دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اکثر افراد بزرگسال به 7 تا 9 ساعت خواب شبانه نیاز دارند.

مقالات خواب / اختلالات خواب / بیماری بی‌خوابی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

در این مقاله:
• تعریف پرخوابی
• علل پرخوابی
• اثرات پرخوابی روی بدن
• آیا پرخوابی خطرناک است؟
• چگونه از پرخوابی پیشگیری کنیم
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصهاگرچه بسیاری از مردم اثرات بالقوه فقدان خواب کافی بر سلامت را درک می‌کنند، ممکن است که ندانند پرخوابی به شکل مداوم نیز ممکن است برای بدن مضر باشد.
هر از گاه پرخوابی ممکن است شخص را در روز بعد دچار احساس سستی یا خستگی کند.
به هر حال عادت به پرخوابی می‌تواند در ایجاد اختلال عملکرد ریتم شبانه‌روزی بدن مؤثر باشد، که این می‌تواند باعث افزایش خطر اینسومنیا، افسردگی و افزایش وزن شود.


تعریف پرخوابی
اکثر افراد بزرگسال به 7 تا 9 ساعت خواب شبانه نیاز دارند. به هر حال، تفاوت‌های شخصی در این مورد مطرح است. برای مثال، برخی افراد ممکن است به 6 ساعت خواب نیاز داشته باشند در حالی که در مورد برخی دیگر احتمال دارد که نیاز آنان به خواب به میزان 10 ساعت باشد.
پرخوابی به طور معمول بر روی افرادی که به این یک یا دو ساعت خواب اضافی نیاز دارند تأثیر منفی نمی‌گذارد. مشابهاً، پرخوابی به خواب اضافی که شخص برای ریکاوری از بیماری، ورزش سنگین، یا مشکلات ناشی از مسافرت هوایی مثل جت لگ اشاره ندارد.
پرخوابی بر مردمی تأثیر منفی دارد که منظماً بیش از نیاز بدن خوب به خواب می‌خوابند و برای مثال 11 تا 13 ساعت را در طول هر شبانه‌روز در خواب می‌گذرانند.


علل پرخوابی
اگرچه پرخوابی گهگاهی نرمال است پرخوابی منظم ممکن است نشان دهنده وجود یک مشکل زمینه‌ای در سلامت باشد.
ارتباطات متعددی بین اختلالات سلامت و پرخوابی وجود دارد. در ادامه در این مورد به شکل مشروح بحث خواهد شد.

اختلال چرخه خواب
مشکلات متعددی می‌توانند باعث ایجاد اختلال در چرخه خواب شوند.
در هر شب، بدن چهار یا پنج چرخه متفاوت حرکت سریع چشم (REM) و خواب غیر-REM را پشت سر می‌گذارد. این چرخه‌ها برای کمک به احساس برخورداری از استراحت در روز بعد اهمیت دارند.
اختلالات چرخه خواب ممکن است به خواب‌آلودگی منجر گردد که در مورد برخی از مردم باعث پرخوابی می‌شود. چنین اختلالاتی ممکن است به شکل زیر بروز کنند:
• سر و صدای بلند
• نور‌های روشن
• مصرف کافئین پیش از رفتن به بستر خواب
درد
سندرم پای بی‌قرار
بروکسیزم (بروکسیسم) یا دندان قروچه
اختلالات دیگری نیز ممکن است باعث ایجاد اختلال در چرخه خواب شوند.

نارکولپسی
نارکولپسی یک اختلال مرتبط به خواب است که می‌تواند باعث شود تا شخص در سراسر روز دچار مشکل خواب‌آلودگی باشد. این مشکل پس از خواب شبانه کامل یا چرت زدن در طول روز برطرف نمی‌شود.
نارکولپسی ممکن است باعث دیگر مشکلات خواب نیز شده و علایم فیزیکی و شناختی ایجاد کند.

هیپوتیروئیدیسم
اختلالات فیزیکی مثل هیپوتیروئیدیسم ممکن است در برخی موارد بر الگوهای خواب تأثیر بگذارند.
دچار شدن به مشکل کم‌کاری تیروئید می‌تواند باعث شود تا شخص حتی پس از استراحت کامل در طول شب احساس خواب‌آلودگی کند. این وضعیت ممکن است به چرت زدن در طول روز یا ادامه خواب در طول صبح و پرخوابی منجر شود.
دیگر علایم متداول هیپوتیروئیدیسم شامل احساس سرما، ضعف عضلانی و افزایش وزن غیر قابل توضیح است.

آپنه خواب انسدادی
آپنه خواب انسدادی نیز ممکن است یک علت پرخوابی باشد.
آپنه خواب انسدادی باعث می‌شود تا تنفس شخص برای مدتی کوتاه در طول خواب قطع شود. این وضعیت عموماً چندین بار در طول هر شب بروز می‌کند و در هر بار بروز خود سبب اختلال در چرخه خواب می‌شود.
این وضعیت می‌تواند به خواب‌آلودگی بیش از حد در طول روز و نیاز به استراحت بیشتر برای تجدید قوا منجر شود.
دیگر علایم آپنه خواب انسدادی عبارتند از:
• مشکلات تمرکز
• مشکلات حافظه
سردرد یا خشکی دهان در زمان بیدار شدن از خواب
• کاهش شهوت جنسی
• بیدار شدن از خواب، اغلب برای ادرار کردن

افسردگی
ارتباط بین مشکلات خواب و افسردگی دوسویه است. بر مبنای یک مطالعه اختلال خواب هم ریسک فاکتور و هم یک علامت افسردگی محسوب می‌شود.
یک مطالعه دیگر عنوان می‌کند که بسیاری اشکال اختلال خواب شامل نارکولوپسی، اختلالات ریتم شبانه‌روزی و اینسومنیا ریسک فاکتورهای افسردگی هستند.
اگرچه این مورد عموماً بازتاب دهنده اینسومنیا یا مشکل در به خواب رفتن یا ادامه خوابیدن است در برخی از موارد افسردگی امکان بروز هیپرسومنیا وجود دارد. هیپرسومنیا ممکن است به علت قطع چرخه خواب (منجر به پرخوابی یا ایجاد فقدان خواب) یا مشکلاتی مثل التهاب ایجاد گردد.
به هر حال علت دقیق این اختلال مشخص نیست.

داروها
برخی داروها نیز ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی خواب‌آلودگی بیش از حد ایجاد کنند که می‌تواند به پرخوابی منجر گردد.
اگر مقابله با خواب‌آلودگی بیش از حد بر اثر مصرف دارو دشوار باشد، شخص باید با پزشک در مورد تنظیم دوز دارو یا تغییر دارو مشورت کند.

هیپرسومنیای ایدیوپاتیک
در برخی موارد حتی پس از تشخیص کامل، پزشکان ممکن است دلیل زمینه‌ای پرخوابی را ندانند. این وضعیت زیر عنوان هیپرسومنیای ایدیوپاتیک [بدون علامت مشخص] شناخته می‌شود.
شخص دچار این وضعیت ممکن است به سادگی دچار خواب‌آلودگی بیش از حد و پرخوابی بدون علت قابل شناسایی باشد.


اثرات پرخوابی روی بدن
برای مورد پرخوابی گهگاهی، شخص ممکن است اثرات این وضعیت را در روز بعد تجربه کند. احتمال آن هست که آغاز روز برای شخص با مشکل همراه باشد و محرک‌های معمول مثل کافئین تأثیر کمی داشته یا هیچ تأثیری نداشته باشند.
پرخوابی مکرر ممکن است به علایم دیگری منجر گردد که از شخصی به شخص دیگر متفاوتند و شامل موارد زیر می‌شوند:
• سردرد
• مشکلات تمرکز
• افزایش التهاب
• مشکلات حافظه
• پفدار شدن یا تحت فشار قرار گرفتن چشم و صورت
اضطراب
• افسردگی


آیا پرخوابی خطرناک است؟
اگرچه پرخوابی گهگاهی لزوماً برای سلامت بدن بد نیست، پیامدهای پرخوابی منظم ممکن است شخص را در معرض اختلالات دیگری قرار دهد.
یک مطالعه خبر از خطرات مختلفی می‌دهد. محققان پی برده‌اند که مردم دچار پرخوابی یا کم‌خوابی بیش از حد در مقایسه با افراد برخوردار از میانگین خواب به شکلی قابل ملاحظه در معرض افزایش ریسک اضافه وزن یا چاقی قرار دارند.
یک مرور می‌گوید که همچنین ارتباطی بین پرخوابی منظم و پیامدهای مختلف شامل بالا رفتن فشار خون و ریسک فاکتورهای بیماری قلبی وجود دارد. این خطرات بر مبنای سن و عوامل شخصی متفاوتند، بنابراین نویسندگان مطالعه انجام مطالعات بیشتری در این مورد را درخواست می‌کنند.


چگونه از پرخوابی پیشگیری کنیم
پرخوابی ممکن است به عاداتی منجر شود که خود به پرخوابی بیشتر منجر می‌شوند. به همین دلیل، درهم شکستن این چرخه و برگشتن به یک الگوی منظم خواب اهمیت دارد.
در ادامه نکاتی در این مورد ارائه خواهد شد.

تنظیم یک هشدار منظم
تنظیم ساعت برای زمانی واحد در هر روز ممکن است به بدن کمک کند تا خود را با الگوهایش تطبیق داده و به ضربآهنگ طبیعی خود برگردد.

تکمه قطع زنگ ساعت را فشار ندهید
برخاستن و خارج شدن از بستر خواب به طور کامل ممکن است به بیدار شدن بدن و پیشگیری از به خواب رفتن مجدد یا پرخوابی کمک کند.

از قیلوله اجتناب کرده یا آن را به مقادیر کم محدود کنید
برخی افراد دچار پرخوابی ممکن است در مورد خودداری از چرت زدن سود ببرند. قیلوله زیاد ممکن است باعث اختلال در الگوهای خواب بدن و تقویت پرخوابی شود.
از سوی دیگر چرت زدن کوتاه مدت به مدت 10 تا 20 دقیقه ممکن است به شادابی برخی افراد کمک کند.

در حوالی زمان خواب از نور اجتناب کنید
نورهای روشن موج کوتاه ساطع شده از دستگاه‌های الکترونیک ممکن است باعث تحریک مغز شده سبب ماندن بیش از حد ضروری فرد در بستر خواب شوند.
در مورد مردمی که بدن آنان به این نوع نورها حساسیت دارد، بهترین گزینه اجتناب از دستگاه‌های الکترونیکی و تمامی منابع نوری نزدیک به بستر خواب است.

تهیه یادداشت خواب
پزشک ممکن است از شخص بخواهد که یک دفترچه یادداشت برای خواب تهیه کند. شخص مشروح عادات خواب خود را در این دفترچه یادداشت می‌کند که این شامل زمان رفتن به بستر و برخاستن از آن است.
شخص در عین حال می‌تواند هر گونه حادثه مثل تعداد موارد برخاستن از بستر برای ادرار کردن یا هر گونه مشکلات مربوط به خوابیدن را در این دفترچه یادداشت کند. بررسی اطلاعات این دفترچه به پزشک در تشخیص علت زمینه‌ای مشکلات خواب کمک خواهد کرد.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
پرخوابی گهگاهی عموماً علتی برای نگرانی ندارد. شخص دچار پرخوابی ممکن است روزی شامل سستی یا کمبود انرژی را در پیش رو داشته باشد اما تأثیرات موضوع عموماً بیش از این نخواهد بود.
به هر حال هر کسی که دارای تاریخچه پرخوابی بوده یا متوجه دیگر علایم نگران کننده باشد باید برای تشخیص کامل به پزشک مراجعه کند.


خلاصه
پرخوابی گهگاهی ممکن است باعث بروز علایمی در شخص برای روز بعد شود. برای مثال شخص ممکن است دچار کمبود انرژی بوده یا تمرکز کردن برای وی مشکل شود.
اگرچه خود پرخوابی مشکل خطرناکی نیست، پرخوابی منظم می‌تواند تأثیرات فیزیکی متعددی داشته و مشکلاتی برای سلامت روانی ایجاد کند.
هر کسی که دچار مشکل پرخوابی باشد باید برای تشخیص علت به پزشک مراجعه کند./پرخوابی: خطرات، پیشگیری و علل
دکتر راج داسکوپتا، جون جانسون
ترجمه هامیک رادیان

Source:
Medical News Today
Oversleeping: Risks, prevention, and causes
Medically reviewed by Raj Dasgupta, MD —
Written by Jon Johnson
On September 9, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

داروهای گیاهی و مکمل‌های کمک به درمان افسردگی

آمفتامین قلب را سریع‌تر پیر می‌کند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.