبود خواب کودک
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
◄ خلاصهخواب با کیفیت برای بزرگسالان و کودکان اهمیت دارد. اما اغلب مردم استراحت کافی ندارند. بری والدین دانستن اینکه آیا کودکی که در مورد خوابیدن تقلا می‌کند صرفاً در حال رشد است یا با نوعی اختلال خواب مواجه شده موضوع دشواری است.
"انجمن روان‌پزشکی آمریکا" اختلالات خواب را که اختلالات خواب-بیداری نیز نامیده می‌شود، به عنوان مشکلاتی در مورد کیفیت خواب، زمان و مدت آن تعریف می‌کند. زندگی در شرایط ابتلاء به یک اختلال خواب به دیسترس و کاهش توانایی عملکردی منجر می‌شود.
اختلالات خواب مبتلابۀ کودکان بسیاری است. یک مطالعه مربوط به سال 2014 تخمین می‌زند که تا 50 درصد کودکان خردسال دچار نوعی اختلال خواب هستند. بر مبنای این مطالعه، انواع شایع اختلال خواب عبارتند از:
آپنه خواب انسدادی (1 تا 5 درصد)
• خوابگردی (17 درصد)
• برانگیختگی‌های از سر گیجی (17.3 درصد در خردسالان تا 13 سالگی و 2.9 تا 4.2 درصد در نوجوانان بالای 15 سال)
خوف خواب (1 تا 6.5 درصد)
• کابوس شبانه (10 تا 50 درصد در 3 تا 5 سالگی)
• رفتار اینسومنیای کودکی (10 تا 30 درصد)
• اختلال فاز خواب تأخیری (7 تا 16 درصد در نوجوانان، به ویژه)
سندرم پای بی‌قرار (2 درصد)
اختلال خواب در کودک می‌تواند بر کل خانواده تأثیر بگذارد. اما راه‌هایی برای بهبود خواب کودک وجود دارد. اگر بچه شما دچار یک مورد اختلال خواب است، متخصصان مراقبت‌های پزشکی ممکن است بتوانند در این مورد کمک کنند.


نشانه‌های اختلال خواب در کودکان
گاهی از اوقات کمی زمان می‌برد که بچه در بستر آرام بگیرد اما اگر چنین به نظر می‌رسد که کودک در این مورد با دشواری زیادی مواجه است این می‌تواند یک مورد اختلال خواب باشد.
هر یک از سناریوهای زیر می‌تواند نشان دهنده یک مورد اختلال خواب باشد:
• کودک شما در بستر دراز می‌کشد، کتاب، ترانه، نوشیدنی یا مراجعه دیگری به دستشویی را برای آنچه می‌توان ساعت‌ها مشاهده کرد تقاضا می‌کند.
• کودک شما در هر بار فقط 90 دقیقه می‌خوابد، حتی در شب.
• کودک شما شب‌ها از خارش پاها شکایت دارد.
• کودک شما به صدای بلند خر و پف می‌کند.
بسیاری از کودکان برخی شب‌ها دچار بی‌قراری یا فقر خواب می‌شوند. اگر این گونه رفتارها شب‌های متوالی ادامه یابند، ممکن است یک علت زمینه‌ای در کار باشد.
در طول ساعات روز، کودکان دچار فقدان خواب کافی ممکن است موارد زیر را نیز بروز دهند:
• بیشتر ایرادگیر و تحریک‌پذیر بودن.
• عمل به شکلی دچار اختلال و اشتباه بیشتر.
• کاهش سطح آمادگی تحصیلی در محیط مدرسه.


وقتی کودک دچار فقدان خواب کافی است چه اتفاقی رخ می‌دهد
خواب برای هر کسی ضروری است – و وقتی کودکان از خواب کافی برخوردار نیستند این وضعیت می‌تواند به سلامت آنان لطمه بزند. به مرور زمان، فقدان خواب می‌تواند باعث ایجاد شماری از تغییرات فیزیکی، عاطفی و روانی در کودکان شود که موارد زیر از آن جمله‌اند:
خواب‌آلودگی طول روز
• تغییرات خلق و خو
• مشکل داشتن در کنترل عواطف
• ضعف سیستم ایمنی
• ضعف حافظه
• ضعف مهارت‌های حل مسائل
• ضعف کلی سلامت
تحریک‌پذیری در خردسالان اغلب یک نشانه کمبود خواب است. در نوجوانان، محرومیت از خواب می‌تواند باعث پنهان شدن احساس افسردگی و افکار منفی شود.


کودکان چگونه می‌خوابند
بسیاری از مردم نمی‌دانند که بسته به سن کودک وی به چه مقدار خواب نیاز دارد یا خواب متعارف دارای چه شرایطی است. اطفال کماکان در حال رشد و نمو هستند، بنابراین زمان‌بندی خواب آنان تقویت کننده رشد آن خواهد بود.
بسیاری از اطفال در سنین زیر سه ماه در کل 16 تا 17 ساعت از هر شبانه روز را در خواب بسر می‌برند و و خواب در شب را در فاصله 3 تا 12 ماهگی شروع می‌کنند. به هر حال در این مورد تفاوت بین بچه‌ها زیاد است.

صفر تا 3 ماهگی
در این سنین خواب برای رشد و نمو بچه ضرورت تام دارد. اما همین نقش در مورد تغذیه و پرستاری از بچه نیز مطرح است. علت آنکه نوزادان بیدار می‌شوند تا غذا بخورند، صورت شما را نگاه کنند و یا اطراف خود فعل و انفعال داشته و سپس دوباره به خواب بروند همین است.

3 تا 12 ماهگی
با رسیدن به 6 ماهگی بسیاری از نوزادان خواب شبانه را آغاز کرده ترجیح می‌دهند تا زمان طولانی‌تری را در ساعات روز بیدار بمانند. وقتی بچه‌ها به یک سالگی نزدیک می‌شوند محتمل است که خواب پایدارتری را در طول شب در کنار یکی دو چرت خواب در طول روز داشته باشند.

پس از یک سالگی
در زمان نوباوگی، کودکان بیشتر یک قیلوله طولانی در طول روز دارند تا دو چرت کوتاه مدت. در دوره پیش‌دبستانی، بسیاری از کودکان چرت در طول روز را به کلی ترک می‌کنند.


مختل شدن خواب
در تقریباً هر مرحله از خواب، تغییر بدن و ذهن می‌تواند باعث شود تا بچه دچار مشکل در به خواب رفتن یا ادامه خواب گردد.
بچه ممکن است دچار اضطراب جدایی شود و بخواهد در میانه شب او را در آغوش بگیرند. بچه ممکن در حال آموختن کلمات باشد و با ذهنی دچار فعالیت شدید بیدار شود تا نام هر چیزی را در ننو بگوید. حتی کش آوردن دست و پای خود نیز می‌تواند آنها را در طول شب از خواب بیدار کند.
دیگر اختلالات خواب ممکن است مشخصاً بر اثر پشت سر گذاشتن یک روز پر هیجان یا خسته کننده که بچه را سراسیمه یا تحریک‌پذیر می‌کند. و غذاها و نوشیدنی‌های دارای کافئین ممکن به خواب رفتن یا ادامه خواب را برای کودک با مشکل مواجه کنند.
محیط جدید یا تغییرات قابل توجه در محیط معمول نیز ممکن است در خواب اختلال ایجاد کنند.
دیگر مختل شدن‌های خواب نتیجه موارد زیر هستند:
• بیماری
آلرژی
o اختلالاتی مثل آپنه خواب، خوف شبانه، خوابگردی، سندرم پای بی‌قرار


اختلالات خواب و علایم آنها
اگر سالگرد تولد بچه شما نزدیک است و او قادر نیست حرف زدن در موردش را متوقف کند، این نشانه خوبی از آن است که چشم‌انتظاری وی بیش از حد تحمل اوست. یه همین صورت، یک روز سپری شده بدون چرت روزانه در حال بازی ممکن است بچه را بیش از آن خسته کند که به خواب برود یا خواب وی ادامه یابد.
آنها اختلالاتی موقتی هستند که در موردشان شما می‌توانید تنظیماتی مقطعی ایجاد کنید.
در چشم‌انداز درازمدت‌تر بچه شما ممکن است در طول شب بیدار گردد و مجدداً نخوابد تا اینکه شما وی را در آغوش گرفته و نوازش کنید، حتی اگر به 6 ماهگی رسیده باشد. این بدان معنی است که فرزند شما به آرام گرفتن در شب خو نگرفته است.
خودآرام‌گیری زمانی رخ می‌دهد که کودکان خود را آرام می‌کنند و در این مورد بیش از دیگران به خود متکی می‌شوند. آموزش خودآرام‌گیری شبیه موردی نیست که شما از بچه می‌خواهید تا با "گریه کردن" آرام بگیرد.

آپنه خواب
آپنه خواب ترسناک است زیرا بچه اغلب به مدتی حدود 10 ثانیه یا بیشتر در هر بار آپنه دچار توقف تنفسی می‌شود. در اکثریت موارد بچه در این مورد تصوری ندارد.
شما در عین حال ممکن است متوجه شوید که بچه با صدای بلند خرناس می‌کشد، با دهان باز می‌خوابد، و در طول روز بیش از حد خواب‎آلود است. در صورت مشاهده چنین وضعیتی شما باید بچه را در اولین فرصت ممکن به پزشک نشان دهید.
آپنه خواب می‌تواند به مشکلات آموزشی و رفتاری بینجامد و حتی مشکلات قلبی ایجاد کند. در صورت بروز چنین علایمی در کودک او را به پزشک نشان دهید.

سندرم پای بی‌قرار
پیشتر گمان می‌رفت سندرم پای بی‌قرار مشکلی مربوط به بزرگسالان است، اما بر مبنای نظر "بنیاد سندرم پای بی‌قرار" تحقیق نشان می‌دهد که گاهی از اوقات این اختلال در کودکی شروع می‌شود.
چند روش درمانی در مورد سندرم مزبور وجود دارد با وجود این بسیاری از آنها در مورد کودکان خوب بررسی نشده‌اند. در بزرگسالان، این درمان استفاده از مکمل ویتامین و دارو را شامل می‌شود. در مورد درمان کودکان برای یافتن گزینه درمانی درست باید با پزشک مشورت کرد.

خوف شبانه
خوف‌های شبانه چیزی بیش از صرف یک کابوس هستند و می‌توانند هر کسی را در خانواده دچار ترس کنند.
با شیوع بیشتر در کودکان به نسبت بزرگسالان، خوف شبانه می‌تواند باعث گردد تا شخص ناگهان و با ترس شدید یا سراسیمگی و اغلب گریه‌کنان از خواب برخیزد، دهن دره کند، و گاهی وقت‌ها دچار خوابگردی شود. به طور معمول شخص کاملاً بیدار نیست، و اغلب کودکان حتی موضوع را به خاطر نیز نمی‌آورند.
در اکثریت موارد خوف‌های شبانه در طول خواب غیر REM رخ می‌دهند – حدود 90 دقیقه پس از آنکه کودک به خواب فرومی‌رود. درمانی در این مورد وجود ندارد اما شما می‌توانید در به حداقل رساندن احتمال آن کمک کنید و این با تأکید بر عایت زمان‌بندی خواب و به حداقل رسانیدن موارد مزاحم خواب میسر می‌شود.


نکاتی برای کمک به بهبود خواب کودک
والدین و پرستاران کودک می‌توانند نقشی فعال در بهبود کیفیت خواب کودک ایفاء کنند. مواردی کوچک، مثل یافتن یک بالش مناسب، می‌توانند به آسایش بیشتر بچه در طول شب کمک کنند.
کارشناسان چند مورد را برای کمک به بچه در رسیدن به استراحت مورد نیاز توصیه می‌کنند:
• تقویت ریلکسیشن. پیش از خواب استفاده از حمام آب گرم یا خواندن آرام را در دستور کار قرار دهید. در طول این زمان نور محیط را در حالت ضعیف قرار دهید. در زمان خواب، از تاریک بودن محیط خواب و آرام‌بخش بودن دمای آنجا مطمئن شوید.
• تنظیم یک برنامه ثابت. اجراء مراحلی یکسان در همۀ شب‌ها کمک می‌کند تا بچه به یک برنامه روتین برای خواب برسد. در مورد بچه‌های بزرگ‌تر از آنها بپرسید دوست دارند تا چقدر کتاب پیش از رفتن به بستر خوانده شود. برنامه توافق شده را به صورت کلامی یا تصویری در اتاق بچه نصب کنید، برای مثال، "مسواک دندان، خواندن کتاب، نوازش، خاموش کردن چراغ."
• تأکید بر روی زمینه کوشش به اتفاق هم. پیش از رفتن به بستر چند دقیقه‌ای را صرف کنید، مثل زمان در آغوش کشیدن، و صحبت با بچه. در مورد وضعیت روز گذشته از بچه سؤال کنید و صحبت در این مورد را تشویق نمایید. این نوع کنش کمک می‌کند تا بچه کمتر احساس بی‌قراری کند.
• وسایل الکترونیکی را از برق جدا کنید. محیط اتاق خواب را به محیطی عاری از محدوده وسایل الکترونیکی تبدیل کنید. شروع زمان خواب معمول به صورت زودهنگام و طبق برنامه کافی است به شکلی که کودک دستکم یک ساعت پیش از خواب از صفحات نمایشی روشن دور باشد.
فکر خوبی است که ارتباط مثبتی با زمان خواب ایجاد شود. به جای سرزنش کردن بچه بابت بیدار شدن در طول شب، یک سیستم پاداش را در مورد بیدار شدن و دوباره خوابیدن در زمان مرجح ایجاد کنید.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
گاهی از اوقات تشخیص این موضوع مشکل است که آیا کودک صرفاً بی‌قرار است یا دچار یک مورد اختلال خواب.
پس از یک شب خواب بد در صبح روز بعد با کودک در این مورد صحبت کنید. اگر بچه یک مورد کابوس شبانه را بتواند به خاطر بیاورد، با وی حرف بزند تا بداند که تصاویر مربوط به کابوس واقعی نیستند.
اگر کودک چیزی مربوط به خوف خواب یا خوابگردی را نتواند به خاطر بیاورد، این می‌تواند پیامی در مورد ضرورت توجه پزشکی به موضوع باشد. اگر کوشش شما در مورد بهبود خواب با توفیق همراه نباشد در مورد این اتفاقات با یک متخصص مراقبت‌های پزشکی صحبت کنید.
شما باید در هنگام صحبت با پزشک در زمان احساس نگرانی در مورد بچه خود آرامش خویش را حفظ کنید. به طور مشخص، اگر کوشش شما برای بهبود خواب کودکتان مؤثر نبوده باشد، پزشک می‌تواند در این مورد راه‌حل‌هایی توصیه کند.


خلاصه
خواب برای تمامی موجودات بشری ضرورت مطلق دارد، اما این موضوع به ویژه در مورد کودکان برای کمک به رشد، یادگیری و عملکرد بسیار مهم است. اگر شما بتوانید یک مورد اختلال خواب را به موقع مشخص سازید و آن را تعدیل کنید، یا توصیه، درمان یا مشاوره بگیرید، موهبتی برای بچه خود ایجاد می‌کنید که تأثیر آن مادام‌العمر خواهد بود./مشکلات خواب در کودکان: علل، درمان و مداوای خانگی
دکتر مایا آرمسترانگ، اپریل نیوتون

ترجمه فرهنگ راد

Source:
Healthline
Sleep Disorders in Children
Medically reviewed by Mia Armstrong, MD —
Written by April Newton —
Updated on November 5, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کدئین برای کودکان بسیار خطرناک است

یک بار بیهوشی به بهرة هوشی کودکان خردسال آسیب نمی زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.